Šta je novo?

Cene nekretnina

Opet ovo 🤦‍♂️
Sumnjam da ne razumes razliku izmedju ne slusati druge i kupiti kada je bio najbolji period za kupovinu i ne slusati sada ljude koji upozoravaju na trzisnu anomaliju pa kupiti kada su cene na istorijskom maksimumu, plus kamate otisle i jos ce malo da ih povecaju. Ko god da misli da je dobar period za kupovinu neka kupi i sada.
Pricati sa nekim o nekretninama je kao da igras iks-oks, svaku tvrdnju mozes da kontra argumentujes i tako u krug dok neko ne odustane.
Vreme pokaže kada je bio najbolji trenutak za kupovinu. To nikako nije bila 2017/2018ta već 2014ta-2015ta. I tada 2017/2018 su ljudi pričali da smo budale mi koji smo kupili jer smo kupili na vrhu balona. Da je cena pala bili bi u pravu. Kod kupovine za život nema tu dobrog i lošeg perioda, računicu praviš po sebi. Mada ne vidim da ovde neko tvrdi da je sada pravi trenutak za kupovinu. Ko kupuje investiciono, kao većina ovde na forumu što čeka pad, tu je neka druga računica i u to se ne mešam. Jer mora centar, jer rasni...
 
Ja čekam pad već 10 godina i sad kad sam konačno odlučio da kupim investiciono pa šta bude, opet ne valja :D

Po nekoj mojoj amaterskoj proceni, cene svega će rasti iz godinu u godinu kako bi SNS veštački dizala prosečnu platu, i na tome zasnivala kampanju. Ne vidim skoriji pad Vučića sa vlasti.

Ako on padne, možda se sve resetuje.
 
Tako da ja očekujem da i kod nas stigne glavni talas stigne kao i prošli put - sa zakašnjenjem tamo posle 2024 i odlučio sam da svoje do sad skupljene pare (oko 100K za sad) delom oročim u dinarima (sa opcijom za lako razročavanje u slučaju pucanja kursa), a delom uložim u indeksni fond preko interactive brokers i čekam sledeći minimum u iznajmljenoj nekretnini.
Ako se zaje*******em i nastavi se rast, onda definitivno krećem u potragu za jeftinijom destinacijom za okućiti se.
Da li si razmisljao o zlatu?
 
Zaboravih jos oko pada cena. Koliko je realno da padnu? Pa pokazace trziste, kao i na Kubi. Posto je ovo Srbija, a svi zele u Beograd jer je realno najrazvijeniji pritiska ce uvek biti za kupovinu. Tako ni tokom 2009-2015 nisi u lepoj novogradnji u centralnim opstinama mogao da kupis ispod 1500e, a obicno je bilo vise. Na to dodaj i Vas koji zaradjujete vise i hocete jos poneki stancic i naravno mora centar i investitore koji grabe svaku priliku da kupe jeftino. Kada to sve saberes i dodas ovoliku inflaciju moje iskreno misljenje da Vase prognoze sa padom od minimum 50% iliti 1500e u centralnim opstinama su naucna fantastika. Moze da padne mirijevo sa 2500 na 1200 ako uopste stigne na 2500, ali centar sa 3000 na 1500 ili 3500 na 1700 tesko.
Belvil je onda pao sa 1800 na 1400 tj oko 25%...
 
Ja čekam pad već 10 godina i sad kad sam konačno odlučio da kupim investiciono pa šta bude, opet ne valja :D

Po nekoj mojoj amaterskoj proceni, cene svega će rasti iz godinu u godinu kako bi SNS veštački dizala prosečnu platu, i na tome zasnivala kampanju. Ne vidim skoriji pad Vučića sa vlasti.

Ako on padne, možda se sve resetuje.
Vučićev pad kreće polako, sredinom ove godine. Paralelno sa padom cena nekretnina.
 
Što niko ne priča o kinezima iz TC Blok 70 koji imaju basnoslovne zarade, ne plaćaju porez i regularno pazare stanove u BNV.
 
U tom smislu, svaka cena je mala, prosto jedno neprocenjivo iskustvo, ima tu potencijala da se digne Zlatibor i na 5000 evra.

Već se desilo

Nemoj da nas čuje @vradovic jer ako se zainteresuje ima odmah da digne letvicu na 10.000 evra!
 
Što niko ne priča o kinezima iz TC Blok 70 koji imaju basnoslovne zarade, ne plaćaju porez i regularno pazare stanove u BNV.
Očigledno malo ko zna za njih. Ja sam jednom prilikom napisao situaciju, pošto majka od poznanika radi u jednoj banci, kada je jedan kinez kupovao stan u Kuli. Kada ga je pitala da li je skupo kaže da je rekao da nije... Doduše to nije bio kinez iz bloka.
 

Ovaj je poslednja osoba za koju bi pomislio da ce ovako nesto da prizna. Mogu misliti koliko je lose.

Ovde bi cene nekretnina trebale da budu 200e po m2 a ne 1.330 eura koliko je sad.
 
Da vidimo kako cene nekretnina zavise od politike, kad večeras bude neko mozda malo manje namešteno obraćanje. Ili ako slučajno bude neki referendum, ima da bude bezanje sa broda 🤣
 



Zamisli koliko lud moras da budes da drzis novac u banci i da ti izdaju notes IOU. Bolje i losa investicija samo da je u necemu sto mozes da pipnes. Ako neko ne zna bolje treba da kupi cigle ili pesak samo da nije u gotovini.

Bar bi mi trebali to da smo naucili. Banke su sad samo globalni scam.
 
Poslednja izmena:
Belvil je onda pao sa 1800 na 1400 tj oko 25%...
Najvise cene su bile oko 1950 + PDV (https://forum.beobuild.rs/threads/belville-stambeno-poslovni-kompleks-430-000kvm.8/post-36792 - zanimljivo je sto posle ovog posla gomila ljudi koji tvrde da ce cene da rastu i da treba sto pre rezervisati), a najnize sto sam nasao je bilo 1500+PDV - https://web.archive.org/web/20151008044019/http://www.belville.rs/ ), ali uz dodatne perkove tipa manji obracun terase na manje stanove + besplatna garaza na vece (sto mu dodje oko 100 evra jer su garaze bile oko 8600 - sto je tacno 100 evra na 86 kvadrata).

Tako da su cene bez PDVa efektivno pale sa 1950 na 1400 (obe cene bez PDVa) odnosno 30%.
 
Išlo je par stanova u Belvilu i za manje od 1400 sa sve PDV-om tokom 2015. godine, to je par tih koji su ostali. Kupci su verovatno bili sa specijalnim vezama, za to vreme su se već useljeni stanovi prodavali stabilno i za preko 1700. I takvih kupoprodaja je bilo više nego "kupovina od investitora" kako ih naziva katastar. Za taj period bar imamo relevantne podatke a ne rekla-kazala i reklamne slogane.
 
1674482135118.png


Dakle posle IT Tech-a kreću i banke. Ali sve te radnike preuzima FTX i NBS, nema brige.
 
Sve bolji i bolji brendovi dolaze u region

Ranije su neki zlonamerno pisali kako Zlatibor propada, a on 2022 prebacio rekordnu 2019 za trećinu! Sa 777.000 noćenja na preko 1.000.000 (i to bez kineza)!
Za to vreme Beograd je tek prošle godine dostigao rekord iz 2019

Samo da se razumemo ako se nastavi gradnja Standardnih objekata neće biti dobro, nadam se da ovo čita neko od vlasti na Zlatiboru
Vrhunskih PREMIJUM objekata nam treba...!
 
Poslednja izmena:
Sve bolji i bolji brendovi dolaze u region

Ranije su neki zlonamerno pisali kako Zlatibor propada, a on 2022 prebacio rekordnu 2019 za trećinu! Sa 777.000 noćenja na preko 1.000.000 (i to bez kineza)!
Za to vreme Beograd je tek prošle godine dostigao rekord iz 2019

Samo da se razumemo ako se nastavi gradnja Standardnih objekata neće biti dobro, nadam se da ovo čita neko od vlasti na Zlatiboru
Vrhunskih PREMIJUM objekata nam treba...!
Zlatibor, kao jedina ozbiljna turistička destinacija u Srbiji, sa infrastrukturom još iz doba ćopavog, logično je da je najbolji(jedini) kandidat za investicije. Zlatibor je sinonim za "sva jaja u jednoj korpi", na nivou države. Vidiš, da ima više ima takvih lokacija, ti verovatno ne bi u svakom postu pominjao ključnu reč Zlatibor i PREMIUM, nego i nešto drugo + PREMIUM.
 
Kako Kinezi ne plaćaju porez, kad kupuju Bnw legalno? Znači ipak plaćaju porez.
 
Zlatibor, kao jedina ozbiljna turistička destinacija u Srbiji, sa infrastrukturom još iz doba ćopavog, logično je da je najbolji(jedini) kandidat za investicije. Zlatibor je sinonim za "sva jaja u jednoj korpi", na nivou države. Vidiš, da ima više ima takvih lokacija, ti verovatno ne bi u svakom postu pominjao ključnu reč Zlatibor i PREMIUM, nego i nešto drugo + PREMIUM.
Evo ista firma došla i na Kopaonik...ako dođu i na Zlatibor kreće zlatno doba i pre autoputa

U CG se gradi preko 10 ovakvih hotela, isključivo na planinama
 
Vrh