Šta je novo?

Cene nekretnina

Podaci za decembar su dostupni na cenenekretnina.rs!

*Mala napomena, cini se da za Vozdovac nije uneto 2 nedelje ugovora, tako da ocekujte jos 50ak ugovora sledece nedelje.

Mozda i u drugim opstinama malo kasne zbog Nove godine, bas je iznenadan i preostar pad.

Ono sto je s druge strane cinjenica da su proslog meseca promet i cene u novogradnji pogurali ugovori koji su se sklapali ranije, ali su registrovani tek u novembru.

Treba najpre videti sledece nedelje da li ce se pojaviti jos neki ugovori iz decembra, a onda i trend u narednim mesecima.

Šta možemo zakljućiti iz ovoga:

Pad:
Stari Grad -20.1%
Vračar -7.2%
Palilula -5.8%
Novi Beograd -4.7%
Zemun -2.2%

Rast:
Čukarica +15.6%
Voždovac +5.5%
Rakovica +5.1%
Zvezdara +1.7%
Savski Venac +1.7%

Na osnovu promena u jednom mesecu ne moze se zakljuciti nista.
 
Mozda i u drugim opstinama malo kasne zbog Nove godine, bas je iznenadan i preostar pad.

Ono sto je s druge strane cinjenica da su proslog meseca promet i cene u novogradnji pogurali ugovori koji su se sklapali ranije, ali su registrovani tek u novembru.

Treba najpre videti sledece nedelje da li ce se pojaviti jos neki ugovori iz decembra, a onda i trend u narednim mesecima.



Na osnovu promena u jednom mesecu ne moze se zakljuciti nista.
Da znam. Ali zar nije inace Januar slabiji nego Decembar? Onda treba videti jos sledeca 2 meseca?
 
Da znam. Ali zar nije inace Januar slabiji neko Decembar? Onda treba videti jos sledeca 2 meseca?

Moze se gledati promena u odnosu na isti mesec prosle godine ili desezonirani podaci.

U svakom slucaju, tek par uzastopnih meseci konzistentnog trenda pokazuje nesto. U 2022. imali smo pocetkom godine stagnaciju prometa, zatim ogroman skok u centralnim opstinama na prolece (februar-maj), zatim pad koji je trajao cetiri meseca, pa opet skok na jesen (oktobar-novembar, mada mislim da su se ovde kumulirale neke prodaje iz prethodnih meseci koje su tek tada registrovane). Pre proleca tesko da ce biti jasno sta se desava sa trzistem onima koji nisu investitori ili agenti.
 
Moze se gledati promena u odnosu na isti mesec prosle godine ili desezonirani podaci.

U svakom slucaju, tek par uzastopnih meseci konzistentnog trenda pokazuje nesto. U 2022. imali smo pocetkom godine stagnaciju prometa, zatim ogroman skok u centralnim opstinama na prolece (februar-maj), zatim pad koji je trajao cetiri meseca, pa opet skok na jesen (oktobar-novembar, mada mislim da su se ovde kumulirale neke prodaje iz prethodnih meseci koje su tek tada registrovane). Pre proleca tesko da ce biti jasno sta se desava sa trzistem onima koji nisu investitori ili agenti.
Sad mi obicni gradjani trebamo dati sve od sebe, da rasglasimo da je poceo pad, i da im radimo manipulaciju kao i oni nama. :ROFLMAO:
 
16. decembra je stan u Udovicama (Mirijevo), od 69 kvadrata, prodat za 70.000 eura. Ne mozemo znati da li je visoko prizemlje, ili zadnji sprat, ili normalan sprat u najboljem slucaju, ali ovo je znacajno jeftinije, tj. cena pre eksplozije (sredina/kraj 2021. godine). Na stranu to sto su Udovice zabacene, izolovane nekako, ovo je sasvim sigurno pokazatelj da ima stanova koji se prodaju kad je vlasnik realan, koji nije dozvolio da postane povodljiv od strane agencije.
 
16. decembra je stan u Udovicama (Mirijevo), od 69 kvadrata, prodat za 70.000 eura. Ne mozemo znati da li je visoko prizemlje, ili zadnji sprat, ili normalan sprat u najboljem slucaju, ali ovo je znacajno jeftinije, tj. cena pre eksplozije (sredina/kraj 2021. godine). Na stranu to sto su Udovice zabacene, izolovane nekako, ovo je sasvim sigurno pokazatelj da ima stanova koji se prodaju kad je vlasnik realan, koji nije dozvolio da postane povodljiv od strane agencije.
Mozda je kupovina izmedju rodjaka/prijatelja, mozda je isla prodaja uz jos neku robu/uslugu, ne mora da znaci da je ugovor cela prica.

Iskreno, iz mog iskustva sa jedno 4-5 pokusaja kupovine 2021. uglavnom su agencije te koje pokusavaju da urazume vlasnike.

Njima odgovara sto brzi promet a ne da stan stoji godinu dana samo da bi se pravio nekakav hype.
 
Slazem se s tobom, takodje mozda su ga prodali za 80.000e, a 10.000e je razlika data na ruke u kesu, zbog manjeg poreza. Mnogo opcija ima, a mi ne znamo sve detalje. Mozemo samo da nagadjamo.
 
@Karlo del Ponte
Evo ih i ovi tvoji pale kod nas...:)

20230120_122609.jpg
 
U Novom Sadu prosecna cena starogradnje daleko veca od novogradnje, cudnovato.
Moze da prica ko sta hoce i da nalaze hiljadu opravdanja za dalji rast, a pruzaju ruku i za stagnaciju cena, medjutim ove cene za Beograd koje su stigle Stoklholm nisu realne kada se uporedi sa drugim razvijenim drzavama u kojima su plate 5x vece, troskovi zivota kao u Beogradu. Ne kupuju u Beogradu Marsovci vec nasi i gasterbajteri. Ma koliko da su gastosi uljuljkani u blagodeti zapada i samim tim odseceni od realnosti, znaju i oni osnovnu matematiku da sracunaju do kada im se isplati kupovina. Pa kada ih pritisne jos malo veca kriza tj. istrose jos malo para, setice se da novac sluzi i za kupovinu hrane i placanje racuna, a ne samo da se iz njega "bezi od inflacije".

Sem toga sa zapada nije stizao samo gotov kes tj. ustedjevina vec su ljudi dizali ko zna kakve kes kredite, a znam da su banke nudile nasima i to su cifre koje su bile dovoljne za kupovinu stana kod nas. Ljudi to nisu puno radili sve dok nije pocela manija na trzistu tj. kada su svi pricali o "ulaganju" u nesto. Tada su svi poceli da se preracunavaju i prave neku matematiku da im renta pokriva ratu za kredit. Sigurno ima i nasih koji su usli u vise kredita da bi uzeli vise stanova, normala u US. A ko zna koliko bu**** tek ima koji su planirali da im inflacija pojede dug kao nase dinarske kredite 90tih. Sve to dolazi na naplatu. Takve trule jabuke prvo mora da se otresu.
 
U Novom Sadu prosecna cena starogradnje daleko veca od novogradnje, cudnovato.
Moze da prica ko sta hoce i da nalaze hiljadu opravdanja za dalji rast, a pruzaju ruku i za stagnaciju cena, medjutim ove cene za Beograd koje su stigle Stoklholm nisu realne kada se uporedi sa drugim razvijenim drzavama u kojima su plate 5x vece, troskovi zivota kao u Beogradu. Ne kupuju u Beogradu Marsovci vec nasi i gasterbajteri. Ma koliko da su gastosi uljuljkani u blagodeti zapada i samim tim odseceni od realnosti, znaju i oni osnovnu matematiku da sracunaju do kada im se isplati kupovina. Pa kada ih pritisne jos malo veca kriza tj. istrose jos malo para, setice se da novac sluzi i za kupovinu hrane i placanje racuna, a ne samo da se iz njega "bezi od inflacije".

Sem toga sa zapada nije stizao samo gotov kes tj. ustedjevina vec su ljudi dizali ko zna kakve kes kredite, a znam da su banke nudile nasima i to su cifre koje su bile dovoljne za kupovinu stana kod nas. Ljudi to nisu puno radili sve dok nije pocela manija na trzistu tj. kada su svi pricali o "ulaganju" u nesto. Tada su svi poceli da se preracunavaju i prave neku matematiku da im renta pokriva ratu za kredit. Sigurno ima i nasih koji su usli u vise kredita da bi uzeli vise stanova, normala u US. A ko zna koliko bu**** tek ima koji su planirali da im inflacija pojede dug kao nase dinarske kredite 90tih. Sve to dolazi na naplatu. Takve trule jabuke prvo mora da se otresu.
Prijatelj je pre nove god.kapariso stan u novom sadu na izlazu Garden square tako nesto 55 kw po 1550 e u kesu,krajem ove god.bi trebao da se useli. Prvo su mu trazili oko 1700 ali su za kes spustili cenu
 
Nisu ni Rusi veverice 🙃
Dok prodje frka kupis stančić, pa onda dalje…
Razgovarao sam prošle godine sa nekim Rusima, oni su zbunjeni našim navikama da nam je problem 1h do posla u jednom pravcu, u šali kažu posle Moskve i putovanje iz BG na radno mesto u Budimpešti im nije problem 😂

 
Nisu ni Rusi veverice 🙃
Dok prodje frka kupis stančić, pa onda dalje…
Razgovarao sam prošle godine sa nekim Rusima, oni su zbunjeni našim navikama da nam je problem 1h do posla u jednom pravcu, u šali kažu posle Moskve i putovanje iz BG na radno mesto u Budimpešti im nije problem 😂

U Moskvi od jednog kraja grada do drugog u proseku imas tipa 50-60km, dok ti je u Beogradu to tipa 15km. Oni imaju skroz drugu percepciju prostora.
 
Evo da razbijemo iluzije @Tin i njegovo spinovanje vezano za doznake. Konacno je stigao odgovor NBS. Znaci doznake u najcescem broju slucajeva nemaju veze sa nekretninama. To je uplata samo za pomoc nasim gradjanima iz inostranstva a pravih transfera za kupovinu stanova ima mogo vise.

Pogledajte prilog 152786



Pogledajte prilog 152787

Pogledajte prilog 152788
Rekao sam ti da to mora na fizicko lice. Nema logike da posaljes firmi i da se racuna kao doznaka.
 
Evo da razbijemo iluzije @Tin i njegovo spinovanje vezano za doznake. Konacno je stigao odgovor NBS. Znaci doznake u najcescem broju slucajeva nemaju veze sa nekretninama. To je uplata samo za pomoc nasim gradjanima iz inostranstva a pravih transfera za kupovinu stanova ima mogo vise.

Pogledajte prilog 152786

Један детаљ - мислим да ти и госпођа Служба немате исто разумевање речи “резидент”. Нпр. ја сам порески резидент у иностранству, јер ту живим и примам плату. Међутим, држава Србија ме и даље види као свог рездента зато што у Србији имам пријављено боравиште (као, верујем, и већина гастоса). Тако, када бих ја пребацивао новац са свог страног рачуна на свој српски рачун који сам отворио са адресом на коју сам пријављен у Србији (нпр. да бих купио стан), то би Служба видела као дознаку, јер од тамо неког стиже новац резиденту Србије.

Хоћу рећи, мислим да је реално да се међу “дознакама” крије и део новца трансферисан за куповину некретнина.
 
Kada transferujes vecu sumu iz inostranstva na svoj racun u Intezi. (ja prosao x y puta).
Moras da popunis obrazac. Kada vide da je tvoje ime uplatilac onda ti traze dokaz da si tamo rezident. (na primer green card, pasos ili nesto sto ti omogucava stalni boravak, da morao sam da dajem dokument iz US). Bez obzira sto se ti za drzavu vodis kao da imas prijavljeno boraviste banka te kategorise kao da si rezident u toj drugoj drzavi i samim tim ta uplata ne upada vise pod statistiku doznaka.

Doznake su samo kada ja uplatim nekome neki sitan novac kao pomoc.

Kada kupujes nekretninu obicno uplacujes sam sebi ili direktno prodavcu na racun (radio oba slucaja) i to ne ulazi u statistiku o doznakama.

Moguce da jeste neko nekad poslao rodjaku tipa 20.000 eura kao pomoc i on od toga kupio nekretninu ali ako dijaspora hoce za sebe da kupi onda to ne salje nikome nego sam sebi ili prodavcu direktno na racun.
 
Poslednja izmena:
Ponovo su nam dati krediti, ovaj put do kraja februara 2023, ako opet ne produže. Kreditima isplaćujemo penzije, pravimo puteve, ulažemo u stadione, petlje itd. Bdp je solidan. Cena stanova može da se održava pa makar i veštački. Ali šta se dešava kad ne budemo mogli da se zadužimo? U roku od 2 do 6 meseci kreću masovni otkazi, penzije se smanjuju, bdp više ne pravimo, a ne pravimo ni decu. Onda ode država na doboš i sve u njoj. A one silne paruštine što uložiše u svetu kravu (stanove u Bg i Ns), ne mogaše više prodati, jer ne imaše više ljudi, a ljudi ne imaše novca, al imaše svoje četvoronožne ljubimce koji naslediše kvadrate. Ipak već sada je blagi pad, i to samo zbog klime koja vlada u narodu i međ kupcima kvadrata (cene će padati - ide matera svih kriza, nisam lud da sad plaćam suludu cenu, itd). Opet ponavljam nekontaminirana zemlja i voda će jedine biti tražene, te ati i volovi.
 
Ponovo su nam dati krediti, ovaj put do kraja februara 2023, ako opet ne produže. Kreditima isplaćujemo penzije, pravimo puteve, ulažemo u stadione, petlje itd. Bdp je solidan. Cena stanova može da se održava pa makar i veštački. Ali šta se dešava kad ne budemo mogli da se zadužimo? U roku od 2 do 6 meseci kreću masovni otkazi, penzije se smanjuju, bdp više ne pravimo, a ne pravimo ni decu. Onda ode država na doboš i sve u njoj. A one silne paruštine što uložiše u svetu kravu (stanove u Bg i Ns), ne mogaše više prodati, jer ne imaše više ljudi, a ljudi ne imaše novca, al imaše svoje četvoronožne ljubimce koji naslediše kvadrate. Ipak već sada je blagi pad, i to samo zbog klime koja vlada u narodu i međ kupcima kvadrata (cene će padati - ide matera svih kriza, nisam lud da sad plaćam suludu cenu, itd). Opet ponavljam nekontaminirana zemlja i voda će jedine biti tražene, te ati i volovi.
Februar 2023. je za 10 dana!
Ma zaduzivace se dok je moguce.
Al nekretnine vec idu dole.
 
Ne čitaš, čika Sava Sava je napisao do kraja februara 2023. Po ovim zaduženjima već ne možemo vraćati kredite. Šta sledi na kraju? Kina preuzima dug na sebe i uzima sve, jedna od grana privrede nam može biti skladištenje svog otpada iz EU, ili proizvodnja prljave energije. Rio Tinto je sam privremeno stao...
 
Slazem se s tobom, takodje mozda su ga prodali za 80.000e, a 10.000e je razlika data na ruke u kesu, zbog manjeg poreza. Mnogo opcija ima, a mi ne znamo sve detalje. Mozemo samo da nagadjamo.
Cena iz ugovora ne utiče na porez...
BTW zar Udovice nemaju problem sa klizištem ?
 
Cena iz ugovora ne utiče na porez...
BTW zar Udovice nemaju problem sa klizištem ?
Imali su malecni problem samo na putu ispod Udovica pre par godina, kad je bio odron, pa se cekalo na sanaciju. To je reseno.
Generalno problem s Udovicama nije samo za kliziste, ima i drugih delova Mirijeva koji su izgradjeni na klizistu, pa nista ne fali.
Problem s nedovoljno atraktivnim udovicama je sto su uvucene, pomalo zapostavljene, nemaju skolu u blizini, parkove, buseve 27 ili 27e koji su frekventni ka centru grada.
Radi toga, cena kvadrata je 100-200 eura niza u odnosu na druge, bolje delove Mirijeva.

Ovo za cenu te ne razumem. Na osnovu cene se placa porez na kapitalnu dobit kada prodavac proda stan?
Svaki ugovor moze da se fingira, ali porez ide na tu cenu koja pise...
 
Vrh