Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa čemu pakost i ljubomora prema svima koji nisu te sreće da odu sa njive? A veruj mi i tamo ima onih sa fakultetom. Baš lepo nipodoštavanje sa tvoje strane misleći da su svi na njivi neobrazovani seljaci koji su to zaslužili. Samo neko eto mora da radi da zaradi, a neko misli da mu to sleduje jer je eto "grad u kom sam se rodio". Jadna li je Srbija ne sa SNS-om, nego sa takvim mantrama.
A gde se u tom tvitu vredjaju oni sto rade na njivi? Koliko vidim samo ovaj sa njive vredja ...
 
Bio je mali rast a sad je pad, vidis i sam. A sto puta smo rekli da takav rast nije dovoljan da se razvijamo.
Patrijatizam ce da mi radi onda kad se SNS klanovi pocinju rokati kao Skaljarski i Kavacki.
E da ako moze i objasnjenje od kog rasta se razvija, a od kog ne razvija :)
 
A gde se u tom tvitu vredjaju oni sto rade na njivi? Koliko vidim samo ovaj sa njive vredja ...
Ne vredja ni taj sa njive. On se javio da pokaže da postoji izreka "svakom svoja muka najteža" i "nikom nije lako ali meni je najteže". Ali ispod njega svi razmišljaju kao ti. "Bar ste na čistom vazduhu" "Crknite neobrazovani seljaci, samo mi profesionalni Beogradjani znamo šta je muka". Vladaće ova vlast još 100 godina... Kada profesionalni Beogradjani ukapiraju da Beograd nije Srbija, a ni Srbija nije Beograd ali će izgleda do tada proći dosta generacija.

SAd se nešto razmišljam, ako je ova vlast kriva za visoke cene nekretnina jer se danas živi nikad gore, pitam se koja vlast li je kriva za balon 2008me kad se živelo nikad bolje...?
 
Ova vlast nije kriva SAMO za cene nekretnina vec za SVE sto se desava poslednjih 10 godina. Tadasnji skok i danasnji nisu uporedivi ni po ceni ni po uzroku. Sve pise u ovoj temi, pa izvoli listaj od pocetka ako te zanima.

Taj s njive se javio jer je ljubomoran. Ljudi su prestali da budu "ljudi"i da se bore za zajednicko dobro jer jedino je to patriotizam. Slicno kao Grci npr. vole drzavu i svoj narod a mrze vlast.
 
E da ako moze i objasnjenje od kog rasta se razvija, a od kog ne razvija :)
Najbolje ce Katic da objasni, da nije jedini parametar taj rastuci BDP kojeg Prvorodjeni toliko potencira. Mora se biti sveukupan i sveobuhvatan, da bi skontali u kom pravcu se krece Srbija.
 
Najbolje ce Katic da objasni, da nije jedini parametar taj rastuci BDP kojeg Prvorodjeni toliko potencira. Mora se biti sveukupan i sveobuhvatan, da bi skontali u kom pravcu se krece Srbija.
Pa i nije bas objasnio. Sem sto je za slabljenje dinara ne vidim koja je to nasa ‘busola’ koju predlaze.
 
Pa i nije bas objasnio. Sem sto je za slabljenje dinara ne vidim koja je to nasa ‘busola’ koju predlaze.

Itekako je objasnio.
Svaka stavka u onom clanku je bitna, a ova je recimo najbitnija:

Vlast se bodri ukazujući da su parametri rizika i zaduženosti pod kontrolom i da je, na primer, javni dug u odnosu na bruto domaći proizvod ispod 60 procenata, te da je Srbija po ovom parametru bolja od velikog broja EU država. Blago rečeno, ova vrsta pokazatelja koji se baziraju na BDP-u u evrima ne vrede ni po lule duvana – to se odnosi na države koje se zadužuju u tuđoj valuti, čiji se građani i privreda efektivno zadužuju u stranoj valuti i čija je štednja u tuđoj valuti. Ekonomske krize uvek iznova pokažu besmisao ovih pokazatelja.

Ključni parametri finansijskog rizika računaju se tako što se visina javnog duga, spoljnog duga, budžetskog deficit i sl. stavljaju u odnos s visinom nominalnog BDP-a iskazanog u evrima (ili dolarima). Što su koeficijenti niži, rizik krize je manji. Slabost ovog pokazatelja je što je tako iskazan BDP prvo uvećan stopom inflacije, a potom dodatno uvećan i nerazumno jakim kursom dinara. Što je inflacija veća, a kurs jači i stabilniji, BDP u evrima je fiktivno veći. Što je BDP veći, pokazatelji rizika su fiktivno povoljniji i sve udaljeniji od realnosti.
 
Itekako je objasnio.
Svaka stavka u onom clanku je bitna, a ova je recimo najbitnija:

Vlast se bodri ukazujući da su parametri rizika i zaduženosti pod kontrolom i da je, na primer, javni dug u odnosu na bruto domaći proizvod ispod 60 procenata, te da je Srbija po ovom parametru bolja od velikog broja EU država. Blago rečeno, ova vrsta pokazatelja koji se baziraju na BDP-u u evrima ne vrede ni po lule duvana – to se odnosi na države koje se zadužuju u tuđoj valuti, čiji se građani i privreda efektivno zadužuju u stranoj valuti i čija je štednja u tuđoj valuti. Ekonomske krize uvek iznova pokažu besmisao ovih pokazatelja.

Ključni parametri finansijskog rizika računaju se tako što se visina javnog duga, spoljnog duga, budžetskog deficit i sl. stavljaju u odnos s visinom nominalnog BDP-a iskazanog u evrima (ili dolarima). Što su koeficijenti niži, rizik krize je manji. Slabost ovog pokazatelja je što je tako iskazan BDP prvo uvećan stopom inflacije, a potom dodatno uvećan i nerazumno jakim kursom dinara. Što je inflacija veća, a kurs jači i stabilniji, BDP u evrima je fiktivno veći. Što je BDP veći, pokazatelji rizika su fiktivno povoljniji i sve udaljeniji od realnosti.
I kako to odgovara na pitanje od kog se to rasta razvija a od kog ne razvija?

Ok, BDP u evrima sakriva faktore rizika, kako to menja cinjenicu da na onoj tabeli Srbija ima najveci rast? Ne pricamo o faktorima rizika vec o rastu. Ako pricamo o faktorima rizika cemu onda ona tabela? Jel vi to jedan drugom obarate argumente ili ne znate ni sami sta zelite da kazete?
 
Za pocetak cu ti odgovoriti da smo uzeli kredite od MMF, a to izbegavamo da radimo jer su nepovoljni, ili smo uslovljeni necim.
Ovo je krajnja nuzda. Do sada smo uzeli skoro pozajmicu od UAE.
Oni nisu uslovljavali da prodamo EPS ili Telekom, a to ce se desiti u narednom periodu. Kod MMF-a nema nista dzabe, niti povoljno. Mora nesto da se privatizuje, da se pokrije rupa, tj. deficit.

Ovo sto pisem nije jedino meritorno, ali je najsveziji primer. Da nam tako dobro ide, cuvali bi to sto imamo, ali avaj...
 
Druze kakav je ono pad iz prethodnog posta, sa kojim se rastom razvijamo a sa kojim ne? Ako je svima jasno ne vidim zasto bi izbegavao da odgovoris.
Na tvom profilu kao da pisu dve osobe!
Ako se vratis nekoliko strana unazad i nadjes pitanje na koje mi nisi odgovorio jer si napisao da ne znas odgovor, a ono je bilo kada cemo prestici bilo koju drzavu iza koje smo u Evropi.
U sustini mozda i znas odgovor a on je nikada pa ti nije odgovaralo da ga napises.

Takodje si pisao da nema sada nelegalne gradnje kao nekada, i slicno, a vidimo koliko nisi u pravu, sada kada ima izvestaj BIRN-a. I to je u broju kvadrata sada verovatno vise nego ikada pre.

SFSN.
 
Ova vlast nije kriva SAMO za cene nekretnina vec za SVE sto se desava poslednjih 10 godina. Tadasnji skok i danasnji nisu uporedivi ni po ceni ni po uzroku. Sve pise u ovoj temi, pa izvoli listaj od pocetka ako te zanima.

Taj s njive se javio jer je ljubomoran. Ljudi su prestali da budu "ljudi"i da se bore za zajednicko dobro jer jedino je to patriotizam. Slicno kao Grci npr. vole drzavu i svoj narod a mrze vlast.
Tako je, tada se živelo nikad bolje pa su cene nekretnine rasle, a danas se živi nikad gore pa cene nekretnina rastu. Logično, nema šta.

Jeste, ljubomoran je. Bravo. Imaš pravo, ljudi su prestali da budu ljudi i da se bore za zajedničko dobro. A zajedničko dobro je da svaki rodjeni Beogradjanin dobije stan po rodjenju i da ne mora ništa da radi. Svi ostali su ljubomorni na njegov genije. Za sve je kriva vlas. Ovi iz Begedea jbt ljubomorni na čist vazduh, ovi sa njive ljubomorni na prljav vazduh. Šta nam rade. Pročitao sam Ja celu temu ne brini, svima je sve jasno samo ljudima sa foruma po agendi nije
 
Za pocetak cu ti odgovoriti da smo uzeli kredite od MMF, a to izbegavamo da radimo jer su nepovoljni, ili smo uslovljeni necim.
Ovo je krajnja nuzda. Do sada smo uzeli skoro pozajmicu od UAE.
Oni nisu uslovljavali da prodamo EPS ili Telekom, a to ce se desiti u narednom periodu. Kod MMF-a nema nista dzabe, niti povoljno. Mora nesto da se privatizuje, da se pokrije rupa, tj. deficit.

Ovo sto pisem nije jedino meritorno, ali je najsveziji primer. Da nam tako dobro ide, cuvali bi to sto imamo, ali avaj...
Mi smo na standby rezimu sa MMFom, to i nije tako nepovoljno. Od Arapa smo uzeli povoljniji kredit nego sto bi dobioi na drugim mestima.
Otplata starih i uzimanje novih kredita je nesto sto se konstantno desava, u poslednjih dve godine gotovo da ne postoji zemlja na svetu koja je izasla manje zaduzena iz tog perioda.

Kako to opovrgava bilo sta navedeno ranije? Sta znaci ‘tako dobro ide’? Ide nam kako nam ide, a po onoj tabeli bolje nego drugima sa te tabele.
 
Pa i nije bas objasnio. Sem sto je za slabljenje dinara ne vidim koja je to nasa ‘busola’ koju predlaze.
Predlaže stezanje budžeta, odnosno da je trebalo da bude stegnut odavno. Mala javna potrošnja je uvek antiinflatorna.

Ne znam šta na to mogu da kažu oni koji optužuju Vučića za smanjenje penzija na početku vladavine, a što je bio realan potez, iznuđen prethodnim Tadićevim udvaranjem Krkobabiću, kada se zaduživao po nepovoljnim kamatama u vreme SEKE da linearno poveća penzije za 10%, što je koštalo dodatnih milijardu godišnje? Cvetkovićeva vlada se najviše zadužila u odnosu na dužinu vladavine poredeći od 5. oktobra do danas. A i Tadić nam je ostavio u amanet regenerisani SPS, najkorumpiraniju stranku u istoriji višestranačja od 1990-te, posle JUL-a. Tako da ne znam šta je to toliko bilo bolje pre deset godina nego sada, osim ako je neko imao korist od vladajućih stranaka.

I ne znam šta bi uradili oni koji stalno pričaju o malim penzijama i platama na taj predlog? Ako ne smanjuju državne plate i penzije, morali bi da zakinu na investicijama, investicionom održavanju, odbrani i sličnom. Kako god okrenuli nezgodno je, ko god da je na vlasti. Naravno, standardna priča je kada bi manje krali.....ali nekako ko god dođe na vlast ima x koruopcionaških afera, tako da želim da budem pošteđen tih dečje moralističkih priča. Politikom se mahom bave psihopate i lopovi, odnosno oni su uspešniji u tome od nas ostalih. Koštunica je bio pun profesorskih moralisanja a stranka mu bila puna lopova.

A te ideje o devalvaciji dinara su meni užasavajuće za zemlju sa iskustvom hiperinflacije, a i generalno tome pribegavaju zemlje koje se u startu postave kao gubitnici. Nemačka je imala jaku marku, a bila je ogromni izvoznik, slično je i sa Švajcarskom. Tako da je slab kurs dinara poslednja stvar kojom se ekonomija sme podržavati. Pogotovo što smo izuzetno uvozno zavisni i to je skoro besmislen potez, koji bi širio paniku i na prečac oborio standard.
 
Na tvom profilu kao da pisu dve osobe!
Ako se vratis nekoliko strana unazad i nadjes pitanje na koje mi nisi odgovorio jer si napisao da ne znas odgovor, a ono je bilo kada cemo prestici bilo koju drzavu iza koje smo u Evropi.
U sustini mozda i znas odgovor a on je nikada pa ti nije odgovaralo da ga napises.

Takodje si pisao da nema sada nelegalne gradnje kao nekada, i slicno, a vidimo koliko nisi u pravu, sada kada ima izvestaj BIRN-a. I to je u broju kvadrata sada verovatno vise nego ikada pre.

SFSN.
Da vidim buducnost nisam znao pre par stranica a ne znam ni sad, ne znam kako to ukazuje da sa mog profila pisu dve osobe.

Ako ti mislis da je to moguce, i ako mislis da prognoze za 2023 i 2024 sa one tabele znace ista vise od gledanja u pasulj, onda stvarno treba da prestanes da pominjes BDP ikad vise na ovoj temi.
 
Gde je izvestaj birna koliko malo nelagalnih kvadrata je izgradjeno od 2000-2015te. Kladum se da tad nije ni bilo divoje gradnje. Sta nam rade…
 
Mi smo na standby rezimu sa MMFom, to i nije tako nepovoljno. Od Arapa smo uzeli povoljniji kredit nego sto bi dobioi na drugim mestima.
Otplata starih i uzimanje novih kredita je nesto sto se konstantno desava, u poslednjih dve godine gotovo da ne postoji zemlja na svetu koja je izasla manje zaduzena iz tog perioda.

Kako to opovrgava bilo sta navedeno ranije? Sta znaci ‘tako dobro ide’? Ide nam kako nam ide, a po onoj tabeli bolje nego drugima sa te tabele.
Slazemo se po pitanju arapskog kredita, uzet je da se pokrije dug za los menadzment EPS-a. Da je povoljniji od drugih, naravno da jeste.
Za 6~9 meseci da vidimo hoce li EPS/Telekom da odu na dobos, a to nije stendbaj aranzman vec cisto uslovljavanje/ucenjivanje.
Vreme je jedini sud, ono ce pokazati, tj. ogoliti nase prednosti ili mane. Cekamo, pa da vidimo...
 
To je inflacija obračunata za cene u dinarima...cene nekretnina su u eurima, inflacija eura je nešto manja.
Apsolutno se slazem.

Sad ostaje samo veliko pitanje posto je celo trziste hrana, struja voda u dinarima i sve ti poskupi za 12% da li nekretnine onda (ako je rast ispod 12%) "zaostaju"
 
Tako je, tada se živelo nikad bolje pa su cene nekretnine rasle, a danas se živi nikad gore pa cene nekretnina rastu. Logično, nema šta.

Jeste, ljubomoran je. Bravo. Imaš pravo, ljudi su prestali da budu ljudi i da se bore za zajedničko dobro. A zajedničko dobro je da svaki rodjeni Beogradjanin dobije stan po rodjenju i da ne mora ništa da radi. Svi ostali su ljubomorni na njegov genije. Za sve je kriva vlas. Ovi iz Begedea jbt ljubomorni na čist vazduh, ovi sa njive ljubomorni na prljav vazduh. Šta nam rade. Pročitao sam Ja celu temu ne brini, svima je sve jasno samo ljudima sa foruma po agendi nije
Kako moze neko ko je rodjen u Beogradu da rodjenjem dobije stan? Ljudi treba da se bave svojim zivotom a ne tudjim. Totalno maliciozno.

Gde je izvestaj birna koliko malo nelagalnih kvadrata je izgradjeno od 2000-2015te. Kladum se da tad nije ni bilo divoje gradnje. Sta nam rade…
A cemu taj izvestaj kada je zakon donet 2015-te s namerom da se uredi situacija i gledaju satelitski snimci? Znaci da nije zato donet vec da bi skocila cena kvadrata tj. smanjila ponuda. A nelegalnih stanova i dalje jos vise i vise, samo uz dobar mito i korupciju... vec sam upoznat za nekim od zgrada sa Ceraka npr. iz izvestaja koje imaju i po 7 spratova a nula parking mesta ili garaza, totalno unistavanje svih naselja, trajno i dozivotno. Najgora vlast ikada, totalna kataklizma i devastacija svega,
 
Slazemo se po pitanju arapskog kredita, uzet je da se pokrije dug za los menadzment EPS-a. Da je povoljniji od drugih, naravno da jeste.
Za 6~9 meseci da vidimo hoce li EPS/Telekom da odu na dobos, a to nije stendbaj aranzman vec cisto uslovljavanje/ucenjivanje.
Vreme je jedini sud, ono ce pokazati, tj. ogoliti nase prednosti ili mane. Cekamo, pa da vidimo...
Slazem se, vreme ce pokazati. Niko nema kristalnu kuglu, pogotovo ekonomisti gde svako ima neku svoju teoriju i model razvoja.

Ono o cemu mozemo pricati do sad, je ostvareno do sad. Ponavljam, sa one tabele imamo najveci rast. Ne stoji primedba da nam je baza niska jer je ostalima na toj tabeli jos noza. Ne stoji da smo vezani za evro kad su bar jos tri zemlje na toj tabeli takodje fiksirane za evro. Znaci u istim uslovima imamo najveci rast. Ostatak Evrope pri tom stoji jos gore al ajde s njima se ne poredimo jer im je visa baza od nase.

Mozda sve to pukne sledece godine. A mozda nastavi jos tri puta jace. Do tad, sve su to nagadjanja kao i ta prodaja Telekoma o kojoj slusam jedno 15 godina pa nikako da dodje.
 
Vrh