Šta je novo?

Cene nekretnina

Italija koja ima 4 mora, Veneciju, Toskanu sa Firencom, Pizom, Cinque Terre, Milano, Djenovu, Bolonju, Rim, Napulj, Amalfi, Sicijilu i Korziku...
Italija koja ima modne brenove, automobiliske brendove kulturu vina, sporta i ugostiteljstva...
Italija sa istorijskim nasledjem iz razlititih perioda, slikarstvom knizevnoscu...
.. je 10 svetlosnih godina ispred Balkana, a vi kupite stan na Mirjevu za 5000 e/m2 pa uzivajte!
Pa upravo, sve im bog dao, (kao i Spaniji i Grckoj), bukvalno raj na zemlji, pa opet stalno u dugovima i problemima.
Kad Srbija bez icega navedenog ima bolje prognoze jasno ti je da nikako nisu primeri za ugledanje 🤷🏻‍♂️
 
Pa upravo, sve im bog dao, (kao i Spaniji i Grckoj), bukvalno raj na zemlji, pa opet stalno u dugovima i problemima.
Kad Srbija bez icega navedenog ima bolje prognoze jasno ti je da nikako nisu primeri za ugledanje 🤷🏻‍♂️
Kako da ne. Gde su te prognoze da Srbija pretice Italiju? Za 5 vekova ili?
I nama je Bog dao sume, planine, jezera, izvore, reke u plodne ravnice pa se ne koristi ni 1% a 50% vec trajno unisteno uzasnom primitivnom izgradnjom.
 
Kako da ne. Gde su te prognoze da Srbija pretice Italiju? Za 5 vekova ili?
I nama je Bog dao sume, planine, jezera, izvore, reke u plodne ravnice pa se ne koristi ni 1% a 50% vec trajno unisteno uzasnom primitivnom izgradnjom.
Pa s obzirom da su u prednosti bukvalno od kako pisana istorija postoji, sama cinjenica da smo sad na trajektoriji da ih prestignemo u nekom trenutku je porazna za njih. I da bude za 5 vekova za nas je uspeh. A bice brze od toga 💪🏻

I lol, sume, reke i planine, to retko ko ima, kako samo nismo postali supersila s takvim resursima.
 
to.png
 
Da, zato je izraz ‘duzan ko Grcka’ bio aktuelan jos dok su moji roditelji studirali.

Ponavljam, cak i kad izbacis Srbiju iz price u potpunosti, zasto mislis da su nekretnine u PIGS zemljama po pravilu znatno jeftinije od zemalja sa uporedivim gdp per capita?

Batali Beograd, zasto je Solun jeftiniji od Sofije, Bukuresta, Zagreba, Krakova? Sve su to zemlje koje imaju nizi GDP per capita od Grcke.

Da li je to zato sto je Grcka jako pametno vodjena zemlja bez korupcije u odnosu na severnjake ili zapravo ima toliko dubokih problema, kao i ostale zemlje PIGS, da se cak i balkanske/istocnoevropske zemlje smatraju sigurnijim investicijama?

Svaki drugi post ponavljas kako satro nazadujemo ovde stalno u svakom pogledu, a kao svetao primer navodis zemlje koje su bukvalno sinonim za nazadovanje. I treba da se nadjes sa drugarima na pivu, jer su vam teorije i jesu za ekipu ispred dragstora.

Lozenje sa PIGS-om je kao lozenje sa platama programera. Srpski BDP (PPP po glavi stanovnika) je i dalje duplo manji nego u Italiji, Spaniji, Portugalu i za trecinu manji nego u Grckoj. I onda dodje neko i lozi se kako je u Djenovi lose - pa Djenova je za Italiju kao Leskovac za Srbiju, idi u Leskovac pa vidi kako je.

Razlozi stagnacije u ovim zemljama su razliciti (demografija, zaduzenost, nedovoljna produktivnost u odnosu na zarade), a jedan od njih je i akumulacija bogatstva. Italija i Spanija su u svetskom vrhu po odnosu bogatstva i dohotka. To je upravo ono cega se ljudi i ovde plase, iako je Srbija jos uvek daleko od tog nivoa akumulacije.

S druge strane, nas relativni napredak nije nikakva fenomenalnost vec iskljucivo rezultat uzasnog zaostajanja i jeftinosti radne snage. Srbija je 2008. bila na 37% proseka EU, da bi se do 2021. popela na 45% (+8%). U medjuvremenu se Poljska popela sa 56% na 79% (+23%), Rumunija sa 55% na 70% (+14%), Madjarska sa 64% na 76% (+12%). Slovacka (sa 63% na 72% proseka EU), pa cak i Bugarska (sa 46% na 55% proseka EU), takodje su daleko ispred nas i konvergiraju brze od nas. Jedino su Ceska, Slovenija i Hrvatska imale manji rast, od kojih su Ceska i Slovenija vec 2008. bile na oko 90% proseka EU, gde su i sada, a i Hrvatska je naravno daleko ispred nas, na preko 70% proseka EU, i zadnjih godina takodje konvergira brze od nas.


To je nominalni BDP, koji nije realna slika rasta i zivotnog standarda. Treba gledati PPP.
 
Dzabe ti ovo pricas, isto kao sto je dzabe pricati da ce gradijent rasta opasti sa porastom GDP-a. Mi cemo taj plafon stici mnogo rano jer nemamo na cemu da baziramo optimizam. Gde su industrijski Spanija i Italija od nas bespredmetno je razgovarati. Kao da neko ne zeli da ih sustignemo, ali ovo besomucno laganje da bi se pilicarski izvukla korist ce nas u mnogome kostati.
 
Molio sam vr……ca da mi oda koje supstance koristi, ali D…e je na boljima definitivno 😂 onog l…da belog loše rade, pa ne bih radije…Srećna Nova godina i daće Bog iz usta naših drugara da nas ogreje sunce tog nevidjenog prosperiteta u 2023!!!
 
Lepo kaze grafik, Srbija od 2008. skok 30% 💪🏻

Hrvatska 7% 👎🏻

Slovenija 5% 😬

Da ne gledamo od 2000. Tu nam je skok 900%
Setih se Milosevica koji je u godini pre pada pricao kako imamo najveci privredni rastu u Evropi. I to je tacno, jer kada si na nuli onda najvise rastes u procentima, onda se rast smanjuje, tempo usporava a realna razlika ostaje. Tu razliku prave ljudi, da smo u Srbiji po svemu od 90-tih birali pametne i humane a ne glupe, zle i primitivne, bili bi ispred Slovenije.
 
Pa ne moze i nikad nece moci takav narod da izabere nesto drugo, kada je i sam takav i ne zna za drugacije. Onda pada na price onih koji su zapravo samo malo vise pokvareni od njih, a u nameri da kradu (kod nas zauvek jedini motiv za bavljenje politikom), a glupi podjendako 😄

Secam se onog procurelog snimka tome nikolica iz kancelarije dok prica pre sns a. Kad kaze moramo mi da dodjemo na vlast, dosta mi je vise da zovem borisa djilasa i ne znam koga je sve jos nabrojao, da pita da zaposli sina (mogu da zamislim tu personu samo) kad mu treba ne znam sta sve, da ceka da zavisi od nekoga…

A narod posle milosevica i posle svega ovoga u medjuvremenu i dalje ista svest (nesvest) 🤣 jos voli i pobio bi se da mu neko kaze nesto lose za nekoga ko mu je zapravo najveci dusmanin i krade ga direktno i onemogucava mu bilo sta normalno u zivotu. E kad to shvatis i samo najprostije razmislis, shvatis stanje i ko smo i sta smo… Bruka i sramota

Srecan Bozic inace, svim istomisljenicima zelim da sledece godine manje otrovani i u nekom potpuno drugom ambijentu slavimo.

A po svemu sudeci ce vecina nas otici iz ove najobicnije s*it hole :)
 
Vise je faktora u svakom slucaju. Ovo je samo jedan od njih. I suvise je slozena problematika da bi mogla da se banalizuje. Ali je cinjenica da ima veliki uticaj. Pa pogledaj recimo ovaj dokument https://sanctionscanner.com/blog/major-money-laundering-countries-251, Srbija je jedna od vodecih zemalja u Evropi u pogledu pranja novca. Od nas su gori samo Albanija, Turska, Rusija i druge bivse SSSR zemlje. Izgleda da su iza nas i Madjarska i Bugarska, ali kod njih se ocigledno novac ne pere preko nekretnina. Elem, kao sto smo vec pisali, faktora ima vise, Ali, kako god, ako je meni kao programeru cena nekretnina nenormalno visoka, mogu misliti sta o tome misle oni koji imaju mnogo manje plate. Cinjenica jeste i da stanove ne kupuju u tolikoj meri ni programeri, iako se ta prica provlaci po medijama, nego i kupuje ko zna ko i ko zna kako.
Po tim sajtovima "krimilalci" smo svi mi, možda ne svi ali 99% nas jer ko od nas prijavljuje porez ili poreklo kada dobije ili zaradi neke pare sa strane? U tome i jesmo na vrhu i po tome smo svi kriminalci koji dižu cene. Sa druge strane imaš ovde članove koji pljuju da smo najgluplji narod, zatucani, rijaliti otpad... a sami citiraju izjave nekih "vanabi" kriminalaca iz istih tih rijalitija. To ti je ono, niko ne gleda zadrugu, parovi il šta već, a to je godinama najgledaniji program i mladima i starima.
 
Po tim sajtovima "krimilalci" smo svi mi, možda ne svi ali 99% nas jer ko od nas prijavljuje porez ili poreklo kada dobije ili zaradi neke pare sa strane? U tome i jesmo na vrhu i po tome smo svi kriminalci koji dižu cene. Sa druge strane imaš ovde članove koji pljuju da smo najgluplji narod, zatucani, rijaliti otpad... a sami citiraju izjave nekih "vanabi" kriminalaca iz istih tih rijalitija. To ti je ono, niko ne gleda zadrugu, parovi il šta već, a to je godinama najgledaniji program i mladima i starima.
U svakoj drzavi i narodu postoje razliciti ljudi. Razlicite pameti, kulture, obrazovanja, inteligencije, ideja. morala.
Verujem da smo mi mali narod sa izrazito kvalitetnim ljudima.
Problem je sto u poslednih 100 godina. vecinom oni drugi vode drzavu. Ako zamislimo skalu pameti, morala, obrazovanja, inteligencije, drzave koje biraju ljude pri vrhu lestvice, idu napred, one kao Srbija koje biraju ljude na dnu lestvice idu nazad, u svim sverama drustva.
Rijaliti je za SNS glasace po starom principu daj narodu hleba i igara.
Rijaliti se emituje i na zapadu, ali ne kao obrazovani program na nacionalnoj frekvenciji za decu i mlade.
 
Lozenje sa PIGS-om je kao lozenje sa platama programera. Srpski BDP (PPP po glavi stanovnika) je i dalje duplo manji nego u Italiji, Spaniji, Portugalu i za trecinu manji nego u Grckoj. I onda dodje neko i lozi se kako je u Djenovi lose - pa Djenova je za Italiju kao Leskovac za Srbiju, idi u Leskovac pa vidi kako je.

Razlozi stagnacije u ovim zemljama su razliciti (demografija, zaduzenost, nedovoljna produktivnost u odnosu na zarade), a jedan od njih je i akumulacija bogatstva. Italija i Spanija su u svetskom vrhu po odnosu bogatstva i dohotka. To je upravo ono cega se ljudi i ovde plase, iako je Srbija jos uvek daleko od tog nivoa akumulacije.

S druge strane, nas relativni napredak nije nikakva fenomenalnost vec iskljucivo rezultat uzasnog zaostajanja i jeftinosti radne snage. Srbija je 2008. bila na 37% proseka EU, da bi se do 2021. popela na 45% (+8%). U medjuvremenu se Poljska popela sa 56% na 79% (+23%), Rumunija sa 55% na 70% (+14%), Madjarska sa 64% na 76% (+12%). Slovacka (sa 63% na 72% proseka EU), pa cak i Bugarska (sa 46% na 55% proseka EU), takodje su daleko ispred nas i konvergiraju brze od nas. Jedino su Ceska, Slovenija i Hrvatska imale manji rast, od kojih su Ceska i Slovenija vec 2008. bile na oko 90% proseka EU, gde su i sada, a i Hrvatska je naravno daleko ispred nas, na preko 70% proseka EU, i zadnjih godina takodje konvergira brze od nas.



To je nominalni BDP, koji nije realna slika rasta i zivotnog standarda. Treba gledati PPP.
Ja ne znam koju to konkretnu moju stavku mislis da demantujes ovde, meni je poznato i slazem se sa svim napisanim.

Mi sigurno necemo za 10 godina sustici 500 godina kasnjenja u akumilaciji kapitala koju imamo za Italijom i Spanijom, tesko i tih 20 godina koje kasnimo za Ceskom.

Ako vec zelis nekoga da ucis nesto, poduci ove koji postavljaju nerealne benchmarkove kao sto je sustizanje Hrvatske u jednoj deceniji.

Okace graf GDP-a i kao pokazali su nesto, a ne znaju ni sami sta.
 
Internet cudo od tehnologije.

Nadjes buzzword na forumu, iz-google-as, pa se onda pravis pametan i spustas druge jer kao znas.

Tako su se neki ispaljivali sa osnovama statistike pre 100-tinak strana...
 
U svakoj drzavi i narodu postoje razliciti ljudi. Razlicite pameti, kulture, obrazovanja, inteligencije, ideja. morala.
Verujem da smo mi mali narod sa izrazito kvalitetnim ljudima.
Problem je sto u poslednih 100 godina. vecinom oni drugi vode drzavu. Ako zamislimo skalu pameti, morala, obrazovanja, inteligencije, drzave koje biraju ljude pri vrhu lestvice, idu napred, one kao Srbija koje biraju ljude na dnu lestvice idu nazad, u svim sverama drustva.
Rijaliti je za SNS glasace po starom principu daj narodu hleba i igara.
Rijaliti se emituje i na zapadu, ali ne kao obrazovani program na nacionalnoj frekvenciji za decu i mlade.
Sve je to super, samo mi je malo *** (dodaj reč po potrebi), da me nazivaju rijaliti otpadom (jer živim u srbiji) oni koji sami citiraju te rijalitije jer ih verovatno gledaju za razliku od mene koji ih ne gledam (ali pročitam razne izjave kada listam vesti). Kada vidim te izraze koji se samo tamo spominju, a neko pokušava da ispadne pametan i pošten tako što ih citira onda se stvarno zapitam gde ja živim... A mene verovatno karakterišu ovde kao sns bota jer mi kataklizma nije svaka druga reč.

No, Hristos se rodi i srećan Božić svima pravoslavne vere. Da smo živi i zdravi i da svi kupimo stan, i oni koji žele i oni koji "ne žele ali ih samo zaniuma tržište".
 
Mi sigurno necemo za 10 godina sustici 500 godina kasnjenja u akumilaciji kapitala koju imamo za Italijom i Spanijom, tesko i tih 20 godina koje kasnimo za Ceskom.

To je takodje pogresna mantra: moderni ekonomski razvoj traje 200-ak godina, tokom kojih je BDP rastao 50-100% svakih 30 godina, tako da su razlike iz daleke proslosti skoro pa irelevantne i mnogo je primera zemalja koje su sustizale i prestizale druge zemlje, kao i suprotnih primera zemalja koje su zaostajale.

- Npr., imamo najblize primere Poljske ili Rumunije koliko brzo se moze smanjiti zaostajanje za razvijenim zemljama.
- S druge strane imamo Italiju, koja je tokom 90-ih i sve do 2008. bila ispred Britanije i egal ili cak malo ispred Nemacke. Samo 15 godina kasnije je, eto, Italija, kako kazes, "sinonim za nazadovanje".

Dakle nije Srbija sudbinski odredjena da gleda u ledja Evropi, a narocito ne sa ovolikim zaostatkom. Zato se ne treba loziti da je sve u redu, da samo treba da budemo strpljivi i da ne pravimo "nerealna poredjenja" nego cenimo napredak koji imamo. Napredak je, realno, vrlo slab s obzirom na zaostatak koji imamo, da bismo sa takvim zaostatkom mogli i morali mnogo brze da napredujemo i da imamo realne primere u okruzenju koji pokazuju da je to sasvim moguce.

Ako vec zelis nekoga da ucis nesto, poduci ove koji postavljaju nerealne benchmarkove kao sto je sustizanje Hrvatske u jednoj deceniji.

Okace graf GDP-a i kao pokazali su nesto, a ne znaju ni sami sta.

Ne treba svaki post uzimati za ozbiljno. Ljudi jednostavno pokusavaju da ilustruju percipiranu neusaglasenost izmedju cena nekretnina, kvaliteta koji se za tu cenu dobija i dohotka. Ne znam ni zasto ti dezuras da se ubedjujes sa svima da je zapravo sve u redu.
 
Internet cudo od tehnologije.

Nadjes buzzword na forumu, iz-google-as, pa se onda pravis pametan i spustas druge jer kao znas.

Tako su se neki ispaljivali sa osnovama statistike pre 100-tinak strana...
Jes stvarno, jos i neke balkan info teorije zavere valjaju uz to :)
 
To je takodje pogresna mantra: moderni ekonomski razvoj traje 200-ak godina, tokom kojih je BDP rastao 50-100% svakih 30 godina, tako da su razlike iz daleke proslosti skoro pa irelevantne i mnogo je primera zemalja koje su sustizale i prestizale druge zemlje, kao i suprotnih primera zemalja koje su zaostajale.

- Npr., imamo najblize primere Poljske ili Rumunije koliko brzo se moze smanjiti zaostajanje za razvijenim zemljama.
- S druge strane imamo Italiju, koja je tokom 90-ih i sve do 2008. bila ispred Britanije i egal ili cak malo ispred Nemacke. Samo 15 godina kasnije je, eto, Italija, kako kazes, "sinonim za nazadovanje".

Dakle nije Srbija sudbinski odredjena da gleda u ledja Evropi, a narocito ne sa ovolikim zaostatkom. Zato se ne treba loziti da je sve u redu, da samo treba da budemo strpljivi i da ne pravimo "nerealna poredjenja" nego cenimo napredak koji imamo. Napredak je, realno, vrlo slab s obzirom na zaostatak koji imamo, da bismo sa takvim zaostatkom mogli i morali mnogo brze da napredujemo i da imamo realne primere u okruzenju koji pokazuju da je to sasvim moguce.
Mi nismo usli u tranziciju kad i Rumunija i Poljska (koje stvarno jesu najpozitivniji primeri, koje ovde gotovo nikad me pominjemo, ali je zato lozenje na jeftini Valensiju odvrnuto na maks), realno kasnimo nekih 10 godina za njima, nazalost propustili smo neke globalne okolnosti koje su oni uspeli da uhvate, ali da li smo toliko omasili njihovu trajektoriju? Rumunija je pre 10 godina bila otprilike tacno gde smo mi sada, mozda malo i ispod. Da li je moglo bolje, sogurno da jeste, ali ne mislim da se toliko i podbacilo.

Ne kazem da je kod nas sve u redu, ali se nikako ne slazem sa tvrdnjama da ‘nikad nece biti bolje’ i ostalim fatalistickim tvrdnjama ovde. Ne vidim kako uopste mozemo raspravljati o tome sta je moglo biti bolje ako je pocetna tvrdnja ‘najgora zemlja, najgori narod’.

Ne treba svaki post uzimati za ozbiljno.
Pa se opet javljas na moje ocigledno najneozbiljnije.

I ne ubedjujem ljude da je sve i redu, samo potapam najgluplje floskule. Delom da bi isfiltrirao zaista legitimne kritike i uozbiljio diskusiju, delom zato sto je zabavno.
 
Poslednja izmena:
Београд и Нови Сад расту, сви остали градови и села у стрмоглавом паду у сваком смислу, ако се овако настаи нема ту неке светле будућности.
NIje to toliko dramaticno, mnogo drzava ima samo jedan milionski grad i ostale oko 100k stanovnika. Prva mi na pamet pade Grcka sa 10 mil stanovnika imaju dva velika grada.
 
 
Možda deo odgovora velikog rasta privreda Poljske i Rumunije leži u činjenici da su te zemlje prihvatile da se postavi tzv raketni štit na njihovim teritorijama, tj politika.
 
Ovi stranci kao maljem po glavi ove nase mrzovoljce.
Evo jedne sa realnim predstavljanjem zivota u Beogradu. Doduse poredi sa Vankuverom sto je smesno. Ko izabere Vankuver pre Beograda …..

Ali komentari su najjaci
4C8C33A5-EE7F-4D9C-814F-E0DD2B1E1B8C.jpeg
 
Poslednja izmena:
Vrh