Šta je novo?

Cene nekretnina

Prodavci se uvek bore protiv pada cena, i u nekretninama i van njih, to je prirodno. Dzaba bi bila sva ta borba da nema kupaca. Ako rast kamata i pad viska kapitala zbog inflacije smanji traznju sledece godine dzaba im i da su svi zaista udruzeni i sinhronizovani (u sta zaista sumnjam).
 
Prodavci se uvek bore protiv pada cena, i u nekretninama i van njih, to je prirodno. Dzaba bi bila sva ta borba da nema kupaca. Ako rast kamata i pad viska kapitala zbog inflacije smanji traznju sledece godine dzaba im i da su svi zaista udruzeni i sinhronizovani (u sta zaista sumnjam).
Normalno je da se prodavci bore protiv pada cena, problem su samo sredstva kojima se bore protiv toga. Ko zna koliko stanova je dobijeno putem razlicitih marifetluka, npr. investitor da nekom iz katastra ili opstine stan da bi mu progurao dozvole i sl. Ko zna koliko njih je moralo da kupi stan kao vid reketa i sl.
 
Normalno je da se prodavci bore protiv pada cena, problem su samo sredstva kojima se bore protiv toga. Ko zna koliko stanova je dobijeno putem razlicitih marifetluka, npr. investitor da nekom iz katastra ili opstine stan da bi mu progurao dozvole i sl. Ko zna koliko njih je moralo da kupi stan kao vid reketa i sl.
Iskreno, meni je prica da su ljudi koji kupuju kao reket znacajan faktor na trzistu veca bajka od povratnika iz inostranstva.

Svakako su obe price rekla-kazala za sad.
 
Iskreno, meni je prica da su ljudi koji kupuju kao reket znacajan faktor na trzistu veca bajka od povratnika iz inostranstva.

Svakako su obe price rekla-kazala za sad.
Ne znam, ja sam vise puta cuo price kako je neko dobio stan u Beogradu na osnovu nekih mutnih poslova nego sto sam cuo da je neko kupio na posten nacin. Tacno je da ima i toga "rekla-kazala", ali gde ima dima ima i vatre. Puno je faktora, ali imam osecaj da veci uticaj imaju razlicite mutljavine nego realna traznja ljudi koji zele krov nad glavom.
 
Da se razumemo cepaju ozbiljno Hrvati. Pokrenuli se i oni ali roka i Srbija jako!! Prema statista prestizemo ih 2027. godine i to je to!
Ja sam ti ovde ukazao na cifre i pokazao sam ti zvanican forecast sajta statista. Naravno JAKO je BOLNO i tesko hejterima da
prihvate da smo raketa koja polece i poceo sam da shvatam tu filozofiju. Samo ja prema ova dva grafikona ispod zakljucujem da ce cene nekretnina
to the moon! (wishful thinking ili ne) :) al dao sam ti lajk za pokusaj :)

Pogledajte prilog 151931

Pogledajte prilog 151932
Ako uzmemo grafikon Srbije, vidimo da je to bila prognoza, recimo za 2022 je pad prognoziran i stoji *, sto znaci da je prognoza. Dakle jos nema realnih podataka za 2022. Ja pretpostavljam da ce biti jos manje od prognoze tj. jos veci pad. A zasto je njima prognoza da raste to je vec druga tema...
 
Ne znam, ja sam vise puta cuo price kako je neko dobio stan u Beogradu na osnovu nekih mutnih poslova nego sto sam cuo da je neko kupio na posten nacin. Tacno je da ima i toga "rekla-kazala", ali gde ima dima ima i vatre. Puno je faktora, ali imam osecaj da veci uticaj imaju razlicite mutljavine nego realna traznja ljudi koji zele krov nad glavom.
Pa dobro koje mutljavine dizu cenu kvadrata? U tom primeru sto si dao, eto investitor da stan da bi mu inspektor progurao dozvolu na osnovu koje ce on da baci jos 20-30 stanova na trziste, to je mutljavina koja rezultuje vecom ponudom, odnosno pravi pritisak na cene na dole.

Ako se oko necega ljudi gotovo univerzalno slazu na ovom forumu to je da nasi investitori muljaju ne bi li gradili i gde sme i gde ne sme, sve da se izvuce jos koji kvadrat za prodaju.

Da se zaista kartelski udruzuju i kontrolisu sve bi radili da tih kvadrata u ponudi bude sto manje.

Kako god da obrnes bez krajnjih pravih kupaca to ne moze da funkcionise. Neki perpetuum mobile gde oni grade sve vise da bi poklanjali jedni drugima i dizali cene valjda sami sebi jer pravih kupaca nema, to nema smisla ni u igrici.
 
Pa dobro koje mutljavine dizu cenu kvadrata? U tom primeru sto si dao, eto investitor da stan da bi mu inspektor progurao dozvolu na osnovu koje ce on da baci jos 20-30 stanova na trziste, to je mutljavina koja rezultuje vecom ponudom, odnosno pravi pritisak na cene na dole.

Ako se oko necega ljudi gotovo univerzalno slazu na ovom forumu to je da nasi investitori muljaju ne bi li gradili i gde sme i gde ne sme, sve da se izvuce jos koji kvadrat za prodaju.

Da se zaista kartelski udruzuju i kontrolisu sve bi radili da tih kvadrata u ponudi bude sto manje.

Kako god da obrnes bez krajnjih pravih kupaca to ne moze da funkcionise. Neki perpetuum mobile gde oni grade sve vise da bi poklanjali jedni drugima i dizali cene valjda sami sebi jer pravih kupaca nema, to nema smisla ni u igrici.
Kao sto sam vec rekao, mnogo je faktora, ne treba se hvatati za pojedinacni, ja samo navodim primere kako mi padnu na pamet. Evo ti jos jedan primer, neki opstinar je dobio ko zna koji mito da nesto zavrsi, nije se mnogo potrudio da zaradi taj novac, pa mu nije problem da plati i 4.000 evra za neki pretplacen stan. Ili pevaci koji zarade na desetine hilajda evra za jedan nastup a ne plate porez. Za njih ove cene nisu nista. Sa druge strane, imas i puno novogradnji u kojima niko ne zivi, stanove koji se prodaju mesecima i godinama,... Ja sad nemam para da kupim stanove po ovim cenama, ali kad bi mi neko poklonio jedno 300k evra, ne bih imao problema da kupim iako je precenjeno, jer se nisam potrudio za njih. Necu vise da se vrtim oko ove teme, mislim da sam izneo svoje misljenje.
 
I to mito i pare za pevaca dolaze na kraju iz neke realne privrede, ne stvaraju se iz vazduha. Pevaca koji zaista uzimaju tolike pare ima nekoliko desetina mozda, i da plate porez dosta bi im ostalo, a i postoje vec decenijama. Ne moramo dalje o tome ali nisu stvari tako iednostavne.
 
Posle BG registarskih tabli najviše ima NS na Zlatiboru...
Bili smo letos na Zl u jeku sezone (loša odluka :D) i bukvalno na prste jedne ruke sam prebrojala BG ili NS table. Većina su lokalci ili ljudi izbosne. Taj hajp o popunjenosti je čista laž, zgradurine su 90% prazne. Vikendaši ili izletaši su većinski turisti.
 
Bili smo letos na Zl u jeku sezone (loša odluka :D) i bukvalno na prste jedne ruke sam prebrojala BG ili NS table. Većina su lokalci ili ljudi izbosne. Taj hajp o popunjenosti je čista laž, zgradurine su 90% prazne. Vikendaši ili izletaši su većinski turisti.
Ja poslednji put kad sam bio na zlatiboru (septembar 2020) je vrvelo od srba i bg tabli, ali kapiram da je to bilo zbog korone. Necu vise ici tamo narednih 20 godina sigurno
 
Kako na bazi ovih parametra zakljuciti da je nromalno da u Solunu stanovi budu 1000-1500 a u Beogradu 2500-4000. Ja bih zakljucio sasvim suprotno.
greece.png
serbia.png
 
Pa kako ne vidis? GDP se spominje u formi procenta rasta kada se poredi sa drugim evropskim razvijenim zemljama, GDP per capita vrednost iskljucivo u poredjenju sa BIH, Makedonijom i Albanijom. GDP apsolutni sa Hrvatskom i drugim srednjerazvijenim zemljama sa manjim brojem stanovnika. GDP apsolutni se nikad ne koristi za poredjenje sa drugim razvijenim zemljama kao ni sa zemljama sa vecim brojem stanovnika kao mi. Vrlo je jednostavno. Ovom matematikom smo uvek najbolji. Mantra vodje kada izlazi na RTS/Pink sa papirima i velikim ekranom.
 
Poslednja izmena:
Pa kako ne vidis? GDP se spominje u formi procenta rasta kada se poredi sa drugim evropskim razvijenim zemljama, GDP per capita vrednost iskljucivo u poredjenju sa BIH, Makedonijom i Albanijom. GDP apsolutni sa Hrvatskom i drugim srednjerazvijenim zemljama sa manjim brojem stanovnika. GDP apsolutni se nikad ne koristi za poredjenje sa drugim razvijenim zemljama kao ni sa zemljama sa vecim brojem stanovnika kao mi. Vrlo je jednostavno. Ovom matematikom smo uvek najbolji. Mantra vodje kada izlazi na RTS/Pink sa papirima i velikim ekranom.
Haha, genijalno. Drugari, rado bi s vama na pivo, ovde ima nekoliko vas koji ste pravo osvezenje za ovu sumornu drzavu. Bukvalno se svuda sa svima uibedjujem oko elementarne logike.
 
Pa nije tesko zakljuciti. Porast odgovara investitorima, agencijama i onima koji imaju puno nekretnina. Jeste, sve je to kapitalizam, ali je pitanje kako je neko postao investitor ili kako je neko dosao do puno nekretnina. Ima i onih koji su se obogatili na posten nacin, ali svi znamo u kakvoj zemlji zivimo i mozemo pretpostaviti kako je vecina njih dosla do prvog miliona, do prvog stana i sl.
Odgovara i kreditnim kupcima, u slučaju da ne mogu da plaćaju ratu i da banka krene u prodaju, ako je cena pala (kao što je to bilo 2011 pa do 2015, posebno sa švajcarcima), ne samo da ostaju bez stana, već banka ima sredstva da razliku ostvarene cene u prodaji i iznosa kredita naplaćuje od klijenta kroz menice, adm. zabrane i druge mehanizme.

Ako cena skoči, čak iako se ne može vraćati, prodajom stana se može izvršiti prevremena otplata i barem imati deo para za kakav takav dalji plan.

Znam da mnogi ne razmišljaju o tome, ali zapravo nemogućnost plaćanja kredita koji traje 30 godina nije nerealna stavka, zamislite samo kako je bilo 1993, a kako je danas, x faktora može da se promeni.

PS. tu je i neka moralna satisfakcija, ako je recimo kroz otplatu vraćeno napr. XYZk a stan u trenutku isplate vredi barem toliko ili više onda nije bio loš posao (iako je računica mnogo komplexnija od ovoga zbog vremenske vrednosti novca).
 
Poslednja izmena:
Da, zato je izraz ‘duzan ko Grcka’ bio aktuelan jos dok su moji roditelji studirali.

Ponavljam, cak i kad izbacis Srbiju iz price u potpunosti, zasto mislis da su nekretnine u PIGS zemljama po pravilu znatno jeftinije od zemalja sa uporedivim gdp per capita?

Batali Beograd, zasto je Solun jeftiniji od Sofije, Bukuresta, Zagreba, Krakova? Sve su to zemlje koje imaju nizi GDP per capita od Grcke.

Da li je to zato sto je Grcka jako pametno vodjena zemlja bez korupcije u odnosu na severnjake ili zapravo ima toliko dubokih problema, kao i ostale zemlje PIGS, da se cak i balkanske/istocnoevropske zemlje smatraju sigurnijim investicijama?

Svaki drugi post ponavljas kako satro nazadujemo ovde stalno u svakom pogledu, a kao svetao primer navodis zemlje koje su bukvalno sinonim za nazadovanje. I treba da se nadjes sa drugarima na pivu, jer su vam teorije i jesu za ekipu ispred dragstora.
Ne znam kako te nije sramota. Citam prethodnih nekoliko strana i sve polemike.

Zaista mislim da ti i tebi slicni ne treba uopste da pominjete PIGS zemlje, niste dostojni bukvalno (ne znam ko uopste te zemlje zove tako i tu skracenicu na zemaljskoj kugli koristi u 2022) mora da si to ucio na nekom nasem eminentnom komunjarskom fakultetu

Posto sam te zemlje za svojih malo godina obisao uzduz i popreko vise puta, ne mogu da verujem kakvu kolicinu gluposti sam procitao i ne zelim ni da citiram ni ponavljam. Od osoba koje jedino od sveta sto su videle su sajtovi tipa numbeo i slike na guglu.

Zamisli da neko pominje Italiju i Spaniju… na forumu o ceni Bg nekretnina i da danima stavlja u isti kos Spaniju i Beograd. Mislim dovoljno receno koliko je to delusional.

Najzatucanija, najnazadnija zemlja, najgori narod, konstantan priliv najgoreg naroda, nemamo nista nase da valja, najgora infrastruktura, privlacimo sve najgore, pa i najgore turiste svim najgorim najvise prostitucijom i lako dostupnim da ne nastavljam.
Sto to ne udje u bdp i gdp i ostalo kriminalci na baterije a i oni pravi a prostitucija posebno kao vrlo velika stavka. Pa to je realno koliko njih zivi od toga? I zena i muskaraca. Mi smo zemlja koja jedino to predstavlja i moze da ponudi i na to se svodi. Samo dovoljno da se ode na setalniste bnv i u galeriju beton halu i slicne mega sund lokacije, sve jasno postaje. Te ljude nepogresivo i vrlo ocigledno izdvojis i shvatis da je jako veliki broj njih.

Do ujutru bih mogao ovako. Jer je to jedino realno i cinjenicno stanje. Jedva cekam opet sve da pukne kako treba, ni moje nece vredeti nista, ali makar opet da zivimo u realnosti.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako te nije sramota. Citam prethodnih nekoliko strana i sve polemike.

Zaista mislim da ti i tebi slicni ne treba uopste da pominjete PIGS zemlje, niste dostojni bukvalno (ne znam ko uopste te zemlje zove tako i tu skracenicu na zemaljskoj kugli koristi u 2022) mora da si to ucio na nekom nasem eminentnom komunjarskom fakultetu

Posto sam te zemlje za svojih malo godina obisao uzduz i popreko vise puta, ne mogu da verujem kakvu kolicinu gluposti sam procitao i ne zelim ni da citiram ni ponavljam. Od osoba koje jedino od sveta sto su videle su sajtovi tipa numbeo i slike na guglu.

Zamisli da neko pominje Italiju i Spaniju… na forumu o ceni Bg nekretnina i da danima stavlja u isti kos Spaniju i Beograd. Mislim dovoljno receno koliko je to delusional.

Najzatucanija, najnazadnija zemlja, najgori narod, konstantan priliv najgoreg naroda, nemamo nista nase da valja, najgora infrastruktura, privlacimo sve najgore, pa i najgore turiste svim najgorim najvise prostitucijom i lako dostupnim da ne nastavljam.
Sto to ne udje u bdp i gdp i ostalo kriminalci na baterije a i oni pravi a prostitucija posebno kao vrlo velika stavka. Pa to je realno koliko njih zivi od toga? I zena i muskaraca. Mi smo zemlja koja jedino to predstavlja i moze da ponudi i na to se svodi. Samo dovoljno da se ode na setalniste bnv i u galeriju beton halu i slicne mega sund lokacije, sve jasno postaje. Te ljude nepogresivo i vrlo ocigledno izdvojis i shvatis da je jako veliki broj njih.

Do ujutru bih mogao ovako. Jer je to jedino realno i cinjenicno stanje. Jedva cekam opet sve da pukne kako treba, ni moje nece vredeti nista, ali makar opet da zivimo u realnosti.
Ako si vec citao video si i da ne ubacujem ja stalno Spaniju i Italiju u diskisiju. Takodje, u poslednjem postu lepo pisem da mozes da izbacis Srbiju iz poredjenja slobodno i opet nije situacija tamo pohvalna.

‘Meni je na maturskoj ekskurziji tamo bilo mnogo lepo a ovde mi je bas ruzno, ne smete da pricate drugacije’ argumentaciju ne mogu da shvatim ozbiljno, izvini.
 
Italija koja ima 4 mora, Veneciju, Toskanu sa Firencom, Pizom, Cinque Terre, Milano, Djenovu, Bolonju, Rim, Napulj, Amalfi, Sicijilu i Korziku...
Italija koja ima modne brenove, automobiliske brendove kulturu vina, sporta i ugostiteljstva...
Italija sa istorijskim nasledjem iz razlititih perioda, slikarstvom knizevnoscu...
.. je 10 svetlosnih godina ispred Balkana, a vi kupite stan na Mirjevu za 5000 e/m2 pa uzivajte!
 
Vrh