Šta je novo?

Cene nekretnina

Zvanicni podaci Eurostata (Zavod za statistiku Evropske Unije).

Broj osoba iz Srbije (bez Kosova) koje su u EU dobile prvu boravisnu dozvolu (imigrirali i uselili).

2021: 44.182
2020: 41.008
2019: 62.373
2018: 51.056
2017: 39.707
2016: 30.572
2015: 26.603
2014: 24.367
2013: 23.770

Ovo je samo migracija u Evropsku Uniju.
Na to dodajte USA, Australiju, UK...

- - -
Po popisu Srbije 2022.god. za svih 11 godina samo 19k stanovnika manje efekat migracija...

Ukupan broj vazecih residence permits je 400k, i manji je za 200k u odnosu na 2010.

Drzavljanatvo je dobilo 9k ljudi godisnje i taj broj je isto u padu, znaci te residence permits nikako nisu sve pretvorene u drzavljanstva.

Naravno da efekat migracija nije samo 19k, prosli put su popis bojkotovali Albanci, automatski znaci da je broj veci, ali nije ni 400k, jer nije svaki novi residence permit i trajno iseljenje, to je podjednaka budalastina.

Moja tasta sezonski redi poljoprivredu u Austriji, kao i stotine ljudi iz njihovog sela, oni svi imaju boravisne dozvole a nisu otisli iz Srbije za stalno. Tako funkcionise pola sela po Srbiji.

Mit je da gro nasih emigranata cine obrazovani mladi koji se sele za stalno. Prosek je zapravo kao i u zemlji, velika vecina su niskokvalifikovani sezonski radnici.

U prilog tome govori i 18% boravisnih dozvola u Hrvatskoj, to su generalno ljudi koji konobarisu leti na obali.

Dakle, sigurno se nije samo 19k ljudi odselilo (ali to popis i ne govori, kada se dodaju Albanci i greske sa proslog popisa broj je veci). Takodje, sigurno se nije ni 400k odselilo.
 
Poslednja izmena:
Ma naravno. Nikome nije prijatno što idemo unazad po ključnim pitanjima, ali činjenica je da je to tako. Neki ne mogu da se pomire sa tom činjenicom. Pitam se zašto.
Tvoja "ključna" pitanja nisu ključna za nekog drugog. Ako ljude u pustinji pitaš šta im je ključno za opstanak dobićeš odgovor hrana i voda, Ako pitaš nekog fensi programera njemu će biti internet i laptop, hrana i voda verovatno na poslednjem mestu ako ih se seti uopšte. Fensi programeru će biti bitan čist vazduh,neko sa sela gde je čist vazduh će ti reći da mu je bitan posao da bi mogao da preživi. Eno ti gore čovek prodaje raj na zemlji za 5000e, pitam se zašto ne prodaje za 5 miliona. Pre par dana jedan kolega iz Leskovca pljuje Beograd, opereš zube razbiješ zube zbog kamenca, otvoriš prozor umreš od smrada... Zanimljivo je da je tada Leskovac bio najzagadjeniji grad u Srbiji. Ne utiče proaganda isto na svakoga.
 
Cena stanova je realna kao onomad cena secera kad je neko odlucio da zagreje trziste.
Isti, samo malo glomazniji pristup drzanja prsta na tasu vage vazi i ovde. I tad je cena secera bila normalna jer je neko i takvu placao, samo je prist morao da se skloni da neko ne bi ostao bez istog. Ovde je mnogo interezdzija da to tako ostane a prst drzi neko malo oholiji i zasticeniji. To ne znaci da je cena normalna. I grobara cete morati da platite i 20000e ako svi odluce da podignu cene, i tad ce cena sahrane biti NORMALNA jer ce svi imati i morati da plate.

Jedina zemlja kojoj politicki i ekonomski indikatori diktiraju cenu porasta naizmenicno uzimajuci one koji opravdavaju povecanje cene istog. I na kraju, zasto bi neko pristao da plati vise i da ga kosta vise ako nema licni interes. Tako je prosto. "Realno" sagledavanje situacije u nasem slucaju samo lici na tesko botovanje.

Sto se tice kamata, iako dosta niske prethodnih godina, bile su i takve bezobrazno medju najgorim (ili drugim recima MASNOVNO su nas RAZBIJALI sa kamatama) u Evropi. Slicno kao i sada.
Svaka cast na komentaru👏👏💪
 
Ne mozes jer jkp treba da ti da saglasnosti. Onaj zakopa po 20k evra njih sto a ti cekas dozvolu, saglasnost i na kraju prijem tj odobrenje, da uradis po 2k evra. Ako krenes ranije, dodje inspekcija i napise ti kaznu. Pa ti vrate zahtev jedno 14 puta i cekas 3 godine za jednog 😁. Ostali napunise groblje po 20k jer ne moze da se ceka. Crnjak 😁.
👏👏👏👏💪
 
"izjavio je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i urednik Kvartalnog monitora Milojko Arsić." Da će biti 2% ne znam samo zašto spinuje ili on ili N1.

Parlament je za 2023. projetovao 2.5%


a cuvena Švedska -0.7%

Ako to budu rezultati mi treba da slavimo i zurku da imamo na ulicama Beograda.


Plasiras rezultate iz hejterskih medija i to samo naslove onako kako ti odgovara.
Kad vradovic citira fakultetske profesore, evo nesto za njega😁😁💪💪
Screenshot_20221226_021239_com.android.chrome.jpg
 
Daj samo i URL kada postavis tako da vidimo source.

Treba da se ima na umu da je relan prosek nesto visi od prikazanog na cenenekretnina.rs zato sto ima gomilu jeftinih stanova.
Ovo je primer ugovora gde ljudi stavljaju kao 350e po m2. Ovo je opcija tipa prodaju bratu, rodjaku i slicno (najverovatnije) ili tipa hoce da ustede na porezu na dobit ili nesto.
Po meni takve nekretnine treba neko da ispita zasto su stavljali tako nisku cenu po m2. Da je kanta za smece pa bi vredela vise.


Screenshot 2022-12-25 at 7.16.55 PM.png
 
Poslednja izmena:
Ukupan broj vazecih residence permits je 400k, i manji je za 200k u odnosu na 2010.

Drzavljanatvo je dobilo 9k ljudi godisnje i taj broj je isto u padu, znaci te residence permits nikako nisu sve pretvorene u drzavljanstva.

Zanimljivost, na otpust drzavljanstva Srbije se ceka 1.5-2 godine. Radi se o jednom mučnom i dugom procesu. Treba strana zemlja da ti izda pisanu saglasnost da ce ti dati drzavljanstvo pa tek onda podneses zahtev. Ovo rade ljudi gde strana zemlja ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo (npr Nemačka).
Većina EU zemalja dozvoljava dvojno državljanstvo. Nasi ljudi imaju njihove pasose ali i nase. Ovde dodju 2 puta godisnje na po nedelju dana. Oni se vode po ovom popisu kao da ovde zive.
Sezonski radnici su druga kategorija i to su uglavnom ljudi koji neće/ne mogu da odu trajno.
Ljudi u BG ili NS mislim da nemaju predstavu koliko ljudi napusta zemlju jer ta dva grada imaju konstantan priliv stanovnistva i ne oseti se toliko efekat emigracije.
Idu i obrazovani, neobrazovani, mladi, porodice, stari. Prosle nedelje dolazi covek kod supruge na posao. Dece zavrsila fakultete. On i zena po 55 godina (rade sa fakultetom u Srbiji). Idu za Nemacku da zarade stranu penziju za 5 godina rada. Racunali, bice im ista kao ovde za 25-30.
 
2 hektara okućnice, podrum od kamena koji se može iskoristiti pri gradnji nove kuće, izvor iz koga šiklja mlaz vode prečnika 15 cm, struja do kuće, u prečniku 2 km ne postoji druga kuća (apsolutna privatnost), 15 minuta kolima do Čačka, osunčano ceo dan, idealno za svaku vrstu voća, komšija prodaje za 5000 evra. Ima posla za bager da se raščisti korov. Uživo je mnogo jači utisak, jer se na fotografiji vidi samo deo trećina pogleda iz dvorišta.
Pogledajte prilog 151249
ajd posalji kontakt na DM :)
 
Poslednja izmena:
Jel racunas ove od 5000E+ sto peru pare i placaju mito za raznorazne ugovore i dozvole za svoje biznise preko kupovine stanova?
A da, to je mit, a gore znas bracu koja su prodala jedan drugom!
Znam za slucaj da neko iz porodice prenese nekome.
Inace i na Havajima ima isto takvih slucajeva (slucajno sam upucen pa mi palo na pamet da pogledam kod wolf-a).
Uglavnom su to porodice ili prijatelji kad prenose jedni drugima nesto tange-frange.

Ali definitivno i ja bi voleo da se ispita. Mora prosek da se digne na realan a ovi fiktivni ugovori da se izbace iz statistike.
Jer je realan trzisni prosek definitivno mnogo veci nego sto nam wolf prikazuje. Kakav je to stan 300e po m2?

Osim toga kako drugacije da ispadnem u pravu za Mirijevo? :)
 
Slicno je i u statistici za Kopaonik. Ima ugovora od 900 EUR/kvm a u istom komsiluku ima i 2600 EUR/kvm. A sta mislite da se prikaze i medijana a ne prosecna cena?
 
Tržište, ovakvo kakvo je danas predstavlja kočnicu za kupovinu, kao i za povezanu prodaju. Dosta porodica čeka na kupovinu. Kredit sada ne dolazi u obzir, ne isplati se. To je trenutno stanje stvari (ne računam BNV, tamo neće živeti porodice). Predviđanja i predskazanja svih učesnika ovog foruma ne vrede ni 5 para, jer su uglavnom pristrasna, a dalje izazivaju besmislene nesuglasice gde se gubi suština teme, pa makar pisali i narednih 500 strana ovog foruma. Sve najbolje!
 
Ne mozes biti iskljuciv. Ima porodica koje zive u BNV i to solidan broj. Pa vrtic Futurino je prepun na kraju krajeva.
 
Problem je, kao sto sam ranije pomenuo, to sto je trziste blesavo i sizofreno... Dva ista polu-skrsena stana na NBG se razlikuju po 500-600 evra po kvadratu, ranije sam nekako mogao da pogodim cenu stana, ako redovno pratim, sad nisam ni blizu.
 
Stvarno ludo vreme. Nije ni cudo sto je podgrejana rasprava na temu. :)
 

Pogledajte prilog 151292

A evo ga još jedan biser: https://www.halooglasi.com/nekretni...-zemuna/5425642630658?kid=4&sid=1672051340440
Možda su hteli po 85k da stave?

Pogledajte prilog 151293
Ovo na fontani je klasično pecanje rusa po metodi APP. Možda i prođe, ko zna.
 
Za Ruse, dobar broj njih je otišao na zapad - kada su se malo stabilizovali i završili radne vize. Dobijaju vize iz EU bez ikakvih problema, naročito Nemačka im izdaje.
Dobar broj njih koji je radio sa EU firmama dobija od istih firmi papire da pređu u zemlju gde su te firme.
Za nas je još dobro, jer dobar deo njih radi za USA firme, a US vize ne mogu lako da dobiju.
Međutim neki se polako vraćaju za Rusiju, jer su našli načine da posluju (verovatno otvaranjem virt firmi iz zemalja njihovog okruženja). Ovo govorim za IT radnike

Ja sam povezan sa Nemačkom firmom koja je imala tim developera u Rusiji. 10ak njih sa porodicama je došlo u Bg i krenula je priča da se ovde otvori razvojni centar i prebace i ostali ljudi, a neki od njih su bili u Turskoj. Ali su dobili neke stimulacije od Nemačke države i polako su ih prebacili sve za DE. Dobili papire uredno

Ne pričam napamet, ovo se desilo sa ljudima sa kojima sam u kontaktu.
Neće Nemačka sigurno da im oduzima imovinu, kao što je i naglašeno - imovina je na udaru samo za Putinove saradnike. Neće se Nemci tek tako odreći visoko obrazovanih profila
 
Problem zagadjenja su 95% individualna lozista, uglavnom po periferijama velikih gradova gde ljudi loze sve i svasta. Kamo srece da je u pitanju ugalj, loze se sve vrste smeca, plastika, guma - sve sto moze da gori i greje. Jedino resenje je gasifikacija/elektrifikacija makar i silom i drasticne kazne za takva lozista, kao i unistavanje nehigijenskih naselja koji su i najveci zagadjivaci. Industrija, automobili, itd. je zanemarljiv problem jer cim prestane grejna sezona prestaje i problem zagadjenja bez obzira sto industrija i dalje radi, automobili se i dalje voze, itd.
Potpuno se slažem, a to su pokazale i razne analize i doba policijskog časa za vreme korone kada nije bilo saobraćaja uopšte, a hladnijim danima je bilo zagađeno. Inače, nedaleko od mene je nehigijensko naselje gde su pre nekoliko godina palili kablove da bi ostao samo bakar. koji je to smrad bio. Ne ponovilo se. I pouzdano znam da pale sve što im padne šaka, da se zagreju
 
Inace aero zagadjenje je medju vodecim faktorima smrtsnosti i to ne moze se izbeci ma koliko para imao. Jednostavno svi su izlozeni tome, deca, odrasli. Deca mozda i najvise jer nisu svesna sta se desava. Elem neko se ovde hvalio kako je uspeo da ubedi da se 2-3 porodice vrate iz Kanade, pa tamo je zivotni vek u proseku 81 god a u Srbiji 74. Uspesno im je skratio zivot za x * 7 godina.
To je malo i propaganda za smrtnost zbog aerozagađenja. To nije smrtnost u smislu u kome su saobraćajne nesreće direktno krive za nečiju smrt, već u smislu da će neko umesto da doživi 79 godina, umreti sa 76. Da aerozagađenje direktno ubija imali bi umrle u svim starosnim grupama. Svakako je besmisleno praviti toliku dramu oko smrtnosti od aerozagađenja kada imamo tolike pušače, a šećer u ishrani je opasniji skraćivač života.

Inače, nedavno je u Kanadi žena invalid tražila da joj ugrade novi uređaj za penjanje na sprat svoje kuće, na šta ima pravo, a dobila je u odgovoru predlog za asistirano samoubistvo.
 
Vrh