Šta je novo?

Cene nekretnina

Odusevljava me koliko su usavrsili formiranje javnog mnjenja. Perfekcija. Ovo je stara skola jos iz 60tih, samo modernizovana ali sa istim principima. Zato se samo ponekad javim na forumu. Cisto kao kontra teza dirigovanom formiranju opste prihvacenog misljenja. Naravno, na moja pitanja i komentare ostaju bez odgovora 🙂
E sad za cene. Povecanje kamatnih stopa nece drasticno uticati na pad cene nekretnina koliko vidim jer sustinski problemi nisu reseni na globalnom nivou. Na lokalnom je i drzava dodatno pospesila probleme nazalost. Moguca je kratka stagnacija u naredne 2 uz potencijalni superciklus u naredne 3-5 godina nakon cega dolazi do obezredjenja asset klase i nakon cega dolazi dugi downtrend. Tako ja trenutno vidim kod nas. Van na zapadu ce doci do pada oko 15-20% npr jer nemaju ovaj drzavni mikromenadzment na ovom nivou. Kod njih kajmak skupljaju korporacije a ne drzava&friends.
Mogu oni da menadzeruju koliko hoce, da zaustave globalni trend ne mogu.
 
Po čemu ste zaključili da je sendvičar? Po tome što se njegovo mišljenje razlikuje od Vašeg? Kako se to onda razlikuje od onoga što pljujete? Koliko sam bacio pogled na njegove postove čak i kudi previsoke cene nekretnina i kupuje u Pazovi jer je Beograd preskup. Ali napisao čovek jedan post gde se ne pominje kataklizma i odmah mora da je sendvičar.
 
Mogu oni da menadzeruju koliko hoce, da zaustave globalni trend ne mogu.
Ne bih se slozio, zamisli da je u toku ruske invazije Srbija zabranila svim stranim drzavljanima da kupuju nekretnine, ili trazila jake background provere svima koji dolaze iz RUS i UKR. Mislim da bi cene nekretnina a tek rente minimalno poskupele u odnosu na onoliko koliko su sada. Drzava ima itekako jake mehanizme. Sta mislis, zasto je kurs 117.5 vec 7-8 godina? ;)

Zbog subvencija stranim firmama (pricam za Yura, Geox, Leoni, Nidec, kineske, motacnice kablova), znaci povrh besplatne zemlje, plate radnika na 2-3 godine sto drzava isplacuje, besplatne struje, puta, vode, kako bi ekstraktovali profite iz zemlje, da u projekcijama finansijskim ne bi imali problem valutnog rizika, drzava im STABILAN KURS jos garantuje.

Sta je to nego menadzment i uplitanje drzave? I zasto mislis da tu drzava nema nikakvog uticaja?

Slazem se da je moguce da globalni trend nadjaca domaci, ali je takodje moguce da se oba medjusobno potiru i dodje do te stagnacije.
Turisticki potencijal (koji vec sada vidimo zbog najzede UKR/RUS drzavljana) je odlican - svi se odlicno asimilovali u BG i NS, digital nomadisu, i boli ih ona stvar sto su uspeli da dignu svima, pa i sebi, kirije i cene smestaja. Vremenom ce se kako stambeni tako i hotelski kapaciteti graditi, ali ce takodje dolaziti i drugi da vide jel stvarno ovim prvima bilo lepo, i to tako ide.
 
Tema ove diskusije je cena nekretnina. Valjda je ideja da se objektivno sagledaju činjenice i iznose procene koje se baziraju na tim okolnostima, a ne na osnovu ličnih želja i nadanja. Ljudi se zgražavaju kako porodice sa malom decom ne mogu da priušte stan u Beogradu, kako se prljav novac od trgovovine drogom sliva u nekretnine, kako država forsira visoku cenu kvadrata kroz projekte sponzorisane od strane države i ja se sa svim tim zapažanjima slažem. Treba čovek da bude empatičan i da teži pravednijem društvu, ali to konkretno nema veze sa realnošću današnjeg tržišta nekretnina koje je sve samo ne pravedno i egalitarno. Ako govorimo o nekim trendovima i predikcijama, zaista ne verujem da će u 2023 država promeniti svoj politički i investicioni pravac, ne verujem da će trgovci droge prestati da ulažu u izgradnju projekata i ne posledično ne verujem da će cena kvadrata u Beogradu padati u skorijoj budućnosti, već naprotiv da će još više rasti. Imamo trenutno preko 150.000 Rusa i nek samo 10% njih odluči da kupi nekretniu u Beogradu, to je već značajno podiže potražnju i posledično cene. Upravo to očekujem da se dogodi u toku 2023-24.
Prvo netacno je da ima 150000 Rusa, taj broj je onih koji su prosli kroz prjavu, verovatno ih je 5 puta manje. A drugo mnoge Evropske zemlje otvaraju vrata za ne EU gradjane. Rusi inace imaju svoje baze na zapadu od ranije, a ne kod nas. Tako da je ovo samo usputna stanica.
 
Poslednja izmena:
Ovo je konacno jedan smislen i realan komentar da ne mora da se balansira sa ekstremnim kontriranjem.
Stim da ja mislim da ce i na zapadu da bude kratkorocan pad pa opet rast (evo novi bill u US od 1.7 triliona).
Sto se tice Beograda moguca stagnacija pa zestok rast zato sto ocekujem nenormalno povecanje broja turista 2024/2025 (autoputevi, brza pruga, ogroman broj novih avio linija i slicno).

Šta je babi milo, to joj se i snilo...​

 
Evo kako SNS cisti placeve

I ovo bas kad je keramicar Gasic postao ministar
 
OK, zasto to radis? Skaces da branis SNS, uvek. A nikad ne napises sta rade, a primera je puno.
Znamo kako se zavrsio pozar u Depou i na raznim drugim mestima.

Kog zmija ujede i gustera se plasi​

 
Ciste plac koji je u vlasnistvu Delte vec 15 god i gde se vec planira rusenje i gradnja.

Nekada pomislim da i vatrene internet opozicionare zapravo ubacuje SNS da bi pored njih oni izgledali normalnije.
Ne razumem zašto bi čistili nešto što je u njihovom vlasništvu? Ako je 15 godina njihovo, valjda mogu normalno da sruše?

Inače, nešto mi sumnjivo da se tu planira tržni centar, jer je to mala parcela, a drugo, BIG je kilometar, dva dalje.

Šta god da naprave, biće bolje od ovog što je sada, ne samo tu, nego u tom celom delu Palilule/Starog Grada koji je blizu Dunava.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
OK, zasto to radis? Skaces da branis SNS, uvek. A nikad ne napises sta rade, a primera je puno.
Znamo kako se zavrsio pozar u Depou i na raznim drugim mestima.

Kog zmija ujede i gustera se plasi​

Ne skacem sa branim SNS vec se borim protiv skakanja na svaku buvu koja se plasira. Malo fokusa bi vise pomoglo opoziciji od histericnog bacanja svega sto se pred njih podmetne. Nekada je korisnije biti djavolji advokat i isfiltrirati prave argumente od nebuloza.

Sa druge strane napadanje SNSa na mestu gde ih vec 90% ucesnika napada ne vidim kao preterano korisno. Na ovom forumu je mnogo veci problem stvaranje echo chambera i time iskrivljene slike realnosti ljudima kojima mozda ta slika zaista treba za donosenje bitnih odluka.
 
Ovo je konacno jedan smislen i realan komentar da ne mora da se balansira sa ekstremnim kontriranjem.
Stim da ja mislim da ce i na zapadu da bude kratkorocan pad pa opet rast (evo novi bill u US od 1.7 triliona).
Sto se tice Beograda moguca stagnacija pa zestok rast zato sto ocekujem nenormalno povecanje broja turista 2024/2025 (autoputevi, brza pruga, ogroman broj novih avio linija i slicno).
Da se razumemo. Rast cena svega nije nasa politika nego feda. Nasi su to pratili suludo jer nisu imali izbora. Ja krivim drzavu za mnoge stvari koje pumpaju cene na nerealne nivoe i sto ne radi na drzavi blagostanja. Sada kada mora po svim ekonomskim parametrima da padaju drzava to ne dozvoljava zbog interesa pojedinaca i burazerske ekonomije na stetu opet svog naroda. Nastavlja da radi sto radi od raspada Jugoslavije a narod nije slep. Zato imamo toliko izrazenu depopulaciju.
E sad, zasto kazem moguc superciklus. Zato sto nista nije uradjeno da prestane rat u Ukrajini, da se resi deglobalizacija, obezbede jeftiniji energenti itd....sve to utice na inflaciju koja je prividno zaustavljena kratkorocno podizanjem stopa. To nije dugorocno resenje u uslovima visoke zaposlenosti.
 
Ne razumem zašto bi čistili nešto što je u njihovom vlasništvu? Ako je 15 godina njihovo, valjda mogu normalno da sruše?

Inače, nešto mi sumnjivo da se tu planira tržni centar, jer je to mala parcela, a drugo, BIG je kilometar, dva dalje.

Šta god da naprave, biće bolje od ovog što je sada, ne samo tu, nego u tom celom delu Palilule/Starog Grada koji je blizu Dunava.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
Pa ne bi cistili, to je i poenta.
 
Ako Miloše78, i treba da čiste placeve za izgradnju novih zgrada. U Požarnoj Inspekciji rade stručnjaci sa Fakulteta Bezbednosti (društveni faks), e tako će i da reše uzrok požara, i ne budi ljubomoran. Zato i rade tu gde rade.
 
Prvo netacno je da ima 150000 Rusa, taj broj je onih koji su prosli kroz prjavu, verovatno ih je 5 puta manje. A drugo mnoge Evropske zemlje otvaraju vrata za ne EU gradjane. Rusi inace imaju svoje baze na zapadu od ranije, a ne kod nas. Tako da je ovo samo usputna stanica.
upravo o tome govorim, ovde ljudi osporavaju elementarne cinjenice koje su lako proverljive i onda ulaze u neke cirkularrne argumente koji nemaju veze sa realnošću.
šta uopšte znači "proći kroz prijavu", zvanična statistika ukazuje da je više od 150.000 državljana Rusije prijavilo boravak u Srbiji. Razumem da vlast fingira podatke o prosečnoj plati, ali zaista ne razumem zašto bi se sumnjalo u istinitost ovog podatka. Drugo, ne radi se ovde o "ne EU građanima" već o sankcijama koje je cela EU (a i mnoge evropske zemlje van EU) uvele protiv građana Rusije kao posledica invazije na Ukrajnu. Evo, voleo bih da mi objasniš kako da Rusi iz Beograda dođu do svojih "baza" u Londonu, Berlinu i Parizu kada im je onemogućeno da uđu u Nemačku, Englesku i Francusku?
Treće, sve i da si u pravu tim pre je situacija još gora. Ako je u Srbiju došlo par detina hiljada Rusa i napravilo ovakav haos na tržištu rentala, onda zamisli šta bi se desilo da počnu da kupuju. Da dođe 10.000 ljudi sa par stotina hiljada funti i kupe stan u Londonu (pod pretpostavkom da se tamo uopšte može naći bilo kakav stan za taj novac), to bi bila kap u okeanu. 10.000 ljudi sa par stotina hiljada evra bi napravilo kataklizmu na beogradskom tržištu nekretnina, toliko smo mali i siromašni.
 
Neviđeno mi je koliko ovde ima navijača svih strana! Radović je sam priznao da ima interes u rastu, što ga na neki način diskredituje i izaziva simnju, iako se i ja sam slažem sa 80% njegovih konstatacija (što može i ne mora biti samo slučajnost, dobar tajming, kao što je vlast ubola dobar tajming, do sada...), ali ovi navijači potopa sa druge strane sa svojim teorijama zavera su urnebesni! Ne daj Bože da svi pažljivo pročitaju, sagledaju argumente, pokrene se kvalitetna diskusija, uvaži ovaj ili onaj argument na obe strane, pa na kraju i pogleda statistika i činjenično stanje (kao npr da mikrouticaj možda i nadvladava globalni trend). Samo prosto puko navijanje u funkciji sopstvenog interesa, sa obe strane!

Da se razumemo. Rast cena svega nije nasa politika nego feda. Nasi su to pratili suludo jer nisu imali izbora. Ja krivim drzavu za mnoge stvari koje pumpaju cene na nerealne nivoe i sto ne radi na drzavi blagostanja. Sada kada mora po svim ekonomskim parametrima da padaju drzava to ne dozvoljava zbog interesa pojedinaca i burazerske ekonomije na stetu opet svog naroda. Nastavlja da radi sto radi od raspada Jugoslavije a narod nije slep. Zato imamo toliko izrazenu depopulaciju.
E sad, zasto kazem moguc superciklus. Zato sto nista nije uradjeno da prestane rat u Ukrajini, da se resi deglobalizacija, obezbede jeftiniji energenti itd....sve to utice na inflaciju koja je prividno zaustavljena kratkorocno podizanjem stopa. To nije dugorocno resenje u uslovima visoke zaposlenosti.

Naravno, DRŽAVA je uvek i svuda glavni pokretač inflacije (monetarna politika CB), trik koji se uvek primenjuje kad zafali, monetizacija duga na ovaj ili onaj način. Mi mali pratimo to isto, ali naravno ne zavisimo sami od sebe, US, EU su u stanju da izvoze svoju inflaciju...

Da je glavni cilj zaustaviti je, to bi bukvalno, ali bukvalno moglo u toku noći! Evo ja dajem ruku, dajte mi ono mesto ikebane u CB iz Vučitrna sa upitnom diplomom i još upitnijim znanjem (zajednička osobina za celu tu ekipu) na 48h, prepoloviću vam nominalne cene obećavam (e sad koliko ću biznisa i poslova da uništim i u koji vek da nas vratim, ne garantujem :ROFLMAO:).

Ovako se malo tolerišu realne negativne kamate i stimuliše, balansira jednostavno da se ne bi sve urušilo! Kako je još uvek najpasivniji realan prinos negativan, nikako se ne može govoriti da po svim ekonomskim parametrima neki realan aset za kojim očigledno postoji tražnja, treba da pada (odnosi se i na druge stvari). Bez obzira što su zaravnjeni ili blagopadajući bilansi, novčane mase, ovo se zaista ne može nazvati zatezanjem još uvek! Posle ovakvih distorzija još uvek se nisu pronašle cene, a ni prave proporcije između cena (opet kažem, subjektivno verujem da su nekretnine u blagom balonu). Na dugi rok će se to ispeglati, sad da li tako što će nekretnine pasti ili potrošačka korpa npr rasti još više, videćemo. Rašće i dohodak u idealnom scenariju nadamo se, pa bi i stagnacija svih cena bila realno pojeftinjenje! U negativnom i ne mora, može da padne, a da ostane ovaj nivo cena generalno, dohodak apsolutno nema veze sa tim, čak i ako istorijski pokazatelji pokazuju neku disproporciju, to je samo pokazatelj da je standard nekad bio bolji. Odnos cena sa druge strane mora imati neku proporciju (nikad stan neće vredeti džak krompira).

Jako, jako lep primer je baš Kuba (zahvaljujem se forumašu na preporuci dokumentarca, odgledao na preskok). Prosečna plata lekara 40 usd recimo, a mesečni troškovi jedne četvoročlane porodice recimo 600 usd. Sad ko ima stan u Havani i izdaje ga turistima, živi kao kralj, isto kao i zaslužni građanin koji dobije 10 godina starog Reno Megana koji vredi 100 000 usd tamo i koji mu za dan može doneti više od prosečne mesečne plate. Ostali moraju da se dovijaju, prodaju nešto strancima i sl, a oni u unutrašnjosti koji ne mogu ni to, pa jedu samo rižu...
 
DRŽAVA je uvek i svuda glavni pokretač inflacije
инфлација је следствена низу, "контекстуалних" фактора, који су покадкад, део државног деловања, а чешће, ван њене контроле

шта је "контекст"?

семантика, али рецимо, окружујући фактори+унутрашњи, а у неком односу - e. g. Слободан&co, нису самостално произвели колапс у првој половини 90их, но су били део тог алгоритма хаварије :)
 
Hvala za brisanje postova gde su me napali.

Ja joj jednom - tesko jako tesko da ce cene dole.

Kifla sa sirom kosta mnogo skuplje, sve je skuplje, pa tako i stanovi, a novac obezvredjen, i 100k nije isto danas i pre par godina.
Krizu iz 2008 necemo da gledamo zato sto sad imaju mehanizme koji su nastali nakon te krize upravo, je to cela poenta, naucili nesto (teorije zavera izbacite iz glava svakako).

Imamo primer Korone i niko da kaze da Korona nije uspela da "unisti" svet i naudi mu, imali smo samo jedne godine recesiju a onda posle jos veci rast, cene stanova nisu padale iako su ljudi jos nagrnuli i na vikendice, mislite i o tome.

Jednom kad nesto ode gore, tesko pada, a i kad padne, ne pada dugorocno.


Pad moze da izazove samo neka velika svetska kriza ili jos veci rat ili legalizovanje miliona kvadrata na levoj obali i svuda, ali to onda utice na sve nas, i oni koji nisu kupili stan do tada, nece dobro da se provedu ako do toga dodje.

BG trzistu nekretnina se sve poklopilo (i pranje para, i neznanje gde uloziti, i gastosi, i rusi, i inflacija i cene materijala, cela Srbija/Srpska/CG/Srbi na Kosovu i nelegalnih miliona kvadrata koji se namerno ne legalizuju i znamo savrseno zasto) i stvarno treba biti optimista pa da verujes da ce to ipak da pada.
A posto cene odredjuje kupac, a kupac placa sada sve sto treba da plati, onda je esko

Dobro da postoji NS koji je drugi jak centar koji vuce ljude ka tamo, inace bi situacija bila katastrofalna u Bgu.

Beograd je prosto bio jako trazen i pregrejan i pre i korone i Rusa i rata, sada je sve to samo dodatno podstaknutno.
 
Upravo to sto si rekao, Beograd je vec bio pregrejan pre korone i Rusa... A kad je nesto pregrejano ili ce malo da se oladi ili ce da zagori.

Iz Wolf-ovog izvestaja vidimo da narodna slamarica polako presahnjuje, u NS opada prodaja, u Bg pada starogradnja skoro svuda sem u Savskom vencu i Vracaru. Ok, ovo je tek jedan mesec da ponegde prodaja, videcemo za dalje. Meni lici da ce se desiti raslojavanje cena nekretnina, npr Bg na H2O nema veze sa Beogradom. Kao sto je nekad Dedinje bilo grad u gradu, nikakve veze cene kuca na Dedinju nisu imale sa cenama ostalih nekretnina u gradu. U starogradnjama zive zivi ljudi, koji u nekom trenutku moraju i da prodaju ili da kupe stan, nisu investitori jedini ucesnici na trzistu...
 

Polako se vracamo u rang Africkih zemalja i jako mi je zao sto je tako. To sto je od kraja 2000ih do danas zabelezen veliki porast frilensera i sto je moguce zaradjivati online, ne znaci da nam se drzava mnogo pomerila u napred od 90ih. Sada je samo moc marketinga veca, ljudi imaju drustvene mreze i internet kao zanimaciju, ali sve ostalo je i dalje nazadno, nismo jos izasli iz blata. Steta, imamo pametnih ljudi, imamo resurse, al sve nam je dzaba.... selo gori a ceslja se baba...
 
Upravo to sto si rekao, Beograd je vec bio pregrejan pre korone i Rusa... A kad je nesto pregrejano ili ce malo da se oladi ili ce da zagori.

Iz Wolf-ovog izvestaja vidimo da narodna slamarica polako presahnjuje, u NS opada prodaja, u Bg pada starogradnja skoro svuda sem u Savskom vencu i Vracaru. Ok, ovo je tek jedan mesec da ponegde prodaja, videcemo za dalje. Meni lici da ce se desiti raslojavanje cena nekretnina, npr Bg na H2O nema veze sa Beogradom. Kao sto je nekad Dedinje bilo grad u gradu, nikakve veze cene kuca na Dedinju nisu imale sa cenama ostalih nekretnina u gradu. U starogradnjama zive zivi ljudi, koji u nekom trenutku moraju i da prodaju ili da kupe stan, nisu investitori jedini ucesnici na trzistu...
Ne pada starogradnja ni na Vozdovcu, Starom Gradu i Cukarici. A i Zvezdara i Zemun su ‘pali’ 2% i 0,9%, nista dramaticno jos uvek.
 
upravo o tome govorim, ovde ljudi osporavaju elementarne cinjenice koje su lako proverljive i onda ulaze u neke cirkularrne argumente koji nemaju veze sa realnošću.
šta uopšte znači "proći kroz prijavu", zvanična statistika ukazuje da je više od 150.000 državljana Rusije prijavilo boravak u Srbiji. Razumem da vlast fingira podatke o prosečnoj plati, ali zaista ne razumem zašto bi se sumnjalo u istinitost ovog podatka. Drugo, ne radi se ovde o "ne EU građanima" već o sankcijama koje je cela EU (a i mnoge evropske zemlje van EU) uvele protiv građana Rusije kao posledica invazije na Ukrajnu. Evo, voleo bih da mi objasniš kako da Rusi iz Beograda dođu do svojih "baza" u Londonu, Berlinu i Parizu kada im je onemogućeno da uđu u Nemačku, Englesku i Francusku?
Treće, sve i da si u pravu tim pre je situacija još gora. Ako je u Srbiju došlo par detina hiljada Rusa i napravilo ovakav haos na tržištu rentala, onda zamisli šta bi se desilo da počnu da kupuju. Da dođe 10.000 ljudi sa par stotina hiljada funti i kupe stan u Londonu (pod pretpostavkom da se tamo uopšte može naći bilo kakav stan za taj novac), to bi bila kap u okeanu. 10.000 ljudi sa par stotina hiljada evra bi napravilo kataklizmu na beogradskom tržištu nekretnina, toliko smo mali i siromašni.
Analiticaru, molim te, prijavu mora svako da uradi po zakonu ako je u Srbiji duze od 8 dana. Niko ne radi odjavu. Po toj tvojoj logici kada bi se svi turisti koji dolaze u Srbiju na 8 dana prijavljivali imali bi ogromne brojeve. Poremetilli su trziste koje je vec bilo poremeceno, ali se vec hladi. Pricam o izdavanju.
Rusi zive sirom Evrope, i nikakav problem nije da Rusi i sad dodju, samo nema direktne avio linije vec idu preko Srbije.
Gde je cinjenica, da ne mogu da udju u Nemacku, Francusku, ja to ne vidim?
 
Neviđeno mi je koliko ovde ima navijača svih strana! Radović je sam priznao da ima interes u rastu, što ga na neki način diskredituje i izaziva simnju, iako se i ja sam slažem sa 80% njegovih konstatacija (što može i ne mora biti samo slučajnost, dobar tajming, kao što je vlast ubola dobar tajming, do sada...), ali ovi navijači potopa sa druge strane sa svojim teorijama zavera su urnebesni! Ne daj Bože da svi pažljivo pročitaju, sagledaju argumente, pokrene se kvalitetna diskusija, uvaži ovaj ili onaj argument na obe strane, pa na kraju i pogleda statistika i činjenično stanje (kao npr da mikrouticaj možda i nadvladava globalni trend). Samo prosto puko navijanje u funkciji sopstvenog interesa, sa obe strane!



Naravno, DRŽAVA je uvek i svuda glavni pokretač inflacije (monetarna politika CB), trik koji se uvek primenjuje kad zafali, monetizacija duga na ovaj ili onaj način. Mi mali pratimo to isto, ali naravno ne zavisimo sami od sebe, US, EU su u stanju da izvoze svoju inflaciju...

Da je glavni cilj zaustaviti je, to bi bukvalno, ali bukvalno moglo u toku noći! Evo ja dajem ruku, dajte mi ono mesto ikebane u CB iz Vučitrna sa upitnom diplomom i još upitnijim znanjem (zajednička osobina za celu tu ekipu) na 48h, prepoloviću vam nominalne cene obećavam (e sad koliko ću biznisa i poslova da uništim i u koji vek da nas vratim, ne garantujem :ROFLMAO:).

Ovako se malo tolerišu realne negativne kamate i stimuliše, balansira jednostavno da se ne bi sve urušilo! Kako je još uvek najpasivniji realan prinos negativan, nikako se ne može govoriti da po svim ekonomskim parametrima neki realan aset za kojim očigledno postoji tražnja, treba da pada (odnosi se i na druge stvari). Bez obzira što su zaravnjeni ili blagopadajući bilansi, novčane mase, ovo se zaista ne može nazvati zatezanjem još uvek! Posle ovakvih distorzija još uvek se nisu pronašle cene, a ni prave proporcije između cena (opet kažem, subjektivno verujem da su nekretnine u blagom balonu). Na dugi rok će se to ispeglati, sad da li tako što će nekretnine pasti ili potrošačka korpa npr rasti još više, videćemo. Rašće i dohodak u idealnom scenariju nadamo se, pa bi i stagnacija svih cena bila realno pojeftinjenje! U negativnom i ne mora, može da padne, a da ostane ovaj nivo cena generalno, dohodak apsolutno nema veze sa tim, čak i ako istorijski pokazatelji pokazuju neku disproporciju, to je samo pokazatelj da je standard nekad bio bolji. Odnos cena sa druge strane mora imati neku proporciju (nikad stan neće vredeti džak krompira).

Jako, jako lep primer je baš Kuba (zahvaljujem se forumašu na preporuci dokumentarca, odgledao na preskok). Prosečna plata lekara 40 usd recimo, a mesečni troškovi jedne četvoročlane porodice recimo 600 usd. Sad ko ima stan u Havani roi izdaje ga turistima, živi kao kralj, isto kao i zaslužni građanin koji dobije 10 godina starog Reno Megana koji vredi 100 000 usd tamo i koji mu za dan može doneti više od prosečne mesečne plate. Ostali moraju da se dovijaju, prodaju nešto strancima i sl, a oni u unutrašnjosti koji ne mogu ni to, pa jedu samo rižu...
Ja ne vidim zasto bi potop bio pad cena nekretnina na realne?

Mi smo narod u nestajanju, drzava za milion egzistencijalnih problema, bez institucija, bez demokratnije, bez vladavine prava, za unistenim zdravstvom, skolstvom, turisticka destinacija za jeftine droge i prosituciju, gde zivot i zdravlje ne vrede nista/
To je POTOP.

Ako pogledamo dostupnost nekretnina u Grckoj ili Spaniji, ispade da smo mi srecni sto ne zivimo tamo. Neko to zove POTOP?
 
Rusi zive sirom Evrope, i nikakav problem nije da Rusi i sad dodju, samo nema direktne avio linije vec idu preko Srbije.
Gde je cinjenica, da ne mogu da udju u Nemacku, Francusku, ja to ne vidim?
Ima DW i ja engleskom:

 
Pad od 2% nije pad. Može biti standardna varijacija i nebitno. Nego nešto drugo me kopka. Dosta kupovina su investicije. Ako nekretnine nastave da rastu u Srbiji u EU je svakako pad. Zašto bi kupili istorijski maksimum u Srbiji, kad je imaš nekretnine na sniženju već preko granice? Ne radi se o nepismenim ljudima. Da ne pričam o dijaspori koja već živi u toj EU.
 
Vrh