Šta je novo?

Cene nekretnina

Posle 5 godina je predškolsko maltene. Tvoj sin je predpostavljam išao u privatni? Nema pravila da, ali je tu 3-4 godine najgori period, niti dovoljno razuman da prihvati odvajanje od roditelja niti dovoljno nerazuman da mu je svejedno. Bolje ranije ili kasnije kad već nije na vreme. Ko ima mogućnosti može sve do školske godine, adaptiraće se on i tako, samo kako će se uklopiti u društvo u početku... Opet zavisi od škole i od samog deteta. Uglavnom, niti je rad od kuće sa malom decom poželjan niti svako ima dvorište, bejbisitere i ostalo.
Pazi, ja sam krenuo u vrtic leta 1979 sa nepunih 5. Tada nije postojalo nikakvo predskolsko (?), u skolu ze polazilo sa 7 godina i to je to. Prvih par godina su me cuvale sestre od strica a posle su moji imali zenu koja me je cuvala do 5. godine. Tada se radilo od 7 do 3, moji su bili kuci oko pola 4 ukoliko neko nije bio na putu ili terenu.

Da, sin je isao u privatni vrtic. U Italijanskim vecim gradovima ukoliko ne zivis u najbogatijem delu grada (tipa Dedinje i Hram u BG) moras dati dete u privatni vrtic, jer su u drzavnom mahom imigranti loseg materijalnog stanja (crnci, arapi, latinosi, cigani i siptari) koji ne govore italijanski ili jako lose pa je besmisleno davati dete u takav vrtic ukoliko je poenta da se socijalizuje i nauci strani jezik. Samo najbogatiji koji zive u ellitnim krajevima mogu da "priuste" drzavni vrtic i osnovnu skolu, dok su Italijani i drugi belci koji zive u ostalim krajevima (ne pricam o razvaljenim periferijama vec sirem centru) prinudjeni da placaju privatni vrtic i privatnu osnovnu skolu ako zele da im deca odrastu normalno. Taj problem naravno iscezava sa upisom srednje skole ili gimnazije. Moj sin ide u drzavnu gimnaziju, a isao je u privatni vrtic i privatnu osnovnu. Zapravo je situacija obrnuta od BG: privatne osnovne skole su daleko teze i strozije od drzavnih, jer u drzavnim vlada rasulo i poklanjanje ocena zbog pretnji rasnom diskriminacijom, dok privatne drze nivo, mora uniforma, i nema poklanjanja ocena (tipa: ako hocete da vam deca prolaze lako, dajte ih u drzavnu skolu sa migrantima - jedino sto kada zavrse mogu samo da kopaju kanale). Gimnazije su im jos uvek solidne, dok su fakulteti (izuzev par izuzetaka) srozani gore od nasih (Bolonja...), tako da se vracamo u BG kad dodje vreme za faks.
 
Imao sam priliku da upoznam nekolicinu od tih 150+ k Rusa koji su došli u proteklih nekoliko meseci. Svi do jednog mi kažu da im je standard zivota u Beogradu daleko bolji nego u velikim ruskim gradovima (Moskva i Piter). U Rusiji je prosecna plata po zvanicnoj statistici duplo manja nego u Srbiji, pa su cene opet takve kakve jesu, tako da taj argument da nekretnine treba da budu priuštive prosečnom građaninu ne stoji. Naravno, neće svih 150k ljudi permanetno ostati u Beogradu, ali jedan značajan broj svakako hoće i iz te demografske grupe će postojati potražnja za kupovinom stanova tokom 2023/24.
 
Bas ce da skacu sa mule na magarca. To su zivotne odluke, tek poneko mozda kupi, zanemarljivo za razliku od rentiranja sto je nateglo cene izdavanja, a i povecalo pohlepu nekim nasim "investitorima" u nekretnine pa prave neku racunicu gledajuci samo trenutno stanje.
 
U Rusiji je prosecna plata po zvanicnoj statistici duplo manja nego u Srbiji, pa su cene opet takve kakve jesu, tako da taj argument da nekretnine treba da budu priuštive prosečnom građaninu ne stoji.
Wages in Russia increased to 61879 RUB/Month in September from 59907 RUB/Month in August of 2022.
source: Federal State Statistics Service
61879 RUB/Month = 95809.26 dinara

Wages in Serbia decreased to 74981 RSD/Month in September from 75282 RSD/Month in August of 2022.
source: Statistical Office of the Republic of Serbia
 
Za 11 godina broj stanovnika Beograda je povećan za 26 hiljada.

Dve opštine koje su imale osetniji rast su Zvezdara i Voždovac.

Savski Venac, Vračar, Stari Grad, Novi Beograd imaju pad broja stanovnika u odnosu na 2011.

Zemun ima rast oko 5%.

Prigradske opštine imaju pad.

Voleo bih da oni koji vide dugoročnu mogućnost za rast cena u Beogradu/Srbiji i da cene neće padati da obrazloži ko će generisati tražnju (kupovina/renta).
 
Ja koliko lurkujem po ruskim telegram grupama oni su vec ovde napravili paralelan ekosistem. Imaju svoje doktore, bebisitere, petsitere, advokate, fotografe, cak i dizajnere enterijera i arhitekte. Organizuju izlete, zurke, preporucuju restorane, cak sam nasao jednu Ruskinju sto pravi i prodaje low carb keto kolace bolje od svega sto je do sad bilo u Bg, za mene licno prvi pozitivan efekat njihovog dolaska :)
Generalno dosta pozitivno komentarisu, zale se na zagadjenje kad su takvi dani, na nasu dostavu, odnosno njihovo 'sidjite mi ispred ulaza', nedostatak nekih njihovih proizvoda mada se sve bolje organizuju za nabavke i to je to otprilike. Naravno, i na kirije, apeluju jedni na druge da ne placaju sumanute sume jer to i njima i nama otezava zivot ovde.

Sve u svemu, ovde imaju ok standard, sopstvenu zajednicu za podrsku, ok su prihvaceni od strane domaceg stanovnistva, ne deluje mi kao da ce sutra svi da se spakuju i odu.
 
Znam šta si hteo da kažeš, ali krediti i podsticaji su čak dostupniji nekim "manje" razvijenim opštinama. Provrti malo da vidiš koliko raznih programa tog tipa ima. Mislim da je glavni faktor u nedostatku ideja, ja prosto ne mogu
da verujem da je recimo Zlatibor bolji za skijanje od Stare Planine. Ili da je priroda tamo manje lepša nego na Zlatiboru! Dalje jeste, ali da li je to tolika mana!? Po meni to nije dovoljno da se tako nonšalantno odbaci...
Vraćam se na dobre ideje i ubeđen sam da je tu glavni problem drugih krajeva...sto puta ću da ponovim ako treba, nama fali brendova!
Zlatibor od bogatstava ima neviđeno čist vazduh, bogat jodom i jonima. Ima livade sa kravama i lekovitim biljem, izvore pitke vode, pećine, vodopade...i drugo takoreći ništa! NIŠTA!
Sada lokalna vlast isključivo na tim bogatstvima gradi fudbalske terene gde će privući svetske ekipe na pripreme, golf terene svetskog ranga, stazu za nordijsko trčanje, aerodrom za biznis džetove itd...to se u surovom zapadnom kapitalizmu kaže od ničega napraviti nešto

Pa još ako povežu novom gondolom ka Mokroj Gori i Kusturici biće to nešto zaista neviđeno...
Džaba ideje kada nema puta do te ideje ili je put pun rupa. Dobar primer je Stara Planina, ako si ikada pokušavao da odeš na Stara Planina MR sigurno si imao prilike da vidiš kakav je put(mada su ga nešto i sređivali) i koliko vremena je potrebno da se ode tamo iz BG-a. Stara planina baš nije uporediva sa Zlatiborom iz više razloga od kojih su neki demografija područja i infrastruktura. Država je odlučila da sredi put novog hotela na Staroj planini tek kada je napravljen hotel(koji je država i finansirala btw).
 
Za 11 godina broj stanovnika Beograda je povećan za 26 hiljada.

Dve opštine koje su imale osetniji rast su Zvezdara i Voždovac.

Savski Venac, Vračar, Stari Grad, Novi Beograd imaju pad broja stanovnika u odnosu na 2011.

Zemun ima rast oko 5%.

Prigradske opštine imaju pad.

Voleo bih da oni koji vide dugoročnu mogućnost za rast cena u Beogradu/Srbiji i da cene neće padati da obrazloži ko će generisati tražnju (kupovina/renta).
Jedino ako dodju neki stranci tj dosele se u BG ... kao ovi vozaci i slicno. Mada, ne vidim kako ce oni kupovati stanove u BG sa takvim platama ali ko zna, mozda Rudo, solitere po NBGu, Brace Jerkovic (tanke zidove), zgrade bez lifta i slicno kada padnu cene...
 
Imao sam priliku da upoznam nekolicinu od tih 150+ k Rusa koji su došli u proteklih nekoliko meseci. Svi do jednog mi kažu da im je standard zivota u Beogradu daleko bolji nego u velikim ruskim gradovima (Moskva i Piter). U Rusiji je prosecna plata po zvanicnoj statistici duplo manja nego u Srbiji, pa su cene opet takve kakve jesu, tako da taj argument da nekretnine treba da budu priuštive prosečnom građaninu ne stoji. Naravno, neće svih 150k ljudi permanetno ostati u Beogradu, ali jedan značajan broj svakako hoće i iz te demografske grupe će postojati potražnja za kupovinom stanova tokom 2023/24.
Rece covek i ostade ziv...
 
@Analitičar -nemoj te "svi mi kažu" ili navođenje informacija bez izvora.

Moskva vs Beograd - dupla plata.

nisam toliko upoznat sa cenama u Moskvi, ali ovaj izvor je prilično "konzervativan" sa cenama zakupa u Beogradu- stan od 50-tak m2 sa odvojenom spavaćom sobom u centru grada je od 800 do1200 eur (novogradnja sa garažom i ostalim amenities). Za poslove koji se obavljaju online (ne isključivo samo programerske, već dizajn, marketing, itd.) svejedno je gde se osoba nalazi. Razumem argument da neko iz Srbije ide u zapadnu Evropu, ali u ovom momentu ne deluje mi da Rusi koji su ovde žarko žele da se vrate svojim kućama, a stanadard koji imaju ovde je svakako viši uprkos poskupljenjima.
 
Za 11 godina broj stanovnika Beograda je povećan za 26 hiljada.

Dve opštine koje su imale osetniji rast su Zvezdara i Voždovac.

Savski Venac, Vračar, Stari Grad, Novi Beograd imaju pad broja stanovnika u odnosu na 2011.

Zemun ima rast oko 5%.

Prigradske opštine imaju pad.

Voleo bih da oni koji vide dugoročnu mogućnost za rast cena u Beogradu/Srbiji i da cene neće padati da obrazloži ko će generisati tražnju (kupovina/renta).
Narko dileri će generisati tražnju.
 
U Rusiji je prosecna plata po zvanicnoj statistici duplo manja nego u Srbiji, pa su cene opet takve kakve jesu, tako da taj argument da nekretnine treba da budu priuštive prosečnom građaninu ne stoji.

Svidja mi se taj stav i potpuno te podrzavam da obucan prosecan covek ne treba da ima obicnu prosecnu nekretninu. Nadam se da se kao civilizacija krecemo u tom smeru. Zasto bi prosecan covek imao krov nad glavom kad je bolje da placa zakup nekom ko ima par stanova?

Totalno to podrzavam plus nadam se da cemo se obojica naci sa one strane drustva koja ima stanove da izdaje drugima. Ili mozda si ti vec tamo, ali ja nisam pa se nadam da cu ti se pridruziti uskoro.
 
Svidja mi se taj stav i potpuno te podrzavam da obucan prosecan covek ne treba da ima obicnu prosecnu nekretninu. Nadam se da se kao civilizacija krecemo u tom smeru. Zasto bi prosecan covek imao krov nad glavom kad je bolje da placa zakup nekom ko ima par stanova?

Totalno to podrzavam plus nadam se da cemo se obojica naci sa one strane drustva koja ima stanove da izdaje drugima. Ili mozda si ti vec tamo, ali ja nisam pa se nadam da cu ti se pridruziti uskoro.
Gde sam ja naveo da podržavam to da da prosečan čovek ne treba da ima prosečnu nekretninu? Jaz u primanjima i materijalno raslojavanje je sve prisutnije u svim zemljama sveta, a najviše u Rusiji. Tih 150 hiljada ljudi koji su pobegli od rata i došli ovde nisu nikakvi milijarderi, vlasnici rudnika uranijuma i tajkuni. To su obični ljudi koji mahom rade sa inostranstvom i njihova perspektiva je da sa tim plata koje ostvaruju žive daleko bolje u Beogradu nego u Moskvi i da ne žele da se vraćaju. Naravno, ne kažem da će svi ti ljudi ostati u Beogradu, ali jedan značajan broj hoće jer se već polako prilagođavaju i formiraju svoju zajednicu ovde-imaju svoje vrtiće, škole, lekare, itd. Logičan sled je da određeni broj tih ljudi koji radi za pristojan novac u nekoj perspektivi kupi stan u Beogradu jer su stanovi pored skoka cena i dalje mnogo jeftiniji nego u Moskvi.
 
Ljudi, kad je već krenula priča oko demografije i stranaca, još malo offtopica koji je opet nekako vezan za glavnu temu, moram da ispričam šta mi se desilo pre nepuna 3h.

Šetam sa ženom i detetom Bulevarom kralja Aleksandra i negde kod Đerma ona primeti braon novčanik na ulici. Otvaramo, prepun kartica i dinara samo, nađemo dokumenta Angel B*** R**. Stranac 🤦‍♂️, gde sad da ga nađem. Šta ću, pozovemo policiju, prvo me usmere na zvezdarsku, a onda mi lik preko tel kaže da moram lično da dođem u stanicu da se prođe procedura. Auu jbt, ja u gužvi (jer eto, moram da dođem ovde da branim cene :ROFLMAO:), krenemo pažljivije da trkeljišemo novčanik, nađemo ceduljicu, ime, prezime, zip code i još nekih 8 brojeva dole, počevši sa 54, isto dole od njegove espose :ROFLMAO: (uzgred mudra stvar ako imaš sreću da naletiš na poštenog nalazača) . Proguglam, nađem pozivni Kube, dodam taj prefix i otvaram Viber da vidim da li ga ima. Smorim se, nema, rekoh ko zna šta sam smuljao i od čega je ovo broj i još se smorim što tih 10 stepeni decembarskog sunca moram da provedem u stanici u Milana Rakića. Onako slučajno kao aj da probam Whatsapp, kad izleti slika kubanskog kadilaka, rekoh to je to. Čujemo se i nađemo za 15 minuta, on me grli, grli ženu, samo što zaplakao nije. Kaže ja se zovem Angel, a vi ste moji anđeli. :ROFLMAO: Kaže bio je očajan, nije znao kako ženi da kaže i u tom trenutku mu se javljam ja. Kubanac, odlično govori engleski, kulturan i prilično lepo obučen, krenuo da radi za Glovo, rentira electrobike, a došao sa ženom koja radi u nekom restoranu, živi u Bulevaru tamo neki broj 500 i nešto. Mislim se u sebi koja muka li je njega naterala da dođe ovde, krene izokola priča, pitam ga zar mu nije lakše bilo da proba za US, on meni samo reče Visa free. :) Kažem mu da ovde nije idealna situacija i za ljude koji imaju gde da žive, opet mi glupo da pitam, ali on se sam otvori, pita me da li znam kolika je plata prosečnog lekara na Kubi. Kaže 36 usd! :( Kažem mu pa dobro, ali cene, troškovi tamo, a on mi na jako, jako dobrom engleskom objasni koliko je teška situacija, paritete cena i da je opet neuporedivo.

Onda dođem kući, vidim baš na ovoj temi link, ukucam Havanu i potpuno se šokiram! 😲 😲😲 U redu, nije iz Havane, nego iz nekog Matanzosa, ali opet...

Zanimljivo je da se meni desilo slična stvar pre nekoliko godina, samo mi dečko pozvonio na vrata, pitao da li sam taj i taj i kad sam potvrdio, samo mi vratio moj novčanik koji je našao 50m od zgrade na parkingu. Ja se oduševio, ponudio mu novac, pozvao na piće, nije hteo, žao mi je što mu nisam broj uzeo. Karma. Često nisi nikako u poziciji da pomogneš ljudima koji su tebi mnogo učinili, ali zato ti možeš drugome.

Mislim daleko da je sve idealno, urbanistički haos, zdravstvo, bahatost, osećaj besa koji se javi kad čuješ da je neko dobio nanogicu godinu dana za gaženje pešaka na pešačkom sa preko promil alkohola u krvi, ali očigledno ima gore... :( Ovde će uvek želeti neko da živi, lepa pozicija za život, sad nažalost, što često znam da kažem, to ne moraju biti Srbi. :(
 
Ja koliko lurkujem po ruskim telegram grupama oni su vec ovde napravili paralelan ekosistem. Imaju svoje doktore, bebisitere, petsitere, advokate, fotografe, cak i dizajnere enterijera i arhitekte. Organizuju izlete, zurke, preporucuju restorane, cak sam nasao jednu Ruskinju sto pravi i prodaje low carb keto kolace bolje od svega sto je do sad bilo u Bg, za mene licno prvi pozitivan efekat njihovog dolaska :)
Generalno dosta pozitivno komentarisu, zale se na zagadjenje kad su takvi dani, na nasu dostavu, odnosno njihovo 'sidjite mi ispred ulaza', nedostatak nekih njihovih proizvoda mada se sve bolje organizuju za nabavke i to je to otprilike. Naravno, i na kirije, apeluju jedni na druge da ne placaju sumanute sume jer to i njima i nama otezava zivot ovde.

Sve u svemu, ovde imaju ok standard, sopstvenu zajednicu za podrsku, ok su prihvaceni od strane domaceg stanovnistva, ne deluje mi kao da ce sutra svi da se spakuju i odu.
Ovo je potpuno tačno za Ruse. Dodao bi i za Ulrajince. Jako dobro se drže izmedju sebe. Imaju sve svoje uslužne djelatnosti koje koriste izmedju sebe (pogotovo doktore, bebisitere, frizere, manikire, pedikire...). Tako da je njima i lakše da se aklimatizuju u sredinama gdje ih već značajno ima. Ista vjera i donekle kultura im olakšava boravak ovdje. Ja mislim da će ih min. 50-ak hiljada ostati trajno da živi u Beogradu.
 
Ovo je potpuno tačno za Ruse. Dodao bi i za Ulrajince. Jako dobro se drže izmedju sebe. Imaju sve svoje uslužne djelatnosti koje koriste izmedju sebe (pogotovo doktore, bebisitere, frizere, manikire, pedikire...). Tako da je njima i lakše da se aklimatizuju u sredinama gdje ih već značajno ima. Ista vjera i donekle kultura im olakšava boravak ovdje. Ja mislim da će ih min. 50-ak hiljada ostati trajno da živi u Beogradu.
Upravo je to moj argument da potražnja za stanovima neće opadati. Ovde svi govore ko papagaji "Rusi rentiraju stanove, tu su samo privremeno" Naravno da će prvo da rentiraju dok se ne snađu prvih godinu ili dve. Ali nakon toga mnogi od njih koji imaju novac i prihode, a koji ne žele da se vraćaju u Rusiju će shvatiti da im se više isplati da kupe stan nego da rentiraju u nedogled.
 
 
U Rusiji se stanovi prodaju u sivoj fazi, tako da cene nisu uporedive sa našima. Dobijete omalterisane zidove a negde ni toliko, pa sami radite sve što želite, a to košta barem još 20-30% cene stana.
 
U Rusiji se stanovi prodaju u sivoj fazi, tako da cene nisu uporedive sa našima. Dobijete omalterisane zidove a negde ni toliko, pa sami radite sve što želite, a to košta barem još 20-30% cene stana.
To vazi za ceo SSSR, u Azerbejdzanu isto. U principu nije losa fora, evo u Central Residence u Bakuu (to je najjaca novogradnja ovde, sva u belom mermeru - zona kao od Slavije do Beogradjanke) cena je 1.8-2.2k EUR/m2, ali treba jos 1000 EUR po kvadratu da se sredi. Mali problem je sto su stanovi u principu od 150-250 kvadrata, pa na kraju opet treba bar pola milona evra za novogradnju u centru. Ono sto se dobje za taj novac se vidi na poslednjoj slici.
Link:
 
Sa obzirom da sam svakodnevno na građevini, ono što znam je da cene padnu i za 50% investitori će imati zaradu 10 % jedini koji mogu nešto da izgube su kupci stanova. Sada se ulaže u vodu i zemlju, jer Čike znaju kako i šta zato i imaju pare i kupuju vinograde, hotele, i šume i zemlju, pametne čike kupuju stan u Beču, Budimpešti u Grčkoj od para za koje su vama prodali precenjeni kvadrat.
 
Vrh