Šta je novo?

Cene nekretnina

Totalno nebitno, raslo 6 godina 7 ili 5. Od kraja 2016te, početka 2017te, koliko se sećam, se viče puca balon.
 
Priča se par godina o padu cena kvadrata, i trebalo je sve da pukne, međutim ova vlast nas je spasila, jer nas je hrabro zadužila novim milijardama eura. Ostalo je rešiti još Eps, dati rudnike i vodu, zemlju, a onda zna se. Koliko čujem proleće je rok, treba kredite vraćati a nećemo imati. Uporedo sa tim će se na svetskom nivou svašta desiti u 2023 godini. Da sam agent učio bih Kineski, jer biće posla ali i jeftinih kvadrata.
 
Priča se par godina o padu cena kvadrata, i trebalo je sve da pukne, međutim ova vlast nas je spasila, jer nas je hrabro zadužila novim milijardama eura. Ostalo je rešiti još Eps, dati rudnike i vodu, zemlju, a onda zna se. Koliko čujem proleće je rok, treba kredite vraćati a nećemo imati. Uporedo sa tim će se na svetskom nivou svašta desiti u 2023 godini. Da sam agent učio bih Kineski, jer biće posla ali i jeftinih kvadrata.

Beše april, samo koje godine?
 
Inace za one koji ne znaju, po svojim pricama, Sava je 2019. prodao stan po 1600em2, danas bi dobio 2300 minimum, pa vam je jasno cime je inspirisan sa ovakve postove.
Svaki pad cena bi njemu dobro dosao da se malo opusti i izgubi osecaj krivice i ogorcenosti na svoju kobnu odluku. Ali dzabe Savo, neces ga vise kupiti za taj novac za koji si prodao.
 
Kad se bolje pogleda, rast je zapravo stidljivo krenuo tek 2017, a prosecna cena kvadrata u Beogradu je tek u 2018. premasila nivo iz 2014.

Pogledajte prilog 150273

Od tada je rast gotovo vrtoglav:

GodinaKvadrat starogradnjaKvadrat novogradnjaRast starogradnjaRast novogradnja
2018.12001400+6%+0%
2019.13001700+12%+20%
2020.14001900+7%+10%
2021.16002100+10%+14%
2022.19002500+18%+15%

Kumulativni rast prosecne cene kvadrata od kraja 2017. do oktobra 2022. je +75% - od toga +40% samo u poslednje dve godine.

Mozda je jos zanimljiviji rast prosecne ukupne cene stana:

GodinaCena starogradnjaCena novogradnjaRast starogradnjaRast novogradnja
2018.67k84k+9%+1%
2019.75k101k+13%+19%
2020.81k116k+9%+15%
2021.89k138k+8%+21%
2022.107k165k+19%+19%

Dok je rast u starogradnji manje-vise u skladu sa cenom kvadrata, prosecna cena stana u novogradnji se gotovo udvostrucila za pet godina - jer se od 2019. izgleda kupuju sve veci stanovi na skupljim lokacijama.

I malo duza serija, od 2007:

1670440940519.png
 
Tako nekako, na to dodas placene vesti o "cene mogu samo gore" i sentiment kod ljudi da su prihvatili da može samo gore. Jasan znak da će dole. E sad kada i koliko... Svakako da kupujem investiciono odložio bih kupovinu do daljnjeg.
 
Iz kripta je pocetkom godine pametnije bilo i u tursku liru da pobegnes :D
Ja sam u eurima 100%. Nekako su svi pricali o silnom stampanju dolara, nisam ispratio, tako da su me tu uhvatili u raskoraku, ali onda nisam hteo da se igram kada je dolar skocio.
Treba mi likvidnost u narednih godinu, dve, ako treba i tri. Zlato, kratkorocno gledano mi isto dodje kao i bezanje iz eura u dolar, ti kupis, ono padne, prodas, ono skoci posle nekoliko godina...
I opet gledam onaj grafik, koje ludilo. Mozda i ne bi mogli da znamo gde je vrh, ali da je u pitanju bitcoin. Beograd kada se uporedi sa cenom kvadrata u drugim evropskim gradovima vidi se da nesto debelo ne stima i da nema puno prostora za dalji rast, a zna se kako svaka manija zavrsava. Po meni ova prosecna cena ce da sidje do nivoa iz 2019. u narednim godinama, pa ko moze i ima zivaca da izdrzi.
 
Ja ne znam sta je ovo, samo mi iskacu na Instagramu nekretnine i popusti. Evo sad nesto u NS "Vojvodjanka"popust 10%. Da ne bude uskoro popust 50% kao za Black Friday!
Provalili te da si hejter i da volis te stvari pa ti pustaju click bite fore samo da kliknes :)
Meni iskacu sva moguca poskupljenja!
 
Iz kripta je pocetkom godine pametnije bilo i u tursku liru da pobegnes :D
Ja sam u eurima 100%. Nekako su svi pricali o silnom stampanju dolara, nisam ispratio, tako da su me tu uhvatili u raskoraku, ali onda nisam hteo da se igram kada je dolar skocio.
Treba mi likvidnost u narednih godinu, dve, ako treba i tri. Zlato, kratkorocno gledano mi isto dodje kao i bezanje iz eura u dolar, ti kupis, ono padne, prodas, ono skoci posle nekoliko godina...
I opet gledam onaj grafik, koje ludilo. Mozda i ne bi mogli da znamo gde je vrh, ali da je u pitanju bitcoin. Beograd kada se uporedi sa cenom kvadrata u drugim evropskim gradovima vidi se da nesto debelo ne stima i da nema puno prostora za dalji rast, a zna se kako svaka manija zavrsava. Po meni ova prosecna cena ce da sidje do nivoa iz 2019. u narednim godinama, pa ko moze i ima zivaca da izdrzi.

Trend cena u Beogradu od 2016. na ovamo nije zapravo mnogo razlicit od npr. Amerike i Kanade i najvecih americkih gradova:

1670455410410.png
1670455423643.png


Cene u Beogradu su od 2016. do polovine 2022. rasle slicnom brzinom kao u Americi, Kanadi, Los Andjelesu, San Francisku, ali brze nego npr. u Njujorku ili Britaniji.

Medjutim, u Americi, Kanadi, Los Andjelesu, San Francisku je u Q3 pocela korekcija, dok je Beograd nastavio da leti u nebo. Pitanje je dokle.
 
Poslednja izmena:
Odlican post marketwatcher.

Pitanje je doke. Stizemo ih!!

Po meni novembar ce RGZ i Cene nekretnina da izbace solidan rast.
Najzanimljiviji ce biti izzvestaj RGZ-a za celu 2022.
 
@Wolf, da li može na sajtu da se ubaci da se gleda cela godina, ili određeni period, a ne svaki mesec posebno?

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
Trend cena u Beogradu od 2016. na ovamo nije zapravo mnogo razlicit od npr. Amerike i Kanade i najvecih americkih gradova:

Pogledajte prilog 150297 Pogledajte prilog 150298

Cene u Beogradu su od 2016. do polovine 2022. rasle slicnom brzinom kao u Americi, Kanadi, Los Andjelesu, San Francisku, ali brze nego npr. u Njujorku ili Britaniji.

Medjutim, u Americi, Kanadi, Los Andjelesu, San Francisku je u Q3 pocela korekcija, dok je Beograd nastavio da leti u nebo. Pitanje je dokle.
Tamo je to posao tj investicija. Bas mi je pre godinu dana i dve bio drugar, koji je uglavnom u Kaliforniji ali posto voli da putuje nema gde nije bio po svetu ili USA. Koji mi je tek tako rekao u sred neke druge price da se tu dobro zaradjuje na nekretninama. Ja ga pitam kako mislis? Kaze pa cene nekretenina stalno skacu, kupis pa prodas. Meni je bas to bilo cudno kad mi je rekao mislim nista prostije a pare dolaze. Pricali smo kako je u CA u IT sektoru prosecna mesecna plata 12000 USD al onda kad platis porez, gorivo, parking, osiguranje bla bla bla... zivot je skup pogotovo ako nemas svoju nekretninu. I da se na posao vozis ihaha.

Da li postoje ovi grafikoni za na primer Bec, Budimpestu, Bukurest, Zagreb, Ljubljanu, Sofiju, Atinu, Solun? Cisto da vidimo koliko je ovde to prirodan tok a koliko namerno izazvan?
 
Odlican post marketwatcher.

Pitanje je doke. Stizemo ih!!

Po meni novembar ce RGZ i Cene nekretnina da izbace solidan rast.
Najzanimljiviji ce biti izzvestaj RGZ-a za celu 2022.
Licno posto verujem da vlast sve radi na tome da cene nekretnina budu sto vece, ne verujem da su ti podaci validni jer ih oni i kontrolisu.
Evo koliko dugo vec steluju rezultate popisa. A popis digitalni. :)
 
Vrh