Šta je novo?

Cene nekretnina

Tebi svako ko nije protiv Srbije, nije protiv izgradnje, napredovanja, rasta gradjevine, rasta BDP-a je SNS bot. Onda su 90% njih u Srbiji SNS botovi. Ostalih imas jako malo. To ti je deo Vracara, Twittera i slicno. Prakticno oni koji se raduju maltene i kad Svajcarska postigne gol.

Sve u svemu Airbnb i Booking razbijaju za Novu Godinu. Odlicna vest za Beograd!
 
Nisi pročitao.
Literalno sam napisao da niste botovi i da niste na zadatku kako neki pišu. Ali eto, neka si ti meni rekao da sam mrzitelj progresa.
A i ti jesi fan velikog vođe, ali nikako ne kapiram zašto si defanzivan oko toga. Tvoje pravo.
 
Odnosi se na BG kao celinu sa svim opštinama i to samo na oglašene cene, mada je za pretpostaviti da postoji ozbiljna korelacija sa realizovanim. Možda precenjeno ranije, precenjeno sada, nije to ni bitno, bitan je vrlo jasan trend! Evo ja ću se prvi obradovati kad izađe neki podatak koji prelama funkciju dole, a da nije slučajno odstupanje (tako su mislili i da je inflacija pikovala u junu).

Voleo bih i ja da znam odgovor na to pitanje! Psihologija možda? Možda price-in na očekivanja? Najnovije najave (Pauel juče) da kraj nije ni blizu, a da će pivot morati da dođe brže nego što se očekuje bez obzira na CPI? Na stranu to, smatram da su cene visoke, subjektivan osećaj koji me ne napušta je da nekretnine jesu u balonu, ali isto tako ne verujem ni zvaničnim CPI brojkama da verno predstavljaju inflaciju! Pa osim što se nadam zasutavljanju cenovnog ludila, jedva čekam ozbiljne podatke o usporavanju privrede, samo da vidim kakva će biti reakcija monetarnih politika. Plašim se da nas zaista čeka dekada kao 70-ih.

Ovo se ne može čak nazvati smanjivanjem mmase, bolje je reći zaravnjivanje, pogotovo ako poredimo sa intervencijama u suprotnom smeru! Dug jeste problem i to JESTE ogroman deflatorni pritisak, za sada se finansira novim zaduživanjem, e sad pitanje je opet procene da li će to uspeti da se ispegla fiskalnom politikom ili će opet dugovi morati da se monetizuju. Nije to isključivo naš problem, širom USA i EU se izglasavaju paketi pomoći koji dolivaju ulje na vatru i pitanje je veliko kako će se to vraćati.

10 godina je bilo figurativno, ne znam, niti pratim nekoga da bih znao kad je šta pričao deceniju ranije, najbolje on sam da kaže, a ako ćemo da teramo mak na konac, statistički su cene padale 5 godina i to u EUR (promena kursa) i to samo za 1% 2010. i 2014. godine, a u dinarima samo 3 godine.

Dugacak sastav o monetarnom sistemu, negativnim realnim stopama, nivoima duga, neverovanju u CPI, ocekivanom pivotu citali smo vec petsto puta.

Ja cu jos jednom ponoviti vrlo prosto pitanje, da se ne zagubi:

Sta je razumno ocekivati kada BDP poraste realno 10%, nominalno 40%, novcana masa u Evropi 30%, u Americi 50%, a cene stanova u oglasima porastu 90%?

Pokusaj "Mika, Zika i Ljubinka smatraju da je dug jako visok, ne veruju u zvanicne podatke o inflaciji, prozreli su Powellovu igru i predvidjaju Fedov pivot i jos 40% rasta novcane mase u narednih godinu dana" dobija 0 bodova.

Popravni hintovi:

- Nigde nije ni pomenut zvanicni/nezvanicni CPI (samo BDP i novcana masa).
- Rast novcane maste se u najvecoj meri desio jos 2020, u manjoj meri 2021, a u 2022. se zapravo smanjuje (konkretno u Americi - 2020: +25%, 2021: +13%, 2022: -2%).
- Rast cena stanova se u najvecoj meri desio 2022.
- Poceci recesije u 2022, znacajna verovatnoca recesije u Americi i Evropi u 2023.
 
Bukvalno ništa zlonamerno nisam napisao, ne karikiraj. A ti jesi neko ko podržava SNS, ali u tome nema ničega posebnog - većina vas tamo ih podržava.
Pa samo sto ti je svaki komentar sa ciljem ponizavanja.
Po cemu ih podrzavam, koja vecina tamo, i gde je to tamo.
Ne kapiram, zato sto sam kupio stan u zgradi koju gradi firma bliska vlasti? Pa sta ja imam sa tim.
 
Većina u Srbiji.
Naravno da to gde si kupio stan nema veze sa tim koga podržavaš. Ne karikiraj - ni to nisam rekao. Upravo sam rekao suprotno - da to što si njihov fan nije nikako povezano sa tvojom kupovinom niti ti je u tome pomoglo.
 
@Jeremiah Ja tebe nista ne kapiram. Ne znam, ti si izgleda ironican ili nesto muckas sa komentarisanjem.
Vecina u Srbiji podrzava vlast pa sam i ja njihov fan zbog toga? Koja misao. I onda sam ovde na temi zbog toga.
Ako je prethodni komentar trebao da sluzi da suptilno podvuce kako ti ne zivis u Srbiji (vecina vas tamo), nego ne znam gde, pa sta ti onda znas kakva je drustvena klima ovde.
Dakle nema ni jedan konkretan akt koji pokazuje da sam ja fan vlasti, cisto praznopricje iz belog sveta. Nikada nisam podrzavao ni jednu vlast. Ovde izgleda neki namerno mene troluju tim stvarima samo radi prepucavanja.
Smesne insinuacije nastale iz frustracije.
 
Poslednja izmena:
Sta je razumno ocekivati kada BDP poraste realno 10%, nominalno 40%, novcana masa u Evropi 30%, u Americi 50%, a cene stanova u oglasima porastu 90 Popravni hintovi:


- Nigde nije ni pomenut zvanicni/nezvanicni CPI (samo BDP i novcana masa).
- Rast novcane maste se u najvecoj meri desio jos 2020, u manjoj meri 2021, a u 2022. se zapravo smanjuje (konkretno u Americi - 2020: +25%, 2021: +13%, 2022: -2%).

Odgovorio sam ranije, verujem da je najviše psihologija, price in očekivanja, nestabilnost i strah šta će biti ako budu morali uskoro ponovo da intervenišu. Možda je M2 porastao grubo 30% od tada, ali je porastao duplo od 2008 (fina korelacija sa nekretninama npr). Otkrivanje cena i očekivan lag od godinu, dve svuda + verovatno i dodatni mikrouticaj kod nas. Na neki način očekujem taj lag i u drugom pravcu i nadam se zaustavljanju ludila cena generalno, ne samo nekretnina. Jasno mi je na šta aludiraš, ali i dalje sva ova zatezanja smatram smešnim, vidi se i po tvojim procentima (iako su to relativno velika povećanja MoM), vrlo moguće da nominalne recesije i neće biti. Dok lepo ne drmnu po nosu tržište rada tako da zaboli i najveće, nema ništa od toga. Još i dalje dotiraju, povećavaju socijalna davanja, podležu pritiscima za povećanje plata, dolivaju ulje na vatru jednostavno. U stvari odvija se baš onako kako sam mislio i pisao pre godinu dana . Nominalni rast oscilira oko nule uz značajniju inflaciju. Soft landing, lošiji standard u proseku.

Opšti nivo cena meren ovom ili onom metodom ima smisla pominjati kada se poredi sa drugim cenama, pa eto i nekretnina npr. Ako je potcenjen, onda nekretnine i nisu u tolikom balonu. Verovatno Žika i Ljubinka ne prate makro, ali verujem da znaju neke specifične cene pre 5, 7, 10 godina, npr sira i krompira, goriva, pa prave neka poređenja.
 
Nisi pročitao.
Literalno sam napisao da niste botovi i da niste na zadatku kako neki pišu. Ali eto, neka si ti meni rekao da sam mrzitelj progresa.
A i ti jesi fan velikog vođe, ali nikako ne kapiram zašto si defanzivan oko toga. Tvoje pravo.
Ja namanje od svih ucestvujem na temi izbori. Namjmanje sam politican jedino sam pro Srb orjentisan i navijam za Srb i smatram da je bolje u Srbiji nego na zapadu (pa cak i da nije uvek cu tako da govorim). Ovi koji govore kako je na zapadu sve bolje, koji hejtuju svaki cas i sta treba i sta ne treba zaista treba da se zapitaju zasto to rade. Da li su botovi ili licne frustracije.

Naravno jasno da je nekome mozda stvarno teska situacija. Skupljao je novac 10 godina, cekao da padnu cene, pricali, ocekivali, nadali se. U medju vremenu cena nekretnina otisla na gore x2 ili x3 i onda sav svoj bes iskaljuju gde stignu. Meni je zao tih ljudi koji su propustili priliku. Iskreno cak i znam licno barem 3 slucaja koji su mi bliski. Emotivno reagovanje na investiciju je ono najgore. Pogotovo ako imas wishful thinking. Na primer imas kesh, cekas pad i onda najvijas za pad svim srcem. Pravi pad bi se negativno odrazio na ekonomiju Srbije i time povredio i tebe i okolinu. Vrlo mali broj njih bi profitirao u tome.

Totalno nerealni komentatori i hejteri bi trebali da pogledaju i ovakav video da se malo osveste.
 
I ti bi vradovicu mogao malo da smanjiš doživljaj. Nije da smo najgori ali nismo ni najbolji, a ni medju boljima. Ako je tako zašto si otišao na zapad? Zaštoo se ne vratiš u Srbiju full time? Da li bi te pare koji si tamo zaradio, zaradio i u Srbiji? Kao da slušam nekog gastarbajtera koji se žali na "život tamo loš, ovde je bolje" ali nikako da se vrati kad mu je tamo loše.

Ti što dolaze u Srbiju su tek poseban slučaj. Imamo i mi takve. Imućni ljudi koji vole da su okruženi bedom kako bi se isticali i živeli lagodnije.
 
Definitivno smo medju boljim tj kvalitetnijim mestom za zivot. To cene i dokazuju. Dolazim ne brini. Radim na tome.
Ja sam svoj prvi kapital (sto bi se reklo prvi milion) zaradio bas u Srbiji ako te bas interesuje i iz moje perspektive dosta manje korupcije ima u Srb na primer.

Ti sad mozes da pises trol ovo ono ali shvati to je sve judgemental jer ne poznajes nekoga o kome te stvari pises.


Isto ovo iz Kanade. Cak i regularni Kanadjani provalili da je veci kvalitet zivota u Srbiji od Kanade i naravno da jeste ali to kad nekome kod nas kazes ladno bi te ujeo.
 
Definitivno smo medju boljim tj kvalitetnijim mestom za zivot. To cene i dokazuju. Dolazim ne brini. Radim na tome.
Ja sam svoj prvi kapital (sto bi se reklo prvi milion) zaradio bas u Srbiji ako te bas interesuje i iz moje perspektive dosta manje korupcije ima u Srb na primer.

Ti sad mozes da pises trol ovo ono ali shvati to je sve judgemental jer ne poznajes nekoga o kome te stvari pises.


Isto ovo iz Kanade. Cak i regularni Kanadjani provalili da je veci kvalitet zivota u Srbiji od Kanade i naravno da jeste ali to kad nekome kod nas kazes ladno bi te ujeo.
Ne kazem ni da si trol ni da sam dzudzmental ali ti nisi biasan jer ne živiš u Srbiji, ne znam koliko dugo. Još gore ako si prvi milion stekao u Slobino vreme ko Marko Milošević, noseći gajbice ;)
 
Loša stvar velikog outsourcing i remote rada koje je poslednjih godina procvetal kod nas jeste to što će se sada svaka kriza i otpuštanja u USA/EU kompanijama veoma brzo osetiti i u Srbiji 👇

Screenshot_20221203_005604_Reddit.jpg
 
Jeste. Ima otpustanja. Ali vise otpustaju radnike iz skupljih zemalja. Svakako nije za zanemarivanje. Mozda cak i pocetak rasta nezaposlenosti i ukidanje magla poslova. Zale se i uticajni internet izlagaci da ih sponzori sve vise napustaju.
 
Loša stvar velikog outsourcing i remote rada koje je poslednjih godina procvetal kod nas jeste to što će se sada svaka kriza i otpuštanja u USA/EU kompanijama veoma brzo osetiti i u Srbiji 👇

Pogledajte prilog 149927
Zapravo bas je smesno. Sta realno ocekuju, rade preko nearshoring firmi koje jure startape a ovi spiskaju budzet preko noci, pa onda lete otkazi jer nema novih investicija. Smesno je kada ne razmisljas u kom tipu firme radis pa se onda cutis sto te sutiraju. Balon puca na trzistu malih "product" firmi koje zapravo nude proizvode/usluge/govna poput aplikacija koja ce ti objasniti kako da iseces zanoktice na svom kaktusu, tj ne nude nista. A isto tako i puca u retardiranom korpo svetu gde smo se mi drcni menadzeri trudili da zaposlimo sto vise ljudi kako bi napredovali na lestvici, pa sad ovi poslednji sto su dosli - a realno nema potrebe za vise od 50% ljudstva, dobijaju otkaze. Jos jedan klasican ciklus.
 
Po mom misljenju sve ce to da usisaju neke druge firme. Turbulencija svakako ima ali ne mislim da smo u minusu sa nezaposlenoscu nego ono sto se desava je prelivanje iz jedne industrije u drugu. Da bi se trend otkaza nastavio onda bi morali da vidimo masovnije otkaze na US trzistu ili Evropi. Za sada toga nema. Nase trziste je prilicno raznovrsno sa raznim industrijama na primer: gaming, crypto, call centar, trucking, medical pa cak i na aparate za glasanje i to je dobro. Na primer sada su trucking, marihuana i crypto u bear marketu ali zato imas infustrije koje su u bull-u. Nema jedne vece kompanije koja drzi veliki deo industrije. Cak i vece firme tipa Htec group ili NCR imaju gomilu različitih klijenata pa svi ti radnici kod njih mogu da se premeštaju iz industrije u industriju ili sa projekta na projekat.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: mzo
A ni nas dezurni balkaninfo ekspert ne propusta priliku za malo nenamernog humora.
 
Najveći urb.haos u Beogradu je nastao od 2002/3 do negdje 2008 god. Naravno ne računajući rapsodiju pok. šure V.Draškovića iz druge polovine 90-ih. Otprilike je počeo sa pok. N.Bogdanovićem. Mislim da su sekretari za urbanizam bili iz Koštuničine stranke (Djuričić i Vuković), tako da moja kritika nema veze sa politikom. Tada je bukvalno vladao otvoreni kriminal. Da je to tako, dovoljno govori što je od tada maltene najviše gradio rodjeni brat od gradskog menadžera. To ne bi moglo ni u Afričkim plemenima tako da funkcioniše. Ovo što se danas dešava u stanogradnji je civilizacijski iskorak naspram tog vremena. Koliko toliko postoje neki sredjeni kompleksi koji se grade, a i mali investitori ipak poštuju osnovne postulate arhitekture i kvaliteta gradnje. Kupci su danas mnogo zaštićeniji i nema toliko prevara. Neuporedivo je naspram vremena od prije 15-ak godina kada su postojale organizovane prevare sa stanovima, npr. Stankom sa svojim podizvodjačima koji su vozili Ferarije, a prevarili su stotine porodica, ili mali investitori koji su uzimali novac i bježali, prodavali više puta iste stanove... Sasvim je normalno i logično da su se cijene podigle. Vjerovatno ne, da budu baš ovoliko visoke, ali razni su tu faktori koji i danas postoje i koji, bojim se, ne nagovještavaju pad, već suprotno.
 
E ljudi, nisam pratio forum neko vreme i bas ste me nasmejali nekim komentarima i odgovorima.
Elem, da li neko zna da li mogu recimo ja, koji ne radim u Srbiji da dignem stambeni kredit i da stavim pod hipoteku stan koji vec imam u Beogradu kao garanciju? Da li je to uopste izvodljivo, ako nemam dokaz o primanjima u Srbiji?
 
E ljudi, nisam pratio forum neko vreme i bas ste me nasmejali nekim komentarima i odgovorima.
Elem, da li neko zna da li mogu recimo ja, koji ne radim u Srbiji da dignem stambeni kredit i da stavim pod hipoteku stan koji vec imam u Beogradu kao garanciju? Da li je to uopste izvodljivo, ako nemam dokaz o primanjima u Srbiji?
Nije izvodljivo. Upravo radi nedostatka primanja u Srbiji.
 
Dragi @milos78 , ja sam se ovde vec 5 puta predstavljao, jer nemam sta da krijem i iza svojih reci i stava stojim obrazom, postenjem i radom. A ti se zapitaj zasto se ti krijes, verovatno nemas sta da pokazes.
Posto vec kacis koje kakve besmislene linkove igrajuci se detektiva, evo ti onda i jedini link koji ima veze sa mnom. Poy. Vec kad me promovises, hvala, mada posla vec imam preko granica postiznog. Dakle nisam u poziciji da puzim ili budem zavrgovan zbog botovanja.
A sada mozes da istrazujes po netu, i da li sam neke silose opljackao i slicne nebuloze koje su neki detektivi ovde vec iznosili...
I jedini sam se ovde predstavio od svih vas koji insistirate da se neko predstavi, a svoj didentitek krijete ili se na forumu ne predstavljate iz principa. Tako da licemeri mislite vi o svom identitetu i ko ste, ne o mom.
Zapala mi je za oko iz tvog instagrama winter terrace slika. Da li znas da li postoje firme u Srbiji koje su u stanju tako nesto da izvedu a da ne izgleda jeftino? Mislim na neku “French Alps cottage” fazon vikendicu na sprat. Mozes mi poslati i u privatnoj poruci ako zelis i imas neke firme za preporuku. One firme koje sam ja nasao rade nesto na tu temu, ali mi to opet sve izgleda jeftino i ne previse kvalitetno/atraktivno.
 
Vrh