Šta je novo?

Cene nekretnina

U periodu pre korone, kuće niko nije kupovao. Posle toga je krenuo porast prodaje kuća, zemlje i imanja da bi se trend nastavio i sve je veća potražnja upravo od strane gastarbajtera. Raspitajte se po nekim selima je sve prodato.
 
Sve je veca potraznja svuda od strane dijaspore samo zavisi ko na koga nalece. Naravno i ruralno svakako.

Vecina nasih iz Amerike se tripuje da ce Amerika da pukne. Prodaju sve sta imaju i kupuju po Srbiji ili se zaduzuju tako sto uzimaju HELOC i kupuju za kes u Srbiji.
Takode nikad u zivotu nisam cuo za tako veliki broj nasih da se seli nazad trajno. Kao da ih je neka pomama uhvatila sve zajedno.
Dao bi primere neke ali glupo je da delim neke cak i ako su polu javne info.

Prodaju ljudi kuce po par miliona i exit i pravac Srb.

Naravno znam jako puno njih koji kupuju ruralno (navikli se valjda sta li) a dosta njih je u BNV.
 
Sve je veca potraznja svuda od strane dijaspore samo zavisi ko na koga nalece.
Да мало демистификујемо куповину некретнина из дијаспоре - људи који су током југословенских ратова имали између 25 и 35 година и чинили већину тадашњег (огромног) таласа емиграције иду у пензију ових година (наредних пет, рецимо).

Тамо где су отишли су, у најбољем случају, зарадили две трећине пензије која, опет у најбољем случају, је пројектована, када је пуна, да омогући 80% стандарда запосленог. То значи да их чека пензија која им тамо где су је зарадили омогућава највише 50% стандарда док су били запослени.

Истовремено, њихова деца већ имају у породичном моделу одлазак из родитељског града, божиће преко скајпа и слично, тако да ни останак ”да будемо близу деце” често није реалан мотив, јер су се и та деца раштркала којекуд за својим животом.

Због тога мислим да је куповина некретнина од стране дијаспоре за повремени или стални боравак у Србији током пензионерских дана један врло рационалан и прагматичан избор, а не резултат страха од смака света, пропасти цивилизације и слично. Кога воде такви страхови, он ће да копа бункер у Монтани, а не да купује стан на седамнаестом спрату солитера поред Саве.

Како је та куповина рационални избор за довољно велики број људи, онда она нужно диктира и кретања на тржишту.
 
Moguce ja ne mogu da znam sve razloge ipak generano sve vise ljudi iz dijaspore investira u Srb. Neki samo kupuju a ne vracaju se a neki planiraju povratak i neki su se vec vratili. 100 ljudi 100 ćudi.

Ipak ja mislim da ovo nece stati na ovim cenama sudeci prema trendu.
 
ljudima je mozda smesno ali vecina ne sagledava sledeci faktor:

proslo je doba gde su se zidale visespratnice po selima, sa lavovima na kapiji, pa zidanje sprata kad komsija sagradi sprat, pa bazen kad komsija ugradi bazen, pa ugradnja lifta kad komsija ugradi lift.
komsije su poodavno pomrle, pa nema s kim ni da se takmice gasatozi, sela sve zapustenija i bukvalno na aparatima, a i ti isti gastozi su izvalili da ako kupe u BNV mozda i ima sanse da provedu 2 meseca sa decom i unucima zajedno, jer sigurno u 2022. deca nece trcati sa njima da budu u selu sa cca 2k stanovnika gde ima vise wc-a nego naslednika, javnog prevoza (seoskih buseva) nema, a internet je 10/5mbps.

matori bogatasi su izvalili da su im vece sanse da vuk bude sit i ovce na broju ako kupe cak i taj ozloglaseni bnv, da mu je djani komsija, jer je to daleko bolje nego da ima praznu kucu 11 od 12 meseci, u sred nedodjije, i da ne moze da je izdaje nikome. ovako dodje 2 meseca leti, izdaje ostalih 10 preko agencije ili prijatelja na duze, ili airbnb, u centru grada je, i unuci ce zapravo znati kako deda izgleda.

mozda nekome bude smesno, ali podjite od vas - jel bi gradili velelepnu kucu 'po meri' u zabiti, ili za iste pare uzeli bnv novogradnju, znajuci vrlo dobro da vas naslednici nece posetiti vise od nedelju dana tokom godine, a da su tekuci troskovi i rentabilnost same kuce nikakvi.

ljudi placaju drugima da im cuvaju seoske kuce, u strahu od lopova itd, barem u mom kraju (sela okolina kragujevca), dok bi u bnv bili 800e+ i racune lagano.

proslo je vreme sela, na zalost ili na srecu, zavisi od posmatraca, ali cinjenice su cinjenice.

ne bih isao daleko kao vradovic da prodaju bud zasto, ali definitivno ako vidjate na fb grupe za strance u srbiji, znacete da je dosta cest slucaj da ljudi (narocito oni u braku sa strancima) se vracaju ovde, i kovid je ubrzao taj trend dvadesetostruko u odnosu na 18-19 kad je remote rad bio u zamahu ali nepoznanica velikoj vecini.
Zapravo je internet 10/1, i to ako ga uopšte ima. Ja npr upoznao dedu koji je kupio kuću u CG, Čanj, da bi bio sa decom bar tokom letnjih meseci, da deca mogu na miru da se kupaju i da im bude privlačno da dodju. Kaže ali deca neće u CG na more (ne krivih ih, jedino su bili za vreme korone). Kuću je izdavao tokom leta ali kaže da mu ne pokriva troškove. Završilo se tako što je kupio dva stana u Beogradu (nije bnv), a kuću dole prodaje. Bar kada dodju deca tu su u stanu pored dok ne odu dalje gde su planirali. Sad je Beograd kuća sa lavovima, mada istina je i da se kupuju placevi po periferijama. Bar one placeve koje sam Ja gledao nisu više u prodaji, sve prodato.
 
Bivši agent za nekretnine kupuje stanove u Grčkoj za izdavanje, očekuju: Nemce, Dance, Poljake, Čehe kao ekonomske turiste koji sve više dolaze u Grčku. Zaboravih šta mi imamo da ponudimo? A da kockarnice, i jeftine žene.
 
Bivši agent za nekretnine kupuje stanove u Grčkoj za izdavanje, očekuju: Nemce, Dance, Poljake, Čehe kao ekonomske turiste koji sve više dolaze u Grčku. Zaboravih šta mi imamo da ponudimo? A da kockarnice, i jeftine žene.
Kakvi su to ekonomski turisti u Grckoj iz EU?
 
mislio je verovatno energy turisti. Ovi sto nemaju za grejanje u zapadnoj Evropi :)

Sad kad krene potraznja za industrijskim objektima u Indjiji, Krnjesevcima, Staroj Pazovi…

F0090A9B-FA79-4891-BE4C-13E2864659E7.jpeg
 
Zapravo je internet 10/1, i to ako ga uopšte ima. Ja npr upoznao dedu koji je kupio kuću u CG, Čanj, da bi bio sa decom bar tokom letnjih meseci, da deca mogu na miru da se kupaju i da im bude privlačno da dodju. Kaže ali deca neće u CG na more (ne krivih ih, jedino su bili za vreme korone). Kuću je izdavao tokom leta ali kaže da mu ne pokriva troškove. Završilo se tako što je kupio dva stana u Beogradu (nije bnv), a kuću dole prodaje. Bar kada dodju deca tu su u stanu pored dok ne odu dalje gde su planirali. Sad je Beograd kuća sa lavovima, mada istina je i da se kupuju placevi po periferijama. Bar one placeve koje sam Ja gledao nisu više u prodaji, sve prodato.
Upravo. BG je BG, sve ostalo je dovijanje i masivan cope od strane onih koji nisu kupili stan kad su mogli, pa se jedu zbog toga.

Mozemo mi da pricamo do sutra koliko je BG los, nezahvalan za porodicni zivot, truo, smrdljiv i nenormalan po kriterijumima zapadnog zivota, ali je jedina iole normalna tvorevina u ovom delu Evrope, i cene to oslikavaju.
 
Imamo odlicno grejanje ovde u EU, zalihe energenata su pune, a stanje redovno.
U vezi "udara na novcanik" veci je u Srbiji zbog vece inflacije (a nazalost, tek ce biti kad povecaju cenu struje u Srbiji uskoro).

EUR/USD je vec neko vreme iznad pariteta, a EUR vs. korpa valuta snazan (ovo je totalno nevazno jer kurs stalno varira usled raznih uticaja, ali EU katastroficari ovde imaju mantru da je EUR propao, pa cisto da pomenem).

Da dijaspora hrli investirati u BW i ostalo, skakale bi doznake i padao spoljnotrgovinski deficit, sto se ne desava.

Prestanite da sirite dezinformacije da bi prodali stanove.
 
U poređenju sa Ljubljanom, Zagrebom, Sarajevom, Podgoricom, Tiranom, Skopljem, Sofijom, Bukureštom..., Beograd je megalopolis. Na Balkanu jedino Atina mu može parirati, a od okruženja Budimpešta. Pa na dvije najveće je rjeke, morao je biti velegrad. Plus ima dosta dobru perspektivu širenja i razvoja. Plus predstavlja centar ne samo Srbima iz Srbije, nego i iz R.Srpske, CG i dijaspore. I to su razlozi zašto nekretnine moraju biti skupe.
 
Sve je veca potraznja svuda od strane dijaspore samo zavisi ko na koga nalece. Naravno i ruralno svakako.

Vecina nasih iz Amerike se tripuje da ce Amerika da pukne. Prodaju sve sta imaju i kupuju po Srbiji ili se zaduzuju tako sto uzimaju HELOC i kupuju za kes u Srbiji.
Takode nikad u zivotu nisam cuo za tako veliki broj nasih da se seli nazad trajno. Kao da ih je neka pomama uhvatila sve zajedno.
Dao bi primere neke ali glupo je da delim neke cak i ako su polu javne info.

Prodaju ljudi kuce po par miliona i exit i pravac Srb.

Naravno znam jako puno njih koji kupuju ruralno (navikli se valjda sta li) a dosta njih je u BNV.
Znam po americi mnogo vise nasih od tebe i apsolutno niko se nije vratio, naprotiv sve vise ulazu i sire biznis po americi, i svima je zajednicka jedna stvar, svako je srecan sto se spasio srbistana gde bi mu zivot bio wasted...
A ako i koliko god amerika da pukne, to je nista koliko je srbija pukla, ovde je inflacija duplo veca, i svaka kriza je mnogo gora nego u usa
Nisam vise mogao da citam ove tvoje gluposti, morao sam da ti odgovorim🙂
 
Moguce ja ne mogu da znam sve razloge ipak generano sve vise ljudi iz dijaspore investira u Srb. Neki samo kupuju a ne vracaju se a neki planiraju povratak i neki su se vec vratili. 100 ljudi 100 ćudi.

Ipak ja mislim da ovo nece stati na ovim cenama sudeci prema trendu.
Naravno da nece stati na ovim cenama nego ce cene pasti, logicno...
 
U vezi regiona i gravitacije ka SRB:
MKD+CG+RS je cca 3,7 mio ljudi total.

Makedonci po reciprocitetu nemaju pravni osnov za kupovinu nekretnina u Srbiji, tako da otpadaju.

Onda bez MKD ovi gore su 1,7 mio total.

Cisto za uporedbu, Rumunija +19 mio stanovnika.
I Rumunija i Bugarska itd. imaju veliku dijasporu.

Hvatate se za slamku...
 

Ne kažem da je ovo dobro rešenje, ali i ovo što sada imamo je daleko od dobrog.
 

Ne kažem da je ovo dobro rešenje, ali i ovo što sada imamo je daleko od dobrog.
Mogu jedino da pohvalim sto je konačno došlo ovo pitanje do politickih aktera. Još bolje sto je opozicije. Medjutim, sam predlog je infantilan, i sumnjam da bi se ikako mogao primeniti u našoj stvarnosti. Rešenje jeste uvodjenje reda u tu delatnost, i kao sto se već po ovoj temi pominjalo, destimulizacije investitorskih nekretnina. Ogranicenja sama po sebi su ista kao i ovo majmunisanje po pitanju ogranicenja goriva. Stvara se lažan privid brige i sigurnosti, a stanje pogubno za većinu. A i po toj logici nekretnine bi se kretale uvek po toj najvecoj ograničenoj ceni.
 

Ne kažem da je ovo dobro rešenje, ali i ovo što sada imamo je daleko od dobrog.
To sa ogranicavanjem stanarine mogu da rade nad stanovima koji su dodeljeni od strane drzave, ili svojevremeno otkupljeni.
Za privatnu kupljenu imovinu po trzisnim cenama nemaju pravo bilo kakva ogranicenja da uvode. Jer onda i kupac stana moze da trazi da ga kupi po nekoj ceni za koju on smatra da treba da kupi.
Ostale stvari iz predloga vec postoje u zakonu. Naplata poreza bi bila opravdana kada bi drzava stitila obe strane, ali to u praksi ne funkcionise, ni sa ugovorom i bez.
 
Progresivni porez na nakretnine u kojima se ne stanuje je jedino racionalno resenje, pa ko u tome nadje racunicu neka poseduje koliko god zeli nekretnina... tako bi se zaustavile metastaze u Beogradu, metastaze na Zlatiboru i Kopaoniku, pocetak metastaza na Divcibarama! Divcibare bi ostale planinsko naselje, Zlatibor bi bio Zlatibor sa oziljcima velegrada, Beograd je tu gde jeste tj nigde... samo nuklearka ga moze spasiti...
 
To sa ogranicavanjem stanarine mogu da rade nad stanovima koji su dodeljeni od strane drzave, ili svojevremeno otkupljeni.
Za privatnu kupljenu imovinu po trzisnim cenama nemaju pravo bilo kakva ogranicenja da uvode. Jer onda i kupac stana moze da trazi da ga kupi po nekoj ceni za koju on smatra da treba da kupi.
Ostale stvari iz predloga vec postoje u zakonu. Naplata poreza bi bila opravdana kada bi drzava stitila obe strane, ali to u praksi ne funkcionise, ni sa ugovorom i bez.
Kada bi država regulisala tržište izdavanja, onda bi trebalo da reguliše i tržište prodaje, na ovaj ili onaj način. Ali, kada bi prvo reguilsala tržište prodaje, onda ne bi bilo potrebe da reguliše tržište izdavanja. To je ta matematika.
 
To sa ogranicavanjem stanarine mogu da rade nad stanovima koji su dodeljeni od strane drzave, ili svojevremeno otkupljeni.
Za privatnu kupljenu imovinu po trzisnim cenama nemaju pravo bilo kakva ogranicenja da uvode. Jer onda i kupac stana moze da trazi da ga kupi po nekoj ceni za koju on smatra da treba da kupi.
Ostale stvari iz predloga vec postoje u zakonu. Naplata poreza bi bila opravdana kada bi drzava stitila obe strane, ali to u praksi ne funkcionise, ni sa ugovorom i bez.
U Nemackoj na odredjenim lokacijama, investitor mora da ostavi odredjeni broj stanova u svom vlasnistvu za rentu i onda vazi zakon o kirijama gde je definisano koliko se moze podici kirija i koliko cesto itd
 
Vrh