Šta je novo?

Cene nekretnina

Takodje - ako i puknemo svi komplet, 1150e/m2 za Pazovu i ne moze da pukne i padne na 500e/m2. i time se vodim.
Ne zelim da pretlatim nekretninu i zasta mislim da su ovo realne cene za Pazovu, poprilicno povoljne. I mislim da ce brzo i ovde da bude 1600 e/m2.
Cene su svuda visoke, i ako dodje do ispumpavanja, mislim da je to zapravo najrealniji scenario, jer 1150 e u Pazovi je daleko od normalne cene. Pazova oko 750e za novogradnju, ne vredi vise.
Svi ti manji gradovi su imali jako visok rast cena i priblizili su se Beogradu. Mislim da ce najpre da se izduvaju ti manji gradovi.
 
I ja mislim da će u slučaju pojeftinjenja više % pojeftiniti 1150 €\m2 u Pazovi nego 3.500 €\m2 na Vračaru.
Mada ja ne vjerujem da će pojeftiniti pa je ovo više hipotetički i u sferi nagadjanja.
 
Ponavljam, znam i ja iz IT-ja. Koriste situaciju sto mogu u Srbiji da imaju inostrane plate. Nisam jos sreo inzinjera, lekara, ekonomistu koji se vratio ili planira
Ali priča je bila da odlaze i IT-jevci. Ja znam za bračni par inženjera koji su se vratili iz Kanade, a imaju svoj biznis i znam čoveka koji se vratio sa porodicom i ženom Amerikankom.
 
Druze, ta prica prihodima i platama bi mozda bila prikladna da je ovo stranacki skup SNS (a ja mislim da nije).

Aj neka je prosecna plata 750 eur (a ja mislim da nije), kolika to standardna devijacija treba da bude, pa da 1500 eur ne bude u top 5% posto? Vidim da baratas materijom, pa ono, pojasni nama seljacima. Pretpostavimo da je raspodela Gausova kriva (a ja mislim da nije).
Ali postoje prihodi preko plate. Solidan konobar može da izađe 1000 evra sa bakšišom, a u vrhunskim restoranima i više. Vozači brze pošte sa bakšišom izađu 100.000 dinara, a prijavljeni su na 60.000. Ne znam zašto se pravimo da ne postoje prihodi preko plate kod mnogih zanimanja. Zaosleni u menadžmentu dobijaju bonuse na kraju godine koji mogu biti 2-3 pa i više plata i to sve legalno.
 
Fine living (everfresh).
Novi su kako vidim, nova delatnost za njih.
Ali deluju sigurno.
 
E ok, sad je jasno, "dosta pausalaca sa visokim prihodima" kompletno menja proporciju.

- Beograd ima 1.2 miliona stanovnika, oko 50 hiljada firmi i oko 120 hiljada preduzetnika, od cega oko 50 hiljada pausalaca.
- 5% od broja stanovnika cini 60 hiljada.
- 23 hiljade zaposlenih i preduzetnika ne-pausalaca zaradjuje neto preko 2300 evra mesecno.
- E ali zato mora da 50 hiljada pausalaca svi zaradjuju po 5000 hiljada evra mesecno i svih 50 hiljada firmi ima dobit 100 hiljada evra godisnje.
- Cak i u toj fantaziji bi tek 10% (23 +50 + 50 hiljada) ljudi u Beogradu imalo dohodak veci od 2300 evra mesecno.
- Realno je to mozda 10-20% pausalaca i firmi, znaci oko 40 hiljada ljudi u Beogradu.

Prestanite da se lozite da zivite u Majamiju ili Dubaiju. Ako ste imali srece da zaradjujete mnogo vise od proseka cenite to vise i cenite sebe vise i prestanite da prodajete pricu kako je to nista i prosek.

I ne, nije normalno da neko ko se po dohotku nalazi blizu ili u top 5% gleda stanove po Miljakovcu i Malom Mokrom Lugu - tu nesto mora da se iznivelise, ili cene ili dohodak.



Pa i govorimo o trenutnom stanju cena. Vecito okretanje price na sta ko prica o padanju cena od 2017. je obicna zamena teza i podmetanje. Tema su trenutne cene, koje su izasle van proporcije.
U Beogradu kupuju stanove ljudi van Beograda koji imaju dosta para. Zašto računati samo Beograđane?

Uostalom, postoje preduzeća, NVO i razne druge organizacije koje povremeno kupuju stanove, a njih niko ne pominje. Da ne spominjem da je u Crnoj Gori stan na Vračaru statusni simbol, a Vračar je najmanja opština u Srbiji, i od toga pola opštine je više fancy od druge polovine. Nije isto Njegoševa, Hram, Neimar i onaj deo istočno od Maksima Gorkog.
 
Prihode preko plate ima i ovaj iz Minhena. Po toj logici, minhenski prosek od 4k+ E takodje ne racuna prihode preko plate.
Opet nam odnos dodje na isto. Sijemo London i Minhen.
 
Tako je vozači brze pošte na kraju meseca do 100.000 dinara, i onda od tog iznosa odbiju kazne, i lekove za živce, i ostane im 70.000, tako da već posle 3 meseca daju otkaze. Konobar ima 1000 eura ako je zgodan i ima dobar želudac i ako dok služi naleti neka bakica koja ga časti sa 200 eura, posle igranke. Kod mene u zgradi na Nbg, je prosek negde 600 do 700 eura sa tim tvojim na ruke. Znam konobara koji radi za 65.000, i toliko mu je dobro da kopa rukama i nogama da ode da radi gde bilo.
 
Pratim forum, dugo, samo sam se registrovao da potvrdim boldovano. Radim u stranoj firmi, plate su daleko iznad prosečnih, muku mučimo da zadržimo mlade ljude od odlaska u inostranstvo (rade u poznatoj firmi pa dobiju odlicne reference), a razlog verujte mi nije novac. Imam već 15tak godina iskustva u profesiji, i na prste dve ruke mogu da nabrojim ljude iz srednje skole koji su jos u zemlji, od nas 30tak u odeljenju. Sa fakulteta ih ima mislim nesto vise ali nevazno ... Rezime mog razmisljanja, upravo ce ljudi koji zaradjuju nadprosecno, i to iskljucivo na osnocu svog rada a ne uhlebljenja u drzavnim firmama parazitima, hteti da idu vani jer ovo sto se desava nama svima u nekim trenutcima podseca na lobotomiju.

pozdrav
Lobotomirani su svi koji zaista veruju da postoji taj idealizovani uređeni svet koji eto samo na njih čeka. Ali dobro. Ljudi očigledno uče jedino iz sopstvenog iskustva. Tako da srećan put
 
U Beogradu kupuju stanove ljudi van Beograda koji imaju dosta para. Zašto računati samo Beograđane?

Uostalom, postoje preduzeća, NVO i razne druge organizacije koje povremeno kupuju stanove, a njih niko ne pominje. Da ne spominjem da je u Crnoj Gori stan na Vračaru statusni simbol, a Vračar je najmanja opština u Srbiji, i od toga pola opštine je više fancy od druge polovine. Nije isto Njegoševa, Hram, Neimar i onaj deo istočno od Maksima Gorkog.

Da ne pominjemo da cela Crna Gora ima stanovnika otprilike koliko Srem i Macva, sa istim nivoom standarda, a da Srba u Crnoj Gori ima koliko jedna Cukarica.
 
Ne znam da li primecujete, ali ovde se vrte iste stvari u krug.

Stalno neko otvara ranije diskutovane i apsolvirane argumente zasto cene treba da rastu.
Pa stalno i neko otvara pricu da su plate jedina vrsta prihoda na planeti. Ti svuda vidis pricu da cene treba da rastu. A niko zadnjih 10 strana to nije napisao.
 
...i dzabe sto marketwatcher i ostali clanovi uloze dosta energije da kvantifikuju i ozbiljno argumentuju svoje tvrdnje, odmah brdo komentara "trla baba lan" uglavnom od promotera rasta cena.

I onda ozbiljan covek u jednom trenutku digne ruke.
Jednostavno, nema vremena da se uz svoj posao i redovne obaveze jos bavi dnevno istrazivanjima, analizama i argumentima za diskusiju na forumu.

A ovi to i cekaju jer su 24/7 ovde, to im je posao i onda ponovo reaktiviraju stare (inace vec protiv-argumentovane) diskusije da jos malo prze ljude da treba kupiti...

Sta ko misli ili je cuo je totalno nepotrebno za ovu diskusiju, ako nema relevantnih cinjenica iz kredibilnih izvora.
90% ovog foruma moze slobodno da se izbrise i nista se ne bi izgubilo.
 
Lobotomirani su svi koji zaista veruju da postoji taj idealizovani uređeni svet koji eto samo na njih čeka. Ali dobro. Ljudi očigledno uče jedino iz sopstvenog iskustva. Tako da srećan put
Da, bas je bzv taj zapad. Svi se vracaju. Zato od 70-ih ne staje iseljavanje. Poslednjih 10godina, prosek 50k ljudi po godini.
 
Da, bas je bzv taj zapad. Svi se vracaju. Zato od 70-ih ne staje iseljavanje. Poslednjih 10godina, prosek 50k ljudi po godini.
Slažem se! Samo treba videti, kada se objave rezultati popisa i uporede sa prethodnim, koliko je ljudi u grupi između 25 i 40 godina a koji su popisani pre 10 godina i danas u Srbiji, dakle to su sada ljudi u grupi između 35 i 50 godina. :(
 
...i dzabe sto marketwatcher i ostali clanovi uloze dosta energije da kvantifikuju i ozbiljno argumentuju svoje tvrdnje, odmah brdo komentara "trla baba lan" uglavnom od promotera rasta cena.

I onda ozbiljan covek u jednom trenutku digne ruke.
Jednostavno, nema vremena da se uz svoj posao i redovne obaveze jos bavi dnevno istrazivanjima, analizama i argumentima za diskusiju na forumu.

A ovi to i cekaju jer su 24/7 ovde, to im je posao i onda ponovo reaktiviraju stare (inace vec protiv-argumentovane) diskusije da jos malo prze ljude da treba kupiti...

Sta ko misli ili je cuo je totalno nepotrebno za ovu diskusiju, ako nema relevantnih cinjenica iz kredibilnih izvora.
90% ovog foruma moze slobodno da se izbrise i nista se ne bi izgubilo.
Dobro je da se ti sa svojim balkaninfo teorijama zavere ne ponavljas svako malo.
 
Tačno je da je u zemlji došlo do raslojavanja. U Čačku ima nekoliko stotina milionera (u evrima). Međutim, bogati će kupovati stanove da bi sačuvali vrednost svog novca sve dok procenjuju da će cene stanova rasti. Mislim da smo došli do trenutka kada oni shvataju da je cena stanova dostigla gornju granicu i da sada samo može da stagnira ili da pada, što će ih odvratiti od kupovine. Od skora imaju opciju da od banaka dobiju 3+% kamate na svoj novac (npr. Unicredit). Za nešto se pitamo i mi potencijalni kupci i zakupci stanova. Za očekivati je da većina odustane od kupovine stana u ovom trenutku, odnosno da određen broj pod teretom porasta troškova života potraži alternativni jeftiniji smeštaj (kod roditelja, u predgrađu, u drugom gradu itd). Sve to će vremenom uticati na pad cena kvadrata i pad cena zakupa. Loša vest je što pad cena neće biti epskih razmera zbog očitog štampanja novca i porasta troškova u lancu snabdevanja. Loše je i to što treba čekati nekoliko godina da cene budu manje. Prema tome, mislim da nije vreme za kupovinu, da treba sačekati još nekoliko godina, a u međuvremenu uštedeti koliko se može. Ovakav rasplet bi odgovarao i vlasnicima nekretnina, jer i njima ide u prilog stabilnost tržišta. Ukoliko se ova prognoza ne ostvari, već cene nastave i dalje da rastu to može biti znak predstojećeg sloma celokupnog sistema i neviđenog pada vrednosti imovine i kupovne moći, što nikome ne odgovara.
 

"Back in July, Redfin paid $610,000 for this two-bedroom single-family home in Las Vegas. Just weeks later, Redfin put it back on the market with a $674,900 price tag. However, it was too late: Las Vegas was already slipping into a home price correction. Fast-forward to November, and the property remains unsold with a $499,900 list price—or 18% below its purchase price."

Izgleda da nema dovoljno Crnogoraca da poguraju cene. Ne zna Las Vegas sta je Vracar :).
 

Da li je stao priliv Rusa?
 
Nego, je l' postoji jedna država na tom trulom zapadu koja ima gradonačelnika glavnog grada sa plagiranim doktoratom koji pritom nesmetano nelegalno (g)radi u tom istom glavnom gradu?
Већ знам да ћу се ујести за језик (прсте) што одговарам на ово, али не могу д'одолим:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pierre_Maudet

... и не, ово није тврдња да је "преко" све исто као у Београду, већ сугестија да је слика о "преко" много комплекснија од оне која се најчешће представља.
 
Bulčina medju turistima i potraznjom na Airbnbiju za stanove u Beogradu.
47F34F9A-C05E-486B-9AD7-33536AFC7ED7.jpeg
 
Vrh