Šta je novo?

Cene nekretnina

@beli labud od kog su ono projekta renderi? Mozes li da podelis malo vise info?

Najjaci su ovi naslovi po novinama

"Koliba kod Milunke" , imaš na njihovom sajtu kako sad izgleda. Obična koliba sa dobrom hranom koja je preuređivana vremenom ali pošto na Zlatiboru da baciš dinar izrašće 10, tako i oni napreduju...sva sreća estetski gledano u odličnom pravcu!

p.s. Onaj Rus Gleb je faca za 10-ku! Čini mi se da je suština njegovog intervjua da su naše devojke lepše od ruskih (a ruske važe za najlepše), što će reći da ovi momci sa foruma ne gledaju naše devojke dovoljno, jer kad bi više gledali devojke i ukazivali im pažnju ne bi im sve po Srbiji toliko smetalo ;):cool:
 
U svakom slucaju, srecni smo mi koji imamo krov nad glavom, pa makar i na selu :D
 
Naravno, ali ne bi me iznenadilo da mladi odugovlače i da neki potpuno odustaju iz ovog razloga. Mnogo je manje stresno kad imaš neku sigurnost. Samo sam to hteo da istaknem.
Razumem šta si mislio ali generalno to ti je čista fatamorgana današnjeg vremena, možda malo uticaj i beogradskog smoga ;)
Pogledaj recimo bogate i situirane parove po Beogradu, uglavnom jedno najviše dvoje dece, iako imaju da kupe i petosobne stanove ili kuće sa dvorištem bliže ili u centru.
Pogledaj i one koji su otišli u "bolji" svet, retko ko više od dvoje. Goje je lepo primetio, jer dok muž/žena izgrade karijeru, pa dok dođeš do stana, pa dok obiđeš "pola" sveta i brčneš se u pola okeana oko Maldiva, Balija ili Tahitija (i napraviš dovoljno selfija), biološki sat otkuca svoje i odjednom se nađeš u poziciji da više ne možeš imati dece. Znam mnoge takve parove i čini mi se i najbolji stan na Vračaru bi dali i samo to jedno da dobiju! I još usput na kakve sve terapije i metode ne idu, silno vreme i novac trošeći kod ko zna kakvih alhemičara i prevaranata! Nauka i doktori tad odjednom sležu ramenima

Možda takvi parovi i najbolje znaju kolika je vrednost imati decu i kad ih praviti
 
Poslednja izmena:
Kao neko ko jako dugo prati ovaj forum stičem utisak da ovde ima najviše ljudi koji jednostavno uživaju u raspravi, kao i onih koji su investirali pa troluju kako treba da skaču dalje cene, drugi isto imaju stan ali bi da kupe jos jedan pa navijaju da pada.
Drago mi je da vidim da ima i običnih ljudi koji znaju sta je život podstanara, sta znaci cimati se raditi po 2 posla, štedeti i da to što želis da imaš krov nad glavom nije luxuz, nego osnovna stvar.
Niko ne treba da nam pokloni ko država većini generacije pre nas, samo da nas ne reketira sa duplim cenama stanova i skoro troduplim rentama.

Kao neko ko je rođen i odrastao u Beogradu počeo sam da se osećam kao stranac.
Zgrožen sam kako ljudi izbacuju porodice sa decom, trudnice i ostale ljude u problemu zbog eto neke male zarade.
Ovo sa rusima ce stati za par meseci ili čak i godinu, a vama ce ostati eto max tih par hiljada eura više, ruinirani stanovi i spoznaja da ste izbacili porodicu ili možda i doprineli nekom mladom paru, koji čeka dete da to dete izgubi.
Pošto je to bio moj slučaj posebno sam osetljiv na te priče i kad neko hoće da mi proda kapitalističku foru da je to u redu i da je to zakon ponude tražnje itd.
Ovde ne pricam o lux stanovima i gradskim lokacijama pričam o životu makar u predgrađu grada gde si od kad znaš za sebe mnogo pre mase tih koji sada žive tu i bacaju ti tu neku priču.

Nije mi poenta da se nesto žalim pišem tužne priče, jasno mi je kako svet funkcioniše, samo bih da vidim još vise komentara obicnih ljudi, nekih korisnih saveta, informacija, realnih priča i što manje ovih tumora alavih na pare i investiranje koji su nas uništili.
 
Kao neko ko jako dugo prati ovaj forum stičem utisak da ovde ima najviše ljudi koji jednostavno uživaju u raspravi, kao i onih koji su investirali pa troluju kako treba da skaču dalje cene, drugi isto imaju stan ali bi da kupe jos jedan pa navijaju da pada.
Drago mi je da vidim da ima i običnih ljudi koji znaju sta je život podstanara, sta znaci cimati se raditi po 2 posla, štedeti i da to što želis da imaš krov nad glavom nije luxuz, nego osnovna stvar.
Niko ne treba da nam pokloni ko država većini generacije pre nas, samo da nas ne reketira sa duplim cenama stanova i skoro troduplim rentama.

Kao neko ko je rođen i odrastao u Beogradu počeo sam da se osećam kao stranac.
Zgrožen sam kako ljudi izbacuju porodice sa decom, trudnice i ostale ljude u problemu zbog eto neke male zarade.
Ovo sa rusima ce stati za par meseci ili čak i godinu, a vama ce ostati eto max tih par hiljada eura više, ruinirani stanovi i spoznaja da ste izbacili porodicu ili možda i doprineli nekom mladom paru, koji čeka dete da to dete izgubi.
Pošto je to bio moj slučaj posebno sam osetljiv na te priče i kad neko hoće da mi proda kapitalističku foru da je to u redu i da je to zakon ponude tražnje itd.
Ovde ne pricam o lux stanovima i gradskim lokacijama pričam o životu makar u predgrađu grada gde si od kad znaš za sebe mnogo pre mase tih koji sada žive tu i bacaju ti tu neku priču.

Nije mi poenta da se nesto žalim pišem tužne priče, jasno mi je kako svet funkcioniše, samo bih da vidim još vise komentara obicnih ljudi, nekih korisnih saveta, informacija, realnih priča i što manje ovih tumora alavih na pare i investiranje koji su nas uništili.
Da se nadovežem na tvoj post, potpuno se pronalazim ovome što si rekao. Takođe pratim forum deceniju unazad, poslednjih meseci vrlo aktivno i ovu temu baš iz razloga što i sam pokušavam da kupim stan. Nama je kirija u poslednjih 9 meseci dva puta podignuta, naravno uz opravdanje da je tržište takvo i da stan u kome se nalazimo realno vredi sada više...

I pored ovog ludačkog rasta kamata u bankama na gotovo nedeljnom nivou nama se i dalje više isplati da podignemo kredit nego da plaćamo kiriju.

Utisak mi je da cene starogradnje generalno stagniraju poslednjih meseci (govorim o prigradskim naseljima u Bg) i lično sam se uverio da su u većini slučajeva cene iz oglasa za po 10k do 15k veće od one realne za koliko bi na kraju pristali da prodaju međutim vode se principom ako prođe, prođe.

S obzirom da već pola godine aktivno pratim tržište moj savet ti je da pokušaš da kupiš ukoliko si u mogućnosti. Strpljivo, pregovaraj oko cene i bez pritiska kako cene rastu, kako će biti još gore itd... Rastu i kirije i to čak i brže nego što rastu kamate na stambene kredite.
 
Vradović je u pravu, ludilo još vlada...stan Nbg 42 mkv starogradnja 120.000 eura, vlasnik dobija 100.000 na kredit i neće da proda za sad, kaže kupac; šta je danas 100.000 a skupio za učešće 12.000 tako što je prodao kuću negde u vuko*****. Tako da ovaj narod je bolestan, i kada ne bude imao leba da jede kupovaće stanove.
 
Sa jedne strane stvarno razumem ljude koji pokusavaju da se skuce i kojima nije lako u ovom vremenu. Sa druge strane postoji cena koju placamo kao drustvo jer zivimo u neuredjenom sistemu. Tako da ljudi treba da shvate da ne mogu (i ne treba) da racunaju na humanost stanodavaca, kao sto ne racunaju ni na humanost npr. vlasnika prodavnica. To sto neko nema para za hranu, istu nece uciniti jeftinijom. Ne mozete traziti da se neko odrekne dela profita i proda/izda ispod trzisne cene. Ne treba stanodavac da misli o trudnicama, nego drzava koju mi biramo kakva ce biti.

Ne mozete se pozivati na humanost u jednom malom segmentu zivota u drustvu, jer je vama taj segment trenutno bitan, a ostajati nemi na svakodnevne nepravde kojih smo svedoci. Treba vam stan-pohlepni prodavci. Moguce, ali pohlepnih ljudi je uvek bilo i bice, pa je uzaludno apelovati da promene svoju prirodu.
Ono sto nama treba je uredjena drzava, gde su pravila fer, primenljiva na sve i unapred poznata. Tako recimo kod nas nema svesti o potpisivanju ugovora na godinu, dve, tri gde bi obe strane bile zasticene. Tako stanodavac ne bi mogao da izbaci na ulicu koga hoce kad mu se cefne, ali ni podstanar ne bi mogao da zivi godinama neplacajuci racune i kiriju dok ga jednom konacno ne izbace.

Ako cutite kada disete zagadjen vazduh, kada ljudi ostaju bez posla da bi napredni banditi dobili petu platu, ako vas se ne tice kada oca poginulog radnika koji je tuzio direktora zbog nepostovanja bezbednosti u fabrici ti isti radnici provociraju ispred sudnice, ako je ok da pilota helikoptera koji je zaduzio drzavu proglase alkoholicarem da bi zataskali svoje greske, ako vam nije vazno kada ministar na naplatnoj rampi ubije zenu i nikom nista, da ne nabrajam dalje, mogao bih bukvalno do sutra, e pa onda morate da shvatite i da druge ljude zabole sto vas je gazda izbacio iz stana.

Poenta mog posta je da moramo da stremimo uredjenom drustvu koje ce biti pravedno za sve, a ne da kukamo samo kada se na nama zalomi i izvucemo deblji kraj.

Na kraju, ako ste nezadovoljni stanjem u segmentu koji vam je bitan, uvek mozete primeniti istu krilaticu koju primenjujete kada svedocite nepravdi u segmentu koji vas licno ne dotice: “sta ja tu mogu”
 
Uredjenost nije neka diskretna vrednost gde ili postoji ili ne postoji. To je neka skala, na kojoj Srbija mozda losije stoji od vecine Evrope ali na nekom svetskom nivou i nije toliko losa. To naravno ne znaci da ne treba konstantno stremiti ka poboljsanju, ali reci da zivimo u neuredjenom sistemu ne odgovara realnosti.

Mislim da je vecina forumasa svesna prednosti zivota u uredjenom sistemu, to nije neka preterano napredna ideja i kontam da je jasna svakome ko se iole interesuje za drustvena pitanja vec u srednjoj skoli.

Ta borba za uredjen sistem je konstantna i izmedju ostalog cini je i javna rasprava o problemima na forumima kao sto je ovaj. Forum je relativno usko fokusiran na probleme gradjevine i infrastrukture Beograda, ali ne znaci da njegovi clanovi cute na sve ostalo nabrojano sto nije tema foruma.
 
Da se nadovežem na tvoj post, potpuno se pronalazim ovome što si rekao. Takođe pratim forum deceniju unazad, poslednjih meseci vrlo aktivno i ovu temu baš iz razloga što i sam pokušavam da kupim stan. Nama je kirija u poslednjih 9 meseci dva puta podignuta, naravno uz opravdanje da je tržište takvo i da stan u kome se nalazimo realno vredi sada više...

I pored ovog ludačkog rasta kamata u bankama na gotovo nedeljnom nivou nama se i dalje više isplati da podignemo kredit nego da plaćamo kiriju.

Utisak mi je da cene starogradnje generalno stagniraju poslednjih meseci (govorim o prigradskim naseljima u Bg) i lično sam se uverio da su u većini slučajeva cene iz oglasa za po 10k do 15k veće od one realne za koliko bi na kraju pristali da prodaju međutim vode se principom ako prođe, prođe.

S obzirom da već pola godine aktivno pratim tržište moj savet ti je da pokušaš da kupiš ukoliko si u mogućnosti. Strpljivo, pregovaraj oko cene i bez pritiska kako cene rastu, kako će biti još gore itd... Rastu i kirije i to čak i brže nego što rastu kamate na stambene kredite.
Hvala puno na pronalaženju i podeljenom mišljenju :)
Ja tražim sa pauzama već godinu i po.
U početku smo jurili novogradnju al to je sve bilo ili neuknjizeno ili sumnjivi ugovori, ili ona fora gotovo za 3 meseca a zgrada se gradi 2 godine i nije jos do pola, materijali krš. Starogradnja je uglavnom bila sa nekim ogromnim manama ili u lošem stanju i kraju. Ok stanova je naletalo s vremena na vreme ali bi nestajali bukvalno u roku od par sati ili tog istog dana (svaki koji je bio iole ok).
Na 3 meseca bi cene divljale mi bi štedeli još i još sa logikom da mora da jednom da stane ali došli smo do danas gde nema ni ponude a cene su sulude.

Podelio bih i ovu dužu priču iz svog iskustva koja po meni objašnjava celo trenutno stanje.

Počeli smo da iznajmljujemo novi stan početkom 2022 (podstanari od 2018te) u predgradju gde je kvadrat starogradnje bio 900, novogradnje oko 1100 pred koronu.
Stanar koji je izlazio je plaćao 180, kada smo mi ušli bilo je 220 za stan od 27 kvadrata unutrašnje površine plus 4 terasa.
Stan iako 10ak godina star imao je bas dosta mana ali je bio mali, ušuškan, topao.
Iznenada u septembru gazdarica je javila meni i (tek što smo saznali) trudnoj zeni da cemo morati da se selimo jer prodaje stan. Cena je bila 64000 (po savetu agenta) za nešto što je vredelo oko 36000 pre korone. Ponudili smo oko 54000 tj 2000 za kvadrat korisne površine jer nam baš nije trebao stres, jurenja itd a i znali smo sve mane. Naravno, nije nas ni konstatovala...
Prodat je bukvalno sutradan ujutru nakon što je oglašen u prvoj turi ljudi koji su došli.
Stan su gledali 1 investitor i očajni ljudi koji su znali da ne vredi toliko,ali im je više bilo muka od traženja.

Svi bi samo ušli pogledali stan na sekund i kad bi videli da nije rupa to je bilo to. Svi su hteli da kupe bez pregovora oko cene.
Investitor je jedini iskulirao jer kako je rekao više mu se i ne isplati da investira u BG-u koliko je otišlo, ponudio 62000 ali i odustao odmah posle.

Jedino pitanje gospođe koja je, kako se ispostavilo, kupila stan, je bilo kad ide prvi autobus da zna jer radi na trafici od 6 ujutru.

Da ne širim dalje njenu priču koju je isto ispričala, poenta je da je gazdarica kad je videla kako je brzo otišlo rešila da ispali i nju i da ne prodaje, nego da digne cenu rente za 50 posto pa će verovatno da proda kad bude osetila da će da pada jer ,,čitala je ići će to još na gore a i čula je renta je otišla još više pa isplati se "

Zaključak:
Investitorima previše otišlo, izlaze iz priče.
Obični ljudi koji jure za život očajni al umorni od traženja prihvataju bilo šta.
Vlasnici stanova naloženi od strane agenata i alavi dižu cene u nebo i tripuju da će uvek skakati i da moze još i još.

Izvinjavam se na dugom postu i na tome što, svestan sam toga, previše prihvatam ovu temu lično.
Razumem sve, vlasnici bi da zarade, cena, ponuda, tražnja bla bla...ali verujem da je mnogima od nas baš tako i postalo. Jako lično ...

Pozdrav
 
Sa jedne strane stvarno razumem ljude koji pokusavaju da se skuce i kojima nije lako u ovom vremenu. Sa druge strane postoji cena koju placamo kao drustvo jer zivimo u neuredjenom sistemu. Tako da ljudi treba da shvate da ne mogu (i ne treba) da racunaju na humanost stanodavaca, kao sto ne racunaju ni na humanost npr. vlasnika prodavnica. To sto neko nema para za hranu, istu nece uciniti jeftinijom. Ne mozete traziti da se neko odrekne dela profita i proda/izda ispod trzisne cene. Ne treba stanodavac da misli o trudnicama, nego drzava koju mi biramo kakva ce biti.

Ne mozete se pozivati na humanost u jednom malom segmentu zivota u drustvu, jer je vama taj segment trenutno bitan, a ostajati nemi na svakodnevne nepravde kojih smo svedoci. Treba vam stan-pohlepni prodavci. Moguce, ali pohlepnih ljudi je uvek bilo i bice, pa je uzaludno apelovati da promene svoju prirodu.
Ono sto nama treba je uredjena drzava, gde su pravila fer, primenljiva na sve i unapred poznata. Tako recimo kod nas nema svesti o potpisivanju ugovora na godinu, dve, tri gde bi obe strane bile zasticene. Tako stanodavac ne bi mogao da izbaci na ulicu koga hoce kad mu se cefne, ali ni podstanar ne bi mogao da zivi godinama neplacajuci racune i kiriju dok ga jednom konacno ne izbace.

Ako cutite kada disete zagadjen vazduh, kada ljudi ostaju bez posla da bi napredni banditi dobili petu platu, ako vas se ne tice kada oca poginulog radnika koji je tuzio direktora zbog nepostovanja bezbednosti u fabrici ti isti radnici provociraju ispred sudnice, ako je ok da pilota helikoptera koji je zaduzio drzavu proglase alkoholicarem da bi zataskali svoje greske, ako vam nije vazno kada ministar na naplatnoj rampi ubije zenu i nikom nista, da ne nabrajam dalje, mogao bih bukvalno do sutra, e pa onda morate da shvatite i da druge ljude zabole sto vas je gazda izbacio iz stana.

Poenta mog posta je da moramo da stremimo uredjenom drustvu koje ce biti pravedno za sve, a ne da kukamo samo kada se na nama zalomi i izvucemo deblji kraj.

Na kraju, ako ste nezadovoljni stanjem u segmentu koji vam je bitan, uvek mozete primeniti istu krilaticu koju primenjujete kada svedocite nepravdi u segmentu koji vas licno ne dotice: “sta ja tu mogu”
Bravo. Apsolutno se slažem meni je isto tako užasnije što je hrana otišla duplo, sto iz mog kraja gde je bila panorama do suprotnog dela grada sad ne mogu da vidim ni susedno naselje od smoga i gusimo se. Ja prvi nisam ,,sta ja tu mogu,, i kazem nisam forumas koji samo kucka i bio sam na svim tim protestima mogucim i protiv vlasti i za ekologiju itd.
Ipak ovde je tema bila nekretnine.
A i da budemo iskReni i tu na protestima ima dosta ljudi koji su u talu sa vlasti jer - politika.
Tako da ne treba se uzdati u stranke organizacije itd.
Rešenje je bas to da budemo mi sami bolji ljudi da čistimo za sobom, da ako imamo, vidimo ko nema, uletimo sa hranom, pomognemo dobrom komsiji, i ne izbacujemo ljude na ulicu zbog malo ruskih ili bilo cijih para.
Ako neko zeli da mi kaze da vlasnik koji ima extra stan da iznajmljuje u BGu za duplo to radi jer ,,otiso mi jogurt i leba, i dete moje isto mora da jede,, pa moram da izbacim porodicu na ulicu to je brate glupost.
Znam ljude koji drže cenu godinama od 150 za predgradje starim stanarima. 200 u centru ispod svake cene.
Al to su ljudi koji znaju da njima ne menja nesto mnogo 60 70 eura zivot, jer vec imaju bar 1 extra nekretninu i rade da zarade(Bogu hvala posla sad i ima ko želi da radi) a tom nekom moze biti problem na vec sve namete dodatne plus troškove i racune stana koje placa gazdi i održava ga.

Elem glupa tema, kao sto kazem zbog situacije koja mi se desila, trenutno sam morao da iskucam nesto, cisto da vidim da li sam ja lud ili ima jos ljudi koji misle da je ovo totalna dubioza.

Opet kazem, slažem se ima gorih stvari od nekretnina, i svaka cast vlasnicima koji imaju stanove, nisu svi alavi ali budimo realni malo su se pogubili kompasi.
Da smo zivi i zdravi i svako dobro ;)
 
Cene rente nisu digli investitori, nego ljudi iz naroda.
Siromasan deo naroda je pokazao lice, sav moral i postenje kojim se dici, kao i na daleko cuvenu skromnost.
Renta je neopravdano otisla u nebo na neuglednim i neuslovnim stanovima, oni koji su novi i uredni i treba da imaju neku jacu cenu.
Ali rupcage su izdali ljudi niskih primanja koristeci situaciju, pokazujuci da su istog mentalnog sklopa kao i zli vlasnici kapitala, samo treba da postoji pogodna situacija koja ih smesta u poziciju moci.
Pa bar se od njih ocekuje empatija, ali evo nista od toga.
 
Nikad gore vreme za kupovinu, em globalni trend, em mikrosituacija sa Rusima. Dakle em je moguće da veće rente privuku investitore, em je ponuda zbog svega još katastrofalnija od inače loše ponude.

Ipak, očekivao sam laganu pobedu nekih konzervativnijih struja u USA koje bi na višestruki način zaustavile ovo ludilo, a koje utiče na sve nas indirektno. Em odgovornija, konzervativnija ekonomska politika, dakle definitivna rešenost za zaustavljanje nominalnog buma, em kraj rata, što bi značilo i kraj ovog mikrouticaja, međutim izgleda ništa od toga! Epilog, vrlo blagi dezinflatorni pokazatelji (i dalje ozbiljno veće cene iz meseca u mesec), prinosi na obveznice pali, berze odletele u nebo u danu, kao da se svi pripremaju na sve izvesniji nastavak politike pijanog ujaka i monetizovanje sve većih deficita. Baš loše.

Slažem se da krov nad glavom treba biti osnovna stvar! Ne slažem se da lokacija i opremljenost treba da budu osnovne stvari! Mislim da je doskoro stanovanje (rentiranje) bilo veoma, veoma pristupačno, bar kod nas, naravno na uštrb lokacije i udaljenosti. Ne može se očekivati da ti neko izdaje stan samo da pokrije full renoviranje za 10 godina! Ne krivim ni ljude koji ne žele da prodaju zato što očekuju veću cenu, to je njihovo mišljenje i pravo, ali i zaštita svojih porodica. Nije to alavost, više strah od ovog trenda, snosiće posledice i dobrih (cena poraste) i loših odluka (cena padne). Rente su isto tržišna stvar, ne krivim ih ni zbog toga, mada u situacijama sa specifičnim situacijama, tipa trudnicama, malom decom, treba biti posebnog stomaka, pa pogledati sebe u ogledalo. Ja bih tu lično nastupio i na svoju štetu, kao što i jesam, ali to je opet slobodna stvar, niko tu njima ništa ne duguje. Činjenica je i da ljudi žele da izbegnu takve situacije i teške priče. Nažalost, svedoci smo potiskivanja naših ljudi na periferiju i pravljenja još većeg pritiska na cene i to ne samo u centralnim opštinama!

Da dodam, možda nekome sad izgleda kredit bolji od rentiranja. Na dugi rok za ljude sa relativno sigurnim prihodima svakako, a to je manji procenat. Ipak u sitauciji već malo podignutih kamata, a da cene nisu uopšte pale, uz izvestan odlazak Rusa (za par meseci, godinu, dve), stvar se vrlo lako može promeniti. Opet može i na drugu stranu, u smislu onoga što sam pisao za USA i da se globalno licitira da li će kamate morati dole uskoro. Vrlo, vrlo nezahvalna situacija.




 
Nikad gore vreme za kupovinu, em globalni trend, em mikrosituacija sa Rusima. Dakle em je moguće da veće rente privuku investitore, em je ponuda zbog svega još katastrofalnija od inače loše ponude.

Ipak, očekivao sam laganu pobedu nekih konzervativnijih struja u USA koje bi na višestruki način zaustavile ovo ludilo, a koje utiče na sve nas indirektno. Em odgovornija, konzervativnija ekonomska politika, dakle definitivna rešenost za zaustavljanje nominalnog buma, em kraj rata, što bi značilo i kraj ovog mikrouticaja, međutim izgleda ništa od toga! Epilog, vrlo blagi dezinflatorni pokazatelji (i dalje ozbiljno veće cene iz meseca u mesec), prinosi na obveznice pali, berze odletele u nebo u danu, kao da se svi pripremaju na sve izvesniji nastavak politike pijanog ujaka i monetizovanje sve većih deficita. Baš loše.

Slažem se da krov nad glavom treba biti osnovna stvar! Ne slažem se da lokacija i opremljenost treba da budu osnovne stvari! Mislim da je doskoro stanovanje (rentiranje) bilo veoma, veoma pristupačno, bar kod nas, naravno na uštrb lokacije i udaljenosti. Ne može se očekivati da ti neko izdaje stan samo da pokrije full renoviranje za 10 godina! Ne krivim ni ljude koji ne žele da prodaju zato što očekuju veću cenu, to je njihovo mišljenje i pravo, ali i zaštita svojih porodica. Nije to alavost, više strah od ovog trenda, snosiće posledice i dobrih (cena poraste) i loših odluka (cena padne). Rente su isto tržišna stvar, ne krivim ih ni zbog toga, mada u situacijama sa specifičnim situacijama, tipa trudnicama, malom decom, treba biti posebnog stomaka, pa pogledati sebe u ogledalo. Ja bih tu lično nastupio i na svoju štetu, kao što i jesam, ali to je opet slobodna stvar, niko tu njima ništa ne duguje. Činjenica je i da ljudi žele da izbegnu takve situacije i teške priče. Nažalost, svedoci smo potiskivanja naših ljudi na periferiju i pravljenja još većeg pritiska na cene i to ne samo u centralnim opštinama!

Da dodam, možda nekome sad izgleda kredit bolji od rentiranja. Na dugi rok za ljude sa relativno sigurnim prihodima svakako, a to je manji procenat. Ipak u sitauciji već malo podignutih kamata, a da cene nisu uopšte pale, uz izvestan odlazak Rusa (za par meseci, godinu, dve), stvar se vrlo lako može promeniti. Opet može i na drugu stranu, u smislu onoga što sam pisao za USA i da se globalno licitira da li će kamate morati dole uskoro. Vrlo, vrlo nezahvalna situacija.

Neuporedivo je plaćati ratu za svoj stan i plaćati kiriju za tuđi stan čime gubiš ne samo pare nego i vrijeme za otplatu svog stana koji će ostati tvojoj djeci. Da znam da će cijene padnuti duplo, opet bi prije kupio svoj stan i plaćao ratu svog kredita, nego kiriju odnosno ratu tuđeg kredita. Ja ne mogu vjerovati da neko uopšte ima tu dilemu. To je neka vrsta nedostatka samopouzdanja i nedostatka vjere u samog sebe i svoje mogućnosti.
 
Neuporedivo je plaćati ratu za svoj stan i plaćati kiriju za tuđi stan čime gubiš ne samo pare nego i vrijeme za otplatu svog stana koji će ostati tvojoj djeci. Da znam da će cijene padnuti duplo, opet bi prije kupio svoj stan i plaćao ratu svog kredita, nego kiriju odnosno ratu tuđeg kredita. Ja ne mogu vjerovati da neko uopšte ima tu dilemu. To je neka vrsta nedostatka samopouzdanja i nedostatka vjere u samog sebe i svoje mogućnosti.
Svašta, u uređenim zemljama je stopa vlasništva nad stanovima oko 50%, a u urbanim sredinama još manje. Istovremeno, u tim uređenim zemljama su uslovi za kreditiranje daleko bolji nego u Srbiji, pa uprkos tome mnogi svesno biraju da rentaju stanove, a ne da kupuju na kredit. Postoje određene situacije kada zaista ima smisla kupiti nekretninu na kredit, ali isplativnost takve investicije zavisi od puno faktora. Svakako vreme i mesto za takvu investiciju nije danas u Beogradu.
 
Neuporedivo je plaćati ratu za svoj stan i plaćati kiriju za tuđi stan čime gubiš ne samo pare nego i vrijeme za otplatu svog stana koji će ostati tvojoj djeci. Da znam da će cijene padnuti duplo, opet bi prije kupio svoj stan i plaćao ratu svog kredita, nego kiriju odnosno ratu tuđeg kredita. Ja ne mogu vjerovati da neko uopšte ima tu dilemu. To je neka vrsta nedostatka samopouzdanja i nedostatka vjere u samog sebe i svoje mogućnosti.
Reče i preteče 😂

Ali okle kuraži da ovako omalovažavaš ljude, veliki deo ljudi koji je kreditno sposoban i u isto vreme i dovoljno inteligentan da napravi sam svoj proračun…

Svaki kredit preko 10 godina, prvih godina placas kamatu uglavnom banci kroz anuitetni plan otplate, dati novac gazdi za kiriju ili banci, pitanje svih pitanja kome ti radije dati novac?!

Gazdi das otkaz ako ne možeš plaćati, pa se vratiš kod svojih ili ideš da rentiras u Kaludjerici, ako ne možeš da placas banci, šta ćemo tad Stevane sokole?
 
Neuporedivo je plaćati ratu za svoj stan i plaćati kiriju za tuđi stan čime gubiš ne samo pare nego i vrijeme za otplatu svog stana koji će ostati tvojoj djeci. Da znam da će cijene padnuti duplo, opet bi prije kupio svoj stan i plaćao ratu svog kredita, nego kiriju odnosno ratu tuđeg kredita. Ja ne mogu vjerovati da neko uopšte ima tu dilemu. To je neka vrsta nedostatka samopouzdanja i nedostatka vjere u samog sebe i svoje mogućnosti.

Izvini, ali ako znaš da će cene pasti duplo, a opet uletiš po ovim cenama, to je znak debele ekonomske neinformisanosti, da kažem tako blago. Ovde je povećan rizik zbog tog dodatnog mikrouticaja. Ima tu još mnogo varijabli, vezanost za mesto i sl, kalkulacija da je pre manje od 30 god viđena i hiperinflacija i GFC 2008. Ne postoji džabe izreka uleteo kao bu**** u kredit. Da, svi koji su to uradili pre dve godine jesu pobednici cele priče (a tužno da većina nije ni svesna kako iako se žale na veće kamate). Svakako na dugi rok će biti ok, tome nas uči i istorija od Bretton Woodsa II, favorizuju se dužnici (jer tu spadaju i države i kompanije prevelike da propadnu).

Slažem se da je volatilnost nenormalna i da niko živi ne zna u kom pravcu će krenuti! Kažem ja sam prvi očekivao neke konzervativnije struje čisto ekonomski globalno. Sve više mi se čini da nema ništa od toga.
 
A evo nam i u vradovic omiljenoj žutoj štampi počeli da mrace , srpski Vuk sa Volstreet-a:


Čim je ovolika inflacija kamatne stope će jako brzo doći do 10, 11 ili 12 posto. To će se desiti za nekih šest meseci, evenutalno do godinu dana. Neko je uzeo kredit 100.000 evra sa kamatom od 1,5 posto. On za godinu dana treba da vrati 1.500 evra kamate što kad se podeli na 12 meseci nije mnogo. Ali zamisli kamata 12 posto. To je onda 12.000 evra samo kamate. To je jednostavna matematika ali koju ljudi ne uzimaju u obzir kada pozajmljuju novac od banke. Zato sam svima govorio – tražite banku koja će vam dati fiksnu kamatnu stopu. Skuplje je to na početku ali je na duže staze bolje i sigurnije. Nema rizika. To ti je ta rata kredita od početka do kraja odtplate. Ali kada je varijabilna i vezana za EURIBOR onda se ona menja", rekao je Đukanović
 
Gazdi das otkaz ako ne možeš plaćati, pa se vratiš kod svojih ili ideš da rentiras u Kaludjerici, ako ne možeš da placas banci, šta ćemo tad Stevane sokole?
Prodaš svoj stan, isplatiš kredit, kupiš jeftiniji(manji) za razliku ili se vratiš kod svojih. Šta ćemo sad?

Par komentara od ljudi koji se bave iznajmljivanjem stanova :)

Svašta, u uređenim zemljama je stopa vlasništva nad stanovima oko 50%
Da, ali su tu uglavnom cene stanova ili preskupe, ili treba da prodje 10god da bi ostvarili pravo na kupovinu ili jednostavno stabilna zemlja stabilna primanja pa ih i ne dotiče tolliko da se cimaju oko svog stana.

Svako gleda iz svog ugla. Zakupodavci će naravno uvek zagovarati iznajmljivanje, zakupci kupovinu... Standardan krug.

Svaki kredit preko 10 godina, prvih godina placas kamatu uglavnom banci kroz anuitetni plan otplate, dati novac gazdi za kiriju ili banci, pitanje svih pitanja kome ti radije dati novac?!
Prvih godina jeste većinska kamata ali ima i otplate glavnice. Otplatiti deo svog stana ili baciti pare u vetar stanodavcu, pitanje svih pitanja.
 
Prodaš svoj stan, isplatiš kredit, kupiš jeftiniji(manji) za razliku ili se vratiš kod svojih. Šta ćemo sad?
Pa, ako padnu cene, neces moci da isplatis kredit. To je problem. Ne mora da bude duplo, al ako si preplatio stan u startu...

Mnogo je tu parametara, koliko si siguran u svoj posao, koliko lako mozes da ga zamenis, koliko si ucesce dao... Svako mora da razmisli za sebe.
 
6M Euribor racunati na 5 plus marža od 3-4%, kusr na min 150rsd/EUR i da se može istrpeti stres test od min 3 godine u ovim uslovima, imati učešće od min 30%, ušteđevinu od 20% kredita i kredit na max 12 godina period otplate…

A ovo kako mali Perica radi kalkulaciju i kad ne može da placa anuitet proda stan, otplati kredit i još mu i ostane par desetina hiljada 😂 čudo svi nismo milioneri…

tako je i bio krah američkog tržišta hipotekarnih kredita gde su banke odobravale nove hipotektrne kredite pokrivene hipotekama drugog/treceg reda na osnovu očekivanog daljeg rasta tržišta nekretnina, sve bilo sjajno, striptizete uzimale kredite za po par kuca…dok nije puklo…poreski obveznici sve pokrili nažalost i od onda nemamo političare nego pajace koji vode politiku u USA, sad ide reset i na ovo…

kad USA ekonomija kihne svetska ekonomija dobije uplatu pluća …
 
Da se nadovežem na tvoj post, potpuno se pronalazim ovome što si rekao. Takođe pratim forum deceniju unazad, poslednjih meseci vrlo aktivno i ovu temu baš iz razloga što i sam pokušavam da kupim stan. Nama je kirija u poslednjih 9 meseci dva puta podignuta, naravno uz opravdanje da je tržište takvo i da stan u kome se nalazimo realno vredi sada više...

I pored ovog ludačkog rasta kamata u bankama na gotovo nedeljnom nivou nama se i dalje više isplati da podignemo kredit nego da plaćamo kiriju.

Utisak mi je da cene starogradnje generalno stagniraju poslednjih meseci (govorim o prigradskim naseljima u Bg) i lično sam se uverio da su u većini slučajeva cene iz oglasa za po 10k do 15k veće od one realne za koliko bi na kraju pristali da prodaju međutim vode se principom ako prođe, prođe.

S obzirom da već pola godine aktivno pratim tržište moj savet ti je da pokušaš da kupiš ukoliko si u mogućnosti. Strpljivo, pregovaraj oko cene i bez pritiska kako cene rastu, kako će biti još gore itd... Rastu i kirije i to čak i brže nego što rastu kamate na stambene kredite.
Izvini, zaboravio sam da pitam u kojim krajevima si gledao tu starogradnju za 10 15k vecu od one za koju bi prodali i koje su cife u pitanju ako nije tajna?

Moje iskustvo je da sam skoro pokusao da ubijem strarogradnju 40 kvadrata u Sremcici sa 48000 na 44 (jer je stan predstavljan kao 44 a realno je bio 40 kvadrata na koliko je i uknjizen) nisam dobio ni 100 eura smanjenje jer je bio u ok stanju. Dok sam došao kuci i razmislio stan je otišao to veče.

U Žarkovu u nekoj raspadnutoj uglavljenoj starogradnji (koja deluje kao da je iz 60ih a ne 2000ih kao sto jeste) 4ti bez lifta, gde se krov raspao i počela da se stvara budj u jednoj sobi, sam dobio ponudu od vlasnika sa 58000 na 56.
Samo sto naravno nije mi palo na pamet da uzimam to.

Da ne širim priču uglavnom samo na stanovima sa ozbiljnim falinkama je bilo nekog ali minimalnog spustanja.

Voleo bih da čujem iskustva.
Mozda se nesto promenilo u zadnjim mesecima, jer i meni ima smisla da prvo krene da pada starogradnja a i vidjam oglase koji se vrte mesecima,al ne menjaju cenu...
 
Da bi funkcionisali na selu u vreme velike krize morate imati sve spremno: šporet, drva, semena, smisliti način za proizvodnju đubriva, alat ručni razni, mašine za obradu (bar motokultivator), staje za životinje-hrane za bar 3 meseca...da ne nabrajam čak ni ja koji se pripremam mesecima unazad nisam uspeo sve da skupim za samoodrživost (trebalo bi u narednih mesec dva). Tako da ko misli; e prelazim na selo kada osetim, krizu zakasnio je. Ljudi u takvim okolnostima otimaju i kradu hranu, znači i o tome se mora misliti.
 
Vrh