Šta je novo?

Cene nekretnina

Ljudi, mislim - ako izgubiš posao, valjda prodaš stan? Stan pod hipotekom može isto da se proda, nikakav problem. Vratiš kredit, a od razlike u ceni (pošto cena nekretnina skače, bar za inflaciju), uzmeš nešto drugo, živiš, štagod.

Stvarno ne razumem kako neke osnovne stvari finansijske pismenosti ljudi ne kapiraju.

Što se tiče kirije ili kredita, i za to postoji kalkulator, sve se ukuca, pa pogledaš šta ti se isplati:
Imas ucesce 40k evra za stan od 100k evra po ovim kamatnim stopama, tj. uzimas kredit od 60k evra. Placas velike rate kredita za taj stan, vece nego sto te kosta kirija, i nakon nekoliko godina ostanes bez posla i ne mozes vise da placas kredit, a banci si isplatio recimo 10k evra glavnicu, tj. duzan si joj jos 50k evra. Hoces da prodas stan, ali sad su pale cene (postoje velike sanse da padnu, mnogo vece nego da porastu u narednim godinama), pa umesto 100k evra sad za taj stan mozes da izvuces 70k evra. Sad moras da vratis banci 50k evra, i tebi ostaje 20k evra, tj. izgubio si 20k evra, tj. izgubio si 50% vrednosti koju si imao. Nisam racunao troskove za poreze, notare, provizije agencija i ostale troskove, nisam racunao to sto ratu placas vise nego kiriju, sto si morao da kupujes namestaj i slicne troskove.
Drugim recima, u uslovima pada cena ako si uzeo kredit ti gubis mnogo vise nego sto padaju cene nekretnina. Npr. u ovom hipotetickom slucaju su cene pale 30%, a ti si izgubio 50% svog kapitala.
Da li je pametno uzimati kredit u ovakvim okolnostima? Ne bih rekao.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, mislim - ako izgubiš posao, valjda prodaš stan? Stan pod hipotekom može isto da se proda, nikakav problem. Vratiš kredit, a od razlike u ceni (pošto cena nekretnina skače, bar za inflaciju), uzmeš nešto drugo, živiš, štagod.

Stvarno ne razumem kako neke osnovne stvari finansijske pismenosti ljudi ne kapiraju.

Što se tiče kirije ili kredita, i za to postoji kalkulator, sve se ukuca, pa pogledaš šta ti se isplati:
Jasno sve što si rekao ima smisla, samo ja nisam siguran zasto i na zapadu i na mnogim mestima cene nekretnina idu dole a isto ima inflacije. I od 2009 do 2012 kod nas su letele cene svega na gore - osim nekretnina koje su letele dole.
No da ne ulazim u polemiku iskreno ja sam i spominjao da nisam nešto stručan ni za ekonomiju ni za trgovinu nekretninama.

Verovatno bih i trebao da slušam nekog ko je advanced i ima 3600+ poruka i pokušava nama običnim ljudima da pomogne da se edukujemo i da nas spasi iz bede i da nam pomogne u važnim životnim odlukama.
No opet počnem da sumnjam koja je to motivacija tačno da se toliko piše i edukuju ljudi koji se zaludjuju i žive u obmani (mozda i stvarno nesto ne vidimo što vi bolje vidite nisam ironičan ozbiljno)
Iskreno ja znam svi koji pišu o padu verovatno su ljudi koji bi da se skuce i tu nam je mozda malo zamućen vid jer ljudski je nadati se narocito kad je sve otišlo kao nikad i vise stvarno nema smisla.

Al kad vidim toliki broj ljudi koji non stop vade argumente za kontra pomislim ili su carevi i bore se za istinu na forumima i finansijsko osvešćenje i činjenice ili poneki hoce da prodaju neke svoje usluge tim istim zaludjenim ljudima, zamagljenih pogleda i vrate FOMO atmosferu.
Bilo to stan, kredit pa na kraju i gradjevinski materijal (jer ako se ne kupuje pada i to)

Iskreno ne pricam direktno o tebi no eto ima bas dosta ljudi koji bacaju tone poruka ovde da bi objasnile kontra pa sam počeo da razmišljam i u tom pravcu.

Ja iako odavno pratim imam 40ak poruka i to uglavnom kad me nešto bas čačne i kad imam vremena u kasnim satima :)
Al ovde ima ljudi koji mu ga bas daju lepo po porukicama non stop a ko sto rekoh za jedne mi je jasno zašto. Smeta im sve sto se desava frustrirani su i mnogima je lakse kad pročitaju poneku reč nade, ili neki novi info u tom pravcu a za ove druge mi baš nije jasno. To je čoveče bas ozbiljna količina vremena posvećena kao da je posao a od toga imaju samo satisfakciju da ispravljaju nas manje upućenije :)
Mozda grešim iskreno, kasno je a i bilo je veselo veče pa sam raspoložen za razmišljanja. Svako dobro svima i ne zamerite :)
 
Dodaće fasadu na zgradu i rešeno... Pa to se već radilo po Jerkoviću, Zemunu, NBG
 
Dodaće fasadu, i staviće najskuplju stolariju, i opet neće proći. Ko ne veruje neka pogleda planove agende 2030, h Nemačkoj se već dešava.
 
Imas ucesce 40k evra za stan od 100k evra po ovim kamatnim stopama, tj. uzimas kredit od 60k evra. Placas velike rate kredita za taj stan, vece nego sto te kosta kirija, i nakon nekoliko godina ostanes bez posla i ne mozes vise da placas kredit, a banci si isplatio recimo 10k evra glavnicu, tj. duzan si joj jos 50k evra. Hoces da prodas stan, ali sad su pale cene (postoje velike sanse da padnu, mnogo vece nego da porastu u narednim godinama), pa umesto 100k evra sad za taj stan mozes da izvuces 70k evra. Sad moras da vratis banci 50k evra, i tebi ostaje 20k evra, tj. izgubio si 20k evra, tj. izgubio si 50% vrednosti koju si imao. Nisam racunao troskove za poreze, notare, provizije agencija i ostale troskove, nisam racunao to sto ratu placas vise nego kiriju, sto si morao da kupujes namestaj i slicne troskove.
Drugim recima, u uslovima pada cena ako si uzeo kredit ti gubis mnogo vise nego sto padaju cene nekretnina. Npr. u ovom hipotetickom slucaju su cene pale 30%, a ti si izgubio 50% svog kapitala.
Da li je pametno uzimati kredit u ovakvim okolnostima? Ne bih rekao.
Ne verujem da je tako lako rešiti se bankstera. Koliko znam, ako vraćaš novac banci pre vremena, primera radi svake godine upumpavas po 10.000 EUR više, banka naplaćuje penale, ne znam kolike. Razlog je to što je njihova zarada u tom slučaju manja.

Ako se neko odluči na prodaju stana pod hipotekom, u problemu je jer to mora brzo da se završi, banka ga neće čekati. Obično onda obore cenu još 20% samo da prodaju. Recimo da je realan pad bio 30%, ali nema zainteresovanih kupaca jer svi očekuju još veći pad. Onda prodavac spusti cenu još 20% samo da bi izbegao oduzimanje stana.

Sve više stanova koji se vuku po oglasima godinama.
 
Bicu malo duži al nadam se da ce neko i pročitati, naročito podstanari ili svi koji nas najbolje savetuju kroz očigledne primere bolje svoje no tudje.

Za mene je čist mazohista onaj ko za 100.000 kupi danas sa ovim kreditima, ponudom i kvalitetom neko Orlovsko Mirijevo, Ledine ili Krnjače sa septičkim jamama ili nesto slično (posto jelte to su manje vise opcije na tržištu trenutno za te pare a da nije potkrovlje, suteren, ruinirana starogradnja ili ,,polulegalno majke mi,, )
I onda da se ne ponavljam rupe po putu, nema trotoara ni busa,divne komsije, braća iz divljeg naselja pale ceo dan plastiku, mirisi, smeće, gužva, šupe niču, nadzidjuje se itd.

Takodje svako ko je podstanar zna kakvih stanova sa kakvim falinkama ima - koje se tek osete kad počnes da živiš.
Pa onda krenu budj, kanalizacija, pucaju cevi, loše sprovedena struja, grejanje, curi krov, loša zvucna-termo izolacija itd.
Ali živiš ko čovek u SVOM stanu koji si platio 100000 i vracas jos 100000 banci i jos sve to popravljas što mozes, a što ne mozes trpis :)

Sad ce neko reci to se ne dešava ali budimo realni ja sam sve ovo imao a bili su i noviji i malo stariji stanovi. Dobri stanovi bez falinki se uglavnom ne prodaju u njima se živi ili idu za dosta vece cifre :)

Čak i da ne gledamo tako, jer realno mozda uleti i OK stan al aj ovako - budeš podstanar 4 godine cena bilo kad za 4 godine padne bar 10 do 12 posto ti si na nuli, nit se cimo nit popravljao nit ludeo, razveo od stresa i svadja.
Kad god primetis da nešto ne ide samo ustanes i odselis se gde je bolje, dok si ovako zarobljen i da bi prodao moras da spustiš dosta a bogme i da sredis i zamazes ili pričekas investitora da se to uknjiži kao sto je obećao pre 6 godina :)

Takodje retko ko ce biti podstanar ceo zivot i uvek ima gde da ode i da čak i u takvoj zajednici bolje zivi nego u gore navedenoj priči.

Svakako slazem se, bolje davati pare za svoj stan no biti podstanar ceo zivot, al drugari pod normalnim uslovima u normalno vreme i kad imas iole normalnu ponudu...
Svako ko se nećkao 2020 i 2021 pogrešio je sigurno, ali sad u 2023 hahah mislim da je svima jasno šta god se pisalo :)
Sve je živa istina od reči do reči. Sad imaš opciju da za 100.000 kupiš neku šklopociju u nedođiji jer bolje od toga realno ne može. Ako nađeš išta za te pare na pristojnoj lokaciji, ima da uložiš u taj stan još Boga Oca da bi to ličilo na nešto. Jako je teško donositi ispravne finansijske odluke u ovakvoj situaciji, ali kupovina u ovom trenutku je definitivno najgluplja moguća odluka.

Naša potraga za stanom je trajala nekoliko meseci. Svakakve užase smo imali prilike da vidimo, strašno šta sve izdaju. U telefonskom razgovoru opišu stan u najboljem svetlu, a tamo zateknete ruinu. Bilo je i nekih koji su bez blama pokušavali da nam uvale krečenje koje košta jedno 500 EUR. Naprosto traže stanare kojima je neokrečen stan sasvim Ok. Koliko lažova smo videli za nekoliko meseci, dosta nam je za ceo život.

Tako smo na kraju dospeli na Mirijevo koje nam nije bilo ni na kraj pameti, ali ništa normalno pet friendly se nije moglo naći na lokacijama koje se nama više sviđaju. Ovde je nameštaj nov i skuplji, što smo u startu procenili kao dobro. Vlasnik jeste malo neobičan lik, ali je tu za sve što treba da se popravi ili servisira. Moja subjektivna procena je da stan treba iznajmiti od sposobnijih ljudi koji su nešto uradili u životu, nikako od nekih izgubljenih slučajeva koji su nasledili od baba tetke i sad se osećaju kao mnogo bitne osobe. Tako smo doneli odluku i za sad nismo zažalili. Svidelo nam se i to što je kupovan skuplji, kvalitetan nameštaj i pokućstvo, od kućnog praga pa nadalje.

Realno ubili smo se i dok smo našli normalan stan i dok smo ga sredili onako kako se nama sviđa, ali to je sve bolje od ideje da se slupa sav keš u neku šklopociju u nedodjiji.

Ukratko, moraš da progutaš i lokaciju koja ti se ne dopada, i to što je stan realno manji od onoga što bi hteo, važno je da nisi doneo najgluplju životnu odluku zbog koje bi se kajao narednih x godina.
 
U Srbiji je trenutno oko 50.000 Rusa ostalo.

Preko četiri hiljade ruskih preduzetnika i firmi registrovano je tokom 2022. godine u Srbiji, što je značajno više u odnosu na prethodnu godinu – 159, pokazuju podaci koje je Agencija za privredne registre Srbije poslala Radiju Slobodna Evropa (RSE).

Ruski „Jandeks“ otvorio najveću međunarodnu kancelariju u Beogradu za više od 2.000 radnika.
Lik ladno otišao da spava i ostavio robota da se dopisuje sa nama😶

Analitičar lajkuje postove koje je generisao robot, koji nemaju veze ni sa logikom, ni sa svemirom 🤐
 
Netacno. Broj stalno nastanjenih Rusa se povecava i dalje. Broj ruskih firmi je sve veci. IZ POSTANARA SVE VISE PRELAZE U KUPCE.
 
I robotu je jasno da od (velikog) pada cijena nema ništa. Da bi se donijela racionalna i pametna odluka o kupovini stana, treba što je moguće više biti objektivan i sagledavati što je moguće više parametara. Subjektivnom i navijačkom rezonu tu nema mjesta. Sve i da će cijene nekretnina pasti u narednom periodu, opet je neuporedivo bolja rata kredita od kirije. Čovjek živi i radi danas. Radni i životni vijek su mu ograničeni. Ne možemo mi birati niti promjeniti vrijeme i mjesto kada smo rođeni niti makroekonomske stvari u periodu našeg života. Još je jedna stvar tu jako bitna. Stambeni kredit se uzima za jako dugi period. Prosječno na 20 godina. Možda i duže. U tom dugom periodu, cijena će na kraju svakako biti veća nego na početku. Svakako ćete uhvatiti jedan ili dva ciklusa velikog skoka cijena kao što je ovaj unazad dvije ipo godine. Vjerovatno i neki manji pad. Možda i dva. Isto je i sa kamatama. Za 20-ak godina sigurno će biti nekoliko amplituda rasta i pada. Sama dužina perioda će sve to da ujednači i izniveliše. Na kraju niko tu nije na nešto velikom gubitku ili dobitku. Niko tu ne ispada mnogo pametan ili mnogo glup. Neko plaća manju kamatu na početku, neko na sredini, a neko na kraju. Uglavnom svi će nekada plaćati i manju i veću. Na kraju svi dođu tuda negdje. Ne treba se sa tim ni previše zamarati. Treba živjeti svoj život u svom stanu. Npr., mnogo je gore da vam dijete promjeni školu i društvo zato što vas je vlasnik izbacio iz pidstanarskog stana nego da preplatite M2 svoga stana. Kupovina stana je prije svega životna odluka, a mnogo manje ekonomska za veliku većinu ljudi. S tim u vezi ovaj forum po mom skromnom mišljenju ide u pogrešnom pravcu. Ja bi mnogo više volio kada bi se kačili i kada bi se pisalo o dobrim projektima, dobrim i kvalitetnim novogradnjama, pa i konkretnim stanovima/starogradnjama koji su dobra prilika za kupovinu. Takođe, koji investirori su dobri i pošteni (koliko to investitori mogu biti), a koji su za izbjegavanje. Kako je ko konkretno prošao kod kupovine. Da li bi ponovo isto uradio ili bi kupio nešto drugo. Koliko su (ne)kvalitetne pojedine novogradnje. Koliko se može uštediti kupovinom u izgradnji i isplati li se taj rizik...
 
Imas ucesce 40k evra za stan od 100k evra po ovim kamatnim stopama, tj. uzimas kredit od 60k evra. Placas velike rate kredita za taj stan, vece nego sto te kosta kirija, i nakon nekoliko godina ostanes bez posla i ne mozes vise da placas kredit, a banci si isplatio recimo 10k evra glavnicu, tj. duzan si joj jos 50k evra. Hoces da prodas stan, ali sad su pale cene (postoje velike sanse da padnu, mnogo vece nego da porastu u narednim godinama), pa umesto 100k evra sad za taj stan mozes da izvuces 70k evra. Sad moras da vratis banci 50k evra, i tebi ostaje 20k evra, tj. izgubio si 20k evra, tj. izgubio si 50% vrednosti koju si imao. Nisam racunao troskove za poreze, notare, provizije agencija i ostale troskove, nisam racunao to sto ratu placas vise nego kiriju, sto si morao da kupujes namestaj i slicne troskove.
Drugim recima, u uslovima pada cena ako si uzeo kredit ti gubis mnogo vise nego sto padaju cene nekretnina. Npr. u ovom hipotetickom slucaju su cene pale 30%, a ti si izgubio 50% svog kapitala.
Da li je pametno uzimati kredit u ovakvim okolnostima? Ne bih reka

Imas ucesce 40k evra za stan od 100k evra po ovim kamatnim stopama, tj. uzimas kredit od 60k evra. Placas velike rate kredita za taj stan, vece nego sto te kosta kirija, i nakon nekoliko godina ostanes bez posla i ne mozes vise da placas kredit, a banci si isplatio recimo 10k evra glavnicu, tj. duzan si joj jos 50k evra. Hoces da prodas stan, ali sad su pale cene (postoje velike sanse da padnu, mnogo vece nego da porastu u narednim godinama), pa umesto 100k evra sad za taj stan mozes da izvuces 70k evra. Sad moras da vratis banci 50k evra, i tebi ostaje 20k evra, tj. izgubio si 20k evra, tj. izgubio si 50% vrednosti koju si imao. Nisam racunao troskove za poreze, notare, provizije agencija i ostale troskove, nisam racunao to sto ratu placas vise nego kiriju, sto si morao da kupujes namestaj i slicne troskove.
Drugim recima, u uslovima pada cena ako si uzeo kredit ti gubis mnogo vise nego sto padaju cene nekretnina. Npr. u ovom hipotetickom slucaju su cene pale 30%, a ti si izgubio 50% svog kapitala.
Da li je pametno uzimati kredit u ovakvim okolnostima? Ne bih rekao.
Too je ona nauka sto se zove MATEMATIKA..kad to obican covek stavi na papir,sabere,oduzme i vidi da se ne isplati kredit onda su ekonomisti,bankari u problemu..ii neko mora da popusti ili nesto da pukne..ili bankari da smanje kamatnu stopu,stoo se nece desiti narednih god.normalno ili da cene stanova odu dole..ee sada koo ce popustiti videcemo.😉😎
 
Najbolja varijanta je skupljati pare do momenta kada su cene stanova najniže i kamate najniže. Tada ili kupiš za keš ili uzmeš neki manji kredit, koliko ti fali za kupovinu stana. Svake godine upumpavas što više novca i gledaš što pre da zatvoriš kredit.

Jedino takvu varijantu kredita pozdravljam.
Generalno se slažem samo ako nije problem da nam se kaže kada su to cene najniže pa da svi kupimo? Napominjem da se pogleda datum i prvi post na temi. Cene su UVEK nekome visoke. Generalno mislim da je naveći broj frustriranih poruka od ljudi kojima je cena i 2016te bila previsoka pa je čekao niže cene.

Ali živiš ko čovek u SVOM stanu koji si platio 100000 i vracas jos 100000 banci i jos sve to popravljas što mozes, a što ne mozes trpis :)

Sad ce neko reci to se ne dešava ali budimo realni ja sam sve ovo imao a bili su i noviji i malo stariji stanovi. Dobri stanovi bez falinki se uglavnom ne prodaju u njima se živi ili idu za dosta vece cifre :)

Čak i da ne gledamo tako, jer realno mozda uleti i OK stan al aj ovako - budeš podstanar 4 godine cena bilo kad za 4 godine padne bar 10 do 12 posto ti si na nuli, nit se cimo nit popravljao nit ludeo, razveo od stresa i svadja.
Za 4god si na nuli SAMO ako cene padnu. Kada imaš 100k u kešu i na svakih pola godine taj keš uvećavaš, samim tim će ti i banka dati mnogo bolje uslove za stan od recimo 160k jer već imaš 100k za učešće i na kraju ćeš banci vratiti mnogo manji novac nego da si dao 30k za učešće i digao 130k evra kredita. Stan za život se kupuje kada ti se sve kockice poklope, čekanje u nedogled pitanje je da li će se isplatiti (ako nemaš već stan u kojem živiš) jer kao što rekoh, isto se piše od 2016te "treba sačekati da padnu cene". Ja sam rešio da stan kupim dok sam mladji i otplatim kredit dok još mogu da radim svašta, a ne da dižem kredit u 50god, da umesto dece imam kučiće i mačiće i kad ne mogu da se savijem ko čovek. Ali kao što rekoh pre, svako ima svoju računicu i treba gledati po sebi. Oni što svoje mišljenje zasnivaju na pisanju drugih na njih ne bih trošio reči.

Ja bi mnogo više volio kada bi se kačili i kada bi se pisalo o dobrim projektima, dobrim i kvalitetnim novogradnjama, pa i konkretnim stanovima/starogradnjama koji su dobra prilika za kupovinu. Takođe, koji investirori su dobri i pošteni (koliko to investitori mogu biti), a koji su za izbjegavanje. Kako je ko konkretno prošao kod kupovine. Da li bi ponovo isto uradio ili bi kupio nešto drugo. Koliko su (ne)kvalitetne pojedine novogradnje. Koliko se može uštediti kupovinom u izgradnji i isplati li se taj rizik...
Postoji jedan forum, nazvaćemo ga beobuild npr, i recimo da na tom forumu postoje mnoge druge teme, kao npr sve ovo što si nabrojao


nema na čemu.
 
Kada gledamo cene, kao što neko reče, hrana u EU je nekada i do 50% jeftinija nego u Srbiji, valjda je reč o konkurenciji koja mora da se bori za svakog potrošača, što očigledno nije slučaj u Srbiji.

Zanimljivo je - za ovu temu, porediti i koliko se banke u Srbiji bogate na klijentima, kada se poredi sa zemljama iz EU. Nije potrebno ići mnogo daleko, dovoljno je pogledati primer najveće banke u Srbiji, Banca Intesa. Ta banka konstantno reklamira neke specijalne uslove za stambene kredite. A koliko su povoljni, dovoljno je uporediti sa "sestrinjskom" bankom u Hrvatskoj, PBZ. Ista grupacija (Intesa Sanpaolo), tj. isti vlasnik.

Kako to izgleda:
Banca Intesa Beograd (Specijalna ponuda): fiksna kamata 7.79-7.89% na period od 15 godina (kredit na 15 godina)
PBZ Zagreb: fiksna kamata na 5 godina (kredit od 30 godina): 3.28%, nakon toga promenljiva 3.58%
PBZ Zagreb: fiksna kamata na 15 godina (kredit od 30 godina): 3.98%, nakon toga promenljiva 3.58% (mada dok prođe tih 15 godina, ko će ga znati kakva će kamata biti). Isto je fiksna kamata od 3.98% ako se samo uzme kredit na 15 godina.

Dakle, kamata Banca Intesa u Srbiji je skoro duplo veća nego za isti taj proizvod u Intesi u Hrvatskoj.

Šta ovo znači u brojkama. Kredit od 100.000 evra na 15 godina će vas u Banca Intesa u Srbiji koštati 956 evra mesečno, a u istoj toj banci u Hrvatskoj 739 evra mesečno.

Da li je tu pitanje konkurencije, da li Narodna banka Srbije ne obraća pažnju na ovakve razlike, i dopušta bankama da se ovako bogate... ko bi li ga znao.


Intesa Hrvatska - PBZ 5 godina fiskna.png
Intesa Hrvatska - PBZ 15 godina fiskna.png
Banca Intesa Srbija 15 godina fiksna.png
 
I robotu je jasno da od (velikog) pada cijena nema ništa. Da bi se donijela racionalna i pametna odluka o kupovini stana, treba što je moguće više biti objektivan i sagledavati što je moguće više parametara. Subjektivnom i navijačkom rezonu tu nema mjesta. Sve i da će cijene nekretnina pasti u narednom periodu, opet je neuporedivo bolja rata kredita od kirije. Čovjek živi i radi danas. Radni i životni vijek su mu ograničeni. Ne možemo mi birati niti promjeniti vrijeme i mjesto kada smo rođeni niti makroekonomske stvari u periodu našeg života. Još je jedna stvar tu jako bitna. Stambeni kredit se uzima za jako dugi period. Prosječno na 20 godina. Možda i duže. U tom dugom periodu, cijena će na kraju svakako biti veća nego na početku. Svakako ćete uhvatiti jedan ili dva ciklusa velikog skoka cijena kao što je ovaj unazad dvije ipo godine. Vjerovatno i neki manji pad. Možda i dva. Isto je i sa kamatama. Za 20-ak godina sigurno će biti nekoliko amplituda rasta i pada. Sama dužina perioda će sve to da ujednači i izniveliše. Na kraju niko tu nije na nešto velikom gubitku ili dobitku. Niko tu ne ispada mnogo pametan ili mnogo glup. Neko plaća manju kamatu na početku, neko na sredini, a neko na kraju. Uglavnom svi će nekada plaćati i manju i veću. Na kraju svi dođu tuda negdje. Ne treba se sa tim ni previše zamarati. Treba živjeti svoj život u svom stanu. Npr., mnogo je gore da vam dijete promjeni školu i društvo zato što vas je vlasnik izbacio iz pidstanarskog stana nego da preplatite M2 svoga stana. Kupovina stana je prije svega životna odluka, a mnogo manje ekonomska za veliku većinu ljudi. S tim u vezi ovaj forum po mom skromnom mišljenju ide u pogrešnom pravcu. Ja bi mnogo više volio kada bi se kačili i kada bi se pisalo o dobrim projektima, dobrim i kvalitetnim novogradnjama, pa i konkretnim stanovima/starogradnjama koji su dobra prilika za kupovinu. Takođe, koji investirori su dobri i pošteni (koliko to investitori mogu biti), a koji su za izbjegavanje. Kako je ko konkretno prošao kod kupovine. Da li bi ponovo isto uradio ili bi kupio nešto drugo. Koliko su (ne)kvalitetne pojedine novogradnje. Koliko se može uštediti kupovinom u izgradnji i isplati li se taj rizik...
Slazem se sa ovim sto Stevan pise, i vec neko vreme pratim ovaj forum, od kad smo poceli da razmatramo ideju kupovine stana, jer smatram da je dobra razmena misljenja, i analize pojedinih clanova. Mi smo se na kraju odlucili da kupimo stan na kredit, tako da mogu da potvrdim da se neki krediti i dalje procesuju i da nisu bas 0 :) Nije nam gorelo pod nogama da moramo ovog trenutka da kupimo ali smo nasli cenu za koju smatram da je dobra, a i smatram da postoje i neke prednosti u kupovini sada. Mozda se to ispostavi kao greska, ali bozemoj, svako donosi odluke prema svojoj proceni.
 
Šta ovo znači u brojkama. Kredit od 100.000 evra na 15 godina će vas u Banca Intesa u Srbiji koštati 956 evra mesečno, a u istoj toj banci u Hrvatskoj 739 evra mesečno.

Da li je tu pitanje konkurencije, da li Narodna banka Srbije ne obraća pažnju na ovakve razlike, i dopušta bankama da se ovako bogate... ko bi li ga znao.
Pisalo se već o tome, u EU je manji rizik, veća platežna moć i sigurniji poslovi te su i uslovi povoljniji. Slično je i ovde, osoba koja ima 2k platu će dobiti mnogo bolje uslove za npr 200k kredita od osobe sa 700e platom i 100k kredita. Po meni nepošteno ali tako rade ti legalni zelenaši.
 
Slazem se sa ovim sto Stevan pise, i vec neko vreme pratim ovaj forum, od kad smo poceli da razmatramo ideju kupovine stana, jer smatram da je dobra razmena misljenja, i analize pojedinih clanova. Mi smo se na kraju odlucili da kupimo stan na kredit, tako da mogu da potvrdim da se neki krediti i dalje procesuju i da nisu bas 0 :) Nije nam gorelo pod nogama da moramo ovog trenutka da kupimo ali smo nasli cenu za koju smatram da je dobra, a i smatram da postoje i neke prednosti u kupovini sada. Mozda se to ispostavi kao greska, ali bozemoj, svako donosi odluke prema svojoj proceni.
Ako ste vi zadovoljni i ako u tom stanu planirate da živite sigurno da nije greska. Ako cijene i malo padnu, opet nije greska jer ćete već neko vrijeme zivjeti u tom stanu. I novac bi izgubio na vrijednosti (ucesce za kredit) zbog inflacije. I kredit bi možda bio nepovoljniji. Previše je to stvari na koje kupac ne može da utiče. Ono što može je da živi i uživa u svom stanu.
 
Poslednji preostali argument o odrzivosti trenutne cene i pravom trenutku za kupovinu -> nema veze sto je sada all-time high, ako ode u provaliju narednih godina nema veze, ALI za 20 godina vredece sigurno vise nego sto se platili.

Verovatno 2 najkorisnija posta napisana u ovoj temi od pocetka godine

Ovo vec ide u kategoriju besramno lupetanje. Samo jos nisu stigli da lajkuju Analiticar i StevanHN.

Podsetnik:

1687023657449.png


Procenat pada između vrha (2008-2009) i dna (2014-2015):

- Beograd: -25%
- Stari grad: -31%
- Vračar: -39%
- Savski venac: -40%
- Novi Beograd: -36%

Cene su danas nekih 35% vise nego na vrhuncu 2008/2009, a u centru grada cena danas je tek oko 20% visa nego tada. I to iskljucivo zahvaljujuci rastu u poslednje dve godine - cene sve do 2021. nisu dostigle nivo iz 2008/2009.

BGSGSVVRNBG
2008/2009.15002200220023001900
2014/2015.11001500130014001200
2020.14002200190020001700
2023.21003000320027002300

Postoje ukupno tri izvora podatka o kretanju realizovanih cena nekretnina u Srbiji:

1. NKOSK - od 2007. do 2020, ali nisu relevantni od 2018, kada je nekoliko vecih banaka prestalo da zahteva NKOSK osiguranje za nove stambene kredite, u principu se odnose na starogradnju, sto se vidi i po poklapanju sa trendom kretanja cena starogradnje od 2014. sa RGZ
2. RZS - ima samo podatke o cenama novogradnje, nepouzdani zbog cestih promena metodologije
3. RGZ - od 2014. (mada ima i nekih ugovora od pre)

Svako ko pretenduje da daje bilo kakve analize ili predvidjanja kretanja cena bi trebao da zna za ova tri izvora.

Evo za ceo period od 2007. do danas:

Pogledajte prilog 165375

Jasno se vidi da se NKOSK i RGZ starogradnja kao i RZS i RGZ novogradnja poklapaju (osim povremenih lomova kod RZS zbog promena metodologije), da je trend u cenama starogradnje i novogradnje vrlo slican, da su cene tek 2021. dostigle cene iz 2008/2009, a da su danas oko 30-40% vise nego na vrhu 2008/2009.

Dakle, rast izmedju 2008/2009. i 2023. nije rezultat ni pokazatelj nekog dugorocnog trenda ni privrednog/turistickog/ne-znam-kakvog buma, vec iskljucivo stampanja novca iz vremena kovida, gde je za tri godine srpska privreda ukupno realno porasla 7%, nominalno za 34% a cene nekretnina skocile za 50%.

U centru grada razlika u odnosu na prethodni pik je cak i manja.

Izvor je RGZ, isti koji koristi i Wolf, ali su uzeti kvartalni podaci, jer su mesecni podaci previse volatilni.
 
Uzece kad naidje na stan koji mu odgovara, pa ce odraditi kredit za refinansiranje kredita kada opadnu kamate.
Imam neki glup osecaj da je jedan od ciljeva ukrupnjvanja bankarskog sektora kod nas, sada kada su male banke preuzimane od vecih, upravo smanjanje konkurentnosti i povecanje kooperacije u smislu smanjanja mogucnosti refinansiranja kod druge banke.

Nesto mi govori da ce pretrcavanje na bolje uslove biti mnogo teska opcija, uzimajuci u obzir okolnosti. Svakako ovo vazi vec uzete kredite. Nagadjam.
 
Na 15 godina otplate, klijente Intese u Hrvatskoj će platiti 39.000 evra MANJE kamate neko klijent te iste Intese u Srbiji. Za kredit od 100.000 evra.

Narodna banka Srbije govori kako su nenaplativi krediti na najnižem nivou ikada, a banke ostvaruju izuzetne stope prinosa za svoje vlasnika. Intesa u Srbiji je ostvarila profit od 12.7 milijardi dinara, tj. skoro 110 miliona evra čiste zarade u 2022. Banka u Hrvatskoj je u 2022. godini ostvarila zaradu od oko 190 miliona evra. Valja napomenuti da je banka u Hrvatskoj 3 puta veća od banke u Srbiji, pa vi vidite koliko banka u Srbiji više zarađuje - delom verovatno i na osnovu ovih duplo većih kamatnih stopa.
 
Treba ići direktno u banke i tražiti ponude za kredite. Budu malo povoljniji. Ko je uzeo kredit sa fiksnom kamatnom stopom prije godinu-dvije, sa 3,xx % fiksne kamate, taj je napravio strašan posao. Manja mu je kamata od inflacije.
I još jedna stvar, 500 € rate danas i 500 € rate za 15-20 godina su dvije potpuno različite vrijednosti. 500 € za 15-20 godina će vrijediti kao danas 150 €.
 
Cene ce pasti na moru, Zlatiboru i tim "nepotrebnim" destinacijama, ali u BG, pogotovo centralne opstine, ostaju slicne cene :)
 
Da, sto se tice samih kamatnih stopa, drugacije su one predstavljene na sajtovima banaka nego kada zapravo udjete sa njima u pricu, i pokazete im konkretan stan koji zelite da kupite, kamata bude niza. Sto se tice samih uslova kredita u globalu, da li bih bas sad izabrala da kupima 11. stan da imam 10- ne bih; sto se tice kupovine stana za zivot kada nemate stan koji vam po strukturi i kvadraturi odgovara- meni je je skroz ok, uzimam kredit na 30 godina, bice mnogo uspona i padova u procesu. Najbitniji aspekti su mi bili- da je cena stana dobra (nasli nekih 20% ispod trzisne), da je fiksni marza banke u okviru kamatne stope dobra (euribor ce vec oscilirati mnogo puta u godinama koje dolaze)
 
Vrh