Pad stambenih kredita je očigledan i videćemo na kraju godine koliki će biti pad.. Mislim da neće biti 90% kako je neko napisao da je za Q1 i Q2, ali će sigurno biti preko 60%.
Pad investicionih kupaca je takođe evidentan, kamata u banci je solidna. Koliko dugo, videćemo.. Da zanemarimo druge načine investiranja, pričamo o štednji i nekretninama.
Ko ima 150k keša, može da dobije oko 3% neto (kad se skine porez) na kamati iz banke i to je oko 4500 eura godišnje ili malo manje od 400 eura mesečno. (yield 3%). Može da se kupi stan za 150k danas i da dobiješ 450-500 eura mesečno neto. AirBNB 7% yield.
Ko je u kreditu koji je podigao poslednjih 2-3 godine, najviše mu je skočila rata, ali je i dobio prinos na skoku cene svoje nekretnine. AKo kažemo da je kupio za 100k stan (učešće 30k) i da on sad vredi 150k, može da ga proda i da plati kapitalnu dobit na razliku.
Ostaje mu njegovo učešće (30k) i 40k razlike u ceni posle plaćanja poreza i zatvaranja kredita u banci plus troškovi selidbe. Opremanje stana koji je upravo prodao nećemo računati, neka je to lagano sređivao (plata, roditelji itd)
70k u banci na štednji ti donosi max 200 eura mesečno i u Bg ne možeš da živiš praktično nigde. Istina, nemaš više ratu i manji su ti troškovi.
SCENARIO 1: Kreće kriza.. Padaju cene nekretnina i raste kamata u banci.. Za 3-4 godine, kupiš isti stan za 100k. On te košta minimum 110k ( overa, porez, renoviranje..) Opet moraš kredit da podigneš, ali si generalno prošao dobro.
SCENARIO 2: Mali pad nekretnina (10-15%), stabilizacija EURIBORA, pad štednje u banci usled manjih kamata.. Nekretnine počinju lagano da rastu, 3%-5% godišnje. Renta počinje da raste.
Sve si manje kreditno sposoban zbog godina. Kupuješ isti stan za 130k. Košta te 140k ( porez, renoviranje, opremanje..). Opet si u kreditu sa sličnom ratom, jel si stariji 3-5 godina.
SCENARIO 3: Nema značajnog pada nekretnina. Teško sranje izbija u Rusiji, 200k Rusa u BG ili neko slično sranje. Renta ide gore možda i puta 2, cene nekretnina +20% godišnje. Ispao si bu****, nemaš stan, nemaš za rentu, raskidaš ugovor o štednji i počinješ da 'krckaš' pare.. Nisi baš dobro prošao u proceni.
Ima verovatno još par varijacija, ali 90% Srba se uklapa u jedan od ova 3 scenaria. Banka dugoročno ne želi da daje kamatu 3-4% i da iz toga daje keš kredite, već želi jaku privredu gde će plasirati svake godine sve više novca. Banka, kupci, država, prodavci, izvođači, investitori i svi ostali učesnici ne žele slom tržišta nekretnina, žele da bude stabilno. Bolje je da padne 30% cena m2, ali da bude stabilno tržište i da postoji PROMET. Tada majstori imaju posla, banka ima posla, država naplaćuje porez, prodavac brzo dodje do keša, kupac uspeva da kupi stan....
Mislim da nije puno teško shvatiti. U Londonu je real estate religija, kao i u mnogo drugih gradova. Naše tržište je manje i manje razvijeno, ali je prilično žilavo i ljudi su vezani za njega, posebno Beograd. Velika dijaspora, nedostatak investicione kulture, regionalni centar...
Neće se predati Beograd tako lako..