Šta je novo?

Cene nekretnina

Čuo sam da je većina banaka podigla učešće za kredit sa 20 na 30%, uprkos tome što je preporuka NBS 10%. To bi značilo da banke očekuju povećanu nesigurnost na tržištu što može biti uvod u stagnaciju potražnje a potom i pad.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Pozdrav, nov sam na forumu, pratim ovu temu vec par nedelja incognito

Svez info, pre par dana zavrsio kredit i realizovao kupovinu stana - banka mi je u poslednjem trenutku trazila povecanje ucesca sa 31% na 35%.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Iskreno ne znam zbog cega se potencira kolicina para koja je upumpana u svetsku ekonomiju kao argument za odrzanje ovih cena. Te pare su plasirane kao pozajmice tj krediti. Da bi nasa zemlja mogla da isplati onih famoznih 100e po coveku morala je da se zaduzi ~400M evra. To su nove pare kreirane putem obveznica ili kredita od MMF itd. E sad dolazi zanimljiva stvar drzava ce morati da namakne 400M plus kamatu na to sve u narednom periodu. Sledeci primer je 30K din po zaposlenom za ona tri meseca blokade, isto uzimanje kredita. Dug drzave je porastao za nekoliko milijardi evra. Takodje drzava je morala da poveca plate zaposlenima u zdr. da nebi pobegli u inostranstvo svi tokom ove pandemije itd itd. Ovde nije u pitanju samo Srbija vec to bukvalno rade sve zemlje. Dug samo raste (zabrinavajucom brzinom) i postavlja se pitanje kako ce drzava da vrati te pare, e to upravo mozemo da vidimo ovih dana. Najsvezije ove nedelje:

1. Porez koji ce sada placati svi freelancer-i i to obracunat u zadnje 4 godine sa sve kamatom
2. Porez na pomocne objekte koji ce biti u visini garaznog kvadrata za datu lokaciju (preskacu poljoprivredne objekte)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788863#p788863:2xumswdm je napisao(la):
elcamino » Pet Okt 30, 2020 4:56 pm[/url]":2xumswdm]Cinjenica je da kupci koji imaju kes nisu puno pogodjeni ovom situacijom i da ce i dalje kupovati stanove po visokim cenama...
Ovo je pitanje, zamisli sledeci slucaj: Freelancer "Pera" inace iz Novog Sada je radio preko neta (Upwork platforma) prakticno na crno. Uspeo je mesecno da namakne 2-3K evra mesecno sto je izvodljivo ako si solidan. Nakon nekoliko godina sklonio je sa strane 70 000 evra. Pre krize resio da si kupi stan u Novom Sadu, nasao i kupio manji dvosoban stan u novogradnji na nekoj malo dalje ok lokaciji. Ove godine mu stize resenje od poreske uprave da mora da retroaktivno plati sve poreze i doprinose u zadnje 4 godine (LINK). Mora da plati sve to plus monstruoznu kamatu i sve to ako se odluci na repogram duga ali tih para nema. Kredit da digne ne moze jer mu je rejting 0 (formalno je bio nezaposlen). Znaci morace da proda stan, e sad je tu sudar sa realnoscu. Mora da proda sto pre jer zalba za resenje ne odlaze njegovu primenu, a kupci su resili da cekaju. Koja ce cena toga biti glavno je pitanje? Ovo nece biti redak slucaj u bliskoj buducnosti.

Ono o cemu ja razmisljam je korona koja nece proci do kraja godine. Jedan od argumenata je bio da ce ovo sve proci za par meseci tj do nove godine. Posle toga ce sve biti po starom, cene ce nastaviti da rastu tamo gde su stale itd. Ukoliko se desi da cemo na kraju morati svi da prelezimo ovaj virus to ce da ima za posledicu hiljade prevremeno slobodnih stanova. Koji ce ili zavrsiti na trzistu ili resiti stambeno pitanje naslednika koji su uspeli da se dogovore o raspodeli. Pogotovo na Novom Beogradu. Broj korisnika sub. infostana je oko 60K u Beogradu i to su vecimo penzioneri koji zive sami. Kod mene u zgradi je otpilike svaki 4 stan takav.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=789058#p789058:3lwoqq5b je napisao(la):
vradovic » 31 Oct 2020 02:08[/url]":3lwoqq5b]Bukvalno :) Kao da zivimo na nekoj klackalici ali je najgore sto onaj koga izglasas odlucuje sve zivo a predstavljaju kao da NBS je nezavisna.
Zato je po meni bitna diversifikacija. Diversifikacija je nista drugo nego kladjenje na sva moguca scenarija :)

Naravno u Srb je to malo ograniceno ali to bi izgledalo ovako. 50k ukupna imovina. Sto vise diversifikujes portfolio sigurniji si :)

20k ucesce - ostatak stan na kredit od 100k.
3k u Cryptovalutama
2k metali srebro/zlato
10k kes
15k akcije na Belex berzi

I da ides na to da ako krene inflacija imas 80k leverage. Ako krene u kontrsmeru mozes da izadjes a gubitak ti je 10-15k.

Vradovicu jel mozes da nam das okviran primer kako bi predlozio diverzifikaciju na primeru porodice koja zivi delom u Beogradu a delom u dijaspori,
kao sto je tvoj slucaj. Nemoj da pises u u konkretnim ciframa, nego samo u %, nisu mi bitni iznosi novca vec logika koliko koji deo imovine ide u koju aktivu.

Hvala unapred.
 
Nece samo freelancere zaklati retroaktivno, tu su i online kockari, stan na dan, bitcoin ljubitelji... Nije tesko pretpostaviti da ce posle obracuna sa ovima ekspresno krenuti u strogu kontrolu i uvodjenje u legalne tokove majstora svih fela koji rade na crno i mesecno prihoduju 1000+ evra, a takvih je vecina.

Amove nece izbeci ni stanodavci, koji verovatno poput freelancera u procentu manjem od 1% placaju porez na prihod za izdavanje u zakup nepokretnosti - mnogima ce ovo pokvariti kalkulacije laganog pasivnog prihoda. Kako ce na ove poreske sokove reagovati ostaci srednja klase ostaje da vidimo, ali mi se cini da ce onih demografskih -100 000 po godini ubrzo postati 150 000...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=789058#p789058:3p5hzh3m je napisao(la):
vradovic » Sub Okt 31, 2020 3:08 am[/url]":3p5hzh3m]Naravno u Srb je to malo ograniceno ali to bi izgledalo ovako. 50k ukupna imovina. Sto vise diversifikujes portfolio sigurniji si :)

20k ucesce - ostatak stan na kredit od 100k.
3k u Cryptovalutama
2k metali srebro/zlato
10k kes
15k akcije na Belex berzi

I da ides na to da ako krene inflacija imas 80k leverage. Ako krene u kontrsmeru mozes da izadjes a gubitak ti je 10-15k.
Ne razumem kako savetujes ovako veliki kredit ako se kladis na inflaciju, jer sa infalcijom rastu i kamatne stope, pa rata raste exponencijalno.

Naravno, raste i cena stana, ali imas gomilu troskova prilikom kupovine i prodaje koji su nepovratni, takodje pojavice se gomila stanova u prodaji iz istog razloga porasta kamata pa je teze prodati itd...
 
tachinni":5tokpqrr je napisao(la):
Pozdrav, nov sam na forumu, pratim ovu temu vec par nedelja incognito

Svez info, pre par dana zavrsio kredit i realizovao kupovinu stana - banka mi je u poslednjem trenutku trazila povecanje ucesca sa 31% na 35%.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Ja znam za 100% sigurnu informaciju da su 3 banke imale ponudu sada za 20% ucesca. Mozda zavisi od delatnosti, ovo je bio IT.

Ja se i dalje nadam da ce neka banka ponuditi sa 10% ucesca. :) Pod tim uslovima bih brzo uleteo u kredit.
 
kolombaja":31u7mnsj je napisao(la):
Čuo sam da je većina banaka podigla učešće za kredit sa 20 na 30%, uprkos tome što je preporuka NBS 10%. To bi značilo da banke očekuju povećanu nesigurnost na tržištu što može biti uvod u stagnaciju potražnje a potom i pad.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Ovo prosto nije tacno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788901#p788901:2qh3dbit je napisao(la):
vradovic » Pet Okt 30, 2020 6:22 pm[/url]":2qh3dbit]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788866#p788866:2qh3dbit je napisao(la):
tragac » 30 Oct 2020 04:03 pm[/url]":2qh3dbit]Kad budu povoljnije cene biće više kamate pa će im doći na isto.

Ovo je definitivno tacno. Moze da se gleda i ovako. Ako dignu kamate cene nekretnina ce pasti. Prakticno taj stimulans ako uspori cene nekretnina idu na dole.
Ne razumem zasto se toliko potencira ta prica od niskim kamatnim stopama, kada se samo 30% prometovanih nekretnina kupuje na kredit.
Druga stvar, onome ko nema svoj stan nece biti presudno za odluku o kupovini da li je kamatna stopa 3 ili 4%, jer ce mu i dalje svakako biti bolje da placa ratu kredita nego kiriju.
 
mentalnodetoniran":19rrhui2 je napisao(la):
Ja znam za 100% sigurnu informaciju da su 3 banke imale ponudu sada za 20% ucesca. Mozda zavisi od delatnosti, ovo je bio IT.

Ja se i dalje nadam da ce neka banka ponuditi sa 10% ucesca. :) Pod tim uslovima bih brzo uleteo u kredit.

I moja firma je IT :)

Kad sam usao u proces kupovine pre dva meseca isto je bila ponuda 20%. Ja sam svakako imao 31% ali su posle mesec i po dana obrade kredita iz "riska" odgovorili da moze ali sa 35%.

Zbog nestrpljivosti i nervoze prodavca sam pristao, inace bih otisao u neku drugu banku.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Jedan od razloga zasto mozda banka digne ucesce to je zbog procene nekretnine.

Nna primer kupujes stan od 100k eura. Regularno ucesce je 20%.
Onda se uradi procena i izlazi procenitelj na teren. Ako procena dodje na primer na 90k onda ce ti Banka traziti 20% ucesca +10k sto ce ti izaci vec na ~30%. Prakticno dosta zavisi od procene vrednosti same nekretnine.
 
Ne, procenjen je stan na iznos iz ugovora. Pritom daleko je od 100k, upola manje.

Meni je iskreno palo na pamet da je kreditna savetnica racunala da cu pokriti razliku kes kreditom pa je na svoju ruku isla na blef da realizuje dva kredita. Ne znam da li je tako nesto moguce, doduse, jedino iskustvo sa kreditima do sad su mi bile kartice.

U svakom slucaju - rekla mi je da ne zna zasto se trazi dodatno ucesce, da ne vidi nikakav razlog za to u smislu kreditne istorije, proseka plate itd...

Eto, cisto moje iskustvo.

Edit:
Drugar je isao u Postansku da vidi za kredit sa 10% ucesca, rekao mu je covek tamo da se takvi krediti u praksi odobravaju samo radnicima poste. Eventualno moze sa 15% za zaposlene u drugim drzavnim ustanovama. Za sve ostale min 20% i kod njih.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Bulbulderac17":111faqrm je napisao(la):
kolombaja":111faqrm je napisao(la):
Čuo sam da je većina banaka podigla učešće za kredit sa 20 na 30%, uprkos tome što je preporuka NBS 10%. To bi značilo da banke očekuju povećanu nesigurnost na tržištu što može biti uvod u stagnaciju potražnje a potom i pad.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Ovo prosto nije tacno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pričao sam sa više kolega koji su u procesu traženja kredita i to su njihova iskustva. U njihovim slučajevima je tačno. Probali su kod nekoliko banaka sa sličnim rezultatima.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
I ja sam čuo da druge Banke idu do 30%. Koliko znam, Štedionica daje 10% jer je državna banka, ali mislim da je to ponuda samo do kraja godine.

To da je samo za zaposlene nema mnogo smisla.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
postanska daje 10% uz suduznika.

pouzdano znam da nijedna od 4 najvece banke neuslovljava sa ucescem preko 20%, tako da ne moze da se zakljucuje da vecina trazi 30%...jedino sto se promenilo je cinjenica da se neka ugostiteljska zanimanju ocenjuju kao rizizna i u tim slucajevima banka ima diskreciono pravo da ne odobri kredit...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Znaš pouzdano jer je neko ovih dana realizovao kredit ili je samo dobio inicijalnu ponudu? Meni je rečeno pre par meseci (maj/juni, nisam siguran) da se krediti ne daju (sva odobrenja stopirana na par dana) dok se ne donese odluka o učešću. Nezvanično je bilo govora da razmatraju 30 i 35%. Nisam se posle interesovao pa ne znam konačnu odluku.
 
Banka ima potpuno pravo i to i radi da od klijenta do klijenta odlučuje o svim finansijskim parametrima kredita. Da bi se kredit odobrio pod određenim uslovima ceo aranžman ( klijent,njegova istorija,zaposlenje,firma,istorija firme,u kojoj oblasti je firma pa tek onda kolateral) se češlja i tek na kraju kada se napravi ta analiza od strane riska banka uradi ponudu.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=789275#p789275:2h48veye je napisao(la):
Bulbulderac17 » Ned Nov 01, 2020 2:09 am[/url]":2h48veye]postanska daje 10% uz suduznika.

pouzdano znam da nijedna od 4 najvece banke neuslovljava sa ucescem preko 20%, tako da ne moze da se zakljucuje da vecina trazi 30%...jedino sto se promenilo je cinjenica da se neka ugostiteljska zanimanju ocenjuju kao rizizna i u tim slucajevima banka ima diskreciono pravo da ne odobri kredit...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ne znam da li Unicredit banka spada u jednu od najveće četiri, ali kod njih je 30% sada. Došao sam da se raspitam o kreditu otprilike onih dana kad je krenula ona priča da će moći i 10% - dobijem detaljne informacije od službenice da traže 20% učešće, ali kao ako bude slučajno manje javiće mi. Ja joj tad kažem da mi je svakako plan da dam 20% i da ne mora to da mi javlja, nego idem da malo razmislim i doći ću za koji dan.
Posle 10-ak dana sam došao u istu ekspozituru i razgovarao sa drugom službenicom, rekao da hoću kredit, na šta mi je ona saopštila da je učešće 30%. Ja šokiran kažem da mi je pre neki dan njena koleginica rekla 20%, a ona kaže nešto u fazonu "zbog povećanog rizika usled korone...".
Jedina razlika je što je ona prva znala da radim kao lekar u državnoj ustanovi, a ova druga nije, nego mi je odmah pričala default priču.
Posle sam u Komercijalnoj uzeo sa 20%.
 
klisko":ey9q3qbw je napisao(la):
Znaš pouzdano jer je neko ovih dana realizovao kredit ili je samo dobio inicijalnu ponudu? Meni je rečeno pre par meseci (maj/juni, nisam siguran) da se krediti ne daju (sva odobrenja stopirana na par dana) dok se ne donese odluka o učešću. Nezvanično je bilo govora da razmatraju 30 i 35%. Nisam se posle interesovao pa ne znam konačnu odluku.
4ica kolega i 2 prijatelja...svi zaposleni u FMCG internacionalnoj kompaniji...svinsu uzeli sa 20% ucesca u poslednjih 2 meseca. Jedan je cak bio u kreditnom birou u poslednjih godinu dana.

Ne Unicredit nije najveca banka..Erste, Raiff, Komercijalna, Credit agricole, Otp i NLB...Intesa zna da zeza oko uslova.


Kod lekara i medicinslih radnika risk moze da trazi vece ucesce...ne moram da kazem zasto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisi dobro pročitao: veće učešće je spominjala ona koja nije znala da sam lekar.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=789076#p789076:1phnxk1u je napisao(la):
tachinni » Sub Okt 31, 2020 7:39 am[/url]":1phnxk1u]Pozdrav, nov sam na forumu, pratim ovu temu vec par nedelja incognito

Svez info, pre par dana zavrsio kredit i realizovao kupovinu stana - banka mi je u poslednjem trenutku trazila povecanje ucesca sa 31% na 35%.

Pa napiši i koja je banka u pitanju da znaju ljudi.
 
Pozz,
ja sam pre neki dana bio u OTP banci, kazu 20% je oke ucesce. Msm da mi je i Inteza toliko trazila, a i CreditAgricole.U Intezi mora da se otplati kredit za 180 meseci max.
Bavim se IT-em.
Iskreno, nadam se da ce cene nekretnina poceti da padaju od Nove godine, znam par agenata za nekretnine,(privatno) oni mi kazu da im posao uopste ne ide dobro od kad je pocela korona i da je pad izvestan.E sad njima, investitorima, drzavi to apsolutno ne ide u korist i eto razloga zasto su cene ovoliko visoke i dalje. Poenta je, ako nekome nije hitno, neka ceka! Sto vise nas ceka, to je pad izvesniji.
Ako neko ima neke druge informacije, neka podeli... pod uslovom da nije agent za nekretnine, investitor, prodavac itd... :D
 
Cekanje takodje ima svoju cenu. Placa se kirija, novac u slamarici gubi vrednost..
 
Мени је лично пад и добар али и лош. Добар јер ћу купити јефтиније, а лоше јер ћу за мање продати. Све је питање како ће се где кретати, могуће је да ближе центру остане исто а на пример где сам сад да падне у провалију
 
Vrh