Šta je novo?

Cene nekretnina

Imaju turizam i ogroman potencijal zbog toga ako se gleda na nivou drzave ali zato kad se drzava bude jos vise otvorila/integrisala u EU ima da ih zaboli finansijski (prosecne ljude). Zato sto ce stranci bukvalno sve da pokupuju. Zive u lupam Svajcarskoj a kupe kucu u CG. Na taj nacin kreiraju bubble. Oni nece privredjivati na teritoriji CG nego ce privredjivati u Swiss a onda dodju povremeno u CG. Sto ce dovesti do toga da ce nekretnine biti jako skupe a plate krs. U Srbiji nemamo taj problem sa turizmom i strancima ali imamo dijasporu koja kreira slicnu stvar.

Ulecu u nekretnine u Srbiji. Ozbiljano pomeranje trzista moze da se desi u Beogradu.


Inace evo jedne zanimljivosti koliko nasih koji su prijavili iz inostranstva da im stize penzija u Srbiju ima
A verujem da ima jos mnogo vise njih kojima stize penzija na recimo US/Kanada/EU racun a dizu na bankomatima u Srbiji ili koriste kreditnu/debitnu odande.
Ma, da, nemaju Švajcarci šta pametnije da rade sa svojim parama nego da kupuju kuće po Crnoj Gori koja je iz ugla Švajcarske bukvalno rupa. Lepota jedna kad se kanalizacija izliva 10 m od plaže, jer su montenigersi prilično lenji i aljkavi da osmisle nešto što zahteva više truda... slabo koga znam ko se vratio iz Crne Gore bez stomačnog virusa.

Veće lažove i jeftine muljatore od agenata za nekretnine teško da sam viđala. Pre neki dan je bila jedna ovde koja kvadratni metar u potkrovlju na Ceraku zreo za renoviranje pokušava da proda po 3.000 EUR po kvadratu😶. Šta nalaga one ljude, pa ono nije normalno...

Tako da, svi smo se na temi usrali i evo, trčimo da kupimo kvadratni metar suterena u Borči po ceni od 2.000 EUR po kvadratu🙃 jer za par meseci će biti 3.000 EUR, 100% provereno.

A posebno je na nas ostavio utisak ovaj tekst, malopre citiran:

,,Basta je rekao da je globalna kriza prema dosadašnjim podacima ostavila manje posledice na Srbiju u poređenju sa većinom evropskih zemalja, a razlog je politička, makroekonomska i finansijska stabilnost Srbije, preneo je Tanjug.

„Srbija je prepoznata kao dobar i pouzdan partner”, poručio je Basta i dodao da u privatizacionom portfelju Ministarstva privrede ima 58 kompanija koje predstavaljaju dobru šansa za investiranje potencijalnih švajcarskih partnera."

Ovaj 100% investira u bankarski sektor u Srbiji da bi dužnicima prodavao nove kredite za refinansiranje kredita u koje su se već zakopali... međutim, u tekstu je predstavljen kao neko ko se divi makroekonomskoj stabilnosti Srbije i eto, baš je odlučio da ulaže u ovu rupu, iz divljenja prema stabilnosti ovako sređene države😶.

Tekst za debile.
 

Evo jedan realan review Vaknukvera u Kanadi. Covek je programer. (taman posto mi ovde volimo da uporedjujemo najvise zarade u Srbiji).
Programer koji jedva sklapa kraj sa krajem. Ono sto mu zameram nije predstavio i osvestio ljude koliko kosta daycare (obdaniste) (besplatno u Srbiji) i nije predstavio koliko je zdravstveno sto je inace katastrofalno. Doduse rekao je extremly long wait time ali nije objasnio nasima u Srbiji da je to gore od naseg doma zdravlja. Posto kod nas obicno ljudi imaju totalnu drugu percepciju. Takodje nije objasnio da je klima u Vancuver s*it cele godine i da piju lekove za lecenje depresije.

Ono sto je objasnio jeste da kupovinu nekretnine kao programer mozes da sanjas. Da su troskovi toliki da si jedva na nuli sa takvom platom. (sto je bukvalno 1% ljudi).
Ono gde je bio iskren sto mi se svidja nazvao je Kanadski imigracioni program "SCAM" e to je realno 7:10. Prava pravcata prevara i sarena laza. Klasicna navlakusa. Standard u Vankuveru je gori od Leskovca. (ali to kad kazes nekome u Srbiji misli da ga za*ebavas). Totalno smo sludjen narod koji ne moze da uvidja realnost.

Zamislite tek kako zive oni koji rade neke obicne poslove a ne programiranje.
 
Ulecu u nekretnine u Srbiji. Ozbiljano pomeranje trzista moze da se desi u Beogradu.
Iz clanka:
Nakon što mu je Basta predstavio pogodnosti za ulaganje u Srbiju, švajcarski investitor je rekao da je zainteresovan za grinfild i braunfild investiranje u oblasti finansija, bankarskog sektora, osiguranja, novih tehnologija i nekretnina, saopštilo je Ministarstvo privrede.
Kad se kaze da neko investira u nekretnine mora da se pravi razlika kad neko kupuje nekretnine i kad neko gradi nekretnine. Oni sigurno nisu ludi da dodju da kupuju po ovim cenama. Ali moguce da hoce da dodje da prave zgrade ovde jer retko gde u svetu mogu da grade stanove i prodaju po naduvanim cenama kao ovde.

Evo jedan realan review Vaknukvera u Kanadi. Covek je programer. (taman posto mi ovde volimo da uporedjujemo najvise zarade u Srbiji).
Programer koji jedva sklapa kraj sa krajem. Ono sto mu zameram nije predstavio i osvestio ljude koliko kosta daycare (obdaniste) (besplatno u Srbiji) i nije predstavio koliko je zdravstveno sto je inace katastrofalno. Doduse rekao je extremly long wait time ali nije objasnio nasima u Srbiji da je to gore od naseg doma zdravlja. Posto kod nas obicno ljudi imaju totalnu drugu percepciju. Takodje nije objasnio da je klima u Vancuver s*it cele godine i da piju lekove za lecenje depresije.

Ono sto je objasnio jeste da kupovinu nekretnine kao programer mozes da sanjas. Da su troskovi toliki da si jedva na nuli sa takvom platom. (sto je bukvalno 1% ljudi).
Ono gde je bio iskren sto mi se svidja nazvao je Kanadski imigracioni program "SCAM" e to je realno 7:10. Prava pravcata prevara i sarena laza. Klasicna navlakusa. Standard u Vankuveru je gori od Leskovca. (ali to kad kazes nekome u Srbiji misli da ga za*ebavas). Totalno smo sludjen narod koji ne moze da uvidja realnost.

Zamislite tek kako zive oni koji rade neke obicne poslove a ne programiranje.
Malo je glupo porediti Kanadu kao jedno od zemalja gde ljudi iz celog sveta hoce da se presele (ukljucujuci i brojne bogatase, odakle potice i velika traznja i visoke cene, a tamo programer i nije jedno od najplacenijih zanimanja, nego obican prosek) i Srbiju odakle se masovno bezi (pa nema opravdanja za visoke cene osim sumnjivih aktivnosti).
 
Poslednja izmena:

Evo jedan realan review Vaknukvera u Kanadi. Covek je programer. (taman posto mi ovde volimo da uporedjujemo najvise zarade u Srbiji).
Programer koji jedva sklapa kraj sa krajem. Ono sto mu zameram nije predstavio i osvestio ljude koliko kosta daycare (obdaniste) (besplatno u Srbiji) i nije predstavio koliko je zdravstveno sto je inace katastrofalno. Doduse rekao je extremly long wait time ali nije objasnio nasima u Srbiji da je to gore od naseg doma zdravlja. Posto kod nas obicno ljudi imaju totalnu drugu percepciju. Takodje nije objasnio da je klima u Vancuver s*it cele godine i da piju lekove za lecenje depresije.

Ono sto je objasnio jeste da kupovinu nekretnine kao programer mozes da sanjas. Da su troskovi toliki da si jedva na nuli sa takvom platom. (sto je bukvalno 1% ljudi).
Ono gde je bio iskren sto mi se svidja nazvao je Kanadski imigracioni program "SCAM" e to je realno 7:10. Prava pravcata prevara i sarena laza. Klasicna navlakusa. Standard u Vankuveru je gori od Leskovca. (ali to kad kazes nekome u Srbiji misli da ga za*ebavas). Totalno smo sludjen narod koji ne moze da uvidja realnost.

Zamislite tek kako zive oni koji rade neke obicne poslove a ne programiranje.
😂😂😂

Bože, pa neverovatno u kakvoj sam zabludi do sada živela... Bukvalno si nam otvorio oči. Nismo znali da su Kanađani puka socijala u odnosu na nas u Srbiji. Kod nas je zdravstvo odlično, vrtići besplatni, mesto u vrtiću dobiješ bez problema, stanarine jako povoljne, stan nađeš bez problema po super ceni, bukvalno niko se ne leči od depresije...

Za to vreme, Kanađani nemaju ni vrtić, zdravstvo im je užasno, programeri su beskućnici jer nemaju dovoljno novca da plate stan, i svi se kompletno leče od depresije...

Ne znam samo kako ti tako pametan i načitan nisi otišao na kanadske forume da ih prosvetliš da dođu ovde u Srbiju kod nas, da vide šta je život?
 
Jedino sto lose Srbija stvarno lose radi je marketing. Zbog tog marketinga (Kandaskog) ogroman deo ljudi zivi u teskoj zabludi. Vankuver i Beograd kao da poredis du*e i oko.
Malo je glupo porediti Kanadu kao jedno od zemalja gde ljudi iz celog sveta hoce da se presele (ukljucujuci i brojne bogatase, odakle potice i velika traznja i visoke cene, a tamo programer i nije jedno od najplacenijih zanimanja, nego obican prosek) i Srbiju odakle se masovno bezi (pa nema opravdanja za visoke cene osim sumnjivih aktivnosti).
Evo jednog klasicnog misljenja nekoga iz Srbije. Odlaze NEINFORMISANI. Oni koji drugacije zamisljaju realan zivot. Srecom sve vise istina isplivava na povrsinu.

Programer u Beogradu sa 2.000 eura i ovaj programer u 6.100 CAD zive slicno. Svakako su iznad proseka i jedan i drugi. Jedino sto su troskovi nekretnine u Kanadi (u odnosu na zaradu) jos uvek dosta visi ali i Beograd je na dobrom putu da se pogorsa odnos zarada/renta. Ono sto je lepo rekao najbolje ces proci ako radis remote a zivis na selu. Pa to mozes i u Srbiji. Uzmes 2000-3.000 eura kao programer i odes na selo gde imas smesne troskove. Procitajte malo i komentare na videu i osvestite se.

Screenshot 2023-02-08 at 12.52.15 AM.png



Screenshot 2023-02-08 at 12.57.02 AM.png
 
Poslednja izmena:
Pazi, ja znam coveka koji u Srbiji zaradjuje oko 2500+ eur i kuka da sastavlja kraj s krajem :) a veruj mi, isto bi ti kukao i da zaradjuje 4000+... Nekad je siromastvo stanje duha, neki ljudi sa 1000, ustede vise nego neko sa 3000. I samo da napomenem da nisu svi u Srbiji programeri, da ne prolazimo kroz statistike po ko zna koji put. Rasteracemo bull ekipu na par dana, posle ce se opet vratiti, ko da nista nije bilo.
 
Jedino sto lose Srbija stvarno lose radi je marketing. Zbog tog marketinga (Kandaskog) ogroman deo ljudi zivi u teskoj zabludi. Vankuver i Beograd kao da poredis du*e i oko.

Evo jednog klasicnog misljenja nekoga iz Srbije. Odlaze NEINFORMISANI. Oni koji drugacije zamisljaju realan zivot. Srecom sve vise istina isplivava na povrsinu.

Programer u Beogradu sa 2.000 eura i ovaj programer u 6.100 CAD zive slicno. Svakako su iznad proseka i jedan i drugi. Jedino sto su troskovi nekretnine u Kanadi (u odnosu na zaradu) jos uvek dosta visi ali i Beograd je na dobrom putu da se pogorsa odnos zarada/renta. Ono sto je lepo rekao najbolje ces proci ako radis remote a zivis na selu. Pa to mozes i u Srbiji. Uzmes 2000-3.000 eura kao programer i odes na selo gde imas smesne troskove. Procitajte malo i komentare na videu i osvestite se.

Pogledajte prilog 153970
Pa jeste, 100% si u pravu, svi koji iz Srbije beže u Kanadu su bukvalno poludeli. Umesto da u Srbiji plaćaju stan 500 EUR, a rade za platu od 600 EUR, lepo mogu da dva tri dana da završe dopisni fakultet iz Marinkove Bare i postanu programeri, a zatim da se presele na selo i odatle rade remote. Nego je problem sa ljudima u Srbiji to što nisu dovoljno ispratili tvoje savete, inače ko zna gde bi smo bili do sada.
 
Pazi, ja znam coveka koji u Srbiji zaradjuje oko 2500+ eur i kuka da sastavlja kraj s krajem :) a veruj mi, isto bi ti kukao i da zaradjuje 4000+... Nekad je siromastvo stanje duha, neki ljudi sa 1000, ustede vise nego neko sa 3000. I samo da napomenem da nisu svi u Srbiji programeri, da ne prolazimo kroz statistike po ko zna koji put. Rasteracemo bull ekipu na par dana, posle ce se opet vratiti, ko da nista nije bilo.
Naravno jasno je da je to sve stanje percepcije ali namerno sam uzeo programera kao primer jer ovde na forumu vole bas njih da uporedjuju jer kao eto oni imaju sansu da kupe nekretninu. (U Vankuveru developeri nemaju sansu). Hocu reci ono sto je bitno je da si iznad proseka jer prosek u kapitalizmu je u problemu i najverovatnije ide na ulicu. Sad da li si ti iznad proseka u Beogradu ili iznad proseka u Vankuveru nece biti neka razlika (osim sto ce ti u Vankuveru biti losije). Prosek je prosek a iznad proseka je iznad proseka.

U danasnje vreme treba da si barem duplo iznad proseka da bi u Beogradu mogao iole da zivis ako nemas svoj stan. Ako imas svoj stan onda ok mozes i sa prosekom da se snadjes na neko vreme.
 
@vradovic Bas ne bi trebalo programera da uzimas kao primer, jer programer je jedno od retkih zanimanja sa kojim mozes da imas relativno pristojan zivot u Srbiji. Ali samo u finansijskom smislu. I dalje ces imati lose zdravstvo, puteve, obrazovanje ,sudstvo, institucije,... Mada i pored toga, programeri odlaze iz zemlje, ne toliko zbog para koliko zbog sistema. Ali za 95% drugih zanimanja nema dileme da je odlazak u inostranstvo definitivno bolji izbor. Zasto godisnje 30k ljudi ode iz Srbije, a retko ko se vrati ako je tamo lose? Nisu ljudi glupi, ne mozes da im prodajes pricu kako je u inostranstvu lose, a da sam zivis tamo. Znamo mi da tamo ne vise pare na drvecu, ali moze da se zivi daleko bolje nego ovde.
 
ja ljude koje znam da su otisli da zive u vankuver, su ljudi koji koji imaju svoju nekretninu u bgu i dobar posao, ali jednostavno im je zivot u srbiji postao nepodnosljiv. i tamo zive kao podstanari ali to im je manje bitno koliko sve ostalo dobijaju
 
Naravno jasno je da je to sve stanje percepcije ali namerno sam uzeo programera kao primer jer ovde na forumu vole bas njih da uporedjuju jer kao eto oni imaju sansu da kupe nekretninu. (U Vankuveru developeri nemaju sansu). Hocu reci ono sto je bitno je da si iznad proseka jer prosek u kapitalizmu je u problemu i najverovatnije ide na ulicu. Sad da li si ti iznad proseka u Beogradu ili iznad proseka u Vankuveru nece biti neka razlika (osim sto ce ti u Vankuveru biti losije). Prosek je prosek a iznad proseka je iznad proseka.

U danasnje vreme treba da si barem duplo iznad proseka da bi u Beogradu mogao iole da zivis ako nemas svoj stan. Ako imas svoj stan onda ok mozes i sa prosekom da se snadjes na neko vreme.
Dobro, sve smo razumeli, evo idemo odmah da podignemo kredit za kupovinu suterena u Borči ceni od 2.000 EUR po kvadratu, pa onda kod tebe u agenciju. Rata kredita će nam biti samo 800 EUR, ali nema veze, važno je da živimo bolje od programera u Vankuveru. To je poenta.
 
Naravno jasno je da je to sve stanje percepcije ali namerno sam uzeo programera kao primer jer ovde na forumu vole bas njih da uporedjuju jer kao eto oni imaju sansu da kupe nekretninu. (U Vankuveru developeri nemaju sansu). Hocu reci ono sto je bitno je da si iznad proseka jer prosek u kapitalizmu je u problemu i najverovatnije ide na ulicu. Sad da li si ti iznad proseka u Beogradu ili iznad proseka u Vankuveru nece biti neka razlika (osim sto ce ti u Vankuveru biti losije). Prosek je prosek a iznad proseka je iznad proseka.

U danasnje vreme treba da si barem duplo iznad proseka da bi u Beogradu mogao iole da zivis ako nemas svoj stan. Ako imas svoj stan onda ok mozes i sa prosekom da se snadjes na neko vreme.
Kapitalizam pre i kapitalizam sada se mnogo razlikuju(najivše u odnosu prema socijanim kategorijama i parametrima ko zaista spada u koju kategoriju). Skoro pa su nebo i zemlja do te mere da ih ne možeš zvati istim imenom. Trebalo bi smisliti novo ime za sadašnji "kapitalizam". Na primer feudo-kapitalizam.
 
Podaci koji se odnose na januar 23. godine na ovom sajtu podrazumevaju kupoprodaju stanova do kog dana u januaru mesecu?

Pitam jer stoji na sajtu da podaci za januar nisu konačni. Da li je u pitanju samo prva polovina januara meseca?
Podaci su nasumicni, ne idu hronoloski. Kako ih RGZ unese u registar cena nepokretnosti, tako ih ja pokupim. Azuriranje se vrzi jednom nedeljno i neke opstine su prilicno azurne, a neke mesec dana kasnije odjednom unesu sve ugovore, nema pravila...
Kada procenim da su podaci kompletni, postavicu mesec kao podrazumevan, skinuti da podaci nisu konacni i "otkljucati" trenutni mesec.
 
Podaci su nasumicni, ne idu hronoloski. Kako ih RGZ unese u registar cena nepokretnosti, tako ih ja pokupim. Azuriranje se vrzi jednom nedeljno i neke opstine su prilicno azurne, a neke mesec dana kasnije odjednom unesu sve ugovore, nema pravila...
Kada procenim da su podaci kompletni, postavicu mesec kao podrazumevan, skinuti da podaci nisu konacni i "otkljucati" trenutni mesec.
Kakva su tvoja predviđanja vezano za cenu nekretnina do kraja ove kalendarske godine?
 
Indeks cena nekretnina u razlicitim zemljama:
1675850045915.png

Screenshot 2023-02-08 at 10.54.23.png

Screenshot 2023-02-08 at 10.55.02.png


Kao sto mozemo videti, pad je vec poceo u ovim zemljama. Slicno je bilo i 2008. Prvo je poceo u ovim velikim zemljama, pa se za godinu-dve-tri prelilo i na ostale manje zemlje.
P.S. U nekim zemljama se vidi ovaj pad, u nekim je stagniranje, u nekim je i dalje rast (da ne bude da sam selektivan), ali ce cak i u ovim zemljama gde i dalje traje rast verovatno uskoro krenuti pad, a u njima je pad obicno i veci nego u ovim vecim zemljama.

Izvor: https://tradingeconomics.com/
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-02-08 at 10.52.42.png
    Screenshot 2023-02-08 at 10.52.42.png
    273,3 KB · Pregleda: 108
Kakva su tvoja predviđanja vezano za cenu nekretnina do kraja ove kalendarske godine?
Bice ono sto sam pricao da ce biti i pre godinu dana, nominalan rast od 10 do 15%. Niko objektivan pri trenutnoj inflaciji ne moze ocekivati pojeftinjenja. Moze ti samo porasti plata za 30% pa da ti nekretnine tako dodju jeftinije.
 
Kapitalizam pre i kapitalizam sada se mnogo razlikuju(najivše u odnosu prema socijanim kategorijama i parametrima ko zaista spada u koju kategoriju). Skoro pa su nebo i zemlja do te mere da ih ne možeš zvati istim imenom. Trebalo bi smisliti novo ime za sadašnji "kapitalizam". Na primer feudo-kapitalizam.
Pa naravno ovo se slazem sa tobom. Ovo je sad neki ekstremini oblik kapitalizma gde mora ono da si mega giga da budes iole ok.

@Wolf
Posto ti znas otprilike koliko se dopuni ugovora do kraja jel ocekujes da:
- januar bude na slicnom nivou kao 2022. godine (po broju ugovora)
- mnogo vise kapitala (Jan 2023. u odnosu na jan 2022) da udje u nekretnine u Srbiji u apsolutnom iznosu
- neki procenat rasta cena u odnosu na januar 2022. (kao sto se vidi na ovom malom uzorku).
 
Poslednja izmena:
ja ljude koje znam da su otisli da zive u vankuver, su ljudi koji koji imaju svoju nekretninu u bgu i dobar posao, ali jednostavno im je zivot u srbiji postao nepodnosljiv. i tamo zive kao podstanari ali to im je manje bitno koliko sve ostalo dobijaju
Ima i onih koji iz istih razloga dolaze iz Kanade u Srbiju:


Sve je do perspektive, trava je uvek zelenija preko.
 
naravno, imas i ljude koji iz bg idu da zive u vlasotince, kao sto i mnogo stranaca koji su dosli u bg sa kojima sam radio, ali niko nije bio u faoznu idem tamo jer mogu da kupim lakse stan to je cela poenta
 
Bice ono sto sam pricao da ce biti i pre godinu dana, nominalan rast od 10 do 15%. Niko objektivan pri trenutnoj inflaciji ne moze ocekivati pojeftinjenja. Moze ti samo porasti plata za 30% pa da ti nekretnine tako dodju jeftinije.
1. Pre par nedelja sam pričala sa jednim agentom koji spada u poštenije. Kaže da im je do skoro svaki drugi kupac bio kreditni, a sada ih gotovo i nema, tek svaki 15-20.

To znači da se broj kupaca praktično prepolovio, samo to agencije kriju. Teško da postoji neko ko je toliko lud da u ovakvoj situacije diže kredit. Kad se prepolovi broj kupaca, cena dugoročno može samo da pada.

2. U celom svetu je recesija, a isto stiže i kod nas, sa malim zakašnjenjem. 2008 godine je počela svetska ekonomska kriza, a kod nas se pad cena nekretnina desio tek u maju mesecu u 2009.

Ovo što pišeš je izvan svake logike. Možemo da kasnimo u odnosu na svet godinu i po dana, ali ne može da nas zaobiđe ono što se u celom svetu događa jer Srbija nije izolovano ostrvo.
 
1. Pre par nedelja sam pričala sa jednim agentom koji spada u poštenije. Kaže da im je do skoro svaki drugi kupac bio kreditni, a sada ih gotovo i nema, tek svaki 15-20.

To znači da se broj kupaca praktično prepolovio, samo to agencije kriju. Teško da postoji neko ko je toliko lud da u ovakvoj situacije diže kredit. Kad se prepolovi broj kupaca, cena dugoročno može samo da pada.

2. U celom svetu je recesija, a isto stiže i kod nas, sa malim zakašnjenjem. 2008 godine je počela svetska ekonomska kriza, a kod nas se pad cena nekretnina desio tek u maju mesecu u 2009.

Ovo što pišeš je izvan svake logike. Možemo da kasnimo u odnosu na svet godinu i po dana, ali ne može da nas zaobiđe ono što se u celom svetu događa jer Srbija nije izolovano ostrvo.
Ok ovo prvo cemo videti kad prodju izvestaji barem za Q1 2023. AKo bude pad svi cemo znati. Treba barem da imas 3 meseca za redom neki trend da kazes jeste to je trend. Za sada do kraja 2022. godine za to sto ti pricas nema nikakvih dokaza. Po mojim informacijama je da je jedna agencija razbila prodaju u januaru. Opet to su samo varijacije od agencije do agencije i tu ne moze da se stvori prava slika. Prava slika je wolf-ov sajt ili RGZ. Broj kreditnih upaca je vec dugo vreme 9%. Znaci 1 u 10 je prosek a ne "svaki drugi".

Nije u celom svetu recesija. Iskreno zvanicna recesija gotovo da nije nigde. Svedska i UK. U Srbiji je rast jos uvek. Sta ce biti u buducnosti to svakako ne znam.
Ono sto je evidetno je da kada pukne neka drzava (Ukrajina, Izrael, Juzna Afrika) tada u nasu zemlju dodju povratnici (nasi ljudi prva generacija) koji se vrate nazad. Njihov povratak za sobom nosi i povratak kapitala. Imali smo jasnu sliku kada je krenula korona (kruzeri, ugostiteljstvo, hoteli...) ti ljudi su se u velikom broju vratili nazad. Mozda to ne deluje kao da ima neki uticaj na nekretnine ali ima. Mi smo u medjuvremenu primili i 200k Rusa/Ukrajinaca. To je sve priliv kapitala. Svaki priliv kapitala utice na rente i na nekretnine. Na primer pekara na zelenom vencu zbog povecanog broja turista, gostiju, povratnika ima veci prihod i samim tim placa lokal i trziste je 'likvidno'.

Sada imamo (jako mali) ali neki broj ljudi koji beze iz Turske. Svakako se pokazalo da je kupovina nekretnine u Turskoj sizofrena ideja. Izmedju Beograda i Turske neko je izabrao Tursku ali ok. Sada nasi ljudi koji rade tamo rade "panic exit" to je situacija gde prodajes sve sta mozes u kombi i povratak nazad. Nije naravno u pitanju veliki broj povratnika.

Ako UK pukne ili Svedska (sto je realno da se ocekuje) ali bas da stucne ozbiljnije onda se moze ocekivati znacajniji broj povratnika. Zbog tog efekta povratnika recesija kada krene ne pogadja Srbiju neko vreme i ima taj efekat kasnjenja. Jer ako dodje 100k odakle god ljudi to kreira likvidnost i potraznju za nekretninama. Tako da moze da se desi da kad pukne neka veca drzava mi zapravo udjemo u bull market a oni da odu u recesiju.

Nikad ne mozes da znas kako ce stvari da se odigraju unapred. Jer sve moze da ode na bilo koju stranu. Prakticno nagadjanje je kocka.

A kad bi me pitala da nagadjam ja bi ti odgovorio "zatisje neko vreme pa zesci bull market".

Rast ocekujem zbog:
- rasta broja turista
- uspostvaljanje bescarinske zone sa Kinom, Arapima, Egiptom...
- prosirenje Aerodroma
- brza prugra sa Budimpestom (opet turisti)
- novi autoputevi (tranzit)
- povratnici iz jos nekih drzava koje ce da puknu
- zaustavljanje rasta kamata
- dolazak 2B investicije u Srb
 
Poslednja izmena:
Ok ovo prvo cemo videti kad prodju izvestaji barem za Q1 2023. AKo bude pad svi cemo znati. Treba barem da imas 3 meseca za redom neki trend da kazes jeste to je trend. Za sada do kraja 2022. godine za to sto ti pricas nema nikakvih dokaza. Po mojim informacijama je da je jedna agencija razbila prodaju u januaru. Opet to su samo varijacije od agencije do agencije i tu ne moze da se stvori prava slika. Prava slika je wolf-ov sajt ili RGZ. Broj kreditnih upaca je vec dugo vreme 9%. Znaci 1 u 10 je prosek a ne "svaki drugi".

Nije u celom svetu recesija. Iskreno zvanicna recesija gotovo da nije nigde. Svedska i UK. U Srbiji je rast jos uvek. Sta ce biti u buducnosti to svakako ne znam.
Ono sto je evidetno je da kada pukne neka drzava (Ukrajina, Izrael, Juzna Afrika) tada u nasu zemlju dodju povratnici (nasi ljudi prva generacija) koji se vrate nazad. Njihov povratak za sobom nosi i povratak kapitala. Imali smo jasnu sliku kada je krenula korona (kruzeri, ugostiteljstvo, hoteli...) ti ljudi su se u velikom broju vratili nazad. Mozda to ne deluje kao da ima neki uticaj na nekretnine ali ima. Mi smo u medjuvremenu primili i 200k Rusa/Ukrajinaca. To je sve priliv kapitala. Svaki priliv kapitala utice na rente i na nekretnine. Na primer pekara na zelenom vencu zbog povecanog broja turista, gostiju, povratnika ima veci prihod i samim tim placa lokal i trziste je 'likvidno'.

Sada imamo (jako mali) ali neki broj ljudi koji beze iz Turske. Svakako se pokazalo da je kupovina nekretnine u Turskoj sizofrena ideja. Izmedju Beograda i Turske neko je izabrao Tursku ali ok. Sada nasi ljudi koji rade tamo rade "panic exit" to je situacija gde prodajes sve sta mozes u kombi i povratak nazad. Nije naravno u pitanju veliki broj povratnika.

Ako UK pukne ili Svedska (sto je realno da se ocekuje) ali bas da stucne ozbiljnije onda se moze ocekivati znacajniji broj povratnika. Zbog tog efekta povratnika recesija kada krene ne pogadja Srbiju neko vreme i ima taj efekat kasnjenja. Jer ako dodje 100k odakle god ljudi to kreira likvidnost i potraznju za nekretninama. Tako da moze da se desi da kad pukne neka veca drzava mi zapravo udjemo u bull market a oni da odu u recesiju.

Nikad ne mozes da znas kako ce stvari da se odigraju unapred. Jer sve moze da ode na bilo koju stranu. Prakticno nagadjanje je kocka.

A kad bi me pitala da nagadjam ja bi ti odgovorio "zatisje neko vreme pa zesci bull market".

Rast ocekujem zbog:
- rasta broja turista
- uspostvaljanje bescarinske zone sa Kinom, Arapima, Egiptom...
- prosirenje Aerodroma
- brza prugra sa Budimpestom (opet turisti)
- novi autoputevi (tranzit)
- povratnici iz jos nekih drzava koje ce da puknu
- zaustavljanje rasta kamata
- dolazak 2B investicije u Srb
Ok, shvatili smo, svi će doći u Srbiju da žive i tu kupiti nekretninu, jer smo trenutno ekonomski lider na Balkanu. Uskoro će sutereni u Borči koštati 5.000 EUR po kvadratu. Odosmo odmah da kupimo dok su još ovako povoljne cene, pa odmah kod tebe u agenciju.

Super što si dao svoje mišljenje, samo, nisam uopšte pitala tebe, već Volfa. Stekla sam određeno mišljenje o tvom znanju i stručnosti, a i o tome koliko vladaš logikom.
 
gadjam ja bi ti odgovorio "zatisje neko vreme pa zesci bull market".

Rast ocekujem zbog:
- rasta broja turista
- uspostvaljanje bescarinske zone sa Kinom, Arapima, Egiptom...
- prosirenje Aerodroma
- brza prugra sa Budimpestom (opet turisti)
- novi autoputevi (tranzit)
- povratnici iz jos nekih drzava koje ce da puknu
- zaustavljanje rasta kamata
- dolazak 2B investicije u Srb
Uporedi ove predikcije sa nekom drugom državom, na primer Rumunijom ili Bugarskom, njihovim infrastrukturnim projektima, brojem turista, prihodima i onda cenama nekretnina kod njih. Na primer njihova emigracija je mnogo veća nego naša u EU zemljama. Da li će kod njih isti scenario biti ili će oni doživeti recesiju i pad, a mi rast? Ili će biti isto u zavisnosti od globalne ekonomske politike(pravila igre)?
 
Uporedi ove predikcije sa nekom drugom državom, na primer Rumunijom ili Bugarskom, njihovim infrastrukturnim projektima, brojem turista, prihodima i onda cenama nekretnina kod njih. Na primer njihova emigracija je mnogo veća nego naša u EU zemljama. Da li će kod njih isti scenario biti ili će oni doživeti recesiju i pad, a mi rast? Ili će biti isto u zavisnosti od globalne ekonomske politike(pravila igre)?
Slabo poznajem te dve drzave iskreno. (Bio sam al ne znam mnogo o njima da bi dao neko misljenje).
Sa tako povrsnim podacima ako je to tako (kako ti pises) verovatno ce proci slicno kao mi, osim ako nemaju nesto drugo negativno.
Rumunski rast je nesto sto svi na svetu vide to je svima jasno. Bugarska se jako dobro drzi ali duvamo im za vratom :)

Svet je globalno selo i najvise sve zavisi od globalne ekonomske politike ALI imas i preraspodele. Recimo pukne Ukrajina 1M ljudi predje u Poljsku imas bull u Poljskoj i slicno. Te stvari nisu zanemarive. Ako dodje do recesije na zapadu (gde mi imamo najvise emigranata) onda naravno da bi doslo do nekog bull-a povratnika. Tako da sve zavisi od hiljadu i jednog faktora.
 
Vrh