Šta je novo?

Cene nekretnina

Zavisi, nekretnine u turizmu značajno generišu zaposlenost i rast, i to odmah, kao u ostalom i poljoprivreda. Turizam i poljoprivreda mogu vrlo brzo da se isplate (2 sezone godišnje)

Ali naša država već danas ima problem da nađe radnu snagu, svi odoše u inostranstvo, tako da smo počeli da uvozimo ljude i nižih kvalifikacija za rad. Neko bi rekao bogati smo ;)!


Evo, prosetaj do Kotora, CG. Oni koji nemaju vise apartmana su prosjaci.
Kad dodje cruizer, gosti potrose za kapucino u kaficu, rucak imaju na brodu.
Infrastruktura i sve ostalo je bedno, korupcija uzasna.
Tu su i dva narko klana, Skaljarski i Kavacki.

Nista drugo nema osim turizma. Pa cak ni mala CG ne moze da zivi smaood turizma i nekretnina, a kamoli Srbija.

Sta ima opstina Savski venac od cene kvadrata na Dedinju i Bgd na vodi? Da nije zdravstvena zastita nesto bolja? Da nije zagadjenje manje?
 
Evo, prosetaj do Kotora, CG. Oni koji nemaju vise apartmana su prosjaci.
Kad dodje cruizer, gosti potrose za kapucino u kaficu, rucak imaju na brodu.
Infrastruktura i sve ostalo je bedno, korupcija uzasna.
Tu su i dva narko klana, Skaljarski i Kavacki.

Nista drugo nema osim turizma. Pa cak ni mala CG ne moze da zivi smaood turizma i nekretnina, a kamoli Srbija.

Sta ima opstina Savski venac od cene kvadrata na Dedinju i Bgd na vodi? Da nije zdravstvena zastita nesto bolja? Da nije zagadjenje manje?

Pa visoka cena je vise posledica nego uzrok privredne aktivnosti. Beogradske visoke cene malo imaju veze sa turizmom, vec sa time sto seu Bg-u vrti dosta para i ljudi zele da budu tamo gde se vrti dosta para. Ili iznajmljuju onima koji zele da budu tamo gde se vrti dosta para. Da nema ljudi spremnih da plate to ne bi ni cene bile tolike.

A ljudi koji placaju te nekretnine generalno generisu i potraznju za pekarama, restoranima, kaficima, prodavnicama, frizerima itd.
 
Evo, prosetaj do Kotora, CG. Oni koji nemaju vise apartmana su prosjaci.
Kad dodje cruizer, gosti potrose za kapucino u kaficu, rucak imaju na brodu.
Infrastruktura i sve ostalo je bedno, korupcija uzasna.
Tu su i dva narko klana, Skaljarski i Kavacki.

Nista drugo nema osim turizma. Pa cak ni mala CG ne moze da zivi smaood turizma i nekretnina, a kamoli Srbija.

Sta ima opstina Savski venac od cene kvadrata na Dedinju i Bgd na vodi? Da nije zdravstvena zastita nesto bolja? Da nije zagadjenje manje?

Ko je rekao da može samo da se živi od turizma i nekretnina!?

Ali ima delova/oblasti naših lepih Srbije i Crne Gore koje definitivno mogu da žive od turizma. Potreban je pravilan pristup, organizacija...jer turizam vuče niz drugih delatnosti, pored osnovnih smeštaja, tu je hrana i piće (pored stranih tu su i male domaće vinarije i proizvodnja domaćih rakija), odnosno i organsku proizvodnju hrane (slatko, med, džemovi...), onda čitav niz malih zanata i domaće radinosti (plastika, metal, drvo, grnčarija, tkanine itd itd...) i sve je to uglavnom vezano za seoske sredine u okolini turističkog mesta čiji stanovnici profitiraju i samim tim nemaju potrebe da idu u inostranstvo. Konkretno je to izraženo na Kopaoniku i Zlatiboru. Da ne pominjem dalje zdravstveni turizam kao jedan značajan deo, pa onda sportski turizam, pa kongresni turizam itd itd
Po meni je BREND najbitniji i BRENDIRANJE određenog kraja

Razumem vaš stav, i sam sam odustao od kupovine investicione nekretnine u gradu možda upravo iz sličnih razloga,...ali složićete se da je velika šteta što imamo jedan mali ali glasni deo idiota i imbecila koji moraju na sve da odreaguju i često pljuju po sopstvenoj zemlji, jer upravo od turizma najviše ima koristi lokalni seoski živalj
 
Pa kupicemo i tu kucu na selu za 10 000e. Nikakav problem. A ostalo u Bg.
I onda smo i mi i ti isti, samo sto mi imamo i koji bezvredni stan pride, neka stoji.
Ne znam zasto toliko preuvelicavas svoju poziciju nad nekim ko ima stan.
Neko ko ima 2 stana u Bg, kupice i tu kucu ako bude trebalo.
 
Tako da s tobom takvim i sličnim ljudima i jeste uzaludno pričati o bilo kakvim promenama i idealima. Nastavi da se podsmevaš i da surfuješ kroz optimizam dok o tvojoj, mojoj i sudbinama svih ostalih ljudi na planeti odlučuju mentalno poremećeni ljudi koji su nas u vreme nikad punijeg kufera ekonomskih entiteta, nauka i filozofija doveli do nikad goreg socio-ekonomskog stanja i nikad veće neizvesnosti i pesimizma za čovečanstvo.
Да ли ико спречава икога да оде на село купи 20 ари земље и живи од те земље. При том држава не наплаћује порез никакав. Ископаш воду и независан си, шта те спречава? Не треба вртић, школа, фризер, струја минимално, ветеринар, интернет, ништа. Деца се друже са кравама. Има толико предивних примера.
 
Sve više sam uveren da će se desiti tačno onako kako sam predvideo. Neće dozvoliti nikakvu deflatornu depresiju. Neće biti ni hiperinflacije ni uništenja valuta. Nominalan rast 3.5%, a inflacija (priznata) 9.1%. Priča se o resetu, a mi upravo živimo taj reset kroz visoke realne negativne kamate, dok se sve ne ispegla! Kao npr uvođenje eura i korigovanje cena u roku od godinu dana posle ili drastičniji primer 1993. u SRJ.



Svi smo u stanovima, jer tu ima posla, kada hleb bude 10 € biće sve drugačije. Stan više neće biti proiritet već bežanija iz istog. U aprilu sam pričao o tome, ali je svima bilo jako smešno, sad već mnogo manje.

Teoretski moguć, gotovo hiperinflatorni scenario, s tim što ako hleb bude 10 eur, taj stan u Mirijevu će stvarno biti 5K eur! S tim što bi to zaista značilo relativno pojeftinjenje stanova, poskupeće samo 3x, dok će hleb (i ostalo neophodno) poskupeti 10x, tako da je realnije bar 10K eur!
 
Malo ja preterujem i karikiram...kriza 1993, plata 20 dm, a pavlaka 1 dm, stanovi od 200 dm do 1000 dm, šta mislite kako se preživljavalo u stanovima??? Pa tako što je gotovo svako imao nekog na selu, pa se hrana nabavljala kako - tako, vozili se kečevi i yugići koji su gutali sve živo (probajte sad u neku Toyotu, ili Vw nasuti smeće od goriva).Tako što smo imali jake firme u kojima se pisali pakete, malo se kraduckalo, imali smo besplatno lečenje (sada je najobičniji pregled 50 do 100 eura). Imali smo industriju, zdravu decu, imali smo besplatno školovanje i studiranje. Danas smo bolestan narod koji ima samo kučiće u stanu, koji završava megatrend faks, i na pinku gleda starlete. Šta mislite da će ova kriza biti blaža od one iz devedesetih??? Pitajte ljude, nikome nije prioritet stan, kada si gladan, a drugo troškovi su tad bili mizerija za stan, stanovi su i prazni mogli biti, ajd da vas vidim u krizi kako plaćate troškove 1000 eura godišnje, i porez a da vam stoji.
 
Nama je u sred te krize gazda digao kiriju sa 150 na 250 maraka (u vreme kada je mamina profesorska plata bila 10 maraka), i time nas prakticno izbacio na ulicu sa sve burazerom koji je bio beba od tri meseca.
Ne secam se da je bilo dzabe stanova tad, nece ih biti ni sad.

Ne racunam ove sto su imali kredite u bezvrednim dinarima. Ako je to scenario koji ocekujes, onda bi uzimanje stana na kredit sad zapravo bila najpametnija odluka.
 
Malo ja preterujem i karikiram...kriza 1993, plata 20 dm, a pavlaka 1 dm, stanovi od 200 dm do 1000 dm, šta mislite kako se preživljavalo u stanovima??? Pa tako što je gotovo svako imao nekog na selu, pa se hrana nabavljala kako - tako, vozili se kečevi i yugići koji su gutali sve živo (probajte sad u neku Toyotu, ili Vw nasuti smeće od goriva).Tako što smo imali jake firme u kojima se pisali pakete, malo se kraduckalo, imali smo besplatno lečenje (sada je najobičniji pregled 50 do 100 eura). Imali smo industriju, zdravu decu, imali smo besplatno školovanje i studiranje. Danas smo bolestan narod koji ima samo kučiće u stanu, koji završava megatrend faks, i na pinku gleda starlete. Šta mislite da će ova kriza biti blaža od one iz devedesetih??? Pitajte ljude, nikome nije prioritet stan, kada si gladan, a drugo troškovi su tad bili mizerija za stan, stanovi su i prazni mogli biti, ajd da vas vidim u krizi kako plaćate troškove 1000 eura godišnje, i porez a da vam stoji.
Павлака је била 1дм али само паковање од 10 кила. Државни станови у откупу су били 1000дм, а они у приватном власништву барем 30 хиљада дм. Додуше тада нису знали за капиталистичке термине РОИ. Фирме нису биле јаке него су се распале, нарочито државне па се њихов буџет пунио из шверца, царина, и непостојећих пореза. Лечење је било тако лепо да није било ни гипса кад поломиш руку, а једино је имао среће неко ко се лечио на ВМА (јер "тада није било непотизма" према сиротињи без шема). Данас лечење кошта 0 динара, постоји партиципација и чекање јер постоје многи пензоси који су болесни па док дођеш на ред. Порођај у породилишту данас кошта 0 динара. Ако нећеш да чекаш имаш приватно, 2000 евра изволи ко ти брани. Деца су била здрава до првог средње када су натезали кајле и ишли с ножевима по крајевима да ломе главе једни другима и скидају патике. Да не причамо о дрогама оног доба. Школе су данас бесплатне, и вртићи. Факултети такође само под условом да си добар ђак. Зашто би лош ђак био на буџету. Књиге су од завода за уџбенике коштале по пакету годишње 50так ДМ. Није било бесплатно ни тада. Можда за ђаке, али за њихове родитеље тешко.

Тада су закупи станова били у просеку 150-200 марака. Локали и канцеларије за бутике су били 300 марака, осим када си био члан партије па добијеш државни простор за 5 марака па даш у закуп за 300. Плате у бутицима и на пијацама у просеку 150-200ДМ. Столари су имали код приватника 300-400 ДМ, док су исти столари код државних фирми типа шипад имали 5 марака. Професори су живели од чекова и бонова, као и већина људи у државном апарату који је тад вероватно бројао преко 2 милиона људи, насупрот милион приватника (којима су врата за деловање отворена `90).

Дакле перцепција о прошлости доста погрешна.
 
@Ljuba82 Надам се да не засниваш прогнозе на Бе92 вестима.

Игноришеш гигантски мехур у ком се налази еквити. Нико не жели да поседује, бар нико од главних глава.

Кина се отвара, иде јача инфлација, стопе иду на горе.

Теза о дуговима пада у воду када више нема ко да узме овакве дугове, јер ни инфлација не може да поједе номинални износ колико тржиште не може да купи вредност.

Нема продуктивности. Комерцијалне некретнине иду прве, а онда и стамбене.

Евро је шајзе валута у овом сценарију који управо гледамо.

Они који причају годинама да ће се ЕУ распасти кад ми будемо требали да уђемо у њу ће се обистинити. А, остаћемо са шамаром који ћемо дати Русима.

Ништа добити нећемо. По правилу, Срби ће испасти глупи и превешће их преко воде. Све због уображености и ега.
 
@Mikie

Ma ne, samo pratim šta se dešava, čak ni Evropa neće završiti u zvaničnoj recesiji, svuda ista šema, nominalni rast koketira oko nule, inflacija priznata skoro dvocifrena! Naravno da će realna kupovna moć da opada svake godine!

Mehur? Sve je to relativno, mehur je onoliki koliko ga pumpaju, kao što je svaki QE sukcesivno pumpao balon (i ne uvek pumpao, dovoljno da ne dozvoli da se ispumpa). Ja ti opet po ko zna koji put kažem, ovo je već preozbiljna inflacija za ovako mlake mere! Umesto da se smanjuje gap, realne kamate postaju sve više negativne! Gle čuda, u lepoj korelaciji sa sve većim deficitima. Ono što neće rešiti fiskalnom ekonomijom, rešiće zaduživanjem i monetizacijom duga! Oni su se presekli i nemaju više gde, mogu samo da biraju koje zlo će izabrati, a moje opklade znaš, kao i šta mislim da će raditi ako se stvarno desi neki debeli pad! Ja još čekam tvoje Black ponedeljke, utorke i sl. ;) Još više od toga, čekam reakciju na to ako/kad se desi!

Što se kreditnog tržišta tiče, pa nažalost jeste tako, sunovrat čoveka srednje klase, ali neće stati, samo će se kapital sve više koncentrisati kod najbogatijih! 2% privilegovanih +10% onih koji ih čuvaju, što fizički, što administrativno i možda još 10% onih koji će se snaći u skladu sa zahtevima tržišta rada. Ostalo roblje, tuga, ali tako je!

Slažem se za evro, ali se isto odnosi i na druge fiat valute u poređenju sa asetima, bez obzira na trenutne mešusobne fluktacije (jačanje $ npr). Naravno da će Evropa da nastrada najgore, a i mi sa njima!
 
@Mikie

Ma ne, samo pratim šta se dešava, čak ni Evropa neće završiti u zvaničnoj recesiji, svuda ista šema, nominalni rast koketira oko nule, inflacija priznata skoro dvocifrena! Naravno da će realna kupovna moć da opada svake godine!

Mehur? Sve je to relativno, mehur je onoliki koliko ga pumpaju, kao što je svaki QE sukcesivno pumpao balon (i ne uvek pumpao, dovoljno da ne dozvoli da se ispumpa). Ja ti opet po ko zna koji put kažem, ovo je već preozbiljna inflacija za ovako mlake mere! Umesto da se smanjuje gap, realne kamate postaju sve više negativne! Gle čuda, u lepoj korelaciji sa sve većim deficitima. Ono što neće rešiti fiskalnom ekonomijom, rešiće zaduživanjem i monetizacijom duga! Oni su se presekli i nemaju više gde, mogu samo da biraju koje zlo će izabrati, a moje opklade znaš, kao i šta mislim da će raditi ako se stvarno desi neki debeli pad! Ja još čekam tvoje Black ponedeljke, utorke i sl. ;) Još više od toga, čekam reakciju na to ako/kad se desi!

Što se kreditnog tržišta tiče, pa nažalost jeste tako, sunovrat čoveka srednje klase, ali neće stati, samo će se kapital sve više koncentrisati kod najbogatijih! 2% privilegovanih +10% onih koji ih čuvaju, što fizički, što administrativno i možda još 10% onih koji će se snaći u skladu sa zahtevima tržišta rada. Ostalo roblje, tuga, ali tako je!

Slažem se za evro, ali se isto odnosi i na druge fiat valute u poređenju sa asetima, bez obzira na trenutne mešusobne fluktacije (jačanje $ npr). Naravno da će Evropa da nastrada najgore, a i mi sa njima!
😂😂
Биће их...
Рекох да је најлакши bear икада, али само у смислу дугог рока, за кратко је пакао.

Инфлација иако једе дуг, ипак онај највећи део остаје, а ни тај не може да се врати.

Почео је и QT, ниси мислио да ће почети.
Стопе иду на горе, и то доста више.
Рецесија је та која ће обуздати инфлацију заједно са пуцањем мехура, а не каматне стопе непосредно. К. с. ће убрзати тај процес.
 
Prosecna plata u bg-u i svi indeksi izvedeni iz nje nisu tacni, to je ocigledno. Cene nekretnina su tu negde mada mislim da su kirije sada nesto vise nego navedene.
 
Pa visoka cena je vise posledica nego uzrok privredne aktivnosti. Beogradske visoke cene malo imaju veze sa turizmom, vec sa time sto seu Bg-u vrti dosta para i ljudi zele da budu tamo gde se vrti dosta para. Ili iznajmljuju onima koji zele da budu tamo gde se vrti dosta para. Da nema ljudi spremnih da plate to ne bi ni cene bile tolike.

A ljudi koji placaju te nekretnine generalno generisu i potraznju za pekarama, restoranima, kaficima, prodavnicama, frizerima itd.
Ne bih se slozio. Pekare koriste svi, a frizere skoro svi.
 
😂😂
Биће их...
Рекох да је најлакши bear икада, али само у смислу дугог рока, за кратко је пакао.

Инфлација иако једе дуг, ипак онај највећи део остаје, а ни тај не може да се врати.

Почео је и QT, ниси мислио да ће почети.
Стопе иду на горе, и то доста више.
Рецесија је та која ће обуздати инфлацију заједно са пуцањем мехура, а не каматне стопе непосредно. К. с. ће убрзати тај процес.
Ne idu dosta vise. Realno su i dalje negativne.
EU i USA su na ratnom budzetu. Stampanje para ne moze da stane sada.
 
@Mikie

Ma ne, samo pratim šta se dešava, čak ni Evropa neće završiti u zvaničnoj recesiji, svuda ista šema, nominalni rast koketira oko nule, inflacija priznata skoro dvocifrena! Naravno da će realna kupovna moć da opada svake godine!

Mehur? Sve je to relativno, mehur je onoliki koliko ga pumpaju, kao što je svaki QE sukcesivno pumpao balon (i ne uvek pumpao, dovoljno da ne dozvoli da se ispumpa). Ja ti opet po ko zna koji put kažem, ovo je već preozbiljna inflacija za ovako mlake mere! Umesto da se smanjuje gap, realne kamate postaju sve više negativne! Gle čuda, u lepoj korelaciji sa sve većim deficitima. Ono što neće rešiti fiskalnom ekonomijom, rešiće zaduživanjem i monetizacijom duga! Oni su se presekli i nemaju više gde, mogu samo da biraju koje zlo će izabrati, a moje opklade znaš, kao i šta mislim da će raditi ako se stvarno desi neki debeli pad! Ja još čekam tvoje Black ponedeljke, utorke i sl. ;) Još više od toga, čekam reakciju na to ako/kad se desi!

Što se kreditnog tržišta tiče, pa nažalost jeste tako, sunovrat čoveka srednje klase, ali neće stati, samo će se kapital sve više koncentrisati kod najbogatijih! 2% privilegovanih +10% onih koji ih čuvaju, što fizički, što administrativno i možda još 10% onih koji će se snaći u skladu sa zahtevima tržišta rada. Ostalo roblje, tuga, ali tako je!

Slažem se za evro, ali se isto odnosi i na druge fiat valute u poređenju sa asetima, bez obzira na trenutne mešusobne fluktacije (jačanje $ npr). Naravno da će Evropa da nastrada najgore, a i mi sa njima!
Inflacija je najlaksi nacin na koji elita moze da obori kupovnu moc stanovnistva bez formalne preraspodele.
Idealna za ratne i vanredne situacije.
 
@MC_
Молим те... Немој напамет да причаш.
Ту и тамо убодеш нешто, али већину не.
 
Prosecna plata u bg-u i svi indeksi izvedeni iz nje nisu tacni, to je ocigledno. Cene nekretnina su tu negde mada mislim da su kirije sada nesto vise nego navedene.
Unosili su ljudi svoju platu tj medijanu- verovatno i naši a i drugi. Vecina ni ne zna i ne mora da zna prosečnu platu. Suština je bila u rangu kad se uporediš sa drugima. Brojevi bez poređenja i konteksta nemaju smisla.
 
Vrh