Šta je novo?

Cene nekretnina

Zar ljudi koji kupuju stanove da bi ih kasnije iznajmljivali ne pokusavaju da urade bas to? Ne rade vise i zive od kirije?

Ako sam dobro razumeo, izgradnja treba da stane u Beogradu (da bi se ‘oslobodili investitora’), ljudi da se isele iz istog, masovno odu u penziju ranije, dok se istovremeno zaustavi imigracija (koje i nemamo previse al bolje da i ne pocinje)? To su neke od stvari koje si pisao ovde. Kako bi to funkcionisalo, kako mislis da bi zemlja izgledala kada bi se ukombinovala ta cetiri faktora?
Ja znam gomilu ljudi koji nece ostati na ulici, vratice u svoje Kraljevo, Zajecar, Vrsac..... u svoje stanove.
Tamo ce morati da se organizuju ili da umru.
Svi cemo biti pred tim izborom.
 
I ja ću takođe ostati bez posla, jer radim u građevinskom sektoru. Spremam sam za povratak, znam da će biti jako teško. Skoro sam govorio za drvo, lik se ismevao kao ide da uzme naramak drva, da menja za stan u centru. Drveta nema trenutno, gde da se kupi ( a još nisu kriza ni zima u punom jeku). Hrana isto, o ostalom da ne govorim. Svi smo u stanovima, jer tu ima posla, kada hleb bude 10 € biće sve drugačije. Stan više neće biti proiritet već bežanija iz istog. U aprilu sam pričao o tome, ali je svima bilo jako smešno, sad već mnogo manje.
 
Sestra mi se interesovala pre 2 godine, za stan u Novom Sadu, sve skupo, gleda stan 74 hiljade eura može za 70. Posle dugo vremena zovu iz agencije hitno da dođe ako ima keš samo 52 hiljade taj stan, čovek se smorio od prodavanja stana. Naravno sestra pazarila odmah, niko nije hteo da plati više. Naravno govorim za Novi Sad. Na Novom Beogradu do prošle godine, koliko god da stave (realna cena) nema spuštanja, prodavalo se brzo ako valja. Sada su digli, i dižu i dalje cene, ali prodaja je stala. Proverite podatke za Maj 2022.

Nije me mrzelo pa sam proverio podatke za Maj 2022. jer ovde konstantno citam neke informacije iz neke paralelne realnosti. Period 1.5. - 15.5. (ne mogu da stavim ceo maj jer rgz kasni sa upisima, pominjali smo to vise puta):

OPSTINA - 2021 - 2022
Vozdovac - 65 - 87
Vracar - 49 - 45
Zvezdara - 81 - 94
Zemun - 72 - 47
Novi Beograd - 70 - 100
Palilula - 72 - 71
Rakovica - 36 - 33
Savski Venac - 46 - 61
Stari Grad - 32 - 47
Čukarica - 47 - 21

Nikakvog pada u Maju nema.
 
Kopaonik - poceli temelji, stala gradnja. Imam informaciju jos za jedno mesto u okolini Beograda. Kаžu da čekaju da se ustale cene materijala, obračunaju cenu pa onda da prodaju...
 
Sledeće nedelje euribor dolazi do nule i kreće u plus. Nažalost, prognoze ekonomista i mislećih ljudi se obistinjuju. Papirićima će porasti vrednost uprkos inflaciji. Kripto u beru, akcije uskoro. Mozda jedino u zlato ulagati ali nisam siguran. Stanove neću ni komentarisati. Ekipica Zlatnog Tigra na aparatima.
Акције и крипто су одавно у беру, преспавао си моја писанија... Једино ако мислиш на званичне декларације, али то је "бета" на квадрат.

Све иде ниже, и то доста.

*Највећа рецесија за наших живота.*
 
Dace bog da sva gradilista stanu.
Moramo da prodjemo kroz pakao, kroz zestoku recesiju da bi se izlecili.
Da dodje do napustanja gradova.
Ниси нормалан ако призиваш те ствари.

Очигледно да си умислио да ће инвеститори да изгубе не знам шта... Људи ће гладовати, инвеститорски урбанизам је најмањи проблем у том срању. Стварно ниси нормалан.
 
MIslim da je investitorski urbanizam najveci problem Beograda, uz zagadjenje.
Razmisli.
Ako stanu investitori staje Vesic.
Ako stanu investitori nece stati taksisti, pijace, frizeri itd.
Gradjevinski radnici vratice se na jug Srbije.
Bice dobro.
 
Ниси нормалан ако призиваш те ствари.

Очигледно да си умислио да ће инвеститори да изгубе не знам шта... Људи ће гладовати, инвеститорски урбанизам је најмањи проблем у том срању. Стварно ниси нормалан.

Ili da objasnim ovako. MI nemo sopstveni kapital jer se ulaze toliko u nekretnine.
Ako ne bude bilo moguce da se ulozi u nekretninu ili da se uzme kredit od 200000E, moci ce da se ulozi 10000E, mozda sa jos nekim u neku proizvodnu delatnost.
Ta delatnost ne mora da bude u Beogradu.
Ulozice se u gajenje pecuraka, detelinu (stocnu hranu), u neku pekaru, u uzgoj ovaca na Kosjericu itd.
Ti ljudi vapiju za kapitalom.
Skupi lanci globalizacije ce biti pokidani i mi zivimo prvu fazu tog procesa.
Svet kao sistem ide na nizi energetski nivo (nizi nivo troskova).
 
Једно огромно НЕ за тезе. Стаје Весић, веруј да долазе још гори. Увек има горе.

Просто, то што очекујеш је само уобразиља. Желуш да тако буде, па верујеш да ће тако бити. То се зове илузорност. Немој да верујеш у илузије, то је странпутица.
 
MIslim da je investitorski urbanizam najveci problem Beograda, uz zagadjenje.
Razmisli.
Ako stanu investitori staje Vesic.
Ako stanu investitori nece stati taksisti, pijace, frizeri itd.
Gradjevinski radnici vratice se na jug Srbije.
Bice dobro.
Ti želiš brza i jednostavna rešenja za probleme koji se dugoročno rešavaju.

Radnici koji odu iz Beograda znači manje posla za pijace, taksiste, frizere... što dovodi do manjih poreza i manjka novca u gradskoj kasi, što otvara vrata još većoj korupciji. Gradi se još gore, sa gorom infrastrukturom i lošijim kvalitetom gradnje jer tržište ne može da plati kvalitet.

Građevinski radnik koji izgubi posao u Beogradu neće otići na jug Srbije da radi, otićiće negde na zapad, B. Istok ili u Rusiju, gde su uostalom hiljade građevinara i do sada otišle.

Na jug sa svojom profesijom može samo da ode da bude nezaposlen i bude socijalni slučaj. Da je mogao raditi u rodnom gradu ne bi ni išao u neki drugi grad.

Što se tiče ulaganja novca umesto u nekretnine u neki posao, ljudi to ne žele, nemaju vremena za to. Nekretnine su (bi trebalo) čuvar vrednosti i služe za pasivni (bez rada i gubitka vremena) dohodak ako se izdaje. Ljudi koji imaju par stotina hiljada evra već imaju posao (očigledno dobar) koji im oduzima vreme. A zašto nemamo razvijenu berzu i ostale mogućnosti za sticanje pasivnog prihoda (ili skupljanje kapitala ako si preduzetnik) je druga priča.

Umesto što čekaš slom i da dobiješ otkaz i vratiš se na selo i baviš poljoprivredom i pravljenjem dece, možeš to da ubrzaš i pokreneš taj plan samostalno.
Ne moraš da čekaš da neko tamo nešto odluči umesto tebe. Ako misliš da je to najbolja opcija, šta te sprečava da kreneš danas u ispunjenje tog cilja?
 
Ti želiš brza i jednostavna rešenja za probleme koji se dugoročno rešavaju.

Radnici koji odu iz Beograda znači manje posla za pijace, taksiste, frizere... što dovodi do manjih poreza i manjka novca u gradskoj kasi, što otvara vrata još većoj korupciji. Gradi se još gore, sa gorom infrastrukturom i lošijim kvalitetom gradnje jer tržište ne može da plati kvalitet.



Umesto što čekaš slom i da dobiješ otkaz i vratiš se na selo i baviš poljoprivredom i pravljenjem dece, možeš to da ubrzaš i pokreneš taj plan samostalno.
Ne moraš da čekaš da neko tamo nešto odluči umesto tebe. Ako misliš da je to najbolja opcija, šta te sprečava da kreneš danas u ispunjenje tog cilja?
Nije moguce da je ekonomija zasovana na investitorskom urbanizmu najbolja stvar za nas? Jedina aktivnost bespomucno zidanje kvadrata. To je najgluplje resenje. Kroz istoriju se pokazalo da su drzave koje su prihode bazirale na nekretninama i rentijerstvu propadale.

Zasto bih se ja bavio poljoprivredom kad ne znam nista o tome. Govorim o ljudima koji znaju, koji imaju zemlju, a bili su prinudjeni da dodju u Beograd.
 
Ti želiš brza i jednostavna rešenja za probleme koji se dugoročno rešavaju.

Radnici koji odu iz Beograda znači manje posla za pijace, taksiste, frizere... što dovodi do manjih poreza i manjka novca u gradskoj kasi, što otvara vrata još većoj korupciji. Gradi se još gore, sa gorom infrastrukturom i lošijim kvalitetom gradnje jer tržište ne može da plati kvalitet.
Bitno je da popusti pritisak, da u Beogradu ne bude posla. Onda ce ljudi naci nesto da rade na drugim mestima u Srbiji.
Da ne budu ljudi samo Glovo raznosaci, to nema perspektivu.
 
Dobro je sto dolazi vreme kada ce trziste nekretnina biti regulisano eksternim faktorima.
 
Ako u Bg ne bude posla, ne znam kakvog posla ce biti po manjim mestima.
Zasto ne zapocnes ciklus, evo mozes da batalis to tvoje preduzetnistvo i zapocnes cuvanje ovaca u nekom selu.
Ne znam zasto neki propagirate neki sistem vrednosti, a sami ne zelite da ga zivite.
Pa, ja sam preduzetnik u gradu, onaj ko ima zemlju, pasnjake i ovce je preduzetnik na selu.
Ja vec zivim kao sto govorim, nikog ne opterecujem. Nemam kola, ne treba mi od infrastrukture mnogo.

S druge strane ja sam rodjen i vlasnik stana u Beogradu. Zasto bih se ja selio, a ne oni koji su vlasnici nekretnina i zemljista van Beograda.
Oni treba da idu na svoje, kao sto sam ja na svom.

Evo, covek kome je deda ostavio celo domacinstvo sa svim sto treba da ima i razradjen posao, dolazi ovamo da bude nocni cuvar.
Mogao je da bude gazda tamo, a ovde je sluga i socijalni slucaj kome isti deda od poljoprivredne penzije mora da salje novac.
Znaci, ima sta da se radi van Beograda.
Ljudi ne mogu da dodju do radne snage koliko je potreba i zaposljavaju babe koje jedine hoce da rade.

S druge strane, u gradovima u provinciji vlada ocaj.
Zato bi trebalo da se nama u Beogradu poveca porez, a da se tamo porez smanji.
Da bi ljudi tamo otvarali preduzetnicke firme.
Trebalo bi pojednostaviti pravila za preduzetnicke firme, tako da moze da se radi bez dvojnog knjigovodstva izvan pausala.
 
Poslednja izmena:
Opet krećeš od kraja.
Ko je rekao da je ekonomija zasnovana na investitorskom urbanizmu dobra/jedina moguća za nas.

Prelaziš preko nekoliko činjenica.

Ljudi neće/ne žele da rade za mizerne plate.

Ako im daš mizerne plate pokušaće da nađu nešto bolje. Srbija je u takvom geografskom položaju da to i nije toliko teško.

Da bi ekonomija napredovala i taksista, frizer, prodavac na pijaci mogao da proda svoj proizvod i uslugu mora postojati neko sposoban to da plati. U zavisnosti od kupovne moći kupaca zavisi koliko dobro živi frizer u Srbiji i Švajcarskoj, taksista u Beogradu i Milanu (pominjani na drugoj temi) ili prodavac voća i povrća sa poljoprivrednog gazdinstva u Srbiji i Nemačkoj.

Oni rade isti posao, ali su im plate i standard života umnogome različiti. Zašto? Zbog ljudi koji plaćaju tu njihovu uslugu.

I tu dolazimo do nekretnina. Ako u Srbiji/Beogradu raste potražnja za nekretninama to znači da postoje ljudi koji to mogu/žele da priušte.

Ukoliko su generatori tražnje preduzetnici, inženjeri, doktori... jednom rečju viša srednja klasa, to je odlično jer to znači porast njihovog kvaliteta i u drugim sferama života (frizer, taksista, pijaca) i bolji život i za ostale.

Ukoliko su generatori tražnje krupni kapital, špekulativni kapital, pranje kriminalnog/polulegalnog novca to je loše jer ovi iz gornje grupe ne mogu doći do nekretnine i dovodi do njihovog odliva. Što je pogubno za ekonomiju.

Šta je uzrok povećanja cena jedno ili drugo je tema rasprave (ja naginjem drugom).
Kompletno zaustavljanje gradnje je siguran znak da je grad/država mrtva.
 
I ja ću takođe ostati bez posla, jer radim u građevinskom sektoru. Spremam sam za povratak, znam da će biti jako teško. Skoro sam govorio za drvo, lik se ismevao kao ide da uzme naramak drva, da menja za stan u centru. Drveta nema trenutno, gde da se kupi ( a još nisu kriza ni zima u punom jeku). Hrana isto, o ostalom da ne govorim. Svi smo u stanovima, jer tu ima posla, kada hleb bude 10 € biće sve drugačije. Stan više neće biti proiritet već bežanija iz istog. U aprilu sam pričao o tome, ali je svima bilo jako smešno, sad već mnogo manje.
Meni je i dalje mnogo smesno.

Sve ti to lepo pises, al krajnji cilj je da zamenis nesto za stan u centru. Najbolje da ti ga neko da za dzabe.
 
To je ta botovska zamena teza. Znači kriv je onaj ko svojim radom želi nešto da postigne po nekoj fer ceni i proglašava se za nekog ko želi nešto za džabe.
Prisustvujete uništenju vrednih i normalnih ljudi. Ljudi sa dobrim platama preko 2k eur moraju u ovim uslovima da otplaćuju prosečan stan do svoje starosti. O onoj većini sa prosečnim primanjima da i ne govorim. Svako će se snaći ali dostojanstvo neki neće nikada imati niti znaju šta je to.
 
To je ta botovska zamena teza. Znači kriv je onaj ko svojim radom želi nešto da postigne po nekoj fer ceni i proglašava se za nekog ko želi nešto za džabe.
Prisustvujete uništenju vrednih i normalnih ljudi. Ljudi sa dobrim platama preko 2k eur moraju u ovim uslovima da otplaćuju prosečan stan do svoje starosti. O onoj većini sa prosečnim primanjima da i ne govorim. Svako će se snaći ali dostojanstvo neki neće nikada imati niti znaju šta je to.

Ti ako ozbiljno mislis da je realno i fer da se menjaju drva za stan u centru, to su vec neke opasne iluzije.

Sad nije kul sto ne moze svako da kupi stan u centru... Pa zato postoje prigradska naselja. Nigde u Evropi nema da neko sa prosecnim primanjima kupuje stanove po centru grada.
Da su preduvane cene jesu, i da ce pasti hoce. Ali mozda max 20-25%. Nece stan od 300k da se proda za 30k nikad.
 
Pa poskupljenje Beograda cini manje gradove privlacnijim. Ako u jednom gradu ode, lupam, 50% zanatlija za Bg, preostali ce imati vise posla i racunica 'da li da odem u Bg i placam 100% vise kiriju/ratu ili ovde za nesto manje da zivim realno bolje' ce sve vise naginjati ka ostanku. To je otprilike najzdravija putanja kojoj bi trebalo da se nadamo.

Nadati se da se u Bg-u desi propast koja ce naterati ljude da se vrate u unutrasnjost je toliko naopaka logika da ja nemam reci. Imas kurje oko i nadas se amputaciji noge kao resenju.
 
Pisano je i ovde o digitalnoj revoluciji i šta to zmači za zaposlenost i kako može da izgleda budućnost a neki su to nazvali naučnom fantastikom.

Jednostavno sa većom primenom tehnologije koja je manje zavisna od ljudskog rada doćiće do rasta nezaposlenosti koja samo jednim delom će biti kompenzovana rastom tražnje za nekim zanimanjima poput programera ili nekih delatnosti poput turizma.

Ne može se očekivati da će manuelni radnici svi naučiti da programiraju niti da su to sposobni a čine većinu u ukupnoj populaciji.

Ovo prekomponovanje je već otpočelo uz primese rasta nejednakosti. Kome će se ovi stanovi projektovani da budu u upotrebi i 200+ godina izdavati i po kojoj ceni ni meni nije jasno - to će biti neka vrsta mrtvog kapitala. Ne radi se o totalnoj kataklizmi Pobesnelog Maksa ali neminovno je bilo i da konji ispadnu iz upotrebe nakon industrijske revolucije pa to se dešava i sa ljudima kao radnom snagom. Da li će država to regulisati putem socijalnih davanja naročito u manje razvijenim zemljama, da li će biti povećane migracije, nestašice hrane, bolesti, ratovi, revolucije.. ostaje da se vidi.
Ovo je apsolutno tačno, drago mi je da se makar malo širi svest ljudi o tim problemima.

Svet je već prenaseljen, i biće još više prenaseljen jer će populacija planete da raste do 2050. a problem prenaseljenosti da traje bar do kraja veka. Znači problem prvi.
A na sve to, broj poslova iz godine u godinu sve više smanjuje i sve veći broj ljudi postaje tehnološki višak. Problem drugi.
I za kraj, resursa će biti sve manje i manje, a i sama planeta kao ekosistem na ivici pucanja. Dakle, problem treći.

Znači imamo dupli trostruki problem - svet će biti prenatrpan čitav ovaj vek, a poslova i prilika, kao i resursa, sve manje i manje. To je recept za katastrofu. Ali se o tome nedovoljno priča i nedovoljno se radi na tome. Ponajviše zato što svakoj svetskoj vladi i centru moći, i onim kapitalističkim i onim komunističkim, odgovara da imaju poveći broj očajnika koji će biti voljni da svake godine rade sve više i više za sve manje i manje. Problem će naravno nastati kada se u tom robovlasničkom nastojanje pređe određena kritična masa, pa se jednog dana dobije svet sa tipa 30% nezaposlenih bez prihoda i budućnosti. E onda kad krenu građanski ratovi i urušavanja društava, biće kolaps širom sveta.


Ljudi su se druge polovine 20. veka užasavali pomisli da nuklearne bombe mogu sve da ih zbrišu i okončaju, ako ne čovečanstvo, onda bar civilizaciju. Danas, iako ta opasnost i dalje stoji (pogotovu sada kad su se sve psihopate u Vašingtonu, Moskvi, Briselu, Pekingu uskopistile), mnogo je veća opasnost to da svi odemo u božju mater pod težinom bolesnog kapitalističkog, konzumerskog i globalstičkog ekonomskog uređenja koje je nametnuto celoj planeti. Više nam ne trebaju bombe da se okončamo. Dovoljno je samo da previše ljudi globalno ostane bez posla i ceo svetski poredak i uverenja počinju da padaju kao domine.
 
Poslednja izmena:
Gde su podaci da se broj poslova iz godine u godinu smanjuje? Nismo ni blizu tolikog stepena automatizacije. Na kraju se ispostavlja da neke od najvecih manjkova imamo bas u manuelnim zanimanjima.

Jos od prve industrijske revolucije se prica kako cemo eto svi sem nekolicine privilegovanih ostati bez posla a ispostavilo se da je maltene svaka tehnologija koja je 'ubila' neko zanimanje proizvela bar tri nova koja nam do tada nisu ni padala na pamet.

Isto tako je i sa resursima. Prosli smo jedno 5 rokova u kojima je procenjivano da cemo ostati bez nafte, pa nikako da nestanemo, stalno otkrivamo nacine da izvlacimo vise. U trenutku kada je zaista nestane, verovatno cemo uveliko imati alternative. Ako vec danas imamo zemlje u kojima se kupuje vise elektricnih automobila nego sa SUS motorima, kakva ce situacija biti tek za 20 godina.
Ista prica je i za hranu, pricalo se svojevremeno da mozemo da nahranimo maks 3-4 milijarde ljudi, a sa danasnjom tehnologijom mozemo da nahranimo 15 (broj koji sa sadasnjim demografskim kretanjima nikada necemo ni dostici). Neke zemlje su vec dostigle 'peak farmland' i kolicina potrebne obradive zemlje se smanjuje.
Slicno je sa vecinom drugih resursa. Npr, u Evropi danas ima vise sume nego pre 30 godina.

Naravno da napredak ne osecaju svi kontinenti, zemlje i slojevi stanovnistva u isto vreme i podjednako, i naravno da stvara i neke potrese, ali je svakako bolje od nekakvog kulta smrti i nade u veliki reset. Nismo dosli ovde gde smo sada tako sto su ljudi dok su bili sakupljaci bobica cekali da pola ljudi pomre da bi ostalo vise bobica za prezivele, vec tako sto su izmislili nacine kako da dodju do jos pouzdanije hrane od tih bobica.

Sve u svemu, resenje nasih problema je vise civilizacije, tehnologije i napretka, a ne nuklearni ratovi i apokalipsa.
 
Vrh