Šta je novo?

Cene nekretnina

Primetio sam da mi više od cena nekretnina smeta neprofesionalnost prilikom prodaje istih. Kako je tražnja bila ogromna, agenti su se očigledno navikli da prodaju stanove koliko god aljkavo pristupili čitavom procesu.
Evo, sad gledam: jedan isti stan prodaju dve agencije (ništa čudno), ali jedna ga oglašava na 62m2 za 161.200, a druga ma 66m2 za 165.000. Bilo bi poželjno da makar oko kvadrature postoji neki konsenzus, zar ne?
Ima još jedna zanimljiva fora, kada stan poprilično dugo stoji na oglasima (jer je naravno precenjen), oni mu odjednom povećaju kvadraturu za 5,6m2. Uknjiženo je ovoliko, ali je mereno ipak više. "Mereno"?? Ko je merio? Agent doneo metar pa se malo zaigrali po stanu. Svašta...
 
Razlika je obično u balkonu terasi nekad to nije ulazilo u kvadraturu
 
Razlika je obično u balkonu terasi nekad to nije ulazilo u kvadraturu
Fora je u tome što ni to ne možeš da znaš, jer gotovo uvek računaju kvadraturu sa terasom, pa se onda zaigraju i onda bude knjiženo, mereno, bez, sa, ne znamo ni sami. Nigde tačno nije navedeno na koliko je stan uknjižen i kolika mu je terasa, što znači da hoće da izmuljaju tako da kvadrat deluje jeftinije.
 
Primetio sam da mi više od cena nekretnina smeta neprofesionalnost prilikom prodaje istih. Kako je tražnja bila ogromna, agenti su se očigledno navikli da prodaju stanove koliko god aljkavo pristupili čitavom procesu.
Evo, sad gledam: jedan isti stan prodaju dve agencije (ništa čudno), ali jedna ga oglašava na 62m2 za 161.200, a druga ma 66m2 za 165.000. Bilo bi poželjno da makar oko kvadrature postoji neki konsenzus, zar ne?
Ima još jedna zanimljiva fora, kada stan poprilično dugo stoji na oglasima (jer je naravno precenjen), oni mu odjednom povećaju kvadraturu za 5,6m2. Uknjiženo je ovoliko, ali je mereno ipak više. "Mereno"?? Ko je merio? Agent doneo metar pa se malo zaigrali po stanu. Svašta...
Kod starogradnji postoje stanovi koji su uknjkženi na manje kvadrata nego što imaju jer pomoćne peostorije- ostava, "devojačka" soba I terasa nisu ulazile u kvadraturu stana. Naravno, ima I slucajevo da neko nešto dozida I nabubudži naknadno, ali takve stanove ne bih uzimao u razmatranje
 
Kod starogradnji postoje stanovi koji su uknjkženi na manje kvadrata nego što imaju jer pomoćne peostorije- ostava, "devojačka" soba I terasa nisu ulazile u kvadraturu stana. Naravno, ima I slucajevo da neko nešto dozida I nabubudži naknadno, ali takve stanove ne bih uzimao u razmatranje
Znam, i to vešto koriste da te na kraju zbune. Svakako možeš da proveriš na kraju u papirima sve, ali je oglašavanje previše aljkavo, to meni smeta. Ne prodaješ čarape za 200rsd, nego stan od 160 hiljada evra. Navedeš kvadraturu prostorija, slikaš plan prostorija neki, bilo šta što će povećati transparentnost. Ali to im očigledno nije potrebno. Ide i ovako. Baciš koju sliku telefonom i sklepaš neki tekst za 5 minuta, dovoljno je.
 
Drugaru Investitoru prilikom prodaje stana došao bračni par arhitekte sa laserom i metrom i premeravali stan i pravili skicu i detaljnu površinu, kaže im da prvi put to vidi, oni mu odgovaraju da su imali već dosta neslaganja sa navedenom površinom prilikom traženja nekretnina i da sada neće da rizikuju više.
 
Evo jednog zanimljivog primera sa jednim oglasom za starogradnju na nbg,
naime vidim oglas za trosoban cena 195000 ali stan u skroz ok stanju (kupatilo ekstra) sa sve namestajem (koji je bio skroz ok),
pozovem ja za razgledanje i broker mi kaze kao vlasnici su bolesni aj da se cujemo za nekoliko dana a za nekoliko dana oglas nestane - ja mislio prodat, kako i ne bi u takvom stanju za te pare - kad ono medjutim!
Nije prodat nego mi je jednostavno izasao iz filtera jer su stavili novu cenu 220000! Lol
to je bilo u januaru-februaru...
Pogledam ja pre neki dan oglase i vidim taj isti opet na 195-198 (zavisno od agencije)
Znaci imali su ponude po prvobitno oglasenoj ceni pa im zinulo dupe i digli cenu - naravno po drugoj ceni vise nisu dobijali nikakve ponude pa posle nekoliko meseci vratili skoro na staru...
 
Evo jednog zanimljivog primera sa jednim oglasom za starogradnju na nbg,
naime vidim oglas za trosoban cena 195000 ali stan u skroz ok stanju (kupatilo ekstra) sa sve namestajem (koji je bio skroz ok),
pozovem ja za razgledanje i broker mi kaze kao vlasnici su bolesni aj da se cujemo za nekoliko dana a za nekoliko dana oglas nestane - ja mislio prodat, kako i ne bi u takvom stanju za te pare - kad ono medjutim!
Nije prodat nego mi je jednostavno izasao iz filtera jer su stavili novu cenu 220000! Lol
to je bilo u januaru-februaru...
Pogledam ja pre neki dan oglase i vidim taj isti opet na 195-198 (zavisno od agencije)
Znaci imali su ponude po prvobitno oglasenoj ceni pa im zinulo dupe i digli cenu - naravno po drugoj ceni vise nisu dobijali nikakve ponude pa posle nekoliko meseci vratili skoro na staru...
Sve nekretnine su preskupe, i onda kad izadje u oglasima stan koji je povoljniji od tih preskupih normalno da ce biti velika traznja za njim. Ako prodavac digne cenu zbog toga dolazimo u situaciju da taj stan vise nije privlacan. Neki ovde pisu kao "Ako je puno zainteresovanih po toj ceni verovatno je stan potcenjen i treba dizati cenu". Evo na ovom primeru mozemo videti da to nije bas tako, ne zovu ljudi za taj stan zato sto je potcenjen, nego zato sto je stavljena normalnija cena od ostalih oglasa.
 
Koji je interes agenta da predlaže veću cene? Po svakoj logici bolje mu je 2000e odmah nego 2500 za dva meseca.
Interes mu je da izloži prodavca kako njegov stan vredi više kako bi se ugradio i uzeo svoju proviziju. Na savet agenta stave veću cenu i onda polako spuštaju dok ne prodaju. Onda na kraju dođe otprilike na isto, samo je agent uzeo svoju proviziju.
 
Interes mu je da izloži prodavca kako njegov stan vredi više kako bi se ugradio i uzeo svoju proviziju. Na savet agenta stave veću cenu i onda polako spuštaju dok ne prodaju. Onda na kraju dođe otprilike na isto, samo je agent uzeo svoju proviziju.
Nije samo agent, zapravo pravi agent koji hoce da pravi posao bi i gadjao neku racionalnu cenu, ni premalu, ni previsoku - da uzme kajmak sto pre. Bar ja imam takva iskustva u poslednje vreme kako sam razgovarao sa njima. Naravno da su alavi na pare kao i svi, i da hoce sto vise, ali sa opadom prometa, utisak je da se bore da prodaju i da ne lageruju oglase.
Pretpostavljam da za dizanje cena vise tu radi neka okolina, pogotovo ako se radi o obicnom gradjaninu koji se ne bave prometom nekretnina. Krene okolina da sugerise "ma moze to vise, e cuo sam da u Lastavicama ide i preko 3.5k, pa kupuju, tvoj ne vredi sigurno ispod xxxxx, a bolja ti lokacija" itd.
 
Najbolje bi bilo izbeći brokere, 2% i od kupca i od prodavca ni za sta, kupcu je dovoljan advokat (i pouzdaniji) koji mnogo manje košta!
Nešto kao na foru da se namigne prodavcu prilikom razgledanja ako je prodavac prisutan...
U mom slucaju nije bio pa nam je obojici pozamasna suma izbijena iz džepova bukvalno ni za sta!
 
Koliko vidim sada nema za 100k ni 1.0 na Nbg, i to onda sve vise vuce da se uzme novogradnja neka.
 

Prema podacima Eurostata, prosečna cena najma stana u EU na kraju 2023. bila je za 25 odsto viša nego na početku 2010. godine, dok je prosečna kupoprodajna cena u odnosu na 2010. porasla za 50 odsto, navodi se u Deklaraciji o priuštivom, pristojnom i održivom stanovanju za sve, potpisanoj u martu u Belgiji.

Prema tom dokumentu, plaćanje troškova stanovanja, u šta spadaju stanarina ili rata kredita sa svim tekućim računima, predstavlja značajan finansijski teret za tri četvrtine svih evropskih domaćinstava.
 
Najbolje bi bilo izbeći brokere, 2% i od kupca i od prodavca ni za sta, kupcu je dovoljan advokat (i pouzdaniji) koji mnogo manje košta!
Nešto kao na foru da se namigne prodavcu prilikom razgledanja ako je prodavac prisutan...
U mom slucaju nije bio pa nam je obojici pozamasna suma izbijena iz džepova bukvalno ni za sta!
Zato i pricam ovde, da se kod sto vise ljudi, sto na poslu, u komsiluku, prijatelja sa strane, treba covek raspitati oko stanova, jer u ne tako malom broju slucajeva naidjem na ok stan u ok kraju, iako licno nisam imao srece sa prodavcem oko cene posle. Ali je benefit jer dodjes i pogledas prvi, ili medju prvima, i ukoliko je prodavac normalan - dogovorite korektnu cenu, zaobidjete agente, jedino za papirologiju covek treba da se malo pomuci, ali to ni sa agentom nije bas bezbrizan proces. Mnogi stanovi nikada nisu dospeli u oglase, jer neko od komsija cuje, i odmah kucne na vrata.
 
Zato i pricam ovde, da se kod sto vise ljudi, sto na poslu, u komsiluku, prijatelja sa strane, treba covek raspitati oko stanova, jer u ne tako malom broju slucajeva naidjem na ok stan u ok kraju, iako licno nisam imao srece sa prodavcem oko cene posle. Ali je benefit jer dodjes i pogledas prvi, ili medju prvima, i ukoliko je prodavac normalan - dogovorite korektnu cenu, zaobidjete agente, jedinu papirologiju covek treba da se malo pomuci, ali to ni sa agentom nije bas bezbrizan proces. Mnogi stanovi nikada nisu dospeli u oglase, jer neko od komsija cuje, i odmah kucne na vrata.
Ja sam imao svog advokata tako da se oko tih pravno-adninistrativnih kerefeka nisam cimao (jos je stan bio vanknjizno vlasnistvo)...
Na kraju smo se i ja i prodavac zajedno izjadali kako nismo agenciju izbacili iz igre i ustedeli dobru lovu,
Jbg on nije bio kad sam ja bio, ja nisam mogao da ga jurim i jbg...
 
Zato i pricam ovde, da se kod sto vise ljudi, sto na poslu, u komsiluku, prijatelja sa strane, treba covek raspitati oko stanova, jer u ne tako malom broju slucajeva naidjem na ok stan u ok kraju, iako licno nisam imao srece sa prodavcem oko cene posle. Ali je benefit jer dodjes i pogledas prvi, ili medju prvima, i ukoliko je prodavac normalan - dogovorite korektnu cenu, zaobidjete agente, jedino za papirologiju covek treba da se malo pomuci, ali to ni sa agentom nije bas bezbrizan proces. Mnogi stanovi nikada nisu dospeli u oglase, jer neko od komsija cuje, i odmah kucne na vrata.
Neće ljudi da pričaju okolo da hoće da kupe stan, boje se pljačkanja, pa i od strane takozvanih projatelja rodbine itd...Zato uglavnom i odu do samo jedne agencije i sa njom idu dalje u procedure i to prilično tajno... Imaš to i na neki način opisan u našim serijama kako oni što najviše kukaju ili se štekaju za sve i svašta na kraju izvade iz slamarice i u kešu kupuju od prijatelja kada se nadje u nevolji 😉 A za papirologiju bih uvek preporučio advokata koji je to i u praksi rešavao i zna da osim formalnih stvari i baci pogled da li je sa papirima legalizacijom knjiženjem sve ok sa stanom.
 
Neće ljudi da pričaju okolo da hoće da kupe stan, boje se pljačkanja, pa i od strane takozvanih projatelja rodbine itd...Zato uglavnom i odu do samo jedne agencije i sa njom idu dalje u procedure i to prilično tajno... Imaš to i na neki način opisan u našim serijama kako oni što najviše kukaju ili se štekaju za sve i svašta na kraju izvade iz slamarice i u kešu kupuju od prijatelja kada se nadje u nevolji 😉 A za papirologiju bih uvek preporučio advokata koji je to i u praksi rešavao i zna da osim formalnih stvari i baci pogled da li je sa papirima legalizacijom knjiženjem sve ok sa stanom.
Stavis novac na racun u banci kad zvanicno krenes u ozbiljnu potragu i miran si :)
 
Pa nema tu prevelike tajne. koruptivni novac “lako zaradjen”, kriminalni novac “lako zaradjen” plus jaka dijaspora koja se primila na priču zlatnog doba i ekonomskog tigra (#vradovic i ostali) i za njih 3.500€ BW takoreći džabe, jer po zapadu ide od 5-20.000€/kvm po glavnim gradovima … a sad odrzivo stanovanje , socijalna pravda, odrziv razvoj…jbg sve pade u vodu…videcemo kako ide rasplet cele ove zavrzlame…
 
Neki su se cudili kada sam tvrdio da je trecina zgrade na Novom Beogradu u kojoj sam odrastao prazno.

Ne znam koji su izvori statistika za ovaj članak, ali ostatak teksta koji kaže: "Prema podacima Evrostata, prosečna cena najma stana u EU na kraju 2023. bila je za 25 odsto viša nego na početku 2010. godine, dok je prosečna kupoprodajna cena u odnosu na 2010. porasla za 50 odsto" mi zvuci neverovatno- stan koji sam početkom 2020 rentao za 300 eur krajem 2023. Sam rentao za 650 EUR, mogu samo zamisliti kakve su bile cene najma 2010.
 
Ovo da gastosi i pseudogastosi citaju svaki dan...
Moje misljenje je da nam treba jos par takvih. Mozda nas zaista i ubede koliko nam dobro ide. :)
Screenshot_20240521-171601_X.jpg
 
Vrh