Šta je novo?

Cene nekretnina

Gde je izvor za rast od 15% broja turista? Kojih? Je l' se odnosi na noćenja?
Ajde odgovoriću sad na ove svakodnevne pokušaje zahebancije, to je ustvari 15% porast prodaje pletenih šarenih kapica i rukavica na Zlatiboru :cool:

Malo idealizujete tu stan na dan pricu. Mi smo u zgradi imali stanove koji su bili na airbnb-u. Otprilike polovina gostiju su "pravi" turisti. Druga polovina je uzimala stan zbog švaleracije, prostitucije, konzumiranja droga. Nije jednom policija dolazila...

Nije baš idealizacija, članak koji je donela Politika prikazuje 15% skok turizma u Srbiji, odnosno ispred drugoplasirane Crne Gore koja je skočila za 14%, Portugala 11% itd. Turizam direktno utiče, naročito u Beogradu i glavnim turističkim centrima, jer ima dosta nekretnina koje su u toj funkciji. Ovaj članak napominje preko 1.500 stanova u Bgd i preko 13.000 u celoj Srbiji, sa rasponom cena od 30 do 200 eura na dan, što mislim da nije malo

Naravno, nije poenta da se sve svede na tu opciju, ali je definitivno uticaj na cene nekretnina, bar po onim centralnim delovima gradova gde najviše gravitiraju turisti...

Ali najinteresantnije da smo i za taj 1% bolji od naše bratske Crne Gore, a ona se poslednjih godina predstavlja u svim poznatim turističkim časopisima kao jedna od najelitnijih destinacija. Mnogi će u neznanju reći "pih, zar Crna Gora, pa tamo su nam do skora deca oboljevala od stomačnih virusa i neispravne vode svakog leta?", ali evo pročitajte pažljivo šta i kako pišu:
...ovi čak napominju da je jedinstveni skup superjahti koji se dugo održavao u Monaku preseljen u CG itd itd
nemci koji prodaju sve po nemačkoj da bi uložili u turizam u CG
pa čak do NYTimes-a koji je nazvao CG destinacijom "Must see in Europe"

Znači turistički brendovi prvenstveno utiču na sve ovo, kod nas ih ima u Beogradu, Kopaoniku i od skora na Zlatiboru...moguće i u NS ali nisam upoznat. Najlakše je ponašati se autistično, postavljati glupa pitanja i onako gedžovanski nipodaštavati sve i svja u Srbiji (ne mislim na tebe naravno), ali nesumnjivo da se stvari povoljno odigravaju na tom planu i da treba pažljivo pratiti, jer svaki novi brend utiče i na cene nekretnina
 
Ako nesto prodajes nema gluih pitanja. Sorry, ali gedzovanski pristup je taj - aj kupuj kad ti kazem sta je dobro i ne talasaj mnogo. Ako kazes da nesto ima return 15%, onda lepo daj neki konkretan primer, evo ova kosta 100k, tokom sezone donese zaradim 15k (neto ili bruto) na taj i taj nacin... I na kraju, kao sto smo vec rekli, postoji tema i za Zlatibor.
 
Upravo o tome pričam, ne pročitamo ništa što piše do kraja, pa nas ne interesuje ni što su u pitanju najpoznatiji svetski časopisi i portali iz oblasti turizma i uopšte, a odmah donosimo gedžovanske zaključke da je CG i Srbija propala...a u isto vreme bi smo u evropu haha!

Konkretan primer je dao Čiki za čak 3 stana koja se izdaju kao Stan na dan sa popunjenošću 90 do 97% u poslednja dva meseca, centralne lokacije Beograda
Ali ovde je možda najvažnije pitanje u kojoj meri tih 1.500 stanova u Beogradu i 13.000 u Srbiji utiče na cene nekretnina...
 
Dalje, opet tvrdiš da je "turizam porastao za 15%".

Super.

U odnosu na šta? U čemu mereno?


Evo zvaničnih podataka zavoda za statistiku:

U Republici Srbiji u oktobru 2023. godine, u odnosu na oktobar 2022. godine, broj dolazaka turista manji je za 1,5%, a broj noćenja manji je za 13,0%.

Izvor: https://www.stat.gov.rs/sr-Latn/oblasti/ugostiteljstvo-i-turizam/turizam

Pitanje za admina - da li moze da se nekako stane na put plasiranju lažnih vesti?
 
pa stan na dan svakako ima veci prihod u odnosu na dugorocni zakup ali ne treba zaboraviti ni sledece:
- neko ko radi stan na dan (property manager) vredi 15-20% tog prihoda a nekad cak i 25-30%.
- placas sve racune samostalno
- treba da menjas posteljinu, peskire, potrepstine i da to kupujes cesto
- peres ves verovatno ne na lokaciji vec nosis u perionicu
- placas turisticku taksu 2000 din mesecno prijavljujes boravak + onaj beli karton za strance (i tako za svakog gosta)
- komuniciras sa njima non stop preko platforme

Tako da sve zavisi kako se gleda.

@ccc turizam jeste porastao ali je porastao i broj nekretnina na airbnb. (oktobar je jedan mesec i anomalija ali septembar je bio rast).
Sve moze da se gleda na 100 nacina samo zavisi kome sta odgovara :)
 
Poslednja izmena:
Upravo o tome pričam, ne pročitamo ništa što piše do kraja, pa nas ne interesuje ni što su u pitanju najpoznatiji svetski časopisi i portali iz oblasti turizma i uopšte, a odmah donosimo gedžovanske zaključke da je CG i Srbija propala...a u isto vreme bi smo u evropu haha!
Pusti ti casopise i portale, to mogu da nadjem i sam. To je sve white noise i EPP. Koji je tvoj primer? Tipa, kupio sam taj i taj apartman za toliko i toliko, platio sam sve ovo sto je vradovic nabrojao (a i jos po nesto sto nije) i ostalo mi je toliko i toliko... To je ono sto pismenog kupca zanima, nepismenog zasipas sarenim reklamama i linkovima dok ne popusti.
 
Ako nekretninu kupis danas i to za gotovinu (bez kredita). Pod uslovom da je 500k+ u centru grada ili BNV (a pozeljno 1M+) onda ces biti u plusu 6-7% godisnje kroz kratkorocno izdavanje. (a dugorocno recimo 4-5%). To je neka moja procena odokativnom metodom šac. Ono sto je poenta jeste mozes da se nadas da ce vremenom to 6-7% postati vise ako bude vise turista (sajam) u buducnosti ili ako bude rasta cena nekretnina pa se % poveca u odnosu na investiciju.
 
@gamblerNBG pa baš i ne možeš, da možeš naći sam verovatno bi do sad razumeo zašto se drže cene u centru Beograda i najpoznatijim turističkim mestima, negde kao što je Zlatibor čak ni promet nije pao, već raste. Ljudi kupuju i ulažu, pokreću biznis sa svojim nekretninama, inače bi cene na tim lokacijama odavno značajno pale!
 
@gamblerNBG pa baš i ne možeš, da možeš naći sam verovatno bi do sad razumeo zašto se drže cene u centru Beograda i najpoznatijim turističkim mestima, negde kao što je Zlatibor čak ni promet nije pao, već raste. Ljudi kupuju i ulažu, pokreću biznis sa svojim nekretninama, inače bi cene na tim lokacijama odavno značajno pale!
Ok, shvatio sam, nemas primer... Dovidjenja i prijatno.
 
Isto kao što imaš primer da je "turizam porastao 15%"?

Pišeš zidove teksta bez bilo kakvog pokrića, EPP/APP 24/7, radi se u 3 smene.

Dobio si link zavoda za statistiku koji osporava tvoje tvrdnje, džabe bacaš pesak u oči.
 
Malo idealizujete tu stan na dan pricu. Mi smo u zgradi imali stanove koji su bili na airbnb-u. Otprilike polovina gostiju su "pravi" turisti. Druga polovina je uzimala stan zbog švaleracije, prostitucije, konzumiranja droga. Nije jednom policija dolazila...
Živa istina.

Pišu gluposti, verovatno misle da je Beograd Stokholm. Sa Petlovog brda do centra u špicu imaš da se lomataš sat i po.

Ista razdaljina sa periferije do centra Stokholma podrazumeva 15 minuta Metroom.

Ni jedan poslovni čovek ili turista nije lud da iznajmljuje stan u Borči ili na Petlovom brdu da bi mu pola dana prošlo u putu. Ako si turista, došao si da uživaš, a ne da se lomataš po nezaboravnom Beogradskom prevozu pola dana.

Ako si poslovni čovek, takođe želiš da svoje obaveze obaviš što brže i lakše. Nisi baš toliko očajan da pola dana potrošiš na prevoz da bi uštedeo 10-15 EUR.

Potpuno promašena logika.

Brat i sestra su često iznajmljivali stanove na dan u gradovima u kojima rade kao profesori, ili kad su gostovali negde u inostranstvu; roditelji jako često iznajmljuju takve stanove po banjama; ja sam ih iznajmljivala u Novom Sadu - svugde i svima je bila ista logika, svi su tražili uredan i lepo održavan stan u strogom centru sa centralnim grejanjem. Pored svih obaveza koje imaš, samo ti još fali da putuješ sa Adica do kampusa i nazad. Nama je stan ispadao smešno jeftin (10e*3) i služio kao spavaonica.

Verujem da ima tih varijanti da se luksuzni stanovi na periferiji izdaju kao mesto za prostituciju i bahanalije (pisale su novine o tome, čak su stanari zgrada u kojima se nalaze takvi stanovi potpisivali peticiju iz razloga lične bezbednosti). Ja bih stanodavce uključene u takav ,,biznis" kažnjavala jednako kao i podvodače tih prostitutki.

Moj brat je verovatno u narednih pola godine kupiti manji stan u blizini tehničkih fakulteta. Naredne dve godine će poslužiti njegovoj deci za studije, nakon toga će njih dvoje verovatno ići u inostranstvo. Četiri meseca godišnje deca nisu u Beogradu, tako da se u tom periodu može izdavati na dan. Onda će par godina u kontinuitetu biti izdavan na dan, dok ne stignu na fakultet još dve bliznakinje.

Vrlo dobra procena sa njegove strane. Tu na 500 metara od fakulteta mu sigurno neće biti klijenti narkomani i prostitutke, niti se za takve bahanalije iznajmljuju stanovi od 25 kvadrata. Mnogo bolja opcija nego da nastavi da se preganja sa stanodavcima. Tri puta je do sad morao da preseljava decu jer su stanodavci izdavali Rusima za duplo veću sumu novca.

Neće mu roi biti baš osam godina jer će stan veći deo godine koristiti njegova deca, ali će ga isplatiti za neko realno vreme.
 
Ja imam osobu u mom okruženju koja je spustila cenu stana za 15%.

Mislim da sad kad nam je dostupna prosečna cena stana u određenom kraju i možemo da vidimo da neko jako precenjuje stan, ne bi trebalo da bude blama u davanju realne ponude. Pa prodavac ako hoće da pregovara, nek da kontraponudu ili nek odbije, život ide dalje.

Koliko prodavac ne treba da bude bu****, toliko ni kupac ne treba da preplaćuje samo da ne bi uvredio prodavca (?)
To se događa nekad, kad je prodavcu hitno (seli se u inostranstvo, razvodi, našao je nešto drugo šta želi da kupi i šta mu više odgovara, ne može da otplati kredit, prodaje stan na lošoj lokaciji koja nije baš atraktivna za kupovinu).

Na dobrim lokacijama slabo ide obaranje cene. Brat je nedavno ponudio 7% manju cenu za stan u blizini tehničkih fakulteta. Pristojna ponuda. Prodavac se zahvalio na ponudi, kaže, ja ga izdajem odlično i neću ga prodavati ispod cene. Stekao je utisak da bi pristao da obori cenu možda za 1.000, eventualno dve, više od toga ne. Uvek treba pokušati.
 
Poslednja izmena:
Kome je uvredljivo spustanje cene, ne treba da se bavi trgovinom uopste. Ako neko ponudi 70k, ti odbijes, bilo bi jako emotivno (citaj anti-logicno) da ne prihvatis ako se kupac vrati sa 100k. Nekulturno je ako neko ne zna da NE, znaci NE i smara sa nepristojnim ponudama. Mada i to je sve stvar kako se postavis sa kupcima, ako si strogo poslovan, ne objasnjavas zasto NE i ne pokusavas da budes ortak musterije, sve je prilicno jasno. A postaviti pitanje za manju cenu je legitimno. Ako oni mene mogu da pitaju inteligentna pitanja tipa da li sam "ozbiljan kupac" i sl, mogu i ja da pitam ponesto.
Ja nemam nista protiv toga da se proba spustiti cena, i mi smo probali i uspelo nam je u nekom manjem procentu, ali daleeeko manjem od cifara koje se ovde pominju. Moj komentar se odnosi na ovo sto neki clanovi pisu da kupci eto samo jednostavno nisu asertivni, nece da pitaju, maltene kao da samo neko treba da ih podseti da mogu da se cenjkaju jer oni inace nikad nisu za to culi, pa se pitam da li su ti clanovi ikada probali u jakim Bg opstinama tu svoju filozofiju. Verujem da bi jako brzo bili razuvereni. Jer je bas ovo sto Vana prica, trazili smo stan koji je trebalo da se uklapa u razne parametre, takvih stanova po iole ok pocetnoj ceni je jako malo, a i kad ih ima oni se uklapaju u parametre mnogih drugih kupaca pa ih i oni zele. I tu ne da nema prostora za tako veliko spustanje, nego se na kraju osecas kao srecnik ako ga tebi prodaju i za tu cenu.
 
Ja nemam nista protiv toga da se proba spustiti cena, i mi smo probali i uspelo nam je u nekom manjem procentu, ali daleeeko manjem od cifara koje se ovde pominju. Moj komentar se odnosi na ovo sto neki clanovi pisu da kupci eto samo jednostavno nisu asertivni, nece da pitaju, maltene kao da samo neko treba da ih podseti da mogu da se cenjkaju jer oni inace nikad nisu za to culi, pa se pitam da li su ti clanovi ikada probali u jakim Bg opstinama tu svoju filozofiju. Verujem da bi jako brzo bili razuvereni. Jer je bas ovo sto Vana prica, trazili smo stan koji je trebalo da se uklapa u razne parametre, takvih stanova po iole ok pocetnoj ceni je jako malo, a i kad ih ima oni se uklapaju u parametre mnogih drugih kupaca pa ih i oni zele. I tu ne da nema prostora za tako veliko spustanje, nego se na kraju osecas kao srecnik ako ga tebi prodaju i za tu cenu.
I dalje živiš u 2022., nema toga više, tipa kupci nude i višu cenu od oglašene, samo da se dokopaju stana. Možda na nekoj ekstra lokaciji i bude tako, ostalo se vuče po oglasima po godinu dana, ili se cena prilagođava ponudama kupaca. 2022 je davno prošla i neće se ponoviti.
 
Poslednja izmena:
Kupovala si pa znas? Pola tih stanova koji se vuku po oglasima su ili fora ili nemaju veze uzivo sa onim sto nude na papiru, ili su im neuredni papiri, ili imaju gomilu vlasnika ili...tako je bilo i 2018 i '19 i '22 i danas, i tako ce biti uvek...
 
Evo linka Zavoda za statistiku gde se mogu uporediti prvih devet meseci ove u odnosu na prošlu godinu

Recimo broj noćenja u Beogradu je porastao sa 2281799 u I-IX 2022 na 2536081 u I-IX 2023, NS sa 402850 na 427981
Kopaonik sa 481094 na 481818, Divčibare sa 96857 na 161464...ili recimo malo poznati Zlatibor sa 505320 na čak 856094 :cool:

Naročito ohrabruje povećan broj noćenja stranaca sa 3613922 na 4227903 što je skoro 17%

Turizam razbija, i to se svakako odražava na nekretnine koje posluju u tom sektoru...
...što bi Nole napisao, MA TAKO JE BREEE! 💪🎾📈:)

p.s. ovde verovatno nedostaje još jedno 2-3 miliona noćenja koja nisu prijavljena...
 
Pa sa padom prometa veca je mogucnost da se spusti nego 2020-2022, logicno, nego kada se prodavalo sumanuto i ljudi davali 2k EUR za starogradnju na Karaburmi.
Na kraju krajeva, to cu i sam probati, s obzirom da sam ponovo poceo da listam oglase i raspitujem se po okolini.
S obzirom da gledam starogradnju, i da jedan od 7 oglasa se proda u roku od mesec dana od postavljanja (licna statistika, da se ogradim), moja pretpostavka je da se jos nije ohladilo skroz, i da prodavci jos idu na rezon "prodao je komsija za mnogo vise, necu ja ispod toga".
 
2020. uopste nisu bile sumanute cene niti navala, pa je opet bilo isto. Jedan od 7 stanova se proda brzo i tada i danas zato sto ostalih sest ne vredi nicemu.
2022. je anomalija, svako poredjenje s njom je izlisno zato sto se tada prodavalo sve. Sve ostale cari beogradskog trzista nekretnina u starogradnji, poput mizernog izbora i nemogucnosti cenkanja za dobar stan, ostaju pouzdane i stabilne.
Videces i sam uostalom, srecno u potrazi u svakom slucaju! I mene stvarno zanima necije licno iskustvo iz prakse sada, a toga ovde malo ima.
 
2020. uopste nisu bile sumanute cene niti navala, pa je opet bilo isto. Jedan od 7 stanova se proda brzo i tada i danas zato sto ostalih sest ne vredi nicemu.
Problem sa cenama je sto i ti stanovi koji ne vrede nicemu kostaju previse. Da su jeftiniji i priustiviji bilo bi mnogo bolje stanje na trzistu. Onaj ko nema svoj stan pre bi izabrao stan koji ne vredi nicemu za male pare nego da placa kiriju.
 
Evo linka Zavoda za statistiku gde se mogu uporediti prvih devet meseci ove u odnosu na prošlu godinu

Recimo broj noćenja u Beogradu je porastao sa 2281799 u I-IX 2022 na 2536081 u I-IX 2023, NS sa 402850 na 427981
Kopaonik sa 481094 na 481818, Divčibare sa 96857 na 161464...ili recimo malo poznati Zlatibor sa 505320 na čak 856094 :cool:

Naročito ohrabruje povećan broj noćenja stranaca sa 3613922 na 4227903 što je skoro 17%

Turizam razbija, i to se svakako odražava na nekretnine koje posluju u tom sektoru...
...što bi Nole napisao, MA TAKO JE BREEE! 💪🎾📈:)

p.s. ovde verovatno nedostaje još jedno 2-3 miliona noćenja koja nisu prijavljena...
Eno moji prijatelji prodaju apartmane u Megeve, Val d'Isere, Alta Badiu, Zermatt, ovi u Americi Breckenridge, Veil, šta će im to, i svi trče na Zlatibor, pazare 14 sprat, čuli to je prava stvar.
Ajmo ljudi budimo realni. Pustite ove ruse, turke i kineze koji ne mogu u EU bez viza, exYu koji dođu da piju i ..bu, itd.
Mi smo zapadnom upscale tržištu interesantni ko što su nama zanimljivi Gruzija Jermenija Kazahstan, dakle nešto neobično, jeftino a ima da se jede i pije. Dolazi niža srednja klasa ko na Jadran 70rih.
Slovencima nešto manje a Hrvatima trebalo 30 god da se oslobode tog imidža destinacije za lumpenproletarijat.
1000038905.png
 
Poslednja izmena:
Problem sa cenama je sto i ti stanovi koji ne vrede nicemu kostaju previse. Da su jeftiniji i priustiviji bilo bi mnogo bolje stanje na trzistu. Onaj ko nema svoj stan pre bi izabrao stan koji ne vredi nicemu za male pare nego da placa kiriju.
+1

Masa nekih likova na facebook-u traži garažu adaptiranu za stanovanje ili neuknjižen stan do 20 - 30.000.
 
I dalje živiš u 2022., nema toga više, tipa kupci nude i višu cenu od oglašene, samo da se dokopaju stana. Možda na nekoj ekstra lokaciji i bude tako, ostalo se vuče po oglasima po godinu dana, ili se cena prilagođava ponudama kupaca. 2022 je davno prošla i neće se ponoviti.
Nemam razloga da zivim u 2022. kad sam drugi stan kupovala u 2023, i na tome izmedju ostalog baziram svoje iskustvo. I opet kazem, mozda ja licno ne umem da pregovaram, ali bas zato i pitam ove clanove koji zagovaraju asertivnost i nudjenje prodavcu "realne cene" da daju svoje primere kako im to polazi za rukom da ponude 30% nize i da prodavac kaze "vazi", pa da naucim i ja nesto za potencijalne sledece kupovine.
 
Eno moji prijatelji prodaju apartmane u Megeve, Val d'Isere, Alta Badiu, Zermatt, ovi u Americi Breckenridge, Veil, šta će im to, i svi trče na Zlatibor, pazare 14 sprat, čuli to je prava stvar.
Ajmo ljudi budimo realni. Pustite ove ruse, turke i kineze koji ne mogu u EU bez viza, exYu koji dođu da piju i ..bu, itd.
Mi smo zapadnom upscale tržištu interesantni ko što su nama zanimljivi Gruzija Jermenija Kazahstan, dakle nešto neobično, jeftino a ima da se jede i pije. Dolazi niža srednja klasa ko na Jadran 70rih.
Slovencima nešto manje a Hrvatima trebalo 30 god da se oslobode tog imidža destinacije za lumpenproletarijat.
Pogledajte prilog 182842
Umesto neobično ja bih pre napisala morbidno;
jeftino - Šta je to u Srbiji jeftino? (bilo nekad);
ima da se jede i pije - cene po restoranima su jezive, a kvalitet uglavnom očajan.

Jedino ako dolaze zbog droge i prostitucije, i da padnu pod sto od pića blenući u gole pevaljke, to već ima neke logike.

A što se brnabe tiče - 'oće to kod šizofrenije. Iracionalne ideje od kojih pacijenta nije moguće odgovoriti bilo kakvim racionalnim razuveravanjem.
 
Poslednja izmena:
Vrh