Šta je novo?

Cene nekretnina

Prema onome što čitam, sutra 65:35% da ECB diže Euribor za još 0.25. Poslednje projekcije inflacije za sledeću godinu su 3%
Čisto sumnjam da će bilo koja Banka u Srb odobravati nove kredite sa marginom od 1% koja im realno jedva pokriva troškove. Fiksna od 5.03%, tek to neće biti u ponudi.
Najrealniji scenario je ne da ukinu nove stambene nego da svi novi "aplikanti budu odbijeni po proceni kreditne analize". I onda im NBS ne može ništa.
A kako će ovi u Hrvatskoj? Jel njima neki fond pokriva gubitke?
 
Ako sam dobro shvatio, čak je i prevremena otplata nula, tako da korisnika ništa ne sprečava da refinansira kredit na povoljniju kamatnu stopu kasnije. Znači banka nije sigurna da će da nadoknadi zaradu u budućnosti...
 
A kako će ovi u Hrvatskoj? Jel njima neki fond pokriva gubitke?
Jedna je cena pozajmljivanja za probrane banke iz EU zone a druga za treće zemlje gde smo i mi.
Da podsetim da su sve naše "inostrane" banke domaća pravna lica. Nisam siguran ali sigurno plaćaju jaču cenu izuzev ako ne prelivaju pare iz matice. Domaći depoziti nisu dovoljni.
Drugo kad si u EU ima mehanizama i fondova za pokrivanje i ovakvih moratorijuma. Kod nas se dere narod ili zajmi spolja.
 
To je pod uslovom da banke po
Na isfiltriranim slikama tako deluje, kao neko ko je spavao u tim soc stanovima njihovim ogu da kažem da se ništa ne razlikuje od naših soc stanova, sem što je ovaj renoviran.
Ajde isfiltriraj fotke starudiogradnje sa NBG pa da uporedimo ... da ne spominjem park između zgrada i slično
 
Screenshot_20230914_000150_Chrome.jpg

@Pera Zdera zašto je cena stana u tom kraju pala za 20% za godinu dana?
 
To je pod uslovom da banke po

Ajde isfiltriraj fotke starudiogradnje sa NBG pa da uporedimo ... da ne spominjem park između zgrada i slično
Znači ni u jednoj starogradnji kod nas nema parkova? Čudno, ovde se ubiše da se dokaže da je starogradnja bolja od novogradnje upravo zbog tih prednosti zelenila, parkova... Filtriraj ti, evo npr ovaj ovako nefiltriran

Ja rekoh da sam spavao u tim zgradama i kakva su moja iskustva, kome je to san snova samo napred.
 

Ovde piše da je Madjarska imala istu meru pre par godina i da EU nije blagonaklono gledala. Al pošto je politika složena i ne vidi se odmah cela slika, ko zna da li je tačno da je EU zaista bila neblagonaklona.

Jedno je ocigledno, da su Hr i Sr sinhronizovano sprovele mere. Ajde da ostavim i prostor za mogućnost da EU nije umešana u odluke o merama.
 
Evo ga recimo primer socijalnog tipa gradnje u Stokholmu, zidano 1968.

Cena ni 2300e/m2, a gde se nalazi i kako izgleda neka svako pogleda na mapi, nekom je Borca, nekom blok 70. Za keksa, jeste infostan malo skuplji, 350e, ali koliko je kod nas za 83m2, nije ispod 100e. Plus kod nas dodaj i potrosnju struje za vrucu vodu koja ti je ovde uracunata u mesecni racun infostana. Po meni se isplati dodati za infostan jos nekih 200e i ziveti u Stokholmskoj Borci i raditi za svedsku platu.

I onda se Belvil prodaje za 3200, a app preko 4000e/m2. Za starogradnje u raspadu na Paliluli traze 2000e, Zvezdara jos vise. Nema te sile koja moze da me ubedi da su ove cene kod nas normalne i neka ih placa svako ko moze i misli da treba.
Jbt, ovakav stan ne postoji Beogradu i Srbiji !
Kao novogradnja a urbanizam kao starogradnja.
Okolo zelenilo, ima prostora, a stan i zgrada sredjeni.
Da je ovo u Bgd kostao bi 10000 E kvadrat.
 
Ma 50000 bi bio kvadrat, dal ste realni ljudi. Zgrada vidi se da je mnjeh spolja kao i prosek na nbg. Trava je lepo pokosena i odrzavana i to je lepo. Stan je unutra fino sredjen i dobro slikan za prodaju, sto je za nase oglase naucna fantastika, al opet i to je sminka.
 
Ma 50000 bi bio kvadrat, dal ste realni ljudi. Zgrada vidi se da je mnjeh spolja kao i prosek na nbg. Trava je lepo pokosena i odrzavana i to je lepo. Stan je unutra fino sredjen i dobro slikan za prodaju, sto je za nase oglase naucna fantastika, al opet i to je sminka.
Sve stoji. Ako se zagledaš čini mi se da je i laminat na podu ALI zgrada ima solarne panele, geotermalno grejanje, sve sređeno, sve novo na zgradi. Kraj deluje ok, tu pored je neki veliki park ili golf tereni.

Jedino ako pucaju bombe svaki drugi dan što sumnjam.
 
Sve stoji. Ako se zagledaš čini mi se da je i laminat na podu ALI zgrada ima solarne panele, geotermalno grejanje, sve sređeno, sve novo na zgradi. Kraj deluje ok, tu pored je neki veliki park ili golf tereni.

Jedino ako pucaju bombe svaki drugi dan što sumnjam.
Ne znam koliko ce se u Svedskoj ovajditi sa solarnim anelima, geotermalno grejanje je super doduse.

Postoji razlog sto je to tako jeftino, samo ga mi ne mozemo znati. Cak i kad zanemaris Beograd, ovo je jeftinije i od proseka Zagreba, Budimpeste, Bratislave, Praga. Sve gradovi sa znatno manjim prosecnim primanjima od Stokholma.

Ove bogatije na Zapadu da ne pominjem, ovo je dzaba za njih. Da je tako bajkovito i bez mana nasao bi se neki kupac odatle, ne bi cena pala 20% za godinu dana.
 
Ne znam koliko ce se u Svedskoj ovajditi sa solarnim anelima, geotermalno grejanje je super doduse.

Postoji razlog sto je to tako jeftino, samo ga mi ne mozemo znati. Cak i kad zanemaris Beograd, ovo je jeftinije i od proseka Zagreba, Budimpeste, Bratislave, Praga. Sve gradovi sa znatno manjim prosecnim primanjima od Stokholma.

Ove bogatije na Zapadu da ne pominjem, ovo je dzaba za njih. Da je tako bajkovito i bez mana nasao bi se neki kupac odatle, ne bi cena pala 20% za godinu dana.
Pa zar nije 20% palo celo tržište nekretnina u Švedskoj za godinu dana? Ne samo ovaj kvart.

Pero?
 
Jbt, ovakav stan ne postoji Beogradu i Srbiji !
Kao novogradnja a urbanizam kao starogradnja.
Okolo zelenilo, ima prostora, a stan i zgrada sredjeni.
Da je ovo u Bgd kostao bi 10000 E kvadrat.
Ovo bi kod nas koštalo 4k € a Defke i ekipa bi komentarisali nešto tipa “jbg pokošena trava bajo moj, plus je luksuzno opremljen ”
 
Ne pričajte ovo je top. U svemu. Proverio sam btw. odatle treba 25 minuta prevozom do strogog centra uz jedno presedanje.
 
Kakav je vragolan na ovoj temi sa ovim Stokholmom. Malo malo pa baci neku stokholmsku kosku a mi se ubismo glođući je a pojma nemamo o tom tržištu, kretanju cena, zašto je nešto skupo a nešto drugo jeftino... Mislim da gos'n Pera to zna samo neće sve da kaže tj ističe prednosti a krije mane, viri iza ugla i kikoće se u sebi što je napravio pometnju.

Uglavnom, interesovalo me za ovaj kraj šta je caka (jer sigurno da ima neka caka) i nadjem temu na Redditu pa koga ne mrzi nek pročita kakav je kraj taj Ostberga ili kako god da se zove: https://reddit.com/r/stockholm/s/9Cz7fsEOFi

Ukratko, moguće da je taj deo solidno zahvaćen kriminalom povezanim za drogom pa je zato cena "povoljna". I dalje važi ono staro pravilo da kad je nešto previše dobro da bi bilo istinito, onda zapravo postoji dobar razlog za to.

Nekoliko ljudi je već izjavilo da bi radije kupilo nekretninu u Stokholmu. Evo našao sam tekst koji im može biti dobra priprema za odlazak tamo, kad zasvira "winter blues": https://www.farmstaysweden.com/how-to-deal-with-seasonal-depression-living-in-sweden/
 

 
Prema onome što čitam, sutra 65:35% da ECB diže Euribor za još 0.25. Poslednje projekcije inflacije za sledeću godinu su 3%
Čisto sumnjam da će bilo koja Banka u Srb odobravati nove kredite sa marginom od 1% koja im realno jedva pokriva troškove. Fiksna od 5.03%, tek to neće biti u ponudi.
Najrealniji scenario je ne da ukinu nove stambene nego da svi novi "aplikanti budu odbijeni po proceni kreditne analize". I onda im NBS ne može ništa.
Kamata ide gore! Danas cemo znati odluku.
Inflacija od 3% sledece godine dok traje rat u Ukrajini a EU to finasira NEMA SANSE!!! Ni u teoriji. Sta mislite odakle te milijarde sto im "daju" i obecavaju!
 
Dajte ljudi preterujete sa negativnostima o Stokholmu. Bio sam prosle jeseni u Sundbyberg koji je dalje od ovog stana, lepo sređeno sve, ogromne šume i parkovi dođeš metroom do centra (koje ima remek delo od stanica) za 20ak min taman da pročitaš net.
Klima je takva kakva jest, leti dan od 3-22, relativno toplo, a zimi 9-15. Ne znam šta se smara sa mrakom kad kod nas u decembru svane dan u 7 a smrkne se u 16.
Kakav je kraj gde je ovaj stan ne znam, treba vozom 20-30min, pretpostavljam sličan. Da ima migranata ima, ja kriminal nisam primetio. Ionako će cela Evropa pa i mi na Balkanu za 30god biti Afganistan.

Ovo je dobra cena, jbg ako hoćeš Gamla Stan ili Normmalm tu je 10K pretpostavljam.
Stokholm je jedan od najlepših gradova na severu. Meni se dopao više od Kopenhagena, Malmea, Helsinkija, da li bi živeo tamo ne znam. Naravno da sam uvek pre za Španiju ali koga posao ili ljubav ili život odvede, samo napred, Stokholm je super
 
Vrh