Šta je novo?

Cene nekretnina

Izgleda je Wolf dobio konkurenciju, naisao sam na ovaj sajt https://cenestanova.com/, whois kaze da postoji od 16. avgusta ove godine. Mada deluje da se malo razlikuju podaci u odnosu na Wolfov sajt, mozda na drugaciji nacin handle-uju neke podatke.

E Perice. Nisam hteo jos ovde da ga objavim, jer sam hteo jos neke stvari da dodam.

Inicijalni motivator za sajt je bio sto kod @Wolf ne mogu da vidim Novi Beograd BEZ Ledina (link: NBG).

Druga stvar (ali jako sekundarno) koja je mene licno zanimala je da pratim samo Beograd na vodi ili Savski venac bez beograda na vodi (link: Beograd na vodi, Savski venac bez BGh2o)

Sto se tice razlika u brojevima sa https://cenenekretnina.rs, mislim da Wolf ne racuna ceo Beograd. Dodao sam ceo Beograd sa dodatnim opstinama: Surcin, Grocka, Sopot, Obrenovac. (Digresija mala, Surcin je zanimljiv za pogledati zbog malog buma koji se desava) No bitni su trendovi, koji su prakticno preslikani.

P.S. Tu je jos i presek stanova po velicini (jednosoban, dvosoban... Podela je prema velicini stana u m2, nije apsolutno precizna, ali nekad dovoljno govori). Jel ovo zanimljivo ikome?

P.S.2 Sad ste svi dosli na sajt, a ja recimo nemam Kopaonik jos uvek. Jbg, ali bice.
 
-Belvil je živ blok. Ima vrtić, ima razrađene radnjice, kafiće, restorane pa i vrtić. Prođe predveče, dešava se nešto. Lastavice i Sakura nemaju ništa sem pogled na toplanu, romsko naselje i raskrsnicu.
Zato je tu cena manje više egal, slažem se da je 3200-3300 realno za Belvil

-ABlok i Savada su novi ali još treba da zažive. Koji kvalitet sem lepe zgrade i par fancy kafića kad nema vrtić ni školu pa se svi dovlače u blok 70 koji ima sve plus zelenilo i reku.
Još kad im uvale crkvu u komšiluk ima da pevaju Gospode pomiluj 😃
-A tek ovi iz 65 Westova Zepterra Elixira koji voze decu busem u školu u blok 30, to je tek slučaj.
Niti će u tim novim blokovima biti dom zdravlja, škola, dovoljno vrtića, pošti, zelenila..
O haosu na Voždovcima i Pašinim brdima gde zidaju jedan drugom na glavi drugi put.

Pa sad ko voli nek izvoli, zlatni kavez ili relativno ugodno okruženje za život, opet za koje treba uložiti u renoviranje.

Imali smo već tu diskusiju.
 
Poslednja izmena:
-Belvil je živ blok. Ima vrtić, ima razrađene radnjice, kafiće, restorane pa i vrtić. Lastavice i Sakura nemaju ništa. Zato je tu cena manje više egal, slažem se da je 3200-3300 realno za Belvil

-ABlok i Savada su novi ali još treba da zaživi. Koji kvalitet sem lepe zgrade kad nema vrtić ni školu pa se svi dovlače u blok 70 koji ima sve plus zelenilo i reku.
-A tek ovi iz 65 Westova Zepterra Elixira koji voze decu busem u školu u blok 30, to je tek slučaj.
Niti će u tim novim blokovima biti dom zdravlja, škola, dovoljno vrtića, pošti, zelenila..
O haosu na Voždovcima i Pašinim brdima gde zidaju jedan drugom na glavi drugi put.

Pa sad ko voli nek izvoli, zlatni kavez ili relativno ugodno okruženje za život, opet za koje treba uložiti u renoviranje.

Imali smo već tu diskusiju.
Viktore Lastavice su BUKVALNO preko puta ceste!!! I da jeste škola u Belvilu pa učenik treba da predje samo preko ulice! I opet nema rezona da se plati ista cena kao novogradnja.
 
E Perice. Nisam hteo jos ovde da ga objavim, jer sam hteo jos neke stvari da dodam.

Inicijalni motivator za sajt je bio sto kod @Wolf ne mogu da vidim Novi Beograd BEZ Ledina (link: NBG).

Druga stvar (ali jako sekundarno) koja je mene licno zanimala je da pratim samo Beograd na vodi ili Savski venac bez beograda na vodi (link: Beograd na vodi, Savski venac bez BGh2o)

Sto se tice razlika u brojevima sa https://cenenekretnina.rs, mislim da Wolf ne racuna ceo Beograd. Dodao sam ceo Beograd sa dodatnim opstinama: Surcin, Grocka, Sopot, Obrenovac. (Digresija mala, Surcin je zanimljiv za pogledati zbog malog buma koji se desava) No bitni su trendovi, koji su prakticno preslikani.

P.S. Tu je jos i presek stanova po velicini (jednosoban, dvosoban... Podela je prema velicini stana u m2, nije apsolutno precizna, ali nekad dovoljno govori). Jel ovo zanimljivo ikome?

P.S.2 Sad ste svi dosli na sajt, a ja recimo nemam Kopaonik jos uvek. Jbg, ali bice.
Meni je najkorisniji graf od starta, na cenenekretnina.rs mi smeta sto moram da menjam godinu za godinu.
Mesne zajednice koliko mi se cini nisu bas mesne zajednice? Ne verujem da je recimo Zemun - Centar sve jedna mesna zajednica. Kako si ih odredjivao?

P.S. Sad imamo i borbu angular vs react na temi :D
 
@G.I.Joe Jesu preko puta ceste ali to nije cesta iz detinjstva gde ti pustiš dete da ide samo u školu (koje btw nema) nego već jbn autoput u tri trake.

Ja ne vidim da će oko Sakure i Lastavice da se gradi neki sadržaji kako bi stanari provodili kvalitetno vreme i imali sadržaje
I drugo, Lastavice se očigledno ne sviđaju narodu čim je pola neprodato.

Slažem se da je paradoks da je cena novogradnje= starogradnje ali očigledno ljudi (sa decom naročito i stariji) gledaju neke druge parametre a ne kakva je fasada i materijalizacija i kojeg brenda su liftovi. To pokušavam da kažem.
 
Meni je najkorisniji graf od starta, na cenenekretnina.rs mi smeta sto moram da menjam godinu za godinu.
Mesne zajednice koliko mi se cini nisu bas mesne zajednice? Ne verujem da je recimo Zemun - Centar sve jedna mesna zajednica. Kako si ih odredjivao?

P.S. Sad imamo i borbu angular vs react na temi :D
Odlicno zapazanje za "Zemun Centar". Ta MZ ne postoji.

Zemun ima 4 mesne zajednice i onda ovaj prostor koji je "pravi Zemun" nije nista. "Zemun Centar" sam ja dodao, tako da bi ceo Zemun bio oznacen kada izaberes "SVE" pod mesne zajednice u Zemunu i da bi mogao da pratis to sto je "pravi Zemun".

1694628192611.png
 
-Belvil je živ blok. Ima vrtić, ima razrađene radnjice, kafiće, restorane pa i vrtić. Prođe predveče, dešava se nešto. Lastavice i Sakura nemaju ništa sem pogled na toplanu, romsko naselje i raskrsnicu.
Zato je tu cena manje više egal, slažem se da je 3200-3300 realno za Belvil

-ABlok i Savada su novi ali još treba da zažive. Koji kvalitet sem lepe zgrade i par fancy kafića kad nema vrtić ni školu pa se svi dovlače u blok 70 koji ima sve plus zelenilo i reku.
Još kad im uvale crkvu u komšiluk ima da pevaju Gospode pomiluj 😃
-A tek ovi iz 65 Westova Zepterra Elixira koji voze decu busem u školu u blok 30, to je tek slučaj.
Niti će u tim novim blokovima biti dom zdravlja, škola, dovoljno vrtića, pošti, zelenila..
O haosu na Voždovcima i Pašinim brdima gde zidaju jedan drugom na glavi drugi put.

Pa sad ko voli nek izvoli, zlatni kavez ili relativno ugodno okruženje za život, opet za koje treba uložiti u renoviranje.

Imali smo već tu diskusiju.
Ima sve da prodise kad pocnu pa zavrse IMT :)
 
@Wolf Jedna sugestija:
Font kojim su napisane reci Novogradnja i Starogradnja je crvene i zelene boje i pored je mali grafikon koji ne predstavlja realno stanje. Svaki put kad vidim zelenu boju pomislim kako se desio neki skok cena, slicno i za crevnu pomislim da su cene pale. One male ikonice ispod u obliku grafikona su dobro odradjene i boja odgovara skoku/padu.
Dakle, sugestija bi bila da se reci Novogradnja i Starogradnja (kao i grafikoni pored njih) oboje nekim bojama koje su neutralne u odnosu na skok/pad kako ne bi dolazilo do nedoumica.

Svakako, keep up the good work!
 
Sve moguce seme samo nema snizenja cena... Polako. Treba cekati 2024.
Pa ovo je prividno snizenje. Po istoj ceni m2 mozes da uzmes kredit gde barem privremeno placas manju ratu kredita nego sto bi morao da placas pre ove mere. Kao sto sam rekao, ova mera je, izmedju ostalog, i usmerena u tom smeru da se spreci ozbiljniji pad na trzistu ili da se odlozi efekat krize na neko vreme. Logika je: "NIje bitno kolika ce kamatna stopa biti 2025. godine, bitno je da se i sada odobravaju krediti.". Pad prometa je veci od procenta kreditnih kupaca, tako da, bez obzira na to sto je vecina kupovina u kesu, ipak kreditni kupci jesu jako bitni za trziste, i ovim merama se pokusava da se odrzi priliv novca u sistem.
 
Pa ovo je prividno snizenje. Po istoj ceni m2 mozes da uzmes kredit gde barem privremeno placas manju ratu kredita nego sto bi morao da placas pre ove mere. Kao sto sam rekao, ova mera je, izmedju ostalog, i usmerena u tom smeru da se spreci ozbiljniji pad na trzistu ili da se odlozi efekat krize na neko vreme. Logika je: "NIje bitno kolika ce kamatna stopa biti 2025. godine, bitno je da se i sada odobravaju krediti.". Pad prometa je veci od procenta kreditnih kupaca, tako da, bez obzira na to sto je vecina kupovina u kesu, ipak kreditni kupci jesu jako bitni za trziste, i ovim merama se pokusava da se odrzi priliv novca u sistem.
Ukratko "Kriza je naša šansa!" :)
 
Al aj da budemo fer, pa da kazemo i da u Holandiji postoje i socijalni modeli gradnje, za izdavanje i za kupovinu. Pa da budemo fer i da pogledamo odnos prosecne plate i cene kvadrata u npr. Amsterdamu:
Pogledajte prilog 173003
A Amsterdam je najnepristupacniji, odnos prosecne plate i kvadrata u centru je 2,02, a na periferiji 1,32. Prevedeno na srpske plate, ovo bi bilo kvadrat oko 1500 u centru i oko 1000 van centra.

Pa aj da budemo fer, Amsterdam je najveci grad sa mnogo turista (cak vise nego na Zlatiboru), pa da gledamo npr drugi po velicini Roterdam, takodje ogoman i bogat grad:
Pogledajte prilog 173004
Odnos kvadrat/plata je 1.31 u centru, a 0.81 van centra... Na srpskom oko 1000 u centru, a na periferiji oko 500 evra.

I konacno, aj da budemo fer pa da uopste ne poredimo Holandiju i Srbiju. Ok? Evo za kraj, razglednica iz Bg:
Pogledajte prilog 173005
Pa nek racuna ko zna da se sluzi digitronom :)

Evo ga recimo primer socijalnog tipa gradnje u Stokholmu, zidano 1968.

Cena ni 2300e/m2, a gde se nalazi i kako izgleda neka svako pogleda na mapi, nekom je Borca, nekom blok 70. Za keksa, jeste infostan malo skuplji, 350e, ali koliko je kod nas za 83m2, nije ispod 100e. Plus kod nas dodaj i potrosnju struje za vrucu vodu koja ti je ovde uracunata u mesecni racun infostana. Po meni se isplati dodati za infostan jos nekih 200e i ziveti u Stokholmskoj Borci i raditi za svedsku platu.

I onda se Belvil prodaje za 3200, a app preko 4000e/m2. Za starogradnje u raspadu na Paliluli traze 2000e, Zvezdara jos vise. Nema te sile koja moze da me ubedi da su ove cene kod nas normalne i neka ih placa svako ko moze i misli da treba.
 
Prema onome što čitam, sutra 65:35% da ECB diže Euribor za još 0.25. Poslednje projekcije inflacije za sledeću godinu su 3%
Čisto sumnjam da će bilo koja Banka u Srb odobravati nove kredite sa marginom od 1% koja im realno jedva pokriva troškove. Fiksna od 5.03%, tek to neće biti u ponudi.
Najrealniji scenario je ne da ukinu nove stambene nego da svi novi "aplikanti budu odbijeni po proceni kreditne analize". I onda im NBS ne može ništa.
 
Prema onome što čitam, sutra 65:35% da ECB diže Euribor za još 0.25. Poslednje projekcije inflacije za sledeću godinu su 3%
Čisto sumnjam da će bilo koja Banka u Srb odobravati nove kredite sa marginom od 1% koja im realno jedva pokriva troškove. Fiksna od 5.03%, tek to neće biti u ponudi.
Najrealniji scenario je ne da ukinu nove stambene nego da svi novi "aplikanti budu odbijeni po proceni kreditne analize". I onda im NBS ne može ništa.
Banke sigurno nisu srecne zbog ovog ogranicenja, ali pitanje je da li ce odbijati aplikante. Cak iako mozda budu imale nulti profit u slucaju takvog kredita prvih godinu-dve dana, ipak im ostaje jos 20 godina u proseku za jedan kredit da sve to nadoknade.
Takodje, treba imati u vidu da stambeni krediti predstavljaju samo deo prihoda banaka. Ne radim u banci niti sam istrazivao te podatke, ali na nekim forumima pisu da su kes krediti najveci izvor prihoda banaka, tako da ova mera pogadja samo deo prihoda banke tokom ogranicenog vremenskog perioda, tj. nece banke bas bankrotirati zbog toga.
 
Poslednja izmena:
Treba se podsetiti i ovog komentara NBS-a od prosle godine: https://nbs.rs/sr/scripts/showcontent/index.html?id=18479
U svakom slučaju, kao što Narodna banka Srbije nije intervenisala tokom pada stope EURIBOR, koja je sedam godina bila negativna (nezabeleženo u istoriji novca), ne dozvoljavajući pritom bankama da negativnu stopu računaju kao 0%, čime su marže banka bile umanjivane negativnom referentnom stopom, tako se ni sada ne može intervenisati i obesmišljavati svrha promenljive stope. Svi korisnici su bili upoznati s rizikom rasta promenljive kamatne stope, pri čemu su im od 2018. godine prikazivani i različiti scenariji rasta promenljive stope, uključujući i upoređivanje potencijalnih iznosa rate kredita s njihovim mesečnim primanjima. Dakle, bili su informisani i prihvatili su rizik. Mnogima se taj rizik i isplatio, posebno ako su, usled pada kamatne stope i rate kredita, ušteđeni novac iskoristili da delimično ili potpuno prevremeno otplate kredit. Korisnici su sve vreme imali mogućnost da umesto promenljive stope uzmu fiksnu stopu, koja je naravno u startu veća, ali s druge strane nema kamatnog rizika. Očigledno je da je onim korisnicima koji su se odlučili za promenljivu kamatnu stopu pre svega bilo važno kolika je rata kredita u tom momentu i nisu bili spremni da na početku plaćaju veću ratu (fiksna stopa) zarad izvesnosti u budućnosti. Oni su, dakle, ipak bili spremni da prihvate kamatni rizik i ne mogu sada da očekuju da se o trošku svih građana, uključujući i one koji još uvek nisu rešili stambeno pitanje (možda zato i što nisu bili spremni da prihvate taj rizik), umanjuju uvećane rate njihovih kredita.

Na kraju, čitav finansijski sistem počiva na štednji i depozitima. Stoga čudi da se mediji nisu mnogo brinuli svih ovih godina, kada su pasivne kamatne stope bile gotovo 0%.
Ali sad su druge okolnosti, pa se malo menja politika.
 
Banke sigurno nisu srecne zbog ovog ogranicenja, ali pitanje je da li ce odbijati aplikante. Cak iako mozda budu imale nulti profit u slucaju takvog kredita prvih godinu-dve dana, ipak im ostaje jos 20 godina u proseku za jedan kredit da sve to nadoknade.
Takodje, treba imati u vidu da stambeni krediti predstavljaju samo deo prihoda banaka. Ne radim u banci niti sam istrazivao te podatke, ali na nekim forumima pisu da su kes krediti najveci izvor prihoda banaka, tako da ova mera pogadja samo deo prihoda banke tokom ogranicenog vremenskog perioda, tj. nece banke bas bankrotirati zbog toga.
Banke rade stambene kredite pre svega da bi vezale klijente za sebe narednih 20god i muzle ga lagano.
Tačno je da banka živi od plasmana, a ne od tekućih, naknada od elektronskih plaćanja, kartičarstva itd. Jeste i to fina lova ali je rad sa stanovništvom veliko zezanje i angažovanje, a mala zarada.
Kreditne kartice, keš krediti, potrošački, auto krediti, pozajmice itd su prava zarada.
Kažem ne isključujem tihi bojkot stambenih dok Euribor ne padne a onda udri po kamati i dranju.
Klijent ako mu ne odobre nema više gde da ode sem u najjeftinije a pitanje i koje su najjeftinije.. Ovo će možda dovesti do zatvaranja još nekih banaka tj ukrupnjavanja jer je nekima dosta i moratorijuma i zamrzavanja tarifa i gluposti. Odoše u Jermeniju, Gruziju, Azerbejdžan, tamo je bolja zarada.
 
Obzirom da je i u susednoj EU državi zapadno od Srbije ista mera doneta, ne vidim drugo objašnjenje sem da je u pitanju odluka EU. Ako je tako, onda će banke odobravati kredite kao i do sada.
 
Obzirom da je i u susednoj EU državi zapadno od Srbije ista mera doneta, ne vidim drugo objašnjenje sem da je u pitanju odluka EU. Ako je tako, onda će banke odobravati kredite kao i do sada.
Ali pitanje je koliko je zemalja to uradilo. Hrvatska jeste, ali koliko njih nije. S druge strane, ovakvim merama se unosi nesigurnost ulaganja u neko trziste, rizik zemlje je veci, mozda ce narednih godina marze banaka biti vece u odnosu na ove koje su vec visoke jer se kod nas tek tako donose neke odluke koje u velikoj meri uticu na investicione odluke.
 
Evo ga recimo primer socijalnog tipa gradnje u Stokholmu, zidano 1968.

Cena ni 2300e/m2, a gde se nalazi i kako izgleda neka svako pogleda na mapi, nekom je Borca, nekom blok 70. Za keksa, jeste infostan malo skuplji, 350e, ali koliko je kod nas za 83m2, nije ispod 100e. Plus kod nas dodaj i potrosnju struje za vrucu vodu koja ti je ovde uracunata u mesecni racun infostana. Po meni se isplati dodati za infostan jos nekih 200e i ziveti u Stokholmskoj Borci i raditi za svedsku platu.

I onda se Belvil prodaje za 3200, a app preko 4000e/m2. Za starogradnje u raspadu na Paliluli traze 2000e, Zvezdara jos vise. Nema te sile koja moze da me ubedi da su ove cene kod nas normalne i neka ih placa svako ko moze i misli da treba.
Ovo je san.

I lokacija nije uopste nesto lose.
 
Treba se podsetiti i ovog komentara NBS-a od prosle godine: https://nbs.rs/sr/scripts/showcontent/index.html?id=18479

Ali sad su druge okolnosti, pa se malo menja politika.
Upravo tako. Sam pao sam se ubio.
Slažem se da 2019 nije mogao da predvidi koronu i rat u Ukrajini i štampanje para ali budimo realni, da li je iko finansijski pismen očekivao negativnu kamatu u budućnosti?
Ne kažem da ne treba pomoći, ali ima tu i ljudi koji i dalje žive kod roditelja ili partnera (dakle fiktivna prva nekretnina ili kupio supružnik ili srodnik) kojima je vrednost stana u međuvremenu skočila sa 100 na 160K, koji ga izdaju za 600-700-800e pa im, pazi sad, majku mu, rata pojela zaradu od kirije.
Ako ćemo po sistemu daj da poreski obveznici pokriju to ili daj da penzosima dignemo vođenje tekućeg za 50din da pokrijemo dubiozu jer eto pokvario korisnicima stambenih kredita zli ECB i doneće banke finansijsku konstrukciju pa ne zarađuju više 300e od razlike kirija-rata nego je sad nula.
S druge strane razumem da se neko jedva skućio i ovo mu zaista napravilo problem njemu treba pomoći ali selektivno, a ne svima
 
S druge strane, ovakvim merama se unosi nesigurnost ulaganja u neko trziste, rizik zemlje je veci, mozda ce narednih godina marze banaka biti vece u odnosu na ove koje su vec visoke jer se kod nas tek tako donose neke odluke koje u velikoj meri uticu na investicione odluke.
Naravno, zato sam i bio napisao pre par dana da je politička odluka u pitanju. Mislim da je u pitanju politička odluka EU, žele da stabilizuju ili održe Hr i Sr tržišta nekretnina iz nekog razloga.

Dalje, vidi se mediji u Srbiji, koji zvanično nisu naklonjeni vlasti, su lepo pisali o merama, što znači da mere imaju nečiji blagoslov. Da podsetim, Srbija je kandidat za EU, mnogo toga je koordinisano sa Briselom. Hrvatska je u EU, sumnjam da sme samostalno da uvodi takve mere, ako ne pita u Briselu.
 
Vrh