Šta je novo?

Cene nekretnina

Нека свако иде где хоће, миграција увек било и биће. Али немојте претиривати ни једни ни други. Нису ово 90те, живимо у свету глобализма а и структура квалификоване радне снаге се је променила у последње две генерације. Данас више мање све што постоји у туђини, постоји и у Србији и разлике нису тако велике.

И није тачно да не постоје Западњаци који се селе у Србију, има их само што се не вртите у тим круговима па не знате. И да, живе од свог посла у Србији мада већинома покрећу своје бизнисе што у пољопривреди што у технолошком сектору, а тај дух предузетништва је нешто што јако недостаје Србима. Познат вам је пример Холанђанина који је пре 15 година дошао у Београд и отворио ibikebelgrade.com који ради и данас и запошљава друге. Тако је могао и неки Београђанин да уради па није. И ја планирам миграцију у Бањалуку следеће године, мој друг је мигрирао прошле године из Велике Британије у Београд и један из Аустрије у Нови Сад и познајем још једног који се спрема да се врати из Немачке а познавао сам број људи са Балтика који су се вратили у Литванију и Естонију. То су парови између 30-40 година. Некада су људи бежали главом без обзира што због рата и санкција што због немогућности да преживе. Данас више није тако, они који иду купили су западњачки начин живота или граде каријеру, те приче о немању су шупље. Као они који се са Запада селе на Балкан и јужну Америку из идеолошких разлога.

Нигде није савршено, свугде постоје ствари које ваљају и не ваљају. Срби су одгојени песимисти и навикли су да пљују оно што не ваља и оно што ваља подједнако и у свему прво траже оно негативно и ту истроше сву снагу. Једина критика која је на месту је тзв. београдизација Србије која изеда српско друштво као канцер али то важи у за неке развијене земље ЕУ. Замерка на ову владу из мог угла је што не ради више на привлачењу странаца који не умеју сами да се снађу без познавања језика а таквих има највише. Друге државе попут Тајланда, Перуа, Грчке итд. редовно држе промоцијске кампање и поставили су читаве платформе за помоћ Западњнацима да мигрирају у њихове државе. Прво дође један, па други па онда фирма мора да отвори канцеларију па их дође још пар оа онда отвори Р&Д итд. све то вуче једно друго.

Путна и железничка инфраструктура решавају много тога али треба још посла да се понуди садржај људима ван Београда. Свако жели да има неки велики супермаркет, књижару, биоскоп, тржни центар, добар пут и брз интернет итд. али не жели свако да живи у Београду и да се гура по тамо неким приградским насељима који само по поштанском броју личе на град а цена квадрата као да су купили некретнину на Врачару.
 
. Evo, moj baš baš dobar drug planira da se vrati iz Beča iako ga godinama odvraćam od toga. Njegov otac se vratio, brat i majka nemaju nameru, ali on planira do 40te da se vrati što se nadam da će ga proći.

Zato što poznaju Srbiju samo na 15dana kad su na godišnjem pa su malo zaboravili kako se živi ovde.
Bio kod frizera prošle nedelje. Muž i žena oko 35-36 godina se dogovorili da se vrate posle korone u Srbiju. Dvoje male dece 4 i 5 godina. Vratili CH papire i došli kod nas (tamo su dugo, išli u školu itd). Prošlo je malo više od godinu dana. Pokušavaju sa advokatima da baba i deda usvoje unučiće da budu makar deca u CH pošto oni nemaju šanse više da se vrate nikad. Kažu, kad smo svoje živote upropastili, makar ne moramo i od dece. Toliko
 
Bio kod frizera prošle nedelje. Muž i žena oko 35-36 godina se dogovorili da se vrate posle korone u Srbiju. Dvoje male dece 4 i 5 godina. Vratili CH papire i došli kod nas (tamo su dugo, išli u školu itd). Prošlo je malo više od godinu dana. Pokušavaju sa advokatima da baba i deda usvoje unučiće da budu makar deca u CH pošto oni nemaju šanse više da se vrate nikad. Kažu, kad smo svoje živote upropastili, makar ne moramo i od dece. Toliko
Ovo su tipicne FRIZERSKE Price. Ajde realno - ko vraca odmah papire a da nije probao da zivi negde barem godinu dana?! Plus ako su ziveli u CH i imaju iskustvo, onda njima nece biti problem da dobiju posao u CH ili u EU i da ih kompanija sponzorise. Blue card i eto ih nazad za 2 nedelje - u Nemackoj ili Austriji... Te price ne mogu prodati nikome.
 
Bila je žena koja je to pričala i koja se vratila. Rodjaka od frizerke. Obične poslove rade, nisu deficitarni. Imali su sreću da su boravili tamo kao deca sa roditeljima. Nemačka ili Austrija je gotovo izvesna za njih ali u CH da se vrate ne mogu.
Dok je pričala, slušaš onu priču i samo osećaj kako ti se topi mozak od količine gluposti i nepromišljenosti koju si čuo.
 
Sve je to pitanje kako se odigralo, a opet, možda žena pati, a muž ne... Nego pričao sa jednim kolegom oko cena goriva koliko je skupo kod nas, ai cene hrane su otišle u pm u odnosu na komšijske zemlje i on kaže da je neki političar izjavio, ne znam koliko je tačno, da je to "da ne bi ljudi iz okolnih zemalja kupovali kod nas i smanjivali nam hranu".
 
Da, tako su rekli. Lakše im je da se zaduže, povećaju plate i penzije državnom sektoru nego da smanje cene.
 
"Izduvani balon", ulje na platnu. Autori poznati. Uskoro i kod nas u selu.
Ovo jedna i od danasnjeg autora (Handelsblatt)
IMG_20230821_184923.jpg
 
Kapiram da su restorani, taksi, frizeri i zubari skuplji. Što je slučaj u svakoj razvijenoj državi.
Jeste skuplje, stomatologe je Dzo ubo, zato mnogi nasi ozbiljne stvari rade kod nas. Frizeri su isto skuplji jedno 5-6x. Sto se taksija tice, Uber, a sada i Bolt i jos neke kompanije su dosta spustile cene. Cene se prepolovile, a ne kao kod nas sto je Cargo bio malo jeftiniji pa sada kosta isto kao i taksi.
Recimo voznja Boltom od 12km me kostala nesto manje od 3000din.
Pored toga nema ulice bez biciklisticke staze, automobili nisu parkirani po trotoarima, ne sme se. Na svakom koraku da iznajmis elektricni trotinet ako ti je bas zurba. Metro koji je za nas jos uvek kao put na Mesec.

Prosecan restoran, dobar poseban obrok za jednog oko 3000din. Medjutim ima dosta bufe restorana po Stokholmu gde prosecno za jednog kosta oko 1500din da jede koliko hoce, nekoliko vrsta jela, salate, pice ulazi u cenu.

Sto se prodavnica hrane tice, pisao sam i ranije da su cene slicne kao u Beogradu. Postoje i ogromni lanci gde je sve jos i jeftinije.
Tehnicka roba cesto dosta jeftinija.

Jeste zivot uopsteno skuplji, ali je do pre neku godinu ta razlika bila velika, a sada je zanemarljiva. Ogroman skok cena kvadrata i kirija u Beogradu je napravio najveci problem srednjoj klasi.
Pa mi da sada udjemo u EU, iz Srbije bi se za godinu dana odselilo bar pola miliona ljudi.
Od lekara ne bi ostalo nista, samo oni pred penzijom.
 
Prosecan restoran, dobar poseban obrok za jednog oko 3000din. Medjutim ima dosta bufe restorana po Stokholmu gde prosecno za jednog kosta oko 1500din da jede koliko hoce, nekoliko vrsta jela, salate, pice ulazi u cenu.

Sto se prodavnica hrane tice, pisao sam i ranije da su cene slicne kao u Beogradu. Postoje i ogromni lanci gde je sve jos i jeftinije.
Tehnicka roba cesto dosta jeftinija.

Jeste zivot uopsteno skuplji, ali je do pre neku godinu ta razlika bila velika, a sada je zanemarljiva. Ogroman skok cena kvadrata i kirija u Beogradu je napravio najveci problem srednjoj klasi.
Pa mi da sada udjemo u EU, iz Srbije bi se za godinu dana odselilo bar pola miliona ljudi.
Od lekara ne bi ostalo nista, samo oni pred penzijom.
Gospodine, da li ste kročili u Stokholm, Švedska?
 
Poslednja izmena:
Bila je žena koja je to pričala i koja se vratila. Rodjaka od frizerke. Obične poslove rade, nisu deficitarni. Imali su sreću da su boravili tamo kao deca sa roditeljima. Nemačka ili Austrija je gotovo izvesna za njih ali u CH da se vrate ne mogu.
Dok je pričala, slušaš onu priču i samo osećaj kako ti se topi mozak od količine gluposti i nepromišljenosti koju si čuo.
Ja za ovu količinu gluposti JOŠ nisam čuo. I da rade "obične poslove" ne znam zašto su vraćali papire? Ko ih je lupao po ušima? Pa Srbija više nije tamni vilajet iz doba Miloševića. Sada Srbija daje našim ljudima koji imaju samo 1 pasoš da uzmu na godinu dana carta serbica (da baš se tako zove) i mogu da žive, rade i školuju se kao naši državljani. Posle toga mogu da odluče da li će da apliciraju za državljanstvo.
2.) Da i nisu hteli to, mogli su uzeti radnu i boravišnu dozvolu, plate 150e i eto najlegalnije žive i rade ovde....
Mislim ja ne znam koliko malo mozga moraš da imaš da to uradiš. Pa NI jedni papiri se ne vraćaju, čak i da su pasoši Severne Koreje. Nikad ne znaš kad može da zatreba. Zašto vraćati....
No to nema nikakve veze s temom nekretnina. Pripišimo to na ljudska glupost.
 
а тај дух предузетништва је нешто што јако недостаје Србима.
Naravno, apsolutno je do toga sto smo nesposobni i nemamo radnu etiku, kao da slusam nekoga sa TV. Kakve sve gluposti ovde čovek nece pročitati. Nema veze uopšte sto država saplice sa milion i jednom glupošću, sto može doći do reketa ako se malo zaigras i slično. Plodno tlo za biznis skroz. Drugo su stranci koje ne smeju tako da diraju, plus imaju i subvebcije.
 
Ja za ovu količinu gluposti JOŠ nisam čuo. I da rade "obične poslove" ne znam zašto su vraćali papire? Ko ih je lupao po ušima? Pa Srbija više nije tamni vilajet iz doba Miloševića. Sada Srbija daje našim ljudima koji imaju samo 1 pasoš da uzmu na godinu dana carta serbica (da baš se tako zove) i mogu da žive, rade i školuju se kao naši državljani. Posle toga mogu da odluče da li će da apliciraju za državljanstvo.
2.) Da i nisu hteli to, mogli su uzeti radnu i boravišnu dozvolu, plate 150e i eto najlegalnije žive i rade ovde....
Mislim ja ne znam koliko malo mozga moraš da imaš da to uradiš. Pa NI jedni papiri se ne vraćaju, čak i da su pasoši Severne Koreje. Nikad ne znaš kad može da zatreba. Zašto vraćati....
No to nema nikakve veze s temom nekretnina. Pripišimo to na ljudska glupost.
Proterali ih jer su boravili ilegalno, kakvo vracanje papira, to ni ne postoji. Cobani budale.
 
Prosecan restoran, dobar poseban obrok za jednog oko 3000din. Medjutim ima dosta bufe restorana po Stokholmu gde prosecno za jednog kosta oko 1500din da jede koliko hoce, nekoliko vrsta jela, salate, pice ulazi u cenu.
...
Da ne ulazim oko detalja oko ostalog, ali sve zavisi od restorana. Ako sedneš u centru stockholma... ja sam se bio po ušima. Al ko mi kriv što sam seo tu da jedem. I treba reći da su ti bufe restorani u principu kao neki fast fudovi koji u odredjeno vreme imaju tu akciju da jedeš šta hoćeš za 10e, platiš čašu 1e i piješ koliko hoćeš. Sem bufeta, ta čaša je do skoro kod nas bila misaona imenica, jer verujem da bi ljudi stojali sa flašama od 2l i točili. Sada mnogi fast fudovi imaju tu opciju kod nas. A imaš i brančeve za 700-1000din da jedeš koliko hoćeš.
Naravno, apsolutno je do toga sto smo nesposobni i nemamo radnu etiku, kao da slusam nekoga sa TV. Kakve sve gluposti ovde čovek nece pročitati. Nema veze uopšte sto država saplice sa milion i jednom glupošću, sto može doći do reketa ako se malo zaigras i slično. Plodno tlo za biznis skroz. Drugo su stranci koje ne smeju tako da diraju, plus imaju i subvebcije.
Reče meni jedan kolega, ima jednog komitenta koji radi pola na belo pola na crno, valja neku robu na crno iz kine jer neće da kupuje legalno i plaća dažbine. Kad ga je ovaj pitao što to radi zar se ne plaši da će inspekcija da ga zatvori, kaže, "bolje da me zatvori država nego Ja da radim, ne zaradim ništa i sam sebe zatvorim". Ko nije imao biznis u Srbiji ne zna tu "čar" preduzetništva kako je sved med i mleko kod nas ako imaš privatan biznis.
Pisao sam o ovome već - većina kod mene, od stranaca, su Nemci. I to Nemci u tridesetim i četrdesetim...
Eto, još jedna zabluda o "samo penzioneri idu" srušena.
 
Gost emisije je predstavnik RGZ. Malo je nejasno celo gostovanje, poruka koju je hteo da prenese, što znači da je verovatno nešto ozbiljno :)

U prvom dela gostovanja agituje da gradjani ne treba da kupuju neuknjizene stanove, pa ni novogradnju. Ni novogradnju, dok se ne izgradi i uknjži, što je gotovo nemoguće.

U drugom delu emisije najavljuje akciju drzave povodom regulisanja statusa neuknjizenih stanova. Koristi i predsednikovu dragu recenicu, "narod to treba da zna". Kaže da će se uključiti RGZ i sudski izvršitelji (nisam shvatio kojim povodom) da se uknjiže ti stanovi.

Da li sam nešto pogrešno razumeo ili propustio?
 
Par stvari koje su se izdesavale u poslednje 2 nedelje.
- Michael Burry (covek koji je predvideo 2008 i zgrnuo 800 miliona dolara), se kladio protiv S&P 500 i NASDAQ, ako sam dobro video, oko 1.2 milijardi dolara.
- Kamate u USA na nekretnine fiksno 30 godina (18 avgust podatak) opet raste i bio je 7.37% i US 10 year treasury na 4.342%.
- Zahtevi za stambene kredite su na nivou iz 1995 (jako niske), sto znaci da ce morati da spustaju cene drasticno vise, do sada je to bilo stidljivo i prica se dosta kako svi spustaju cene ali to je sitno.
- Ustedjevina u USA je pala na 2.7% sto je istorijski minimum (average je izmedju 9-10%), sto znaci da novca jos malo pa nema (kacio sam ranije graph koji pokazuje trend ustedjevine koji pada vec godinu dana), zakljucak da ce ljudima biti potreban novac.
- Kes krediti skoro na maksimumu (stize nivo iz 2008).
- Kirije takodje padaju u USA kao i kod nas.
- Zbog velikog stampanja novca takodje je skocio broj otvorenih firmi od pocetka pandemija od 10 miliona do 11.7 miliona u 2023 sto je 17% za samo 3 godine. Sto moze da objasni zasto je nezaposlenost i dalje mala.
- Headline inflacija je takodje skocila sto znaci da ce biti jako tesko spustiti inflaciju na zeljenih 2% i vrlo verovatno da ce nastaviti da raste kako nam se priblizava jesen/zima.

Opet se na kraju svede na 2 stvari koje mogu da se dese.
Ili ce cene stanova padati ili ce inflacija skociti i to zestoko skociti da bi ove cene ostale i to bi morali da skoce kirije i plate ali koliko vidim kirije padaju a rast plata je usporio.

Takodje opcija stampanja novca opet ako ne bude izlaza sto bi nateralo inflaciju da skoci opet i spasilo ove cene stanova i verovatno bi porasle jos vise.
 
Gost emisije je predstavnik RGZ. Malo je nejasno celo gostovanje, poruka koju je hteo da prenese, što znači da je verovatno nešto ozbiljno :)

U prvom dela gostovanja agituje da gradjani ne treba da kupuju neuknjizene stanove, pa ni novogradnju. Ni novogradnju, dok se ne izgradi i uknjži, što je gotovo nemoguće.

U drugom delu emisije najavljuje akciju drzave povodom regulisanja statusa neuknjizenih stanova. Koristi i predsednikovu dragu recenicu, "narod to treba da zna". Kaže da će se uključiti RGZ i sudski izvršitelji (nisam shvatio kojim povodom) da se uknjiže ti stanovi.

Da li sam nešto pogrešno razumeo ili propustio?
Ispravka: rekao je javni izvršitelji, a možda je mislio javni beležnici.

A bila je malo i prozivka istih.

Zapravo glavni vajb mu je bio: ne verujte nikom, samo RGZ-u :😀
 
Sto se tice centralizacije i usmeravanja ka Bgu ja iskreno ne vidim da ce se to preokrenuti u skorije vreme. Ja sam iz manjeg grada relativno blizu Bg-a i meni sve to zvuci kao romantizacija manjih mesta, nisam bas sigurna da je to snobizam.
Sto se tice posla, mogu ga raditi remote, ali nije jedan posao za zivota. Bg je mesto gde mozete upoznati brdo ljudi koji rade za druge kompanije pa kad vam treba da posao promenite, napredujete, to postaje lakse zbog konekcija koje sticete na dnevnom nivou.
Nedostatak sbb mreze koji se pomenuo je po meni ozbiljan deficit jer je jedini operater na kom se moze cuti glas koji nije prorezimski.
Pored instutucionalnih nedostataka, postoji brdo malih stvari koje pojedinacno nisu bitne a koje sve u globalu puno znace. Manja mesta cesto nemaju bioskop, pozoriste, shopping mall, zatvoreni bazen, klizaliste, biciklisticku stazu, teren za tenis. Skole sporotova su vrlo ogranicene na najbazicnije sportove, kao i skole jezika, skole za muziku. Secam se da sam kao dete jako zelela da treniram gimnastiku ali to nije postojalo u tom trenutku. Dosta kasnije se otvorilo na jednom mestu do koga ne ide javni transport (trsnsport funkcionise samo u vrlo limitiranom delu grada) te dete ne moze da ide samo. Ako roditelj radi duze i ne moze da te vozi, to ti je sto ti je dok ne polozis voznju.
Na kraju svi kazu- pa da skoknes za sat, dva do Bga, ali to ljudi na kraju ne rade. Odu tek ponekad vikendom i praznikom, a zive sa mnogo limitiranijim uslovima, prilikama, sa cinjenicom da bi eto mogli da "skoknu", samo kad zavrsie radno vreme, nikad im nije pravo vreme i ostave to za neki drugi dan
 
Par stvari koje su se izdesavale u poslednje 2 nedelje.
- Michael Burry (covek koji je predvideo 2008 i zgrnuo 800 miliona dolara), se kladio protiv S&P 500 i NASDAQ, ako sam dobro video, oko 1.2 milijardi dolara.
- Kamate u USA na nekretnine fiksno 30 godina (18 avgust podatak) opet raste i bio je 7.37% i US 10 year treasury na 4.342%.
- Zahtevi za stambene kredite su na nivou iz 1995 (jako niske), sto znaci da ce morati da spustaju cene drasticno vise, do sada je to bilo stidljivo i prica se dosta kako svi spustaju cene ali to je sitno.
- Ustedjevina u USA je pala na 2.7% sto je istorijski minimum (average je izmedju 9-10%), sto znaci da novca jos malo pa nema (kacio sam ranije graph koji pokazuje trend ustedjevine koji pada vec godinu dana), zakljucak da ce ljudima biti potreban novac.
- Kes krediti skoro na maksimumu (stize nivo iz 2008).
- Kirije takodje padaju u USA kao i kod nas.
- Zbog velikog stampanja novca takodje je skocio broj otvorenih firmi od pocetka pandemija od 10 miliona do 11.7 miliona u 2023 sto je 17% za samo 3 godine. Sto moze da objasni zasto je nezaposlenost i dalje mala.
- Headline inflacija je takodje skocila sto znaci da ce biti jako tesko spustiti inflaciju na zeljenih 2% i vrlo verovatno da ce nastaviti da raste kako nam se priblizava jesen/zima.

Opet se na kraju svede na 2 stvari koje mogu da se dese.
Ili ce cene stanova padati ili ce inflacija skociti i to zestoko skociti da bi ove cene ostale i to bi morali da skoce kirije i plate ali koliko vidim kirije padaju a rast plata je usporio.

Takodje opcija stampanja novca opet ako ne bude izlaza sto bi nateralo inflaciju da skoci opet i spasilo ove cene stanova i verovatno bi porasle jos vise.
Tako je dobro si napisao samo su kamate od banke vise nego sto si ti napisao. Jer banke imaju tu neku muljatorsku formu sa poenima pa ti to predstave
nize ali ok to je sve vrlo malo vise.
Kirije u US ne padaju vec kako gde. San Francisko grad propada ako na njih mislis jer ga vodi ekipa narkica ali imas i delove gde rente rastu.
Ostalo je sve ok.

E sad ono sto ce najverovatnije da se desi jeste stampanje ili pozajmljivanje novca. Tj svakako odnegde novi novac mora da dodje u ekonomiju.
Jer ako novac ne dodje gasi svetla i @BataDz moze da se pakuje a tek stigao.
Znaci budzetski deficit je koliko 1.5T? Znas sta je fora ubrzava!!! Svake godine je sve veci i veci.
Prakticno ceo svet ceka sad sta ce da se desi sa US i vrlo je napeto.

Po mom misljenju ja bi se pre kladio na to da ce da upumpaju na koji god nacin ovih 1.5T pa sledece godine 1.8T pa one tamo 2T i sve tako dok inflacija ne ucini svoje i dok dolar ne udje u spiralu smrti. Do sada odbrambeni mehanizam je bio taj sto izbombardujes ili uvedes sankcije zemljama koje proizvode nesto i onda se deo BDP-a prelije na US (jer jedini imaju najnoviju tehnologiju) a konkurenciji cim malo naraste BDP izgazis. Sada je to gotovo nemoguce sa Kinom, Rusijom, Indijom pa i EU.

Ako bi se ovakav scenario desio Srbiju to direktno nece da pogodi (kolaps u US) jer ni nemamo neku specijalnu trgovinsku razmenu sa US.
Zapravo ako bi se to desilo imali bi milion povratnika iz dijaspore pa bi se kreirao mini bull na neki period.

Ono gde bi Srbiju realno pogodilo jeste sto bi prvo EU bila pogodjena (kao ogroman izvoznik u US) pa bi to indirektno i pogodilo i
Srbiju jer veliki % trgovinske razmene sa zemljama EU.

To je realnost.
 
Par stvari koje su se izdesavale u poslednje 2 nedelje.
- Michael Burry (covek koji je predvideo 2008 i zgrnuo 800 miliona dolara), se kladio protiv S&P 500 i NASDAQ, ako sam dobro video, oko 1.2 milijardi dolara.
- Kamate u USA na nekretnine fiksno 30 godina (18 avgust podatak) opet raste i bio je 7.37% i US 10 year treasury na 4.342%.
- Zahtevi za stambene kredite su na nivou iz 1995 (jako niske), sto znaci da ce morati da spustaju cene drasticno vise, do sada je to bilo stidljivo i prica se dosta kako svi spustaju cene ali to je sitno.
- Ustedjevina u USA je pala na 2.7% sto je istorijski minimum (average je izmedju 9-10%), sto znaci da novca jos malo pa nema (kacio sam ranije graph koji pokazuje trend ustedjevine koji pada vec godinu dana), zakljucak da ce ljudima biti potreban novac.
- Kes krediti skoro na maksimumu (stize nivo iz 2008).
- Kirije takodje padaju u USA kao i kod nas.
- Zbog velikog stampanja novca takodje je skocio broj otvorenih firmi od pocetka pandemija od 10 miliona do 11.7 miliona u 2023 sto je 17% za samo 3 godine. Sto moze da objasni zasto je nezaposlenost i dalje mala.
- Headline inflacija je takodje skocila sto znaci da ce biti jako tesko spustiti inflaciju na zeljenih 2% i vrlo verovatno da ce nastaviti da raste kako nam se priblizava jesen/zima.

Opet se na kraju svede na 2 stvari koje mogu da se dese.
Ili ce cene stanova padati ili ce inflacija skociti i to zestoko skociti da bi ove cene ostale i to bi morali da skoce kirije i plate ali koliko vidim kirije padaju a rast plata je usporio.

Takodje opcija stampanja novca opet ako ne bude izlaza sto bi nateralo inflaciju da skoci opet i spasilo ove cene stanova i verovatno bi porasle jos vise.
Izuzetno dobra i temeljna analiza!! Samo ja mislim da će se ići na štampanje ne zbog ljudi već zbog rata u Ukrajini! I EU i US su zagrize a Bome i Rusija veći zalogaj nego što mogu da progutaju. Sada niko ne sme da odstupi. A rat košta mnogo i koštaće još više! Može se očekivati što je bilo kod nas samo u blažoj varijanti - da će plate ostati iste, da će običan svet siromašniji biti (što se vidi iz štednje) i da će sve ići na odbranu!
Ukratko zlatno doba je prošlo i u US i EU i SR.
Na cene nekretnina - najverovatnije će biti pad jer će kupovati samo ko mora i on će da 3x meri a jednom da seče...
 
Sto se tice centralizacije i usmeravanja ka Bgu ja iskreno ne vidim da ce se to preokrenuti u skorije vreme. Ja sam iz manjeg grada relativno blizu Bg-a i meni sve to zvuci kao romantizacija manjih mesta, nisam bas sigurna da je to snobizam.
Sto se tice posla, mogu ga raditi remote, ali nije jedan posao za zivota. Bg je mesto gde mozete upoznati brdo ljudi koji rade za druge kompanije pa kad vam treba da posao promenite, napredujete, to postaje lakse zbog konekcija koje sticete na dnevnom nivou.
Nedostatak sbb mreze koji se pomenuo je po meni ozbiljan deficit jer je jedini operater na kom se moze cuti glas koji nije prorezimski.
Pored instutucionalnih nedostataka, postoji brdo malih stvari koje pojedinacno nisu bitne a koje sve u globalu puno znace. Manja mesta cesto nemaju bioskop, pozoriste, shopping mall, zatvoreni bazen, klizaliste, biciklisticku stazu, teren za tenis. Skole sporotova su vrlo ogranicene na najbazicnije sportove, kao i skole jezika, skole za muziku. Secam se da sam kao dete jako zelela da treniram gimnastiku ali to nije postojalo u tom trenutku. Dosta kasnije se otvorilo na jednom mestu do koga ne ide javni transport (trsnsport funkcionise samo u vrlo limitiranom delu grada) te dete ne moze da ide samo. Ako roditelj radi duze i ne moze da te vozi, to ti je sto ti je dok ne polozis voznju.
Na kraju svi kazu- pa da skoknes za sat, dva do Bga, ali to ljudi na kraju ne rade. Odu tek ponekad vikendom i praznikom, a zive sa mnogo limitiranijim uslovima, prilikama, sa cinjenicom da bi eto mogli da "skoknu", samo kad zavrsie radno vreme, nikad im nije pravo vreme i ostave to za neki drugi dan
Žene generalno više biraju žive u BEGE-u, ako neko ima kompleks da živi u BGu to su onda žene iz manjih mesta (ne mislim na tebe, da ne generalizujem, ali uglavnom je tako, pa i moja) Generalno ih "guše" manja mesta, smetaju im ljudi, okolina... evo i moju ženu da pitaš zašto živi tu navela bi ti milion razloga, a daj bože da joj treba jedan od tih. I u Beogradu ne možeš dete da pustiš samo da ide do odredjene škole sporta tako da ti se sve svodi na isto. Skoro svaki osrednji i malo veći grad ima bioskop, pozorište, bazene, tržni centar (jedan), muzičku školu, školu glume... retko koji ima klizalište (čemu kad možeš dete da pustiš niz brdo zimi), biciklističku stazu (čemu kad je saobraćaj mnogo lakši, sporiji i redji pa ne moraš da strepiš da će neko da te pokupi), teren za tenis (mi kao deca smo razvukli mrežu i teren nam je bio gde hoćemo). Ali dobro, voli neko da kaže kako trenira tenis na djokarinim terenima, kako živi u begeu... ko hoće nečim ozbiljnijim da se bavi onda svakako mora u bg.

Na kraju, koliko ljudi i dece ide u pozorište? Bioskop i ajde ponekad, koliko u muzičku školu...? Što se tiče sbb-a nikakvu prednost ne vidim u njemu, ama baš nikakvu. Meni je to kao suprotan pink iako sam na sbb-u. Ne gledam tv, sadržaje koji me zanimaju nadjem na internetu. Na kraju se opet sve svodi na lične afinitete i potrebe. Da jedino Beograd nudi sve potrebno i obavezno za život pa ajde onda da zatvorimo celu Srbiju i da ostane samo Beograd, neka se svi dosele i da se reše svi problemi. Da ne dužimo jer je sve ovo već odavno opšte poznato i normalno, ljudi iz manjih mesta će uvek emigrirati ka većim, neko zbog većih mogućnosti i napredovanja, neko samo da bi rekao kako živi tu jer se to smatra nekim uspehom.
 
Vrh