Šta je novo?

Cene nekretnina

rizici samostalne kupovine nekretnine​

Zamke prilikom samostalne kupovine nekretnine​


Evo nekoliko najvećih zamki koje se mogu pojaviti prilikom samostalne kupovine nekretnine:


Nepotpuno istraživanje

Nedovoljno istraživanje tržišta i nepoznavanje lokalnih uslova, može dovesti do kupovine nekretnine po previsokoj ceni ili nepovoljnoj lokaciji. Nedovoljno poznavanje pravnih i regulatornih propisa, može dovesti do problema u budućnosti.

Skriveni nedostaci

Bez stručnjaka koji bi pregledali i procenili nekretninu, postoji rizik da previdite skrivene nedostatke i oštećenja. To može rezultirati dodatnim neplaniranim finansijskim troškovima potrebnih za popravke ili renoviranje nekretnine odmah nakon kupovine.

Pravni problemi

Bez pravne podrške, postoji rizik da se suočite sa pravnim problemima. To može uključiti sporove oko vlasništva, neregularnosti u dokumentaciji, hipoteke ili druge skrivene pravne obaveze, koje mogu dovesti do dugotrajnih sporova.

Loša finansijska procena

Kupovina nekretnine bez stručnog saveta, može dovesti do preterivanja u finansijskim mogućnostima. To znači da postoji rizik da preopteretite svoj budžet, kao i teškoće u otplati kredita ili podmirenju drugih finansijskih obaveza povezanih sa kupljenom nekretninom.

Nedostatak pregovaračkih veština

Pregovori sa prodavcem ključni su deo procesa kupovine nekretnine. Nedostatak iskustva u pregovaranju, može dovesti do plaćanja previsoke cene ili neuspešnih pregovora o drugim uslovima, kao što su rokovi isporuke ili popravke.

Nepravilno razumevanje ugovora

Potpisivanje ugovora bez temeljnog razumevanja svih klauzula i obaveza, može dovesti do neželjenih situacija. Važno je pažljivo pročitati i razumeti sve uslove ugovora, kako biste bili sigurni da su vaša prava i interesi adekvatno zaštićeni.


Potencijalni problemi sa nekretninom

Stan

Prilikom kupovine stana, može postojati rizik od skrivenih troškova, kao što su zajednički troškovi održavanja zgrade ili posebni troškovi za popravke i renoviranje zajedničkih prostorija. Takođe je važno proveriti statut zgrade, pravila stanovanja i bilo kakve posebne obaveze, koje se odnose na vlasnike stanova.

Kuća

Kod kupovine kuće važno je proveriti njeno stanje u kome se nalazi, uključujući krov, instalacije, zidove i druge strukturne elemente. Oštećenja kuće ili skriveni nedostaci, mogu dovesti do neplaniranih troškova popravke. Svakako treba proveriti pravnu dokumentaciju kao što su vlasnički listovi, dozvole za gradnju i druge važne dokumente.

Vikendica

Prilikom kupovine vikendice, treba proveriti pristupne puteve, mogućnost priključenja na struju, vodu, kao i dostupnost komunalnih usluga na tom području. Održavanje vikendice može biti poseban izazov, posebno ako se nalazi na udaljenijoj lokaciji. Svakako treba ispitati eventualna ograničenja ili regulative, koje se odnose na vikendice u toj oblasti.

Plac

Prilikom kupovine placa, važno je proveriti urbanističke planove, namenu zemljišta i mogućnosti izgradnje. Može postojati rizik od neregularnosti u zemljišnim knjigama ili eventualnih sporova oko granica zemljišta. Treba razmotriti dostupnost infrastrukture kao što su putevi, struja, voda i kanalizacija, jer to može uticati na izgradnju i vrednost placa.
Ceo tekst na blogu
 
Podaci za jul..promet za sada katastrofalan,ako se nastavi ovako agenti ce vec od septembra morati da motaju kablove u fabrikama..😥

Pa ako nastave da nude 8 godina staru "novogradnju" kod Zvezdarske šume za 3100 EUR/kv kao meni juče što je agent poslao predlog i treba da idu na motanje kablova. Oni su ti koji pumpaju ljude da idu sa sumanutim cenama i dalje.
 
Pa ako nastave da nude 8 godina staru "novogradnju" kod Zvezdarske šume za 3100 EUR/kv kao meni juče što je agent poslao predlog i treba da idu na motanje kablova. Oni su ti koji pumpaju ljude da idu sa sumanutim cenama i dalje.

Nisu tu samo ni agenti više, već vlasnici se pomame gledajući oglase pa misle da mogu da prodaju svoje rupe za velike pare.
 
E sad svi veći investitori pogotovo oni koji imaju svoju operativu (mašine, majstore itd) su se u prethodnom periodu dobro omastili tako da mogu oni i 2 godine da izdrže da ne prodaju ni jedan jedini stan.

Ja u principu i očekujem da će projekti velikih investitora ostati skupi, što ti kažeš, dve godine im nije teško da drže mrtve kvadrate jer imaju para. Ali ima dosta investitora manjih kojima će ipak stati do toga da obrnu lovu, tu će se verovatno videti pad u narednih 12 meseci ako promet ostane nizak.
 
Do kraja godine kamate idu gore to je jasno ko dan i od ECB i od NBS i od FEDa. Tako da tu ko misli da će da stanu ili da spuštaju do kraja godine grdno se vara.
E sad svi veći investitori pogotovo oni koji imaju svoju operativu (mašine, majstore itd) su se u prethodnom periodu dobro omastili tako da mogu oni i 2 godine da izdrže da ne prodaju ni jedan jedini stan.
Mali investitori koji grade jednu zgradu su druga priča.
Pitanje je prodati za malo manje i imati profit ili čekati neka bolja zlatna vremena...
Ne mislim da je Iko od tih investitora lud da dozvoli da mu pola stanova ostane neprodato naredne dve godine jer tek onda neće moći da ih proda. Ne prave oni takve idiotske greške. Pre par dana se javljao član kome investitor nudi stan u izgradnji u pola cene.

Neki investitori dalju izgradnju otplaćaju od kredita. Ako nisu prodali dovoljan broj stanova, nema ni odakle da plati ratu kredita.

Oni koji finansiraju izgradnju od keša takođe su u problemu, ako ne prodaju pola stanova jer se računi za iste gomilaju svakog meseca. Sto stanova puta 100 EUR za račune svakog meseca, to je čist gubitak od 10.000 EUR mesečno. Ko je lud da se igra sa takvim stvarima Cena novogradnje ozbiljno pada.
 
Cena novogradnje ozbiljno pada.
Kako dolaziš do tih zaključaka? Evo npr Zvezdara.
Untitled.png
 
Kako dolaziš do tih zaključaka? Evo npr Zvezdara.
Kakav cherry-pick 🤩

Novogradnja je dostigla vrhunac u novembru 2022., kada je prosečna cena bila 2844 EUR po kvadratu. Od tada u kontinuitetu pada cena i sada je 15,5% manja odnosno 2403 EUR po kvadratnom metru.

Ako pogledaš grafik, videćeš da su pikovi sve niži i niži.
Screenshot_2023-07-14-13-01-05-36.jpg
 

rizici samostalne kupovine nekretnine​


Ceo tekst na blogu
Nazalost, agencije vrlo cesto vise donose stetu nego korist. Za kupca obicno cine stetu, jer ga prakticno uopste ne stite, ne trude se da spuste cenu nego podignu. ne ukazuju na potencijalne probleme jer time sprecavaju da se prodaja obavi, a za pravnu zastitu i druge stvari ih obicno boli uvo, bitno im je samo da se proda nekretnina po sto visoj ceni. Vrlo cesto ne znaju ni ugovor da sastave, tj. samo da promene podatke u sablonu ugovora. Imao sam iskustva sa takvim agencijama, strastno kakvi debili rade po agencijama. Cast izuzecima. Agencije mogu da odgovaraju eventualno samo prodavcima, jer ne moraju da se cimaju sa kupcima, a racunaju na to da ce agencija pumpati cenu jer je i njima to u interesu.
 
Ma ništa to nije problem, samo to uslovljavanje za 2%. Ništa protiv nemam da oni uzimaju neki procenat, ali tako što će ili prodavac da ih pozove da ga predstavljaju, ili kupac - ne obe strane. Ne samo da je pohlepno i bezobrazno da od obe strane uzimaju 2%, tu je i konflikt interesa. Koga predstavljaju ako obe strane plaćaju istoj agenciji? Nije mi jasno zašto ljudi pristaju na to...
 
Ma ništa to nije problem, samo to uslovljavanje za 2%. Ništa protiv nemam da oni uzimaju neki procenat, ali tako što će ili prodavac da ih pozove da ga predstavljaju, ili kupac - ne obe strane. Ne samo da je pohlepno i bezobrazno da od obe strane uzimaju 2%, tu je i konflikt interesa. Koga predstavljaju ako obe strane plaćaju istoj agenciji? Nije mi jasno zašto ljudi pristaju na to...
Slazem se, nisam siguran koliko je zakonski cisto uopste to sto rade. Oni imaju prava da identifikuju strane koje ucestvuju u transakciji, ali oni to zloupotrebe pa tu uvale papir da potpises da ti oni budu i agent kome dajes 2%. Klasicne prevarantske fore.

Inace, ako se blagi pad cena bude nastavio, a vrlo verovatno hoce, nisam siguran koliko je YoY vise dovoljno validan podatak. Naravno, treba ga gledati, ali moze se desiti da recimo tipa novembra imamo 20% YoY pad cena (jer je novembra 2023. bio pik), a u realnosti nije palo toliko. Trebalo bi ga dopuniti recimo promenama cena i prometa izmedju kvartala i sl kako bismo imali sto kompletniju sliku.
Inace, evo update-ovanog grafikona promena prosecnih realizovanih cena nekretnina ukljucujuci i starogradnju i novogradnju i nepotpuni Q3 2023.
1689333420571.png
 
Prosecan oglas za prodaju stana (kad bi prodavac napisao ono sto zaista misli, inace ovaj oglas je zaista postavljen, ocigledno kao sprdnja, imate i link):
1689334513692.png

 
Novogradnja je dostigla vrhunac u novembru 2022., kada je prosečna cena bila 2844 EUR po kvadratu. Od tada u kontinuitetu pada cena i sada je 15,5% manja odnosno 2403 EUR po kvadratnom metru.

Taj skok u novembru je anomalija koja je nastala verovatno zbog upisa velikog broja stanova nekog skupog kompleksa.

Ako gledaš kvartalno (što ima mnogo više smisla), videćeš da je razlika između četvrtog kvartala '22 i drugog kvartala '23 samo 4.8%, što uopšte nije indikacija nekog ozbiljnog pada cena, već samo blage korekcije nadole nakon bolesnog rasta. Dakle stvar tek treba da se "normalizuje" pa da krene da zapravo pada.
 
Nazalost, agencije vrlo cesto vise donose stetu nego korist. Za kupca obicno cine stetu, jer ga prakticno uopste ne stite, ne trude se da spuste cenu nego podignu. ne ukazuju na potencijalne probleme jer time sprecavaju da se prodaja obavi, a za pravnu zastitu i druge stvari ih obicno boli uvo, bitno im je samo da se proda nekretnina po sto visoj ceni. Vrlo cesto ne znaju ni ugovor da sastave, tj. samo da promene podatke u sablonu ugovora. Imao sam iskustva sa takvim agencijama, strastno kakvi debili rade po agencijama. Cast izuzecima. Agencije mogu da odgovaraju eventualno samo prodavcima, jer ne moraju da se cimaju sa kupcima, a racunaju na to da ce agencija pumpati cenu jer je i njima to u interesu.
Zavisi, ima i ovakvih i ovakvih. Ja kada sam kupovao stan angažovao sam agenciju i ona je mene predstavljala moje interese i to vrlo profesionalno. A kada sam prodavao stan ( ne isti stan), onda sam imao agenta koji mi ga je tražio i opet predstavjao moje interese. I on je bio OK. U oba slučaja sam morao da platim proviziju. Nije mi lako palo, 2% je velika suma ali šta da se radi, tako je psotavljen sistem. Zadovoljan uspešnom prodajom pa kupovinom, brzo sam zaboravio.
 
Zavisi, ima i ovakvih i ovakvih. Ja kada sam kupovao stan angažovao sam agenciju i ona je mene predstavljala moje interese i to vrlo profesionalno. A kada sam prodavao stan ( ne isti stan), onda sam imao agenta koji mi ga je tražio i opet predstavjao moje interese. I on je bio OK. U oba slučaja sam morao da platim proviziju. Nije mi lako palo, 2% je velika suma ali šta da se radi, tako je psotavljen sistem. Zadovoljan uspešnom prodajom pa kupovinom, brzo sam zaboravio.


kod tih agencija, kako su ti trazili/prodavali stan, tako sto okace samo oglas na par sajtova ili imaju kao neku svoju bazu pa prvo tu pregovaraju?
meni dosta tih agencija govorilo kako oni imaju svoje veze.. a na kraju sam sam nasao stan iz oglasa...
 
Zavisi, ima i ovakvih i ovakvih. Ja kada sam kupovao stan angažovao sam agenciju i ona je mene predstavljala moje interese i to vrlo profesionalno. A kada sam prodavao stan ( ne isti stan), onda sam imao agenta koji mi ga je tražio i opet predstavjao moje interese. I on je bio OK. U oba slučaja sam morao da platim proviziju. Nije mi lako palo, 2% je velika suma ali šta da se radi, tako je psotavljen sistem. Zadovoljan uspešnom prodajom pa kupovinom, brzo sam zaboravio.
Ne znam, ja kad sam trazio stan otisao sam na preporuku u jednu agenciju, a u medjuvremenu sam nasao stan u drugoj agenciji, tj. nasao sam stan na oglasu koji je oglasila druga agencija. Tog istog dana kad sam nasao stan zvala me je ova prva agencija da mi ponudi stan koji sam vec nasao po ceni vecoj od ove koju sam nasao. A ova druga agencija preko koje sam kupio jeftinije je ispala jako neprofesionalna. Znaci, jedna je ispala losa jer nije u potpuinosti radila u mom interesu, mada tad je proviziju placao samo prodavac, sad zavisi ko placa, negde i dalje samo prodavac, negde i prodavac i kupac, ali sam opet ocekivao s obzirom na to da sam im se javio na preporuku da budu korektniji. Druga je ispala losa jer je neprofesionalna.
kod tih agencija, kako su ti trazili/prodavali stan, tako sto okace samo oglas na par sajtova ili imaju kao neku svoju bazu pa prvo tu pregovaraju?
meni dosta tih agencija govorilo kako oni imaju svoje veze.. a na kraju sam sam nasao stan iz oglasa...
Mislim da agencije retko kad imaju bazu potencijalnih kupaca. Ne kazem da nemaju, ali da im je to uvek fora prica da bi ih prodavac angazovao kao posrednike.
 
Poslednja izmena:
Ne znam, ja kad sam trazio stan otisao sam na preporuku u jednu agenciju, a u medjuvremenu sam nasao stan u drugoj agenciji, tj. nasao sam stan na oglasu koji je oglasila druga agencija. Tog istog dana kad sam nasao stan zvala me je ova prva agencija da mi ponudi stan koji sam vec nasao po ceni vecoj od ove koju sam nasao. A ova druga agencija preko koje sam kupio jeftinije je ispala jako neprofesionalna. Znaci, jedna je ispala losa jer nije u potpuinosti radila u mom interesu, mada tad je proviziju placao samo prodavac, sad zavisi ko placa, negde i dalje samo prodavac, negde i prodavac i kupac, ali sam opet ocekivao s obzirom na to da sam im se javio na preporuku da budu korektniji. Druga je ispala losa jer je neprofesionalna.

Mislim da agencije retko kad imaju bazu potencijalnih kupaca. Ne kazem da nemaju, ali da im je to uvek fora prica da bi ih prodavac angazovao kao posrednike.

Ne znam za agenciju koja nije uzela pare kupcu
 
Slazem se, nisam siguran koliko je zakonski cisto uopste to sto rade. Oni imaju prava da identifikuju strane koje ucestvuju u transakciji, ali oni to zloupotrebe pa tu uvale papir da potpises da ti oni budu i agent kome dajes 2%. Klasicne prevarantske fore.

Inace, ako se blagi pad cena bude nastavio, a vrlo verovatno hoce, nisam siguran koliko je YoY vise dovoljno validan podatak. Naravno, treba ga gledati, ali moze se desiti da recimo tipa novembra imamo 20% YoY pad cena (jer je novembra 2023. bio pik), a u realnosti nije palo toliko. Trebalo bi ga dopuniti recimo promenama cena i prometa izmedju kvartala i sl kako bismo imali sto kompletniju sliku.
Inace, evo update-ovanog grafikona promena prosecnih realizovanih cena nekretnina ukljucujuci i starogradnju i novogradnju i nepotpuni Q3 2023.
Pogledajte prilog 167435
Zakonski agencija ima pravo da naplati proviziju samo onome ko ju je ovlastio kao zastupnika prilikom prodaje, odnosno kupovine. Međutim, agencija kupcu pre nego što pogleda stan uvali neki papir i traži da potpiše kako je on ovlastio agenciju za traženje stana ( iako ih nije ovlastio uopšte). Oni zakonski nemaju pravo na takvu ucenu, ali ukoliko ne pristaneš da potpišeš, neće pristati da ti pokažu stan. Rešenje je da pošalješ nekog druga da pogleda stan i uzme podatke gde se nalazi. Kasnije tražiš vlasnike direktno, ako si zainteresovan za kupovinu.

Agencije su značajnim delom i odgovorne za ovaj haos koji je nastao na tržištu, jer su namerno pumpale cene, oglašavale fiktivne stanove po nenormalno visokim cenama, da bi podstakle i ostale vlasnike da traže sumanute cene za šklopocije na periferiji.
 
Ne znam za agenciju koja nije uzela pare kupcu
Ranije agencije nisu naplacivale proviziju od kupca, sto je i normalno, barem u Nisu. A onda su se setili da povecaju svoju proviziju, ali na kvarno, da ne bi povecale prodavcima, one su kao uvele proviziju i za kupce, sto nema nikakve logike. Neke agencije imaju tu proviziju i za kupce, neke nemaju, barem ovde u Nisu, mada nisam pratio u poslednje vreme ko ima, a ko nema.
Ali u svakom slucaju, treba ih izbegavati koliko god je moguce, naci stan direktno od prodavca i angazovati advokata umesto njih, jer ne donose skoro nikakvu vrednost.
 
Ranije agencije nisu naplacivale proviziju od kupca, sto je i normalno, barem u Nisu. A onda su se setili da povecaju svoju proviziju, ali na kvarno, da ne bi povecale prodavcima, one su kao uvele proviziju i za kupce, sto nema nikakve logike. Neke agencije imaju tu proviziju i za kupce, neke nemaju, barem ovde u Nisu, mada nisam pratio u poslednje vreme ko ima, a ko nema.
Ali u svakom slucaju, treba ih izbegavati koliko god je moguce, naci stan direktno od prodavca i angazovati advokata umesto njih, jer ne donose skoro nikakvu vrednost.

Ne donose vrednost, umanjuju vrednost. Ne vidim neku poentu postojanja agencije.

U Beogradu, svaka uzima 2% od kupca, s tim što neke uzimaju i od prodavaca 1 do 2%
 
Ne donose vrednost, umanjuju vrednost. Ne vidim neku poentu postojanja agencije.

U Beogradu, svaka uzima 2% od kupca, s tim što neke uzimaju i od prodavaca 1 do 2%
U Beogradu uzimaju i od prodavca i od kupca minimum 2%, cista kradja. Nametnu ti da kao kupac njih angazujes kao posrednika iako to ne zelis.
1689337499549.png

Mislim, na kraju sve to plati kupac, jer prodavac to uracuna u cenu.
 
Vala baš ti agenti paraziti: Stan od naprimer 100K, om dakle košta 104K sa provizijama.
Pa da se nadju kupac i prodavac direktno na 100, i odu kod notara za 250e da im završi posao.

Da podsetim da je čak i u socijalizmu postojao princip "menjam stan na Slaviji za Dorćol", ili "menjam veći za manji uz doplatu", ili "dva manja za jedan veći", i odu kod advokata i završe posao za tipa sto maraka. Pri tome ne plaćaju obojica porez (na dve kupoprodaje) nego samo onaj što ide u skuplji plaća porez na razliku u ceni a na čistu zamenu se nije plaćalo. Ako je bilo stanarsko pravo u pitanju onda trebala saglasnost firme vlasnika iako je neko doplaćivao u kešu

Pare će da namlati ko smisli oglasnik bez agencija, samo vlasnici da se javljaju.
 
Kao kupcu agencija ima vrednost jedino ako on jedan dan pokuca njima na vrata i kaže: "Treba mi takav i takav stan, znate želim i da ima pogled na tu stranu sveta, ili šta kupac već smatra važnim" pa onda da izbunari takav stan i to je to.
Isto tako i za prodavca, da prodavac angažuje agenciju koja će uzeti ključeve i zapravo naći kupca u nekom doglednom vremenu, pokazati mu stan, a za to će se prodavac pojaviti pred notarom i rado isplatiti tu proviziju.
Ove gluposti gde nešto stave na oglas i računaju za to da uzmu proviziju je zaista zanimljivo.
Mada, mnogi ljudi misle da stan mora da se kupi/proda preko aggencije, a dosta ih misli da imaju pravnu zaštitu.
Većina agenata ima neverovatno samopouzdanje i čak se prihvate posla da sastavljaju ugovore i upakuju sve u priču da su onu prodali 1000 stanova i da se niko nije žalio.
Neke agencije angažuju advokate koji naravno bolje rade posao, ali to im se plaća reda veličine 100-150€ po ugovoru tako da ne očekujte neku posvećenost. Dosta njih nikad nije zastupala pred sudom već se gađaju tako iz kancelarije, a ne znaju kako ljudi prolaze posle na sudu ako bude bilo problema.

Sve u svemu, jedna skupa priča koja opstaje dok se ljudi ne opamete, a agencije ne poču da zapravo pruže nešto konkretno za cenu koju naplate
 
Mene zanima mišljenje ozbiljnih članova Foruma koji ne botuju za agencije:

Da li je tačno da nikada u bližoj istoriji običan je jednosoban stan na prosečnoj lokaciji nije bio manje dostupan jednom intelektualcu (recimo lekaru ili farmaceutu koji radi za platu od 800 EUR) nego što je sada?

Već sam pominjala jednog druga od mog muža koji radi kao lekar u jednom domu zdravlja, i koji kaže da je pre korone mogao da podigne kredit tako da rata iznosi oko 150 do 180 EUR, a plata mu je u to vreme bila oko 600 EUR.

Sada rata kredita za isti takav stan iznosi oko 700-750 EUR, a plata mu je oko 800 EUR.
 
Mene zanima mišljenje ozbiljnih članova Foruma koji ne botuju za agencije:

Da li je tačno da nikada u bližoj istoriji običan je jednosoban stan na prosečnoj lokaciji nije bio manje dostupan jednom intelektualcu (recimo lekaru ili farmaceutu koji radi za platu od 800 EUR) nego što je sada?

Već sam pominjala jednog druga od mog muža koji radi kao lekar u jednom domu zdravlja, i koji kaže da je pre korone mogao da podigne kredit tako da rata iznosi oko 150 do 180 EUR, a plata mu je u to vreme bila oko 600 EUR.

Sada rata kredita za isti takav stan iznosi oko 700-750 EUR, a plata mu je oko 800 EUR.
Ne znam kad je bio nedostupniji ali najdostupniji stan je bio 1995/6, taman smo izašli iz sankcija tada je stan u blokovima koštao 40-50K DEM a dobra plata je bila oko 600-800 DEM. Bio je neki uzlet, živnula spoljna trgovina posle blokade, svi osnivali neke firme, kupovali lokale itd. Pa lokal u kineskom bloku 70 je 1994 koštao 15-20K DEM živih para. Ko je tada kupio, rešio je sve probleme (pa i nek mu izgorelo pre par godina) izdajući ga do pre par godina i za po par hiljada evra.
Ako izuzmemo 1999, drugi dobar period bio 2003-2004, stan bio 20-30-40K EUR a plata tipa 500-600e koliko se sećam. Tad su i došle strane banke i počeli prvi krediti.
 
Poslednja izmena:
Vrh