Šta je novo?

"BW Quartet" - Beograd na vodi

Quartet 3

Strana koja gleda ka Savskoj
IMG_4083.jpeg
IMG_4084.jpeg
IMG_4085.jpeg
 
Pisao sam vec o ovome. Sta se cudite. Znam iz prve ruke od podizvodjaca. Ovo je cesta pojava u celom kompleksu.
Neki su me prozivali da hejtam.
 
Cudno je da padne nekoliko terasa u nizu. Takodje cudno je da se ne vidi armatura koja viri iz ploce.
Moze biti da su ranije pale, pa da su u postupku popravke posekli gvozdje.
Ako neko zna nesto podrobnije,neka objavi.
 
Na tom snimku se ne vidi armatura, cak ni kod terase na prvom spratu koja jos uvek visi..da li je neko povredjen?
 
Ovo nije propust, terase su bez armature.
Verovatno jedini razlog zasto terasa sa prvog sprata jos uvek visi jeste sto je pridrzavaju creva od klima uredjaja.


455601400_18013468220537322_8451677043757848251_n.jpg
 
@spatiotecte - kako bi inače trebalo da se izvede armatura koja drži terasu? Da li bi trebalo da ide bar par metara u ploču?
Očekivao bih da vidim te terase kako vise na armaturi, a ne da popadaju kao sekire.
 
Poslednja izmena:
Armatura na terasi je položena kontra u odnosu na ploče znači na gornjem delu zbog sila koje su jače na gornjoj polovini, trebalo bi da armatura viri iz ploče i da stvori kontinualni prepust sa terasom.
 
Nije ni 3 tone ni 2 tone ni 1,5 tona po m2 već 1,5 kilo njuton po m2 dakle 150 kg po kvadratu za terase
Pukla bi ova terasa bilo gde u svetu sa tim teretom.
Je li ovo ozbiljno ili se zezas? Meni je neverovatno, znaci ako imas npr. terasu od 3 m2 na nju ne smeju da izadju 3 osobe od po 155 kila??? Meni to deluje premalo
 
Ne zezam se 1.5 kn/m2 je minimum ali treba uzeti u obzir sledeće stavke.

Betonska ploča debljine:
10 cm je 250kg po kvadratu
12 cm je 300kg po kvadratu
14 cm je 350kg po kvadratu
15 cm je 375kg po kvadratu

Tako da to dosta menja stvari.
Kapirate da danas svaki balkon koji se gradi moze da trpi bar tih 375kg po kvadratu jer retko ko pravi ploče ispod 15 cm debljine.
 
Ako se ne varam, ovde su AB monolitne ploce od 25cm - kalkulacija zavisi od vrste i promera armature, kako je postavljena, tipu betona i sl, ali ovde je osnovni problem sto nije doslo do ocekivanog uvijanja i pucanja, nigde se ne vidi armatura..ne znam kako je ovo moguce s obzirom da je monolitna konstrukcija i da se radi sprat po sprat.. nadam se da imamo nekog ovde sa samog gradilista da nam pojasni o cemu se tacno radi
 
Ne vidi se dobro na slici ali jedna od mogućnosti je da je armatura ispala zajedno sa terasom tj da je počupana iz ploče.

Neko je pomenuo da jedna ploča koja je iskrivljena drži zahvaljujući cevima, to je naravno nemoguće.
 
Korisno opterecenje.PNG

Eto informacija od staticara, iz trenutno vazeceg propisa, gde se vidi da se za terase usvaja minimalno 2.5 kN/m2 korisnog opterecenja (znaci tu se ne racuna sopstvena tezina i sl.). Plus na tih 2.5 kN/m2 ide koeficijent sigurnosti 50% vise. Ovde nije bilo armature (ili je bila u pogresnoj zoni), zato je puklo. Sumnjam da je projektant ostavio nearmiranu terasu, a sve i da jeste sramota je da to ne primeti niko od tehnicke kontrole, glavnog izvodjaca, podizvodjaca pa sve do nadzora...
 
Ne vidi se dobro na slici ali jedna od mogućnosti je da je armatura ispala zajedno sa terasom tj da je počupana iz ploče.

Neko je pomenuo da jedna ploča koja je iskrivljena drži zahvaljujući cevima, to je naravno nemoguće.
Naravno da ne mogu bakarne cevice od klime da drze AB plocu koja visi, bio sam cinican
 
Vrh