Šta je novo?

"BW Quartet" - Beograd na vodi

Pogledajte prilog 208317
Eto informacija od staticara, iz trenutno vazeceg propisa, gde se vidi da se za terase usvaja minimalno 2.5 kN/m2 korisnog opterecenja (znaci tu se ne racuna sopstvena tezina i sl.). Plus na tih 2.5 kN/m2 ide koeficijent sigurnosti 50% vise. Ovde nije bilo armature (ili je bila u pogresnoj zoni), zato je puklo. Sumnjam da je projektant ostavio nearmiranu terasu, a sve i da jeste sramota je da to ne primeti niko od tehnicke kontrole, glavnog izvodjaca, podizvodjaca pa sve do nadzora...

Obzirom da sam ja brodar, gore navedeni zemaljski propisi su zaista "tanki" u poredjenju sa nasima. Mislim 0.15t/m2 je bolesno.
Obicna brodska paluba nosi 5t/m2 tereta sa sve inercijalnim ubrzanjima, a u kabinama minimalna nosivost je 0.5t/m2 ali u praksi niko ne pravi manje od tone. Pricam o brodskoj kabini koja je analogna sobi u stanu.
Dosta kolega koji se bave zemaljskim konstrukcijama (visokogradnjom) mi je uvek pricalo o nekoj minimalnoj nosivosti AB ploca, bez obzira da li se radi o balkonu, podu itd. od 400kg po kvadratu, i da takvo staticko opterecenje (do 400 kg po kvadratu) ne bi smelo da ima bilo kakav efekat. Primera radi, ja imam u jednoj sobi u stanu teretanu i kad radim cucanj to je mojih 115kg +150kg nekih 260-270kg na pola kvadrata, i gle cuda nisam propao kod komsije.
Ovde naravno lom nije izazvala tangencijalna sila vec momenat savijanja na spoju terase i zgrade, jer je balkon jedna obicna konzola. kr**** je verovatno postavio paletu na spoljnu ivicu balkona koji izgleda sirok i time izazvao ogroman moment savijanja. Da je stavio istu paletu pored vrata verovatno se nista ne bi dogodilo.
Kako god, sigurno je da pravilno armirana terasa mora da podnese pola tone po kvadratu, te da zbog ustede ovde terase nisu armirane kako treba, plus kr**** koji je preopteretio balkon sa tonom plocica.
Evo Viki Miljkovic je digla Djakuzi na balkon u BW Residence i isti se nije srusio jer ga je gradio Energoprojekt. Sa vodom i korisnicima to je minimum 300kg po kvadratu.
 
Kao sto sam rekao ta nosivost 150kg/m2 je minimum minimum to je ako ste nekada videli na selu neki meštani grade sebi terase i debljine 6cm et takve imaju tu neku nosivost od 150 jer hoće da uštede na materijalu.
Pomenuo sam debljine od 15 cm koje imaju nosivost od 375kg sto i jeste neki standard danas dakle ova terasa je bila dobro dimenzionisana.

Opet nikako nije moguce uporediti zgradu, statički objekat koji se ne mrda i koji se bori samo sa silom zemljine teže i teretni brod koji mora da se odupre mnogo vecem broju sila sto zbog njegove dinamične prirode u vodi plus zbog njegove teretne namene jasno je da on mora da izdrzi 5t po kvadratu sto i nije iznenadjunuće.
Ne postavlja se kontejner na terasi ili bilo gde u stanu to je valjda svima jasno.

Ponavljam ova terasa sto se srusila nije ništa čudno ako mu je nabijena paleta od 1T.
Upravo si rekao ono sto i ja u jednom prethodnom postu na temi o BnV pošto se ovaj incident razvukao na obe teme, da je paletu prislonio na kraj terase a ne blizu zgrade i napravio ogroman momenat savijanja.
Nije predvidjeno za to jednostavno.
 
Poslednja izmena:
Brkate nosivost i sopstvenu tezinu. Ploca terase debela 15 cm moze da nosi 10 000 kila ako se u nju stavi dovoljna kolicina armature u zategnutu zonu ili je ploca prednapregnuta. To da li je ploca dobro dimenzionisana ne ukazuje samo debljina betona nego i kolicina armature.
 
Brkate nosivost i sopstvenu tezinu. Ploca terase debela 15 cm moze da nosi 10 000 kila ako se u nju stavi dovoljna kolicina armature u zategnutu zonu ili je ploca prednapregnuta. To da li je ploca dobro dimenzionisana ne ukazuje samo debljina betona nego i kolicina armature.

Nema nikakvog brkanja samo zakoni fizike.

Ovde se radi o prepustu, nije ista nosivost kao i AB ploča koju nose 4 stuba. Tj zavisi i od njenih dimenzija.
Sto je duža terasa to je momenat veći na njenom kraju jer ploča lebdi u vazduhu nema sta da je pridrži.

10000 kg ali na koliko kvadrata? Sigurno ne na jednom.
Zena od 50kg sa tankom štiklom pravi znatno veće opterećenje od Tyson-a sa 110kg na jednoj istoj terasi.
Europaleta 1200x800 nosivost 1500kg.
1500 kg na jednom kvadratnom metru na terasi koja je predvidjena za 400 kg/m2.
Kako da se ne sruši?
 
Poslednja izmena:
Ne znam koje ste struke, ali sam predavao na gradjevinskom fakultetu i radim staticke proracune mnogo godina unazad, tako se ne bih upustao u dalju diskusiju. Slazem se sa Vama da paleta moze biti uzrok, ali bih se pre kladio na los kvalitet izvedenih radova (nedostatak armature) jer sam jedno vreme radio na gradilistu (jednog drugog objekta) na Beogradu na vodi pa sam svestan da se neke stvari zbrze zbog pritiska rokova i uvezenih "majstora".
 
Arhitekta sam po struci.

Ako paleta nije uzrok (pod predpostavkom da je bila teška ispod 500kg recimo jer sa 1,5T na ivici se ruši momentalno) onda jedino vidim kao mogućnost da su armirali terasu u donjem delu umesto u gornjem i time anulirali njen efekat. Takvih slučaja obrnuto armiranih terasa je već bilo znate i sami.
 
Poslednja izmena:
U pravu si pravilni termin je balkon ali pošto je narativ krenuo sa terasom nastavljeno je tako.
Inače niko se ne kurči, pitanja su stručne prirode takvi su i odgovori, ne baš laki za objasniti pa ni za razumevanje.
 
IMG_4089.jpeg
 
Kažu da je paleta pala sa krana na tu platformu u nastavku terase, pa je usled uvećanja sile došlo do preopterećenja i pucanja terase.
IMG_4083.jpeg
 
Vrh