Šta je novo?

Bulevar Zorana Đinđića - produžetak ulice

setajuci novim delom bzdj na ovoj poslednjoj slici pre neko vece sam tek prvi put saznao da ova prva zgrada na slici sa leve strane je u stvari stambena zgrada!?
 
IMG_20240524_200650.jpg
IMG_20240524_200658.jpg
IMG_20240524_200706.jpg
 
ovaj pimpek u pozadini bas izgleda onako kako je vlast zamislila ove radove - evo vam k....!
 
Napokon dočekasmo sređivanje stajališta u Španskih boraca.🥳
ROy5zjJ.jpg

ZCKbfJP.jpg


A na sajtu - nikakva informacija. I sad meni neko da objasni kako neko ko je bio zadužen za ovu informaciju na displeju nije bio sposoban da napiše neku rečenicu na sajtu na koji se poziva...
zrxUKcl.jpg


Što se tiče tekućih radova duž Bloka 30, drugi su već slikali sve, ja sam čisto zabeležio posebnu traku za levo skretanje pred raskrsnicu sa Bulevarom umetnosti. Istu očekujem i sa druge strane, pred raskrsnicu sa Španskih boraca. Mesta za to ima.
NvuNd9n.jpg


Što se tiče već urađenog dela, kao što sam već rekao, nova traka sa desne strane pred raskrsnicu sa Antifašističke borbe vodi sva vozila pravo (i desno). S obzirom da nije menjana signalizacija u samoj raskrsnici, ta traka trenutno vodi direktno u autobusku nišu. To, po meni, znači da će sigurno menjati i kompletan asfalt na raskrsnici i onda obeležiti tako da sve tri trake vode blago u levo u vozne trake. Nije mi jasno zašto to nije urađeno pre nastavka proširenja bulevara jer je signalizacija sada potpuno konfuzna u oba smera...
BXFjCGg.jpg


Takođe, nisu uradili ni deo trotoara na istoj rasrksnici pošto im ovaj betonski sanduk pravi problem. Ali ko će sada o tome da misli, širi dalje trake!
pUfd9dq.jpg
 
Po meni nova traka sa desne strane pred raskrsnicu sa Antifašističke borbe treba da vodi sva vozila osim autobusa desno tj. da samo autobusi mogu da produže pravo, a samim tim uslovno desno iz AFB u BZĐ postaje olakšano za uključivanje.
 
slažem se, mada tu mnogo više autobusa isto skrene desno, nego što nastavi pravo...
 
Zato i nije problem da 68 jednom u 20 minuta blokira traku za pravo, a možda će joj "pol" pozicija značiti za neki semafor posle. No, dobro, ne verujem da će ta krajnje desna traka biti generalno često blokirana, s obzirom na svakako dodatnu traku za pravo.
 
Iznenadio bi se koliko sam za ova tri dana video situacija gde se poređaju po jedan u sve tri moguće trake za pravo. Vole ljudi da su prvi na semaforu.
 
Naravno, ali ovo ne zahteva veliku investiciju.
 
vidim rade i danas, da li je to zbog izbora ili normalna praksa?
 
Za ovo drveće bolje da su parking mesta prekrivena nekim propusnim poslednjim slojem, a ne kao sada full betonirano, Nisam siguran koliko će svo ovo drveće moći da raste u novom okruženju koje je asfaltirane povšine metrima okolo..
 
Za ovo drveće bolje da su parking mesta prekrivena nekim propusnim poslednjim slojem, a ne kao sada full betonirano, Nisam siguran koliko će svo ovo drveće moći da raste u novom okruženju koje je asfaltirane povšine metrima okolo..

Generalno treba težiti tome da imaš što više vodopropusnih površina, parkinge stvarno nema potrebe asfaltirati i mogu da se radi i behaton raster pločama.

raster-behaton-ploce-1.jpg
 
Iskreno se nadam da ce u ovom delu bulevara koji se trenutno radi, kod bloka 30, biti zasadjeno drvece na sredini. To je jedini deo bulevara koji trenuto nema nista. Secam se da su bili posadili mlade breze i jelke, stajale tu godinu dana i povadili sve za trenutno sirenje. Nadam se da ce vratiti nesto od drvoreda, i po mogucnosti neka iole odrasla stabla da prezive ove suse i upekli asfalt leti, kako nam je vec svako leto u poslednje vreme ko u Egiptu.
 
Iskreno se nadam da ce u ovom delu bulevara koji se trenutno radi, kod bloka 30, biti zasadjeno drvece na sredini. To je jedini deo bulevara koji trenuto nema nista. Secam se da su bili posadili mlade breze i jelke, stajale tu godinu dana i povadili sve za trenutno sirenje. Nadam se da ce vratiti nesto od drvoreda, i po mogucnosti neka iole odrasla stabla da prezive ove suse i upekli asfalt leti, kako nam je vec svako leto u poslednje vreme ko u Egiptu.
pa posle svih godina posmatranja kako drveće napreduje, zapravo bolje da sade manja stabla, veća šansa da se prime.

Greota onih silnih platana koje baciše zadnjih desetak godina sadeći ih po NBG u poprilično odrasloj formi, verovatno je 90% se osušilo
 
pa posle svih godina posmatranja kako drveće napreduje, zapravo bolje da sade manja stabla, veća šansa da se prime.​
Sve češće čitam kako ovi što kose travu ne vode računa ni o manjim ni o većim stablima, već se to potkačinje samo tako. Ovo je samo moje lično mišljenje, da negde čak i namerno oštećuju posađena stabla, jer ne vidim kako drukčije objasniti da neko ne primeti (ovo sam uzeo kao primer) stablo prečnika 10 - ak cm i visine 1m - 2m.​
 
Pravimo malo odmak od teme, ali npr posle rekonstrukcije šetališta u bloku 45, pri košenju sledeće godine su velikim kosilicama pokosili ukrasno grmlje pošto ovi što su kosili nisu videli da je u izdžikljalom korovu i ukrasno grmlje...

Ali vezano za sama stabla, mislim da je jednostavno problem klime koja je često sada dosta suva i kada je jesen/zima i osuše se tek zasađene sadnice i pre prvog leta (ponovo primer bloka 45 i šetališta), dok veliko drveće jednostavno nema vremena da razvije dubok koren za relativno već veliku krošnju.
 
Vrh