Šta je novo?

BRIKS +

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja imam razumevanja u diskusiji jer mislim da postoji i generacijski jaz. Onaj ko nije učestvovao u ratovima 90 tih jednostavno to ne razume. Ako diskutujem sa ljudima koji su rođeni tada (kao moja deca), onda možda mogu i shvatiti njihove stavove.
A ako se nešto ratom izgubilo, pa u redu može se opet nekad nekim ratom i vratiti.
 
Pa pođite onda u taj rat, šta čekate.

Možda nam se 17. put posreći pa ovaj put zapravo pobedimo u nekom ratu.


Inače, čuo sam i video mase ljudi koji su isto tako učestvovali u ratovima 90ih pa rekoše da se nakon svega kaju samo tako i da se osećaju kao da ih je država silovala a onda odbacila na đubrište kao pikavce. Ali dobro. Pretpostavljam da je takvih par desetina u vr' glave. Inače svi ostali koji su prošli kroz (besmislene debilne) ratove 90ih, svi su presrećni i ponosni zbog toga, i jedva čekaju da ponove sve to i ponovo se bore za srpstvo, za Srbe i najviše od svega - za srpsku državu.


I da, nije mi jasno, ako su ratovanja i ginjenja za ovakve današnje države, političare i bogataše (jer realno, od ratova danas samo oni profitiraju, sigurno ne obične raje) tako sjajni, zašto onda ljudi masovno napuštaju Vojsku Srbije? Zašto čak i jedni Ameri, koji su uvek bili majstori propagande i loženja raje na ratovanje, imaju rekordno nizak odziv za profesionalnu vojsku? Zašto čak i jedna Rusija ima isti problem, do te mere da su joj čak pravili eksplozije i pucnjave na regrutnim punktovima?

Mislim, ako su ti ratovi tako super i tako korisne stvari, ne kapiram otkud onda odjednom toliko onih koji beže od toga. Okej, naravno, recimo da je to donekle zbog mekših novih generacija, i recimo da je isto tako donekle zbog novih trendova i ''propagande'' koji se nameću u moderno doba. Opet me čudi kako se to isto događa na sve tri ''strane'' - i u zapadnjačkoj Americi, i u istočnjačkoj Rusiji, i u Srbiji između njih? Pa ne znam, možda zato što su ljudi počeli da kapiraju neke stvari... Možda... samo kažem...
 
Poslednja izmena:
Treba da pratimo desavanja u svetu, promene se stalno desavaju ali ne smemo da gajimo nerealne iluzije, dobro je sto postoji Briks jer se smanjuje hegemonija Amerike i satelita, ali price o zameni zapadne moci istocnom su jos uvek samo bajke.

Kina je sada na vrhuncu moci, a nivo ekonomskog razvoja je daleko ispod americkog. Depopulacija je pocela a predvidja se da ce za 50 godina a najvise do kraja veka Amerika imati vise stanovnika od Kine, procena je 450 miliona ako se secam, da ne trazim sada podatke...I Japanu su predvidjali da ce da prestigne Ameriku 80-ih pa se na kraju nije ni priblizio. Nivo tehnoloskih dostignuca je skoro iskljucivo vezan za kolektivni Zapad, narocito Ameriku. Dodajte na to kontrolu finansijskih institucija uspostavljenu posle Drugog svetskog rata i ulogu dolara kao rezervne svetske valute, koja iako slabi i dalje nema konkurenta ni na vidiku. Indija je sila samo na papiru, Brazil takodje.

Mi imamo komsije u Eu, koje su nam bitnije zbog naseg ekonomskog razvoja. Saradnja sa Briksom je takodje dobrodosla ali mastarije da mi budemo clan su vise nego smesne. Saradnja sa svima, gledanje isljucivo svojih interesa. Bez ideoloskih svrstavanja ovaj put.
 
Ne prizivam nikakve ratove, daleko bilo, dosta mi je toga za života. Fraza je upućena članu koji onako ladno, lakonski izjavljiuje kako se sve ratovima dobija ili gubi, pravdajući NATO agresiju.
 
Ne prizivam nikakve ratove, daleko bilo, dosta mi je toga za života. Fraza je upućena članu koji onako ladno, lakonski izjavljiuje kako se sve ratovima dobija ili gubi, pravdajući NATO agresiju.
Primljeno k znanju. (y)
Depopulacija je pocela a predvidja se da ce za 50 godina a najvise do kraja veka Amerika imati vise stanovnika od Kine, procena je 450 miliona ako se secam, da ne trazim sada podatke...
U većem delu sveta će populacija početi da pada posle 2050. a procenjuje se da će sa novonastalim trendovima, ali i krizama i pljačkama kojima se svet zasipa od 2008. naovamo, taj trend doći čak i pre. Što ja zapravo podržavam, to da se oladi sa štancovanjem ljudi na svetu, koliko god to skandalozno i kontraški zvučalo. Jer smatram da je ljudi na Zemlji već sada previše i da smo potpuno izgubili i meru i kompas u mnogim aspektima, a tek sa 9 ili 10 milijardi će biti prava katastrofa. Pogotovu u narednim decenijama kada će se, na rast populacije, količina poslova i prihoda smanjivati, a uz nju i količina resursa. No dobro, to je već druga tema.
 
Ja imam razumevanja u diskusiji jer mislim da postoji i generacijski jaz. Onaj ko nije učestvovao u ratovima 90 tih jednostavno to ne razume. Ako diskutujem sa ljudima koji su rođeni tada (kao moja deca), onda možda mogu i shvatiti njihove stavove.
A ako se nešto ratom izgubilo, pa u redu može se opet nekad nekim ratom i vratiti.
U tome i jeste stvar. Lako je pričati o ratu u kome nećeš učestvovati zbog godina. Zato su najstariji sugrađani najviše i naloženi za rat. Mladima ne pada napamet da gube glave po nekim poljanama zarad hira političara. Pokradoše sve i onda gurnuo mlade u rat. Kosovo je izgubljeno ekonomskim zanemarivanjem tog prostora i fokusom na HR i BIH. Da se Srbija normalno ponašala, zapad ne bi imao argument da nam otme Kosovo. Dakle, to su zakuvali političari.

Drugo, neka ga brane oni koji su poreklom sa Kosova. Ništa me ne veze za taj prostor i ne zanima me više šta se tamo dešava.
 
Primljeno k znanju. (y)

U većem delu sveta će populacija početi da pada posle 2050. a procenjuje se da će sa novonastalim trendovima, ali i krizama i pljačkama kojima se svet zasipa od 2008. naovamo, taj trend doći čak i pre. Što ja zapravo podržavam, koliko god to skandalozno i kontraški zvučalo. Jer smatram da je ljudi na Zemlji već sada previše, a tek sa 9 ili 10 milijardi će biti prava katastrofa. Pogotovu u narednim decenijama kako će se, na rast populacije, količina poslova smanjivati, a uz nju i količina resursa. No dobro, to je već druga tema.
U SAD-u nece, oni povecavaju imigraciju i populacija nastavlja da raste iz godinu u godinu. Zato ce i dalje da budu najmocnija zemlja na planeti.
 
Treba da pratimo desavanja u svetu, promene se stalno desavaju ali ne smemo da gajimo nerealne iluzije, dobro je sto postoji Briks jer se smanjuje hegemonija Amerike i satelita, ali price o zameni zapadne moci istocnom su jos uvek samo bajke.

Kina je sada na vrhuncu moci, a nivo ekonomskog razvoja je daleko ispod americkog. Depopulacija je pocela a predvidja se da ce za 50 godina a najvise do kraja veka Amerika imati vise stanovnika od Kine, procena je 450 miliona ako se secam, da ne trazim sada podatke...I Japanu su predvidjali da ce da prestigne Ameriku 80-ih pa se na kraju nije ni priblizio. Nivo tehnoloskih dostignuca je skoro iskljucivo vezan za kolektivni Zapad, narocito Ameriku. Dodajte na to kontrolu finansijskih institucija uspostavljenu posle Drugog svetskog rata i ulogu dolara kao rezervne svetske valute, koja iako slabi i dalje nema konkurenta ni na vidiku. Indija je sila samo na papiru, Brazil takodje.

Mi imamo komsije u Eu, koje su nam bitnije zbog naseg ekonomskog razvoja. Saradnja sa Briksom je takodje dobrodosla ali mastarije da mi budemo clan su vise nego smesne. Saradnja sa svima, gledanje isljucivo svojih interesa. Bez ideoloskih svrstavanja ovaj put.
Тако је, БРИКС као БРИКС, нема ништа лоше у томе, постојање противтеже је скроз ОК. Али БРИКС као ударање контре западу у распетој нам државици, то је већ јако лоше по нас.
 
Kvalitet ljudi koji.sada.i to masovno emigriraju u USA je daleko od nivoa potrebnih da ostanu supersila.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Sradnja sa Briksom je takodje dobrodosla ali mastarije da mi budemo clan su vise nego smesne. Saradnja sa svima, gledanje isljucivo svojih interesa. Bez ideoloskih svrstavanja ovaj put.
Ja ne znam ko to "mašta", a BRIKS+ se satoji iz vrlo različitih država i nema neku zajedničku ideologiju, pa ne može ni da je nudi ili nameće. Oni imaju zajednički interes oko dedolarizacije u medjusobnoj trgovini i multipolarnom svetu gde neće samo Zapad donositi važne odluke.
 
Pošto me mrzi da ponovo kucam, a rekao bih 90% isto što sam rekao u ovom ranijem postu, citiraću ga i preneću ga ovde:

Poslednji, dobronamerni savet: prerastite bombardovanje.

Ne zato što je to moralna i etička stvar da se uradi, već zato što osim nas Srba, nikog drugog nije briga za to što se desilo pre 24 godine.
Rođaci, jedan Vijetnam i Amerika su se pomirili još 90ih (isto tako oko 20ak godina od njihovog sukoba), 2000ih uspostavili i saradnju, a već sredinom prošle decenije postali i bliski vojni saradnici i partneri. Da, onaj Vijetnam koji su Ameri i ostatak hijena preorali i spržili uzduž i popreko. Onaj Vijetnam u kome je jedno vreme govorenje engleskog jezika bila potencijalna karta za mardelj. E taj isti Vijetnam je jedan od značajnih vojnih partnera Amerike u Aziji. Link za neverne Tome u šoku. Ljudi prerasli šta je bilo, otišli dalje, dogovorili se jer im je oboma u interesu. Amerima jeftina radna snaga, a Vijetnamcima otvaranje ka svetu i držanje Pekinških besnih komunjara na odstojanju. Ej, Vijetnam i Amerika saveznici... Ali eto, desilo se i to.

Shvatite, nikoga nije briga za nas i naše bombardovanje. Bilo to pravično ili ne, međunarodna politika ne funkcioniše ni po principima emocija, ni po principima etike, ni po principima prošlosti. Već po principima interesa i sadašnjosti, sadašnjih okolnosti. Sve zemlje koje su to shvatile, od kraja hladnog rata naovamo su napravile pomake i napredak. Sve zemlje koje su odlučile da teraju neku kontru, isteruju pravdu, žive u prošlosti, i šta ti ja znam... su ostale rupčage.

Prerastite bombardovanje.
Ne znam kakva je situacija u Vijetnamu niti kako živi prosečan čovek ali da pretpostavimo da je puno bolje od rata. U tom slučaju da smo mi kao Vijetnam apsolutno bi svi prerasli bombardovanje. Međutim Zapad i dalje pravi probleme nama. To je poenta. Uzimaju iz države sve što he dobro. Rio Tinto će da kopa, urušava se obrazovni sistem, mladi i obrazovani se praktično teraju iz države da bi koristili Zapadu, čitao sam da se dosta izvorišta rasprodalo, EPS privatizacija itd..Vučića su podržali i doveli na vlast da bi izvršavao ove naredbe. Istok nam nije doneo ovoliko problema, Kinezi kopaju na istoku i ne znam za još neki negativan uticaj. Da li su Rusi pravili neke probleme takođe ne znam, ako jesu rado bih čuo.
 
Cela priča oko BRIKS-a za Srbiju , zemlju bez izlaza na more i potpuno okruženu američkim NATO paktom ne znači ama baš ništa dok god taj NATO pakt postoji kao takav i USA kao njegova vodeća sila.
 
Ne znam kakva je situacija u Vijetnamu niti kako živi prosečan čovek ali da pretpostavimo da je puno bolje od rata. U tom slučaju da smo mi kao Vijetnam apsolutno bi svi prerasli bombardovanje. Međutim Zapad i dalje pravi probleme nama. To je poenta. Uzimaju iz države sve što he dobro. Rio Tinto će da kopa, urušava se obrazovni sistem, mladi i obrazovani se praktično teraju iz države da bi koristili Zapadu, čitao sam da se dosta izvorišta rasprodalo, EPS privatizacija itd..Vučića su podržali i doveli na vlast da bi izvršavao ove naredbe. Istok nam nije doneo ovoliko problema, Kinezi kopaju na istoku i ne znam za još neki negativan uticaj. Da li su Rusi pravili neke probleme takođe ne znam, ako jesu rado bih čuo.
To je tačno, da. Ali razlika između Zapada i Istoka je što ti ovi prvi nekad otmu ili prebiju, ali ti nekad nešto i daju. A ovi drugi znaju samo da otimaju ili prebijaju.

Najviše donacija u Srbiju ne dolazi ni iz Rusije ni iz Kine, već iz EU.
Najviše naših ljudi koji odu odavde, ne idu ni u Rusiju ni u Kinu, već u EU i posle toga u Ameriku.
Isti ti ljudi najviše para zarađuju, i najviše ih vraćaju u Srbiju - upravo iz EU i Amerike.

Takođe, meni baš mnogo govori činjenica da od 1991. do danas, jedno 30 zemalja je dalo sve od sebe da se od Rusije udalji (neki više, neki manje, ali da se udalje). Pa i od Kine. I nisam video da bilo ko ko se odlučio na takav put i politiku, se posle pokajao i vratio njima. I onda imamo situaciju da 30 zemalja širom sveta smatra da se s njima može sarađivati, ali samo na distanci. A onda imamo jedan deo Srba koji kažu da je sve to glupost i da sa njima (istokom) treba biti što bliži, da nas oni vole i da je budućnost sveta tamo kod njih. To onda znači da sve te zemlje, koje su se udaljile od njih, i svi ti narodi tamo, svi oni greše, a samo Srbi, tj. deo Srba, nekih 3 miliona, zna pravu istinu i realno sagledava stvari. Ne znam, meni to zvuči malo nategnuto i neverovatno. Voleo bih da vidm Srbe koji se lože na Rusiju i Kinu kako pokušavaju nekom Čehu koji je video Praško proleće, ili Mađaru koji je video 1956, ili Nemcu koji je živeo u Istočnom Berlinu, da objasne kako su EU i Amerika pogrešne priče, a Rusija ili Kina prave vrednosti i ideali kojima treba težiti.

A što se tiče zadnje rečenice, i Rusi su pravili probleme Srbiji više puta. Da zanemarim šta je bilo pre 2000. i da gledam samo ovo ''skorije''. Pravili su ovde proteste i nemire i ložili ljude (putem provokatora, agenata, propagande i plaćenih političmara) da besmislenim ekstremističkim potezima i ideologijama pokušaju da rešavaju kompleksne teme. Lože ih na Turbo-Pravoslavlje u kojem se Pravoslavlje i njegove crkve i Božje sluge podređuju državi i političarima, i u kome se gaji taj neki narativ da ko misli drukčije o bilo čemu, pa čak i ko piše drugim pismom (a koje je zvanično pismo uz ćirilicu) on odstupa od pravoslavnih vrednosti i nije pravi Pravoslavac ili Sloven. Lože domaće političare na razne stupidne ideje. Lože i pojedine političare u regionu, zbog čega onda svi kolektivno nadrljavamo ili se blamiramo. Puvaju se kako smo braća, a prodaju nam gas po najskupljim cenama. U pojedinim državnim preduzećima drže svoje ljude koji rade po njihovim naređenjima, a ti ljudi primaju masne plate od nas ostalih Srba. Od humanitarno-vatrogasnog centra u Nišu su pokušali da naprave svojevrsnu bazu za svoje agente i formacije, pa smo zbog toga platili određene političke cene kod Zapada, koji nas okružuje i kroji nam sudbinu. Ima verovatno još, setiću se. Sve u svemu, umeju mnogo da traže, a uvek daju jako malo do nimalo. I zato su došli dotle da čak i pola Belorusa želi da se udalji od njih. A meni opet i to mnogo govori.
 
Poslednja izmena:
Ja ne znam ko to "mašta", a BRIKS+ se satoji iz vrlo različitih država i nema neku zajedničku ideologiju, pa ne može ni da je nudi ili nameće. Oni imaju zajednički interes oko dedolarizacije u medjusobnoj trgovini i multipolarnom svetu gde neće samo Zapad donositi važne odluke.
Sama ideja dedolarizacije jeste ideoloska, necemo da se pravimo da ne znamo iz koje zemlje dolazi dolar. Takodje ideja multipolarnog sveta je takodje sustinski suprotna sadasnjoj gde Amerika ima primat. Da ne bude zabune, i ja sam za svet sa vise centara moci, ali ne znam koliko je to ostvarivo. Ako Eu ne uspeva da ujedini drzave koje dele slicnu kulturu, istoriju , religiju pa i jezike u jednu super drzavu, kako ce tek Briks da uspe da bude tek nesto vise od labave ekonomske zajednice, kada je neuporedivo heterogeniji od Eu?
 
BRIKS uopšte nema nameru da bude nešto kao "ekonomska zajednica" (?!) A odustajenje od dolara u medjusobnom trgovanju ili bar smanjenje njegovog uticaja nije ideološka mera, već ekonomska.
 
BRIKS uopšte nema nameru da bude nešto kao "ekonomska zajednica"
shaking-my-head-unbelievable.gif
 
Ne prizivam nikakve ratove, daleko bilo, dosta mi je toga za života. Fraza je upućena članu koji onako ladno, lakonski izjavljiuje kako se sve ratovima dobija ili gubi, pravdajući NATO agresiju.
Ne izvrći, nisam rekao da se SVE dobija i gubi ratovima nego sam specifično naglasio da se to odnosi na Kosovo
 
Zuma koji je ovde kao istaknuti i ponosni levičar i ''otvoren um'' i za najmanje banalne stvari lovio i smarao ljude po forumu da su fašisti, nacisti, Trampovci, ekstremisti i desničari, sada uzeo da drži predavanje kako nije bitno da li se BRICS sastoji od diktatura i despotija. :LOL:

I da, naravno, kad se priča o reakcijama na ekstremno levičarenje, SJ i PC - to je onda ekstremizam, zadrtizam, malicioznost, ultra desničarstvo, totalitarizam, svašta nešto...
A kad se priča o (voljenom) BRICSu punom diktatora i tiranina, onda se to karakteriše kao ''uspostavljanje balansa'' i ''slobode izbora''... 😄
Suverene drzave ne bave se unutrasnjim poslovima drugih suverenih zemalja.
Ti si jedan od clanova foruma koje ekstremno postuje, ali na ovome terenu se ne snalazis.
Upadas u histeriju kad ljudi ne prihvataju tvoje misljenje. @Zuma je sve lepo objasnio.

Demokratske SAD su sasvim lepo poslovale sa nedemokratskom nemackom 1933.-1941. neke kompanije cak i duze.

Ako ja kao preduzetnik nadjem firmu iz Irana koja ce da saradjuje sa mnom, mene ne interesuje njihov odnos prema zenama.
Takodje, saradjujem i sa Amerikancima bez obzira sto tamo hapse predsednicke kandidate.

Prica o "univerzalnim ljudskim pravima" ide macku o rep.

Ne zivite vise u 20. veku.
 
Suverene drzave ne bave se unutrasnjim poslovima drugih suverenih zemalja.
Ti si jedan od clanova foruma koje ekstremno postuje, ali na ovome terenu se ne snalazis.
Upadas u histeriju kad ljudi ne prihvataju tvoje misljenje. @Zuma je sve lepo objasnio.

Demokratske SAD su sasvim lepo poslovale sa nedemokratskom nemackom 1933.-1941. neke kompanije cak i duze.

Ako ja kao preduzetnik nadjem firmu iz Irana koja ce da saradjuje sa mnom, mene ne interesuje njihov odnos prema zenama.
Takodje, saradjujem i sa Amerikancima bez obzira sto tamo hapse predsednicke kandidate.

Prica o "univerzalnim ljudskim pravima" ide macku o rep.

Ne zivite vise u 20. veku.
Pa ja ne branim Američko mešanje u tuđa posla, i o tome sam pisao mnogo puta na više tema. Čak sam pisao i da kad bi bilo do mene, blokovi ne bi postojali i svako bi mogao da trguje i sarađuje s kime želi (dobro, osim s nekim najluđim i najekstremistički nastrojenim i malicioznim zemljama).

A ne upadam ni u kakvu histeriju, jer većinu Zuminih eseja i zidina tekstova i ne čitam. Samo ističem njegovo licemerje i smelost, pošto je ne tako davno mračio ljude po forumu i nazivao ih svim i svačim ako bi i za trunku odstupali od njegovih levičarskih stavova. Sve dok mu nisam rekao da smiri strasti i da prestane u svemu i u svakome da paranoiše neke Trampovce, desničare i fašiste. A sada kao isti takav levičar podržava ujedinjavanje nekih od najvećih despotija i tiranija na svetu. I to naziva ''balansiranjem''. Meni je to degutantno, u najmanju ruku.

Pride, ja sam više puta otvoreno govorio da su svi trenutni lideri najvećih i najjačih sila - đubrad ili bolesnici. Tu sam uključivao i Bajdena, i Makrona, Šolca, Zelenskog, Borelja...
S druge strane, nikad nećeš čuti od jednog Zume da kaže bilo šta kritički za Sija ili za one odvratne Saudijske diktatore i fašiste. Opet, degutantno i licemerno u neku ruku.


I da, slažem se, ne živimo više u 20. veku. On je prošao u duhu hladnog rata i blokovskog sveta. A znamo kako se to završilo. I ne treba nam to ponovo.
 
Poslednja izmena:
Pucanje globalizacije neumitno ce naneti stetu Kini.
Pad kupovne moci u USA ne moze da se ne oseti u Kini.

Danas je kod mene bio rodjak iz Sijetla. penzionisani pukovnik u US armiji. Kaze da kod njih za razliku od pre 20 godina dolaze sve neobrazovani hispanosi koji i ne znaju engleski. Kaze da nije dobro, da su mediji pod kontrolom, da postoji republikanska strranka i njihova DS cine uniparty, deep state blok koji kontrolise medije.
Sve to moze da zna svako ko prati stvari na internetu.
Ako ljudi u USA zive od meseca do meseca to ne moze da bude dobro za Kinu dok je ista u globalnom lancu trgovine.
Ako su zaduzenja na kred. karticama porasla i to je lose za Kinu.

Zato Kina trazi druge modele saradnje koji su jeftiniji.
Ekonomski pokazatelji Kine su sada veoma losi.

Niko ne mrzi Zapad. Ali poslovanje sa zapadom postaje sve skuplje. Ili komplikovanije zbog niza ideoloskih ogranicenja (npr ekoloskih taksi).
 
Poslednja izmena:
Niko ne mrzi Zapad.
17c.png


Bukvalno svako ovde ko je protiv EU ili NATO, protiv je samo zato što ih mrzi. I to i sami kažu. Ne sećam se da je iko ikada napisao ''protiv sam toga jer smatram da nam nije u interesu'' ili ''protiv sam toga jer će nas koštati to i to''. Uvek se svaki argument u tim situacijama svodi na ''bombardovali su nas, i mrzim ih, i mrzeću ih dokle god sam živ''.
 
Najviše donacija u Srbiju ne dolazi ni iz Rusije ni iz Kine, već iz EU.
Oni su uništili Balkan ratovima i treba da doniraju.
Najviše naših ljudi koji odu odavde, ne idu ni u Rusiju ni u Kinu, već u EU i posle toga u Ameriku.
Isti ti ljudi najviše para zarađuju, i najviše ih vraćaju u Srbiju - upravo iz EU i Amerike.
Da moram i ja bih tako, Kinu i Rusiju ne bih razmatrao uopšte. Samo bih dodao da Zapad nije uništio Balkan 90ih, ljudi ne bi u ovoj meri emigrirali. Ali ako uđemo nekad u EU onda će tek biti problem jer će mnogo više ljudi otići.
Takođe, meni baš mnogo govori činjenica da od 1991. do danas, jedno 30 zemalja je dalo sve od sebe da se od Rusije udalji (neki više, neki manje, ali da se udalje). Pa i od Kine. I nisam video da bilo ko ko se odlučio na takav put i politiku, se posle pokajao i vratio njima. I onda imamo situaciju da 30 zemalja širom sveta smatra da se s njima može sarađivati, ali samo na distanci. A onda imamo jedan deo Srba koji kažu da je sve to glupost i da sa njima (istokom) treba biti što bliži, da nas oni vole i da je budućnost sveta tamo kod njih. To onda znači da sve te zemlje, koje su se udaljile od njih, i svi ti narodi tamo, svi oni greše, a samo Srbi, tj. deo Srba, nekih 3 miliona, zna pravu istinu i realno sagledava stvari. Ne znam, meni to zvuči malo nategnuto i neverovatno. Voleo bih da vidm Srbe koji se lože na Rusiju i Kinu kako pokušavaju nekom Čehu koji je video Praško proleće, ili Mađaru koji je video 1956, ili Nemcu koji je živeo u Istočnom Berlinu, da objasne kako su EU i Amerika pogrešne priče, a Rusija ili Kina prave vrednosti i ideali kojima treba težiti.
Svi bi želeli da se odvoje od svojih kolonizatora kad bi mogli. Misliš da prosečan Nemac ili Šveđanin u 2023. voli što su mu migranti sa Bliskog Istoka u državi i što im se forsiraju gluposti iz USA (lgbt, woke, non-binary polovi, skoro sam čuo za gej vrtiće). Ne bih rekao. Zatim Nemačka auto industrija koja mnogo znači za državu je u problemu. Mislim da USA hoće da pogura svoje brendove i postanu glavni kada se pređe na EV i posledica će biti manji životni standard Nemaca a samim tim i cele EU. Isto i energetska zavisnost od Rusije da se smanji da bi kupovali gas od USA. Verujem da je nakon WW2 bio dobar uticaj USA na Nemačku jer su im mnogo pomogli i prosečnom Nemcu je bilo generalno dobro sve do skoro. Sada i oni ne vole svoje političare, ne znam da li su svesni da su kolonija. Poenta je da moraš videti da li je savez npr. USA i Vijetnama dobra stvar za Vijetnam na osnovu toga kako živi prosečan Vijetnamac a ne na osnovu toga da li njihovi političari sarađuju. Prosečnom Rusu npr. ne znači puno (da ne kažem ništa) to što je Rusija vojna sila.
U principu USA uništava EU da bi opstali kao sila. (nekad je to bio Balkan, nekad Irak..)
Puvaju se kako smo braća, a prodaju nam gas po najskupljim cenama.
Au otkud ovo? Ja sam čuo da mi kupujemo gas od njih povoljno i ako bi uveli sankcije Rusiji da bi podigli cenu a to bi bio problem. Moram proveriti opet.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh