Šta je novo?

Brankov Business Centre (Ex Zgrada Beobanke) - Zeleni Venac

Cim nekome dirnes u te sive te pre svega bezlicne nakaze, odmah te proglase ludim i razume se ''izdajnikom''.

I da, svako iole normalan preferira da mu gradovi (pogotovo glavni grad) arhitektonski lice na npr. Prag, Krakov, Pariz, Bec, Budimpesta (koliko god moze) nego na neku Pristinu, Alma Atu, Vuhan itd.
Није Нови Београд него Лондон.
balfron-tower-brutalist-architecture-in-england (1).jpg
trellik-tower-brutalist-architecture-in-england-london.jpg
brutalist-architecture-england-national-theatre-london.jpg
 
Poslednja izmena:
Relativizacija, a te i takve zgrade su ionako lokalizovane samo na odredjeni

Relativizacija, a te i takve zgrade su ionako lokalizovane samo na odredjenim mestima. Sigurno ne stoje razbacane nasumicno tamo-amo po (sirem) centru.
Поента је да је брутализам правац који није ексклузивно везан за комунизам (иако је код нас тај стил постао заступљен у то време) а архитектура се не треба посматрати кроз призму идеологије. Такође, неком се више допада модерна, брутализам, савремена архитектура, неком барок, ренесенса и сецесија. Ја сам свакако међу овим првима али то за ову причу није ни битно. Зелени венац а и савамала генерално је јако несрећно скројена у сваком смислу, заиста изгледа као да је неко ту са облака набацао све и свашта и због тога многим људима делује горе од Маријупоља тренутно. Е сад...како да град више личи на Праг, Беч, Будимпешту и све што си набројао... Прво што не видим разлог да неки град "личи" на неки други град, друго, једино да се добар део града поруши па да се изгради тако да буде "старији и лепши" од наведених градова 😄
 
Poslednja izmena:
Такође, неком се више допада модерна, брутализам, савремена архитектура, неком барок, ренесенса и сецесија. Ја сам свакако међу овим првима али то за ову причу није ни битно.
Poenta je da se zna gde je cemu mesto.
Ako imas 2 zgrade u istorijskim stilovima, onda i ta izmedju treba da bude takva. Ako imas niz ili okolinu od 3-4 istorijske, onda i ta peta treba da bude takva.
Е сад...како да град више личи на Праг, Беч, Будимпешту и све што си набројао... Прво што не видим разлог да неки град "личи" на други неки град
Liciti u smislu da se tezi ka kompaktnosti sto je vise moguce, a ne da izgleda kao Tirana, Dhaka i slicni uzasi samo da bi grad izgledao ''jedinstveno'' :rolleyes: .
па да се изгради тако да буде "старији и лепши" од наведених градова
Postoje stare slike sta je nekada bilo na tom i tom mestu, a sta se danas nalazi umesto toga (ili makar blizu toga).
Koliko god je moguce, treba teziti obnovi starog na mestu sadasnjeg a ruznijeg. Kao npr. (nadam se) ona stara zgrada poste.

Uostalom, to se radi na mnogim mestima u svetu, evo npr. odmah u komsiluku.
 
Поздрав свима на форуму. Читајући претходне коментаре осетио сам потребу да и ја нешто додам. Подругљиви и ниподаштавајући коментари везани за Исток а поготово за Москву су све само не тачни. Био сам доста пута у Москви, као што сам био и у великим градовима Западне Европе. Москва је по уређености, чистоћи, комуналном реду, безбедности, одржавању старих и нових објеката готово без премца. Ово поређење Москве, Кијева, Приштине и остало није ништа друго него одраз патолошке мржње према свему што је "руско", "источно" итд. Притом уопште нисам неко ко мисли да је све у Русији идеално а све на Западу лоше. Пре свега желим добро нашој земљи и народу. А сви ми знамо да већина оваквих људи првенствено не воли своју сопствену земљу. Мислим да нам је доста више ових бесмислених подела које само уносе немир и тензије међу људима. Генерално, не волим дискусије преко форума, поготово не на овај начин, али оваква количина излива мржње, али и нетачних (можемо рећи и глупавих) ставова је заиста невероватно.
Велики поздрав и све најбоље свим добронамерни људима.
 
А сви ми знамо да већина оваквих људи првенствено не воли своју сопствену земљу.
Pozdrav.

A ako neko ne voli svoju zemlju, onda su to oni kojima iz ko zna kog razloga odgovara da sve ostane ovako ruzno, zapusteno, nefunkcionalno i da se nista ne menja. I samo traze izgovore da ostane ovakav sumoran status quo.
 
Здраво. Не знам да ли је мени ово упућено. Свакако нисам неко ко не жели напредак сопствене земље. Напротив. Чак сам то доста пута и делом потврдио. Сматрам да је једно здрава и добронамерна критика, а друго изливи мржње, паушалних и нетачних оцена. Поздрав и све најбоље.
 
U kom to delu grada postoji neki sklad da se nešto sa nečim uklapa da neko misli da bi se ovo moglo srušiti iz čisto estetskih razloga?
 
Не знам да ли је упућено мени али наравно да нисам за то да све остане тако како јесте, запуштено и нефункционално него мислим да се разилазимо око тога у ком правцу треба гледати и планирати.
 
U kom to delu grada postoji neki sklad da se nešto sa nečim uklapa
Recimo stari deo Zemuna jos nije (toliko) devastiran i drzi se nekako, a dobrim delom i Knez Mihailova i onih par ulica sto se uliva u nju.

Jos samo to da razore i sa BG-om je gotovo.
 
Nema tu puno filozofije, dvoljno je videti i znati sta se nesto uklapa negde a sta ne.
Свако види да се много тога у многим деловима града ни са чим не уклапа него мислим да се разилазимо око нечег другог. Рецимо, ја бих за 30,40,50 година тај део града волео да видим као, рецимо, "А блок" или блок 41а са све реконструисаном зградом Беобанке и фасадом са рендера, ти би вероватно волео да се тај део града уреди по узору на оно како је некада изгледао.
 
Koliko drame oko ruznog predimenzioniranog kostura (u buducnosti - kocke) gde mu mesto nije i gde ne moze efektivno da se uklopi u svoje okruzenje i ambijent. Ni estetski, ni funkcionalno.

Inace, mene su na forumu vise puta proglasavali komunjarom, tako da neka ne misli neko da ovo pisem jer sam po defaultu protiv bilo cega iz SFRJ. Nisam. Gnusam se i komunjara i kapitaljara (odnosno oba ekstrema) podjednako. Samo kazem da se ta zgrada uklapa tu kao cir na dupetu. I da (bez radikalnih promena) nikada nece moci da se integrise u svoj ambijent, ni na jedan nacin.

Dinamit je ono sto je potrebno toj zgradi. Ili bar "šišanje" pola njene visine.

Na parkinge zaboravite, jer u dvoristu ima mesta tipa za 10 automobila a okruzena je vrlo prometnim i nezgodnim saobracajnicama. Tako da svi megalomanski planovi (veliki poslovni centar u kuli, ili komercijala u prizemlju) za tu zgradu otpadaju i sa te tacke gledista. Jednostavno, takvoj zgradi nije mesto tu.
Upravo! Ali dzaba kada ljudi ne znaju da se pridrzavaju osnovnih pravila urbanizma. Ovde se stalno prica o fasadicama, balkoncicima, cvecu, drvecu, kurcicu.. Ali se ne prica o osnovnom, VISINA I RASPOREDJENOST OBJEKATA.
 
Evo, i ja mislim da bi najbolje i najpraktičnije rešenje bilo "ošišati" zgradu Beobanke za nekoliko spratova i dovesti je na visinu susednih objekata.
I mislim da je to ona jedan od onih nesretnih primera solitera građenih tamo gde im nije mesto u vreme 1950-60-tih (istočnonemačka zgrada u Jevremovoj, palata Jadran u Nemanjinoj... ova zgrada), i verujem da su i tada neki mislili da "nedostaje jedna vertikala", da se "uklapa po suprotnosti", da je "taj kraj dosadan", jedom rečju - što luđe-to bolje ... isto kao i danas :) , samo su danas gabariti povećani puta 10.
Ali, znam da ovu priliku nećemo iskoristiti zbog "NjKV kvadrata". Svaka zelena površina i svaki slobodni kutak u Beogradu se pretvaraju u građevinsko zemljište kako bi se što brže prodali kvadrati prostora, nema šanse da se ovde neko odrekne par spratova.
 
Па откуд је "Небодер" комунистичка зграда и откуд је ово "рушење"? Град је, чак, забранио драстичну реконструкцију. Ладно, ако је направљена "капиталистичка" зграда у ФНРЈ педесетих, то је та. У питању је обична промена фасаде, као на нишком "Амбасадору".
 
Poslednja izmena:
Па откуд је "Небодер" комунистичка зграда и откуд је ово "рушење"? Град је, чак, забранио драстичну реконструкцију. Ладно, ако је направљена "капиталистичка" зграда у ФНРЈ педесетих, то је та. У питању је обична промена фасаде, као на нишком "Амбасадору".
Ko je rekao da je rusenje? Zapravo ce zgrada Beobanke proci kao soliter na Ilici.
 
Па проћи ће тако, и то је једино реално. Морам рећи, иначе, да не трпим тенденцију међу домаћим тумачима архитектуре да медиокритетна дела својих старих колега проглашавају за ремек-дела. Нема ничег посебно вредног на овој згради.

И не могу а да те не исправим - извини - али ни ова зграда ни Небодер нису "солитер", пошто не "солирају", већ су повезане са другим зградама калканским зидовима;) Солитер није висока зграда, него усамљена зграда која стоји слободно у простору; висока зграда је кула, или небодер, облакодер.
 
Облакодер мора и да домаши облаке макар оне најниже. Све испод 25 спратова је смешно називати облакодерима
 
У најстаријем делу града и његовој близини не треба да буде ниједне високе зграде а свакако не толико високе која оволико одудара и која тако штрчи из сваког дела града. Трпање оваквог габарита на овакво место је био чист безобразлук и лечење комплекса, да се над*ебе претходна политичка структура што је срамотно. Ова зграда сама по себи нема никакву посебну вредност и нема разлога да се очува у овој спратности; ако ишта треба да се поруше спратови који штрче и уведе забрана градње високих објеката на целом подручју око Калемегдана.

Чињеница да постоје људи који бране тако нешто а смета им БНВ који је једнако израз комплекса и терања ината постојећем урбанизму више говори о њима него о објективној оправданости габарита Беобанке
 
Dobro, ne bih ni ja tu stavio kulu nikad. Ali, da li se ovo beše prodavalo iz stečajne mase? Kako bi onda smela da se smanjuje visina, tj. kvadratura, ako je prioritet da se podmire potražioci?
 
У најстаријем делу града и његовој близини не треба да буде ниједне високе зграде а свакако не толико високе која оволико одудара и која тако штрчи из сваког дела града. Трпање оваквог габарита на овакво место је био чист безобразлук и лечење комплекса, да се над*ебе претходна политичка структура што је срамотно. Ова зграда сама по себи нема никакву посебну вредност и нема разлога да се очува у овој спратности; ако ишта треба да се поруше спратови који штрче и уведе забрана градње високих објеката на целом подручју око Калемегдана.

Чињеница да постоје људи који бране тако нешто а смета им БНВ који је једнако израз комплекса и терања ината постојећем урбанизму више говори о њима него о објективној оправданости габарита Беобанке
Zgrada Beobanke strci i smeta, ali nakon gromade BnV, deluje smesno, pa se ni njenim rusenjem ili skracivanjem za 4 sprata, ne bi nista dobilo u odnosu na ´´novi stetu´´ uz Savu.
 
Топ таман не морамо да решимо ниједан проблем више у граду када све ионако бледи у односу на БНВ. Ништа се не би добило тиме
 
Zna li se kog datuma kreću radovi na rekonstrukciji? Ogoljeni betonski kostur koji tavori decenijama 50 metara od Knez Mihajlove je najveće ruglo na panorami Beograda. Ruglo je i neobnovljeni Generalštab, ali njegove ruševine su vidljive samo sa ulice, a Beobanka bode oči čak kada se centar grada posmatra sa Novobeogradskog Keja.

Dok nisam pretražio Gugl, ozbiljno sam mislio da je i ta zgrada stradala u bombardovanju, čim 20 godina stoji ovako ruinirana.
 
Od Generalstaba nema nista, to je sad vise nego jasno. Evo da najavim @DzonTravolta da cu mozda u naredne dve nedelje da okacim neke predloge za tu lokaciju (Generalstab), pa da zna da to ja kacim, da nisu nikakve vesti. :D
 
Vrh