Valjevski Nedeljnik piše
НИ ПАТРИЈАРХ НИЈЕ УСПЕО ДА СМИРИ СТРАСТИ…
Пуњење акумулација Стубо- Ровни и потапање цркве- манастира Светог архангела Михаила, познатије као ваљевска Грачаница, која се због недавних киша одвија нешто брже него што је предвиђено, изгледа да не престаје да узбуркава ваљевску и ширу јавност.
Верници окупљени око организације „Истинољубље“, неки од њих и самоиницијативно, као и удружење „Победа“, већ дуго се противе пројекту Стубо- Ровни и траже да се пуњење језера заустави како би се сачувала црква и изворске воде овог краја…
Из ЈП „Колубара“ које управља системом Стубо- Ровни, међутим, стигло је, по ко зна који пут, подсећање да је још деведесетих година прошлог века потписан уговор са Српском православном црквом, најпре о измештању цркве, а потом, када се испоставило да оно није могуће, уговор о размени непокретности који је склопљен 2003. године. Њиме је стари објекат цркве Светог архангела Михаила уступљен „Колубари“, заузврат је у оближњен селу Брезовице изграђена нова црква саа парохијским домом, кућом за свештеника и пратећим објектима и у ту цркву пренети иконостас, иконе и све важне покретне ствари из ваљевске Грачанице.
Српска православна црква и Епархија ваљевска, претходно Епархија шабачко-ваљевска, никада нису оспориле потписане уговоре и никада нису ометале реализација пројекта Стубо- Ровни, изјавио је Миодраг Марковић, директор ЈП „Колубара“, очигледно јасно алудирајући да званична црква не стоји иза протеста због потапања цркве. Он је навео да је епископ ваљевски Милутин молио да се у старој цркви обављају верски обреди све док то физички буде могуће, што је и омогућено. Апел епископа да се пуњење акумулационог језера заврши на коти 333 метра надморске висине, што је тачка почетка потапања цркве, није могао бити прихваћен, јер би цео пројекат практично изгубио сврху и оправданост, пошто је њиме предвиђено пуњење до коте 360, објаснио је Марковић. Посебну пажњу јавност, овим поводом, привукла је недавна изјава патријарха српског Иринеја који је рекао да је добро што се угрожене светиње премештају а друго место да би се сачувале. Тако је премештена и ова, као и други манастири, навео је патријарх и подсетио да је својевремено владика шабачко- ваљевски Лаврентије дао сагласност да храм у Тубравићу буде потопљен, под условом да нови буде изграђен на новом месту.
-И изграђена је нова Грачаница, али народ навикао на ту светињу тешко се мири. Тешко је то, али дешавали се то и у прошлости, биће тога и у будућности, тако да је Црква, ипак, имајући у виду потребу народа, дала сагласност да се то уради- навео је патријарх.
Очекивања да би изјава његове светости коначно могла да примири страсти развејао је Љубомир Брадић, одборник „Победе“ у Скупштини града Ваљева, који је изразио разочарење ставом патријарха.
-Нико нема право да у име православног народа премешта цркве и манастире. Није то кокошињац, то је културно добро и не може ни један епископ ни патријарх да то ради у име православног народа- поручио је Брадић.
Протести „Истинољубља“ и верника настављени су пред зградом Владе Србије у Београду.
Сл.Ћ. новине Напред 17.03.2016.