Šta je novo?

Blokovi 25 i 26

bball":fksd79b1 je napisao(la):
"Na konkursu za idejno rešenje centralnog dela Novog Beograda izabran je rad arhitektonskog biroa "Medijum" autora Dejana Miljkovica i Jovana Mitrovica.

Drugo mesto dele radovi iz studija "React" koji se proslavio na skorašnjem konkursu za Terazijsku Terasu i tim profesora arhitektonskog fakulteta Aleksandra Stjepanovica i Svetislavom Licinom."
News : http://www.beobuild.net/news.php/122.html?go=

To drugoplasirano rešenje mi se nešto i nedopada........3 zgrade :|
 
Zivim prekoputa u bloku 30 i uzasnut sam ovim projektom. Koliko god da mi se ne svidjaju velike rupe sa brdima zemlje i psima lutalicama, skoro da mi se isto toliko ne dopada ni ova visinska megalomanija. Da se razumemo, za ovo uopste ne krivim projektanta (pa gde smestiti 650.000m2), vec grad koji daje ovakve nerazumne zahteve (opet iz razloga da podignu vrednost gradj zemljista). Uostalom, zasto da nas razum ogranicava; zasto napraviti cetiri 50-spratnice, kada se moze uraditi nih 16 i pokriti ceo blok (i tako dobiti 2.000.000 m2) :/

Treba se malo prosetati pa videti koliki je ovo realno prostor.

Ovde narocito mislim na deo oko same Arene. Neverovatno mi je da neko na 50 metara od nje hoce da dize 21-spratnice. Kada se ovakvi veliki objekti, poput hale, zatvore okolnim zgradama, gubi se potpuno osecaj njihove velicine posto je nemoguce osmotriti ih u celini.

Nemam nista protiv visokih zgrada, ali im treba ostaviti mesta da "disu". Po meni, mnogo je efektnije napraviti jednu ili dve interesantne velike zgrade sa 60 spratova i ostaviti prostora oko njih nego izbetonirati svaku travku da slucajno nesto ne prezivi ovakav graditeljski pohod.



Nadam se da ce razum na kraju ipak pobediti.
 
U vezi Usća i građenja viših zgrada - najveći zakupac u Ušću, Hipo banka je zbog visoke cene kvadrata otkazala prostor i seli se u nove Napredove zgrade u bloku 26 čim budu završene.
Mislite o tome.
 
relja":3cglimqx je napisao(la):
U vezi Usća i građenja viših zgrada - najveći zakupac u Ušću, Hipo banka je zbog visoke cene kvadrata otkazala prostor i seli se u nove Napredove zgrade u bloku 26 čim budu završene.
Mislite o tome.
To moze da dovede do zakljucka da se konkurncija u vidi izbora poslovnog prostora prosirila! :cool:
 
relja":ah9z6f5k je napisao(la):
U vezi Usća i građenja viših zgrada - najveći zakupac u Ušću, Hipo banka je zbog visoke cene kvadrata otkazala prostor i seli se u nove Napredove zgrade u bloku 26 čim budu završene.
Mislite o tome.
That isn't a suprise. You'd expect Class A office space in a tower to be more expensive than Class A office space in an shorter building. Another reason is because Hypo-Alpe-Adria was a subsidiary of Grawe, which is partnered with Napred in constructing the Blok 26 offices. Now that Hypo is no longer owned by Grawe, these plans might change.
 
Blokovi 25 i 26 mogli bi da dobiju najviše kule u regionu
Krov Balkana kod Beogradske arene

......- Od 650.000 kvadrata, koliko je konkursom zahtevano, jedna petina je predviđena za stanovanje. Iz tog razloga, mi smo kao rešenje ponudili visoke zgrade. To su četiri poslovna solitera koja bi trebalo da imaju 40 spratova. Uz njih smo zamislili i dva šoping mola, a u sredini bloka bile bi izgrađene poslovno-stambene jedinice sa parkovima na krovnim terasama, dok bi se u Bloku 25, gde se nalazi Beogradska arena, našle četiri zgrade od 12 spratova - navodi Mitrović.

Prema rečima Antonija Antića, direktora Urbanističkog zavoda, ovo rešenje će se preispitati kako bi se zadovoljili svi uslovi, a do njegove realizacije je potrebno napraviti još nekoliko koraka.

- U ovom delu su saobraćajnice najpristupačnije i zbog toga je Novi Beograd najpogodniji za gradnju. Naravno, poznato je da kod Arene postoji problem parkiranja, pa je teško naći slobodno mesto kada se u njoj održavaju koncerti. Mi nećemo dozvoliti da se ovde stvaraju nove gužve, pa će se stambeni objekti graditi u skladu sa tim - istakao je Antić.

Prema nacrtu Mitrovića i Miljkovića, vozila će moći da ulaze jedino u blok 26.
Sedam hiljada parking mesta, koja će se naći ispod zemlje, biće prema njihovoj zamisli dostupna za automobile zaposlenih i stanara.
Glas : http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/bg07060303.shtml
 
Ugovor Energoprojekta i Bluehousa

Beograd -- "Energoprojekt" je sa grčkom firmom za nekretnine Bluhaus potpisala ugovor o izgradnji i prodaji komercijalno-poslovnog centra.

Rok za izgradnju objekta je dve godine
Objekat površine 50 hiljada kvadratnih metara, vredan više od 60 miliona evra, biće izgrađen u bloku 26 na Novom Beogradu, a u podršci finansiranju učestvovaće i grčka Alfa banka, navodi se u saopštenju.

Potpisivanjem tog ugovora, kako se ističe, vrednost ugovorenih poslova srpske kompanije "Energoprojekt" premašila je pola milijarde evra.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2007&mm=06&dd=05&nav_id=249930
 
Петак, 08. јун 2007.
Изложба радова са Конкурса за уређење блокова 25 и 26

У општини Нови Београд у току jе изложба радова са Конкурса за уређење блокова 25 и 26. На конкурс расписан у фебруару пристигао је 31 рад, а победио jе рад Архитектонског бироа „Медиjум”. Председник жириjа коjи jе оцењивао радове био jе Жељко Ожеговић, председник општине Нови Београд, а чланови су били наше познате архитекте.

У општини су изложени сви радови, а грађани изложбу могу видети до 15. jуна у холу анекса зграде. Своjе мишљење о радовима грађани и стручна jавност моћи ће да даjу на трибини, која ће се одржати 12. jуна у 18. сати у општини Нови Београд.
1278224_Prvonagradjeni_rad.jpg
извор Град Београд
линк http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1278220
 
Уторак, 12. јун 2007.
Трибина о радовима са архитектонског конкурса за блок 25 и 26

У општини Нови Београд вечерас jе одржана трибина о архитектонским радовима са конкурса за уређење новобеоградских блокова 25 и 26. О будућем изгледу тог дела града говорили су чланови жириjа конкурса, Ђорђе Бобић, главни градски архитекта, Жељко Ожеговић, председник жириjа и општине Нови Београд, као и броjни грађани и архитекте.

– Нови Београд jе у последњих шест, седам година доживео необично унапређење не само у односу на све друге просторе у граду већ и у земљи. Постао jе до те мере мета инвеститора да се поставило питање како даље. На териториjи Новог Београда тренутно се гради милион квадрата стамбеног и резиденциjалног простора. Простор између Арене и Палате Федерациjе остао jе jедино место коjе може да прерасте у оно што се зове Сити, централно место Новог Београда. Сматрали смо да jе оваj конкурс добар начин да се дође до тога како би требало да изгледа, а радови ће даље послужити Урбанистичком заводу да уради план детаљне регулациjе. Jавна расправа jе начин да чуjемо шта се Београђанима чини добро, шта jе могуће допунити и унети у план – рекао jе Ђорђе Бобић.

На конкурс за блокове 25 и 26 расписан у фебруару ове године пристигао је 31 рад. Додељење су три награде и четири jеднаковредна откупа. Победио jе рад архитектонског бироа „Медиjум“ аутора Jована Митровића и Деjана Миљковића.

– Општина jе пре седам година испољаваjући бригу о урбанизму и будућем изгледу Новог Београда формирала Савет за урбанизам. Неки од чланови тог Савета су били и у жириjу за конкурс. Простор код Палате Федерациjе jе jош одавно према плановима Николе Добровића постављен као централна зона Новог Београда. Међутим, временом jе то било нарушено изградњом станова у блоку 24 и Арене. Остао jе простор у блоку 26, а конкурс треба да да нови квалитет и искористи репрезентативност тог простора. Конкурс jе био jаван, а радови се могу видети на изложби у холу зграде. Поштуjући демократску процедуру и ова трибина би требало да послужи за давање мишљења о коначном изгледу блокова 25 и 26 – рекао jе Жељко Ожеговић.

О радовима су говорили и награђени аутори, а у расправи су учествовали и Новобеограђани коjи су дали своjе мишљење и сугестиjе.

Радове са конкурса грађани могу видети до 15. jуна, у холу општине Нови Београд, испред сале 1.
извор Град Београд
линк http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1278904
 
Идејна решења на Интернету

Награђена идејна решења постала су тема интернет-форума и блогова. Новобеограђанима се углавном допала концепција уређења јединог слободног парчета земљишта, поготово вртови усред спратова и озелењени кровови тераса, у првонаграђеном раду. Има, међутим, и оних који жале за пространством у Аренином комшилуку, па постављају питање коме је потребно 300.000 квадрата канцеларија. Поједини незадовољни блогери све ово чак називају „копи пејст” архитектуром, недостатком иновативности и предлажу расписивачима да убудуће позову и стране архитекте. Ивица Млађеновић, иначе учесник конкурса, отишао је корак даље, па је на неколико адреса, између осталих, и редакцији „Политике” проследио писмо у којем, између осталог, износи замерке на регуларност учешћа на конкурсу.

Он тврди да првонаграђени Јован Митровић, председник Савеза архитеката Србије (чији члан је Друштво архитеката), Дејан Миљковић, члан Управног одбора Друштва архитеката, потом другонаграђени Александар Стјепановић, такође члан Управног одбора Друштва архитеката, својим учешћем заправо су закорачили у сукоб интереса.

„Сви чланови Управног одбора непосредни су организатори конкурса. Замислите, када би нека катедра на Архитектонском факултету приредила неки конкурс без знања деканата или научног већа. Или, када би део система неке компаније расписао конкурс без знања борда те компаније”, пише Млађеновић.

N32516_JPjsBMY6vCv2VdK42AQdaUqGYoXNi48lJkv.jpg


Одговор Друштва архитеката на његове замерке гласи:

„Услови учешћа јесу стриктни у свету, али према нашем правилнику на конкурс не могу да учествују особе које су непосредно ангажоване у организовању конкурса, особе које су у најужем сродству са њима и они који најнепосредније сарађују са њима (стални партнери, власници пројектног бироа, стални сарадници...). Посебна комисија, стоји у статуту овог удружења, расписује и организује конкурсе.

Чињеница је, међутим, да су чланови Управног одбора и до сада учествовали на конкурсима и освајали награде, али то нико није узимао за зло. Поставља се питање откуд тек сада примедбе на правила – да ли је реч о личној сујети, или стварној одлуци да се ствари истерају на чистину?
Politika http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=32516
 
Aleks":25l6qtpt je napisao(la):
Homer Jay":25l6qtpt je napisao(la):
Evo vec godinama traze suinvestitora da zavrse objekat u Bloku 26, koji je 1/20 Prokopa, ako ne i manje. GP "Napred" je imalo srece sto je u njihovu investiciju u tom bloku uskocio "Grawe".
ENERGOPROJEKT I BLUEHOUSE POTPISALI UGOVOR VREDAN 60 MILIONA EVRA
Datum: 06.06.2007
Kompanija Energoprojekt Holding a.d. i Bluehouse, grčka kompanija za nekretnine, potpisali su ugovor o izgradnji i prodaji komercijalno-poslovnog centra, čija je vrednost preko 60 miliona evra. Ugovor su potpisali generalni direktori ovih kompanija - Vladan Pirivatrić, generalni direktor Energoprojekt Holding a.d. i Yannis Delikanakis, generalni direktor Bluehouse. U podršci finansiranju učestvovaće i Alfa banka iz Grčke.
Velelepni objekat površine 50.000 kvadratnih metara, biće izgrađen u bloku 26 - Celina 1 na Novom Beogradu, a rok izgradnje je 2 godine. Potpisivanjem ovog ugovora, vrednost ugovorenih poslova Energoprojekta prešla pola milijarde evra.

http://www.belex.co.yu/srp/vesti.php?id=5621
 
Dragane, ja koliko sam čuo, taj ugovor Energoprojekta i tih grka (još?) nije prošao UO Energoprojekta.
 
.....citam nedavno izjave gdin. Bojana Stanojevica...da na N. Beogradu vise nema mesta za nove vece objekte......pa to je cista ludost........ispade jos da je izgradnja N.Beograda vec gotova i da je to to...Sasvim iskreno meni N.Beograd jos uvek deluje kao jedno veliko PREDGRADJE Beograda a nikako njegov NOVI CENTAR.....
Sem toga izbor arhitekture novih objekata oko hale ARENA je izrazito provincijalski osim GRAWE zgrade....sve ostalo je slicno kao na LABUDOVOM Brdu....uzmite na primer zgradu GRADJEVINAR preko puta B. Arene.... ili one male staklene objekte izmedju petlji.... pa ono je kao na Vidikovcu pored Ibarske magistrale.......pa citav 3-ci Bulevar je ceo takav........taj ceo potez se ........potpuno nenamenski ispunjava....sasvim sigurno da uskoro u tim centralinim delovima N.Beograda vise nece biti mesta za znacajne i reprezentativne objekte..... :mad:
Panorama N.Beograda je nazalost jos uvek u znaku oronulih.....cetvrtastih kutija... a novi objekti zbog svojih skromnih ali arhitektonski prihvatljivih gabarita .......se malo primecuju.....kakvi su im to uopste urbanisticki planovi za taj deo....?????????? :/
I sta je uopste sa citavim onim potezom uz SAVU.....gde je sad kartonsko naselje, pa izmedju Gazele i Brankovog.....pa izmedju Gazele i Zeleznickog mosta..........kakvi su uopste planovi za taj deo,, bas sam u dilemi...?????? :/
 
barrcode":27a5ln06 je napisao(la):
Dragane, ja koliko sam čuo, taj ugovor Energoprojekta i
tih grka (još?) nije prošao UO Energoprojekta.
Vidi šta piše na ovom linku sa Berze koji je ispod onog texta.
http://www.belex.co.yu/srp/vesti.php?id=5621

Ditrih":27a5ln06 je napisao(la):
.......ispade jos da je izgradnja N.Beograda vec gotova i da je to to...
Samo u insertu iz GUP-a na mom avataru, može da se izgrade

milioni kvadrata za koje treba nekoliko milijardi evra.
 
.....mozda je gdin. Bobic ipak u pravu....beogradski CITY ce cekati neka bolja i bogatija vremena.....do tada....ostaje nam da posmatramo pojedinacne....izolovane primere....svetske arhitekture...
Izrael je 1989 bio na granici srednje i nerazvijene zemlje......sada 18 godina nakon,....Tel Aviv danas...imaju CITY ...joooopi


http://www.schlijper.nl/archive/2004/11/041118-tel-aviv-1.jpg :D
 
Ma nije jos gotovo . Gradice oni , ali sta ?
Ne bih se cudio kada bi poceli da grade zgradice slicne tc Staklenac sa Trga Republike.
 
Evo par kratkih vesti u vezi Bloka 26 i najave o izgradnji.

Blok 26, poslednja velika neizgrađena parcela u Novom Beogradu - Izraelci žele da ulože 400 mil EUR
Najatraktivnija građevinska lokacija u Beogradu, osam hektara u Bloku 26, između "Arene" i SIV, još stoji neizgrađena, mada se investitori veoma interesuju za nju. Suvlasnici zemljišta, domaće firme "Napred" i "Energoprojekt" pregovaraju sa Izraelcima
Izvor: eKapija

Superbogati Izraelac gradi u Beogradu poslovno-stambeni kompleks vredan 400 mil EUR
Kompanija "Central European Estates" (CEE), čiji je vlasnik izraelac Juli Ofer, planira da sa lokalnim partnerom u drugoj polovini 2008. godine u Beogradu počne izgradnju poslovno-stambenog kompleksa od 460.000 m2, vrednog oko 400 mil Evra.
Izvor: eKapija
 
Nenade,mogu li kao fizicko lice da pristupim stranicama tog sajta?Popunjavao sam formular za registraciju ,al mi nije stigao mail sa user i pass,mozda jer moja firma ne postoji:)Aj brate daj jos neku informaciju...:Stari mlin,autokomanda,blok20,rekonstrukcija Sava centra,generalni plan kosancicevog venca,filmska pjaceta u Sremskoj!!!,privatizacija hotela,rk beogradjanka,Holliday Inn u Airport City-ju-sve me to jako zanima,ali ne mogu da pristupim tim stranicama.Ako ti nije smor,stavi makar najbitnije ovde na forum,na planove i investicije,da saznamo ako ima nekih novosti...
I hvala:)
poz
 
@kingdom
Mislim da ne mozes da pristupis kao fizicko lice mada to ne mogu da garantujem.

Ja redovno na stranicama BeoBuilda updatujem vesti tako da sve sto je aktuelno, ukljucujuci i projekte koje si gore napomenuo, mozes naci ovde, ali pod, za te projekte relevantnim temama.

Videcu da li ima vise informacija o ovome sto si pitao, a sto vec nije objavljeno na BB, pa cu u tom slucaju postaviti vesti ovde.

U svakom slucaju, prati BeoBuild redovno i imaces najaktuelnije informacije koje te interesuju!

Pozdrav :)
 
kingdom":1r6gzo0l je napisao(la):
Nenade,mogu li kao fizicko lice da pristupim stranicama tog sajta?Popunjavao sam formular za registraciju ,al mi nije stigao mail sa user i pass,mozda jer moja firma ne postoji:)Aj brate daj jos neku informaciju...:Stari mlin,autokomanda,blok20,rekonstrukcija Sava centra,generalni plan kosancicevog venca,filmska pjaceta u Sremskoj!!!,privatizacija hotela,rk beogradjanka,Holliday Inn u Airport City-ju-sve me to jako zanima,ali ne mogu da pristupim tim stranicama.Ako ti nije smor,stavi makar najbitnije ovde na forum,na planove i investicije,da saznamo ako ima nekih novosti...
I hvala:)
poz
Moze al moras da platis .Ja sam se bio prijavio na trial i posle par dana su me zvali da mi kazu da se to placa i cime se bavim.Naravno rekao sam da sam student i da nemam kinte da platim,na sta su mi se oni ljubazno zahvalili.U sustini mogu i fizicka lica ,tj svako ko plati.
 
Vrh