Felipe
Intermediate
Uh, laknulo mi je... Hvala Stevo na informaciji da se Igor samo zezao, ipak cu moci mirno da spavam...
Ako ti je taj post reakcija na onaj dzigijev post iz deltinog threada, pogledaj opet tamo da se on samo zezao, niti postoji takva komisija (još jednom ).Felipe":1737jukc je napisao(la):Ionako ce smanjiti visinu kula, ne bi li slucajno zasmetale Uscu da se vine u nebo k'o Burdz Dubai... Posto samim tim ceo projekat gubi na kvalitetu i atraktivnosti, zar je vazno da li ce sve stati ili ne... Nek i izbace pola, koga je briga! Ako nam je Usce (zgrada izgradjena sezdesetih) i dalje najveci domet koji mozemo da dosegnemo i ponosimo se njenom nenadmasenom visinom, onda je sasvim sve jedno kako ce se razvijati Novi Beograd, finalizirati njegova teritorija...
Ja se poneki put zapitam zašto Srbi veruju da postoje samo nadzemne garaže lol ?! Podzemne garaže su kod nas izgleda neki mit za koji niko nije čuo/video :lol: :lol:dziggy":141or597 je napisao(la):Dobro, a da mi neko objasni, kako je predvidjeno da budu tu zgrade, kada se za arenu jos planira da ima parking mesta sa sevene strane (gde je sada trava i onaj teren za basket
Pa, mi se plašimo podzemlja, tamo je pakao......zato i ne gradimo metro,aSteva":1omiophe je napisao(la):... Podzemne garaže su kod nas izgleda neki mit za koji niko nije čuo/video :lol: :lol:
Novosti ceo text : http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=103934&datum=2007-05-19SOLITERI će u narednim godinama sve više parati i beogradsko nebo. Urbanisti su konačno prekinuli pauzu od dve i po decenije, od kako je izgrađena Zapadna kapija - poslednji oblakoder naše prestonice. Dok investitori računaju spratove i takmiče se čiji će div biti viši, arhitekte uveliko crtaju projekte. Već sada možemo da vidimo kako će izgledati "bliznakinje" na Ušću, ili one pored hotela Jugoslavija, kao i "Deltini" kompleksi na Autokomadi i u 20. bloku i oblakoderi nedaleko od Beogradske arene.
- Godinama u Beogradu nije bila popularna visoka gradnja. Sada je, međutim, interes investitora za visokim zgradama u znatnom porastu - rekao nam je Antonije Antić, direktor Urbanističkog zavoda Beograda. - Najviše će se graditi na Novom Beogradu. U perspektivi je i izgradnja visokih zgrada na Adi huji, iako je o tome rano govoriti budući da su projekti u povoju.
Novobeogradske livade postale su sve privlačnije investitorima. Strane i domaće firme pronašle su pregršt razloga za izgradnju u blokovima. Upravo je u ovoj opštini najviše neiskorišćenog zemljišta i velikih parcela, pitanja oko imovine su mahom rešena, zemljište uknjiženo, a veoma su pogodne prostrane saobraćajnice i kompletano urađena infrastruktura. Na ovim su lokacijama već rezervisani tereni za najviše beogradske oblakodere.
PRSTEN OKO ARENE
Blokovi 25 i 26 jedni od retkih u kojima će biti dozvoljena izuzetno visoka gradnja. Planirano je da ovde niknu soliteri koji će prelaziti 40 spratova! Svoje vizije na papir su utisnule arhitekte, predvođene Jovanom Mitrovićem i Dejanom Miljkovićem, a upravo je njihov rad i pobedio na anketnom urbanističko-arhitektonskom konkursu Direkcije za građevinsko zemljište. Oni su predvideli izgradnju 650.000 kvadrata, od kojih je 120.000 za stanovanje.
Blokom 26 po završetku radova dominiraće četiri poslovne kule od 46 spratova, koje će se videti sa svih pozicija u gradu. One se praktično nadovezuju na "šoping mol" pored njih, ali imaju zasebne ulaze. Okrenute su ka Areni. U sredini bloka su dve stambene zgrade od 20 spratova. Kako autori objašnjavaju, na desetoj etaži biće bazeni i tereni za rekreaciju. Zgrade će povezivati gradski trg i park sa velikom fontanom.
U Bloku 25, gde se nalazi Beogradska arena, planirana je izgradnja četiri zgrade od 12 spratova. One bi trebalo da se "smeste" u uglovima kvarta.
- One su kao ram Bloka - objašnjava arhitekta Jovan Mitrović. - Ne zaklanjaju Arenu i ona nije izgubila svoju važnost, već naglašavaju ulaze sa sve četiri strane.
Naša najveća dvorana biće pešačkom pasarelom povezana sa parkom oko Palate federacije.
- Pasarelu će moći da koriste i biciklisti, a pružaće se kroz sredinu bloka - kaže Mitrović. - U delu ka Bulevaru Mihaila Pupina, uz sam prelaz, predviđena je izgradnja uske zgrade, visoke 30 spratova, koja po formi podseća na zgradu Ujedinjenih nacija. Blok 26 biće pešački i jedino će u njega moći da ulaze vozila za snabdevanje. Svoje automobile zaposleni i stanari ostavljaće u garažama u tri etaže ispod zemlje, gde je planirano oko 7.000 parking mesta....itd.
E.KapijaNedavno su obnavljeni rezultati konkursa za anketno programsko urbanističko-arhitektonsko rešenje Blokova 25 i 26 na Novom Beogradu.
PRVU NAGRADU dobio je „MEDIUM INTERNATIONAL DEVELOPMENT“
KONCEPCIJA
Još od nastanka Novog Beograda i tokom svog njegovog eksplozivnog razvoja osa blokova 24, 25 i 26 je bila dominanta urbanističkih koncepata kao njihova tačka spoticanja kako u idejama tako i u daljoj realizaciji.
Ovaj koncept predstavlja pokušaj da se ublaže greške načinjene dispozicijlom stanovanja u Bloku 24 kao i pozicioniranjem Arene u centralnoj zoni Bloka 25 i nadoknadi ono što je izgubljeno od potpune potencijalne atraktivnosti vrednosti centra Novog Beograda.
Predloženim rešenjima se ističu nasleđene vrednosti novobeogradskog urbanizma, a to su oslobođena, transparentna prizemlja i velike zelene površine uz korišćenje savremenih koncepcija i tehničkih mogućnosti primenjivanih i primenljivih u međunarodnoj urbanističkoj i graditeljskoj praksi. Svest o potrebi života i rada u zdravoj sredini evidentno počinje da značajno utiče na našu sredinu i da dobija svoje mesto u budućim planovima. Koncepcija ovog rada sa zasniva na maksimalnoj oslobođenosti partera pozicioniranje otvorenih zelenih površina na višim etažama. Tako se ostvaruje dodatnih oko 4 hektara zelenih i rekreativnih površina namenjenih korisnicima bloka na koti +30.00m.
Sa tog artificijelnog zelenog platoa otvaraju se vizure na Kalemegdan, Avalu, Ratno ostrvo, Zemun i Adu. Njihovo moguće povezivanje ostavljeno je kao mogućnost čija će realizacija sigurno zavisiti od potreba i mogućnosti budućih korisnika
PROGRAMSKA DISPOZICIJA
Definisanje i raspored sadržaja proistekao je iz dva osnovna postulata:
- Maksimalna oslobođenost partera bloka
- Realna ekonomska potreba koja bi omagućila realizaciju prvog
Tako je postavljeno i prostomo i programski sprovedeno dosledno konceptualno opredeljenje da se povežu blokovi 25 i 26 sa zelenim masivom Ušća i zaleđa Palate SIV-a u neprekinutoj pešačkoj komunikaciji na nivou +5.00m preko centralnog novoprojektovanog trga-parka u centru Bloka 26.
Uz transverzalnu osu blokova dispozcionirana je uz Bulevar Mihajla Pupina poslovna palata sa gradskim hotelom koja je i reper i oslonac pešačke pasarele i istovremeno akcentira već projektovane i delimično izgrađene objekte duž Bulevara. Kao i ostali delovi bloka ova palata ima ozelenjenu krovnu terasu na koti +30.00m na kojoj se nalaze sadržaji za odmor i relaksaciju.
Definisanje oboda Bloka 26 prema Bloku 25, a uz Bulevar Avnoja kao trgovačko poslovnog centa (CITY) ima realno opravdanje jer se nalazi u preseku ose bloka i Bulevara na kome je predviđena stanica lakog metroa i na taj način se omogućava lak i brz pristup velikog broja korisnika i posetilaca.
Parter i prva dva sprata su namenjena trgovini, od trećeg do šestog su raspoređene usluge, zabava, multipleks bioskopi, restorani i kafei koji su namenjeni kako posetiocima tako i zaposlenima u poslovnim kulama i atraktivim apartmanima na najvišim spratovima.
Da bi se pomenutim sadržajima obezbedio aktivan život tokom celog dana poslovanje je kombinovano sa stanovanjem visokog nivoa i kvaliteta po obodu centaralne zone Bloka 26, a uz ulice Proleterske solidarnosti i Španskih boraca.
Projektovano stanovanje ima značajne slobodne i zelene površine sa hramom Svetog Simeuna Mirotočivog u zelenilu neposredno uz centralni trg. Oslobođena prizemlja stambenih objekata kroz dva nivoa omogućavaju sagledavanje i prožimanje u poprečnom smislu duž bloka i otvaranje vizura ka Hramu sa ulica i sa trga.
S obzirom na urbanistčke mogućnosti Bloka 25 koji je dominantno stambeni po funkciji kroz vreme korišćenja jer se Arena koristi samo povremeno ograničeno, programom se predviđa formiranje obodnog bloka poslovnog i poslovno-apartmanskog tipa sa većom ponudom usluga šireg interesovanja.
SAOBRAĆAJ
Da bi se ispratio osnovni koncept neophodno je bilo razvrstati saobraćajne tokove kako po nivoima tako po intezitetu i efikasnosti. Prednost je data javnom gradskom prevozu i pešacima.
Individualni automobilski transport je tretiran kao nužnost i realnost, ipak je ograničen u otvorenim
parkiralištima samo za osnovne poterebe, pre svega prilagođen dostupu hendikepiranih lica. Najveći broj mirujućeg sobraćaja je u podzemnim garažama ispod svakog od objekata, kao i u javnim garažama ispod trga. Ekonomsko snabdevanje SHOPPING MALL-a kao i ulaz u javne garaže je ostvaren iz podzemne saobraćajnice koja se nalazi upravno na osu bloka. Posebno je omogućeno povezivanje biciklističkog saobraćaja kao i interventnih vozila kolsko pešačkim delom pasarele.
SLOBODNE I ZELENE POVRŠINE
Poštujući osnovne kvalitete novobeogradskog arhitektonskog nasleđa, a to su velike zelene površine, dobra provetrenost i povoljna ekološka slika, napravljen je pokušaj da se te vrednosti zadrže i potenciraju u ograničenim mogućnostima real ekonomije.
Koeficijent stvarne zauzetosti teritorije objektima, (odnosno površina pod prizemljima objekata) je daleko manji od urbanističkog parametra zauzetosti.
Kompezacija koeficijenta izgrađenosti je ostvarena kroz koncentraciju viskokih poslovnih objekata velike i za Beograd prvi put predviđene spratnosti i visine od 170m. Takvim postupkom je omogućeno ukrupnjavanje slobodnih i zelenih površina i formiranje centralnog gradskog trga. Projektovanim rešenjem se predviđa formiranje centralnog zelenog trga.
Osim zelenih površina i pešačkih staza, pjaceta i trga, predviđa se projektovanim rešenjem i formiranje velike vodene površine oko koje se odvijaju celodnevne aktivnosti na otvorenom.
Iako je gotovo ceo prostor ispod Bloka 26 predviđen za parkiranje sistemom artikulisanog nasipanja i moduliranja pejzaža na nivou partera se dobija sloj zdravog zemljanog nasipa, dovoljnog za rast visokog rastinja.
Na nivou +30.00m od partera je predviđeno formiranje ozelenjenog platoa koji je na nivou ravnih krovova postojećih i projektovanih objekata. Sa tog nivoa uslovno nazvanog VISOKI PARTER počinju korpusi poslovnih stambenih delova visokog nivoa kvaliteta koji taj nivo koriste kao sopstvena dvorišta, vrtove i rekreativne otvorene površine sa atraktivnim sadržajima.
FUNKCIONALNE KARAKTERISTIKE
U programsko funkcionalnom smislu objekti su podeljeni u četiri grupacije:
- Trgovina, usluge, ugostiteljstvo i zabava, koji su koncentnsani u južnom delu Bloka 26 i zauzimaju četvrtinu bloka paralelno sa Bulevarom AVNOJ-a i rasprostiru se na pet nadzemnih jednoj podzemnoj etaži.
- Ofisno poslovanje koje je raspoređeno od šestog do četrdesetog sprata i deo poslovno apartmanski, odnosno VIP na poslednje dve etaze u četiri jednake kule.
- Stambeni objekti po obodu Bloka 26 koji tangiraju svojim volumenima slobodne, zelene i javne površine.
- Poslovni, hotelski, konferencijski i uslužni sadržaji locirani duž Bulevara Mihajla Pupina koji sa palatom SIV-a realno mogu da čine začetak Novobeogradskog poslovnog centra.
Osim funkcionalnog zoniranja po horizontali ovim predloženim rešenjem se nijansira i vertikalna funkcionalna podela i aktivno uključivanje različitih namena po nivoima. U poslovnom delu je tako velika pažnja posvećena vertikalnoj segregaciji po tipu i veličini poslovnih i apartmanskih jedinica, dostupnost istom mrežom liftova različite nosivosti, brzina i broja stanica, kao i eskalatorskim grupama, stepeništima i rampama. U stambenim objektima je napravlIjena podela po tipu i strukturi stanovanja do kote +30.00m do koje preovladavaju stanovi manje strukture i definisani u formi dvotrakta, dok je iznad VISOKOG PRIZEMLJA sa kote zelenih vrtova predviđeno stanovanje veće strukture, dvostrano orijentisanih stanova. Kroz sistem kontrole moguće je odvojiti liftovske grupe za više i niže spratove.
EKONOMIJA, EKOLOGIJA I SIGURNOST
Projektom su tretirani savremeni principi sigurnosno-bezbednosnih sistema, zaštite od požara i efikasnosti energetsko klimatskih uslova. S obzirom na nivo detaljnosti koji je tražen konkursom pre svega se razmišljalo o pravilnoj urbanoj dispoziciji i distribuciji izgrađenih i slobodnih površina.
Upotrebom ozelenjenog pokrivača velikih ravnih krovnih površrna kao i visokog listopadnog rastinja na insoliranim delovima objekata smanjuju se energetski dobici tokom leta i obrnuto uvećavaju tokom zime. Visoki objekti - Kule takođe se predviđaju sa efikasnom zaštitom od pregrevanja i mogućim korišćenjem dodatnih energetskih resursa iskorišćavanjem solarne energije, što je više dato kao inicijativa nego što je tretirano kao arhitektonsko rešenje na nivou ove razmere.
Isti je slučaj sa Požarnom zaštitom koja je pre svega oslikana kroz jasne puteve dostupa evakuacije na nivou blokova, kao i osnovnom dispozicijom vertikalnih sigurnosnih komunikacija. U svakom slučaju ovakav pionirski poduhvat pretpostavlja dalju elaboraciju zaštite i bezbednosti korisnika na svim nivoima od regulative, pa do primene najsavremenijih iskustava i tehničkih sredstava koja se u svetu primenjuju.
http://blog.b92.net/node/5761#newVideo sam vaš rad koji ste naznačili na konkursu za NBGD i ako dozvolite komentarisaću ga sa zadovoljstvom. tema konkursa je bilo pitanje upravo o konceptu. Kakav centar NBGD treba da izgleda. Parametri su bili samo uputstvo, naznaka dimenzije kako bi atrhitekti imali referentnu vrednost i kako bi radovi bili uporedivi. Svew drugo je bilo slobodno.
Konkurs je bio raspisan da bi se dobila ideja o centru NBGD na osnovu koje će se raditi Detaljni plan. Posle će se za svaku zgradu raspisivati konkursi za arhitektonska rešenja. To je bila moja ideja. Nije uspelo do kraja jer su arhitekti odgovorili veoma konkretnim projektima.
U pravu ste, nije bilo potencijala za istraživanje koncepta izuzev nekoliko radova. Sve se dogodilo u okviru ustaljenog i uhodanog principa i u tom pogledu postignuti su dobri rezultati. Posle toga može se postaviti opitanje dali (kao što vidite ne odustajem od svojih pravopisnih principa) uopšte postoji neki novi grad ili nova struktura koja bi u smislu kako vi to naglašavate mogla bitno da pomeri stvari unapred. Čini mi se da je to možda prerano za ovaj grad.
Novi koncept po pravilu proizilazi iz novih potreba, novog načina života, novog ekonomskog potencijala i to se očito ne događa. Na primer: u Beogradu nema više radničke klase u klasičnom smislu, sada je to neka drugačija grupacija stanovništva ali njihove potrebe nisu još uvek dovoljno jasno artikulisane pa i prostor koji se za njih stvara lebdi u tom prelaznom prostoru. Ako vi ponudite nešto novo,pitanje je dali će to biti prepoznato i prihvaćeno, ne od onih koji donose odluke u urbanizmu, već od korisnika, građana. Bez obzira na kvalitet koji vi nudite. Šta je to novi koncept grada? Ja i dalje verujem da je javni prostor, gradski trg važna stvar, verujem da nema gradskog bez stanovanja, verujem da je zelenilo neophodno. Ako su to neke date vrednosti onda i rešenja bivaju slična i kontekst se bitno ne menja.
Opet o investitorima. Oni ulažu novac i trude se da to bude isplativo, inače njihov posao ne bi imao smisla. Arhitekta može da nudi novi koncept ali ako ne nađe način da ubedi investitora onda to ostaje ideja za neka druga vremena. Država tu nema šta da traži, može samo da pokuša da stimuliše nove ideje, pa ako prođe, odlično je. Moje iskustvo sa "velikim" arhitektima je da oni ulaze u priču sa investitorima koji žele da grade novo, neviđeno, Kalatrava ili Zaha na primer, jedno zato što su možda shvatili da treba ići napred ali bojim se da je u osnovi želja da se na tržištu nametnu i prikažu, da pobede konkurenciju. Tu je prostor za arhitekturu koji se može iskoristiti za ono o čemu vi govorite. Uostalom, takvih objekata je jako malo, produkcija u Evropi je slična našoj, klasičan pristup i sve se završava na dizajnu.