Šta je novo?

Blokovi 25 i 26

Nenad":2m0r0y5c je napisao(la):
Kao sto sam gore opisao, nedostatak interesovanja investitora je "kriv" za ne izgradnju velikih i grandioznih projekata. Bobic na gradnju nebodera moze da utice samo posredno. Greska grada je sto odredjene delove grada ili konkretne lokacije nije "zastitila" od navale provincijalske arhitekture...
Upravo je Bobic tu provincijsku arhitetkturu i pozdravio, prvi uveo svojim projektima i pozvao da dodje u jos vecem broju. O cemu vi ljudi ovde pricate. Ako je ogranicenje na Trecem bulevaru 5 spratova ka gore, ne postoji to ogranicenje zato sto nema investitora, vec da bi tu bilo da investiroa za visoke zgrade ima ili ne nicale samo udjerice.
 
Nenad":oz1pvozp je napisao(la):
Kao sto sam gore opisao, nedostatak interesovanja investitora je "kriv" za ne izgradnju velikih i grandioznih projekata. Bobic na gradnju nebodera moze da utice samo posredno. Greska grada je sto odredjene delove grada ili konkretne lokacije nije "zastitila" od navale provincijalske arhitekture...
Upravo sam na to mislio! Trebalo je da imaju dugorocnu viziju, i da zacrtaju osnovne smernice. Ukoliko se niko ne javi na konkurs ko zadovoljava propisane zahteve, (po meni) je bolje malo sacekati, i ostaviti parcele prazne, nego onako nagrditi grad. Shvatam da ce se ovako uzeti neka kinta odmah, ali cini mi se da bi onako bio mnogo veci dobitak dugorocno, u svakom smislu, pa i finansijskom.

A oko te famozne visoke gradnje mi jos jedna stvar nije bas jasna. Zar se zidanjem vise zgrade na odredjenom placu ne dobija vise kvadrata koji se kasnije mogu prodati, a posto znamo da je potraznja stambenog i kancelarijskog prostora u Beogradu mnogo veca od ponude, to ne bi kasnije bilo problem prodati (iznajmiti), zar ne?

Sto se tice konstatacije da veliki investitori jos nisu spremni da ulazu u Beograd, to je apsolutno tacno, i verovatno bas u tome lezi kljucni problem. Dok se ne poboljsa politicka stabilnost, pojednostavi birokratija i smanji korupcija, nemamo cemu da se nadamo :(

Tuzno je, ali 70ih i 80ih je Beograd mnogo vise licio na pravu metropolu nego sada, i steta koja je nastala za vreme 90ih, pa i u poslednjih 7 godina, ce se tesko otkloniti, aj ajde da budemo optimisti, ko sto Nenad rece :)
 
@ Homer Jay

Moj post se nije odnosio na tvoj post, već na one koji misle da u Beogradu odlučuje
jedan čovek šta i koliko će da se gradi - što je van pameti i svakog rezona.

Bar na 5 mesta sam napisao da Sekretarijat ( Komadina) diktira uslove za gradnju -> DUP-ove.
Naručuje kod Zavoda da ih crta i kad da odobrenje oni idu u Gradsku skupštinu na usvajanje.

Veliki uticaj ima Direkcija i grad.Menager, a grad.arh. samo može da predlaže, a ne i da odlučuje.
Svi koji mislite da Đ.Bobić nešto i odlučuje - niste u pravu, on je samo gurnut u prvu liniju za medije.
Pogledajte malo koje su nadležnosti Sekretarijata kao izvršnog organa Grada - pa će biti jasnije :

http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=2032
 
Upravo je Bobic tu provincijsku arhitetkturu i pozdravio, prvi uveo svojim projektima i pozvao da dodje u jos vecem broju. O cemu vi ljudi ovde pricate. Ako je ogranicenje na Trecem bulevaru 5 spratova ka gore, ne postoji to ogranicenje zato sto nema investitora, vec da bi tu bilo da investiroa za visoke zgrade ima ili ne nicale samo udjerice.
OK, ali ako vec postoji ogranicenje "prema gore" zasto nema ogranicenja i "prema dole" nego se u Trecem bulevaru zidaju saloni automobila, kojima je mesto negde na periferiji a ne u takvom bulevaru. A jos gori primer su one kucice na uglu Treceg bulevara i Tosinog bunara?! :mad:
 
Sad znam da trolujem temu, ali me zdrav razum navodi da pitam Princa Tame po cemu su komparativne prednosti rekonstruisanog Zelenjaka losije u odnosu na ono sto je ta pijaca nekad bila?

Upravo tvoja patoloska mrzanja prema Djordju Bobicu sprecava racionalno sagledavanje situacije. Pijaca kao pijaca moze biti ruzna, ali nikako ne pije vodu da je sadasnje resenje po funkcionalnosti i vrsenju svoje namene losije od predjasnjeg. Cak sta vise! I opet se amnestira jedan znacajan tas na vagi - gradjani. Jednostavno mnogo je lakse rekonstruisati pijacu, nego naviknuti gradjane da tamo idu da kupe sargarepu, a ne farmerke.

Druga zabrinjavajuca stvar je iluzija pojedinih ljudi da investitori koji zele da dodju u BG ne mogu da dodju eto tako prosto zbog toga sto neki matori bradonja neda da se grade oblakoderi! Ma sio mi ga Djura! Evidentno je da je interesovanje investitora za BG jos uvek malo. Najvise projekata predlaze (predlaze ponavljam, a ne gradi) Delta! A svi znaju ko je i sta je Delta v Srbiji, pa ne moram da se trudim da objasnjavam kolika je ralna moc Urbanistickog zavoda naspram najmocnije srpske korporacije.

Uostalom da grad mrzi oblakodere, zasto bi zaista dozvolio da na konkursu pobedi onakav rad za Blokove 25 i 26. Podsecam jos jednom da je predjasnjim planom bila predvidjena izgradnja stambenog bloka slicnog onome u Bloku 28, ali na tu cinjenicu pojedini forumasi jednostavno zmure. Istina je, Besixu su zatvorena vrata, pojedini investitori su skresali spratnost (prvenstveno Delta na AK, mada ni to jos nije konacna odluka). Ali pitanje je i KO je dozvolio izgradnju druge kule Usce, KO je dozvolio izgradnju kuli na Autokomandi, KO je dozvolio izgradnju novih kula u Bloku 20, KO je dozvolio izgradnju kule u Bloku 19a, a ko odabrao da kulu ne gradi???? Tu su pitanja na koja cekam odgovor od likova kao sto su Lucifer i njemu slicni.

Da se rzumemo, ja NE mislim da je Bobic vrsni arhitekta. Ono sto je on licno projektovao mi se uglavnom ne svidja. Nirti smatram da je njegovo obavljanje f-je gradskog arhitekte dovelo do renesanse arhitekture u Beogradu, nisti smatram da je mnogo doprineo bujanju razvojnih ideja itd. Ali da, istina je, smatram da bi u gradu vladao mnogo veci haos da nije Djoleta. Mislim da je vrlo suzdrzan, stalozen, i da mu ponekad upravo taj nedostatak inicijative i autoriteta vise skodi, nego sto godi. Opet, mislim i da je pokrenuo neke fine inicijative, kao sto je spustanje grada na obale Dunava, projekat koji taj covek svesrdno podrzava. Takodje Blokovi 25 i 26 koji su prakticno njegova ideja.

Jednostavno, mislim da se isto tako ignorise cinjenica da je Srbija, pa i BG kao njen deo i dalje u velikom haosu. Da treba mnogo vremena da se kockice sloze u postmilosevicevskoj eri. Da su najbolji otisli, a i da oni koji su ostali imaju problema da plivaju u ovoj mocvari. Da je poljuljan sistem vrednosti, da ne postoji zupcanik u sistemu koji nije zardjao.

Zato je pogresno svu svoju frustraciju iskaliti na Djordju Bobicu, jer veruj mi, druze, cak i ako njega promene stvari se nece mnogo promeniti dok se ne promene algoritmi u glavi. Ono sto ja smatram je da je Bobic izvukao poprilicno dosta toga dobrog u datim uslovima i u datim pravilima igre.

Ne sporim bilo kome pravo da izliva svoj gnev preko kompjutera koji je opet zasnovan na posrednoj interpretaciji cinjenica, ali istim takvim demokratskim pravom i ja raspolazem. Pa, ukrstimo misljenja.... ali druzenje sa BB ekipom mi je omogucilo da uvidim da stvari nisu uvek onakve kakvim se cine iz ugla nezadovoljnog i razocaranog posmatraca.
 
Homer Jay":39k1hy5l je napisao(la):
Sad znam da trolujem temu, ali me zdrav razum navodi da pitam Princa Tame po cemu su komparativne prednosti rekonstruisanog Zelenjaka losije u odnosu na ono sto je ta pijaca nekad bila?

Upravo tvoja patoloska mrzanja prema Djordju Bobicu sprecava racionalno sagledavanje situacije. Pijaca kao pijaca moze biti ruzna, ali nikako ne pije vodu da je sadasnje resenje po funkcionalnosti i vrsenju svoje namene losije od predjasnjeg. Cak sta vise! I opet se amnestira jedan znacajan tas na vagi - gradjani. Jednostavno mnogo je lakse rekonstruisati pijacu, nego naviknuti gradjane da tamo idu da kupe sargarepu, a ne farmerke.

Druga zabrinjavajuca stvar je iluzija pojedinih ljudi da investitori koji zele da dodju u BG ne mogu da dodju eto tako prosto zbog toga sto neki matori bradonja neda da se grade oblakoderi! Ma sio mi ga Djura! Evidentno je da je interesovanje investitora za BG jos uvek malo. Najvise projekata predlaze (predlaze ponavljam, a ne gradi) Delta! A svi znaju ko je i sta je Delta v Srbiji, pa ne moram da se trudim da objasnjavam kolika je ralna moc Urbanistickog zavoda naspram najmocnije srpske korporacije.

Uostalom da grad mrzi oblakodere, zasto bi zaista dozvolio da na konkursu pobedi onakav rad za Blokove 25 i 26. Podsecam jos jednom da je predjasnjim planom bila predvidjena izgradnja stambenog bloka slicnog onome u Bloku 28, ali na tu cinjenicu pojedini forumasi jednostavno zmure. Istina je, Besixu su zatvorena vrata, pojedini investitori su skresali spratnost (prvenstveno Delta na AK, mada ni to jos nije konacna odluka). Ali pitanje je i KO je dozvolio izgradnju druge kule Usce, KO je dozvolio izgradnju kuli na Autokomandi, KO je dozvolio izgradnju novih kula u Bloku 20, KO je dozvolio izgradnju kule u Bloku 19a, a ko odabrao da kulu ne gradi???? Tu su pitanja na koja cekam odgovor od likova kao sto su Lucifer i njemu slicni.

Da se rzumemo, ja NE mislim da je Bobic vrsni arhitekta. Ono sto je on licno projektovao mi se uglavnom ne svidja. Nirti smatram da je njegovo obavljanje f-je gradskog arhitekte dovelo do renesanse arhitekture u Beogradu, nisti smatram da je mnogo doprineo bujanju razvojnih ideja itd. Ali da, istina je, smatram da bi u gradu vladao mnogo veci haos da nije Djoleta. Mislim da je vrlo suzdrzan, stalozen, i da mu ponekad upravo taj nedostatak inicijative i autoriteta vise skodi, nego sto godi. Opet, mislim i da je pokrenuo neke fine inicijative, kao sto je spustanje grada na obale Dunava, projekat koji taj covek svesrdno podrzava. Takodje Blokovi 25 i 26 koji su prakticno njegova ideja.

Jednostavno, mislim da se isto tako ignorise cinjenica da je Srbija, pa i BG kao njen deo i dalje u velikom haosu. Da treba mnogo vremena da se kockice sloze u postmilosevicevskoj eri. Da su najbolji otisli, a i da oni koji su ostali imaju problema da plivaju u ovoj mocvari. Da je poljuljan sistem vrednosti, da ne postoji zupcanik u sistemu koji nije zardjao.

Zato je pogresno svu svoju frustraciju iskaliti na Djordju Bobicu, jer veruj mi, druze, cak i ako njega promene stvari se nece mnogo promeniti dok se ne promene algoritmi u glavi. Ono sto ja smatram je da je Bobic izvukao poprilicno dosta toga dobrog u datim uslovima i u datim pravilima igre.

Ne sporim bilo kome pravo da izliva svoj gnev preko kompjutera koji je opet zasnovan na posrednoj interpretaciji cinjenica, ali istim takvim demokratskim pravom i ja raspolazem. Pa, ukrstimo misljenja.... ali druzenje sa BB ekipom mi je omogucilo da uvidim da stvari nisu uvek onakve kakvim se cine iz ugla nezadovoljnog i razocaranog posmatraca.
Pretpostavljam da sam ja taj princ tame, pa se javljam da odgovorim.

Ja uopste nisam govorio o estetici i funkcionalnosti zelenog venca, vec o tome da je citavim projektom unisten kao pijaca. Ocigledno nisi skoro bio na toj pijaci ako nisi skontao o cemu pricam. To uopste vise nije pijaca, vec buvljak koji se lagano transformise u ono sto je nekada bila Sremska. Nema vise seljaka sa svojom proizvodnjom vec preprodacaca tropskog voca i slicno.

Sto se tice izvedenih radova (sto sada po prvi put spominjem), nije upotrebljen nijedan noviji ili prestizan materijal. Ograda je od gvozdja, prefarbana zastitnom zelenom bojom, kao neki parking daleko od centra grada, a ne kao navodno najprestiznija gradska pijaca. Isto vazi i za jeftin granit koji je upotrebljen i plocice. Ne moze niko da me ubedi da u centru grada estetika nema nikakvu funkciju.

Sto se tice Bobica, ljudi u ovoj zemlji ocigledno imaju problem da razdvajaju stvari. Da li je opsta drustveno-ekonomska situacija ovde takva da je zainteresovanost investitora nisa - apsolutno se slazem. Ali to ne moze da promeni cinjenicu da kada bi investitora bilo, tako su postavljeni planovi i vizije grada da bi investitor mogao da se slika.

Ja ne kazem da je Bobic neki zao cika koji zeli zlo ovom gradu. Naprotiv, ja mislim da on daje sve od sebe, ali to jendostavno nije to sto ovom gradu treba. Ovaj grad ne moze sebi da dozvoli luksuz da odredjuje gde koliko spratova moze ne pozivajuci se na principe elementarnog reda vec na nehumonost visokih gradjevina i broj stanovnika po kvadratnom kilometru. Ono sto je sigurno, to je da se ne moze uloga Bobica u ovom gradu svesti na jednog od cinioca zato sto on itekako utice na sve ostale cinioce, a posebno na Zavod za urbanizam. Ako nista drugo, on je taj koji sedi u Skupstini grada i odredjuje kome kolika finansijska sredstva idu. Svi znamo po kakvim linijama se ljudi zaposljavaju kod nas i da uvek postoji neko kome niko nece da se zameri.

Blok 26? Pa i tu postoji ogranicenje - 45 spratova. Zasto ne bi medjutim mogao tu da digne neko 68 spratova? No i tih 50 spratova su rezultati pritiska javnosti. Komentare kao sto su ovi u kojima se svodi na "mir mir mir, niko nije kriv", moze da pise samo neko ko nije skorije provirivao iz ove zemlje i video sta se pod gradskom arhitetturom i urbanizmom razume danas u svetu. Da li smo skorije dobili neki nov "dizjnirani trg", trg uopste? Da li se u parkovima koji su u skorije vreme uredjeni oseca neki savremeni pristup? Da li je urbani prostor skorije oplemenjen nekim skulpturama, trajnim instalacijama i slicno. Da li je uopste nesto nastalo u skorije vreme u Beogradu sto bi se moglo oznaciti kao sik i avangardno. Nije, dragi sadiskutanti. Za takve sitnice nisu potrebne ni pare ni investitori, samo sopstvena vizija. A nju gradsko poglavarstvo nema. Nije dakle problem sto je samo Dj. Bobic nema, nema ju je svi, ali je problem sto bi neko drugi na mestu Dj. Bobica mogao da je stvori za sve.

Neko je napisao da ja patoloski mrzim Dj. Bobic. Daleko od toga. Ja samo javno kazem da je on nepodoban za tu funkciju. Prvi put sam ubacio onu misao o inostranstvu u ovom postu, jer je tuzno, ali je istinito. Zatvoreni u ovom gradu, poceli smo da radujemu sitnim stvarima kao sto su popucali trotoari i trospratnice na Trecem bulevaru, ili renoviranje jednog bazena, degradirajucem renoviranju jedne fasade... izgubili smo svaki trag za svetom i modernim desavanjima, zamisljamo da su signalne rakete za novu godinu vatromet, i jos mislimo da je to put ka necemu. Beograd nema gde da nastavi, on tek treba da pocne. Iskustvo je u svetu pokazalo da su se uzdigli samo gradovi na cijem celu su bili izuzetni ljudi koji su uradili nemoguce (Sao Paolo, Dugopolje), a ovi nasi ne mogu da urade ni moguce.

U ostalom, sve ovo o cemu pricam detaljno je dokumentovao Steva u dva - meni poznata- navrata.
 
Dacu svoj nadasve skromni doprinos ovoj raspravi.A posto su obe strane rekle sve sto su imale,neka moj post bude arbitraznog karaktera :D
Tamo gde ima potsmevanja, ima i zagrizenog osporavanja pa se tako svi na kraju ukljuce u raspravu, po malo neodmereni u izrazu. Sa jedne strane, oni koji ispoljavaju osporavanje strucnih kvaliteta gosp.Bobica, ne temelje ga bas uvek na bilo kakvom dubljem poznavanju sustine, ali zato imaju sasvim legitimnu primedbu na stil ili jezik kojim delo doticnog komunicira sa njima. Kao kada citate dobru knjigu...iako niste odmah u potpunosti svesni njene misaone dubine, njen izraz vam je garantuje. Ljudima se prosto ne dopada da na funkciji iz cijeg se naziva naslucuje koliko je bitna bude neko cije arhitektonske projekte smatraju jedva osrednjim.
Sa druge strane,mislim da ni naknadne neobuzdane pohvale, kao apsolutno opravdana reakcija na prethodno naglaseno omalovazavanje, nisu narocit napredak u tom pravcu. U pravu su, medjutim, kada insistiraju na tome da se ne razmislja po automatizmu.
Licno, ne dopada mi se smer u kom se grad trenutno krece, ali sam svestan i okolnosti u kojima se nasao. Sa jedne strane, okolnosti su realno teske, ali sa druge strane- u te okolnosti grad su uveli njegovi sopstveni ljudi.Tako da nisam bas ni za to da Bobic bude amnestiran i lisen odgovornosti jer su vremena teska. Mnogi delovi grada su zaista upropasteni i mora postojati neka odgovornost za to. U sekretarijatu postoji hijerarhija,Bobic je prozvan...neka nam sam i pomogne da shvatimo koji deo hijerarhije je zapravo omanuo.Vecinu promasaja se ne secam da je kritikovao tako da se to moze shvatiti jedino kao precutno odobravanje.
Kada grad ne ide u smeru koji vam se dopada pozelite da ga vode drugi ljudi i ja se tim zeljama pridruzujem.Ipak, mnogo puta sam kroz ovaj forum korigovao (srecom) svoje misljenje jer je ono pre toga bilo temeljeno na neznanju.U tom smislu smo korisni jedni drugima i najmanje sto jedni drugima dugujemo je makar tolerantniji ton pri obracanju ako ne uzajamno postovanje.
:cool:
 
Lucifer":20h9a9us je napisao(la):
Ja ne kazem da je Bobic neki zao cika koji zeli zlo ovom gradu. Naprotiv, ja mislim da on daje sve od sebe, ali to jendostavno nije to sto ovom gradu treba. Ovaj grad ne moze sebi da dozvoli luksuz da odredjuje gde koliko spratova moze ne pozivajuci se na principe elementarnog reda vec na nehumonost visokih gradjevina i broj stanovnika po kvadratnom kilometru. Ono sto je sigurno, to je da se ne moze uloga Bobica u ovom gradu svesti na jednog od cinioca zato sto on itekako utice na sve ostale cinioce, a posebno na Zavod za urbanizam. Ako nista drugo, on je taj koji sedi u Skupstini grada i odredjuje kome kolika finansijska sredstva idu. Svi znamo po kakvim linijama se ljudi zaposljavaju kod nas i da uvek postoji neko kome niko nece da se zameri.

Blok 26? Pa i tu postoji ogranicenje - 45 spratova. Zasto ne bi medjutim mogao tu da digne neko 68 spratova? No i tih 50 spratova su rezultati pritiska javnosti. Komentare kao sto su ovi u kojima se svodi na "mir mir mir, niko nije kriv", moze da pise samo neko ko nije skorije provirivao iz ove zemlje i video sta se pod gradskom arhitetturom i urbanizmom razume danas u svetu. Da li smo skorije dobili neki nov "dizjnirani trg", trg uopste? Da li se u parkovima koji su u skorije vreme uredjeni oseca neki savremeni pristup? Da li je urbani prostor skorije oplemenjen nekim skulpturama, trajnim instalacijama i slicno. Da li je uopste nesto nastalo u skorije vreme u Beogradu sto bi se moglo oznaciti kao sik i avangardno. Nije, dragi sadiskutanti. Za takve sitnice nisu potrebne ni pare ni investitori, samo sopstvena vizija. A nju gradsko poglavarstvo nema. Nije dakle problem sto je samo Dj. Bobic nema, nema ju je svi, ali je problem sto bi neko drugi na mestu Dj. Bobica mogao da je stvori za sve.
Potpis! (koliko god to paradoksalno zvuci sada iz mojih prstiju, ali mislim da sam ovim skontao sta covek hoce da kaze)
 
Homer Jay":1f8i0olp je napisao(la):
Lucifer":1f8i0olp je napisao(la):
Ja ne kazem da je Bobic neki zao cika koji zeli zlo ovom gradu. Naprotiv, ja mislim da on daje sve od sebe, ali to jendostavno nije to sto ovom gradu treba. Ovaj grad ne moze sebi da dozvoli luksuz da odredjuje gde koliko spratova moze ne pozivajuci se na principe elementarnog reda vec na nehumonost visokih gradjevina i broj stanovnika po kvadratnom kilometru. Ono sto je sigurno, to je da se ne moze uloga Bobica u ovom gradu svesti na jednog od cinioca zato sto on itekako utice na sve ostale cinioce, a posebno na Zavod za urbanizam. Ako nista drugo, on je taj koji sedi u Skupstini grada i odredjuje kome kolika finansijska sredstva idu. Svi znamo po kakvim linijama se ljudi zaposljavaju kod nas i da uvek postoji neko kome niko nece da se zameri.

Blok 26? Pa i tu postoji ogranicenje - 45 spratova. Zasto ne bi medjutim mogao tu da digne neko 68 spratova? No i tih 50 spratova su rezultati pritiska javnosti. Komentare kao sto su ovi u kojima se svodi na "mir mir mir, niko nije kriv", moze da pise samo neko ko nije skorije provirivao iz ove zemlje i video sta se pod gradskom arhitetturom i urbanizmom razume danas u svetu. Da li smo skorije dobili neki nov "dizjnirani trg", trg uopste? Da li se u parkovima koji su u skorije vreme uredjeni oseca neki savremeni pristup? Da li je urbani prostor skorije oplemenjen nekim skulpturama, trajnim instalacijama i slicno. Da li je uopste nesto nastalo u skorije vreme u Beogradu sto bi se moglo oznaciti kao sik i avangardno. Nije, dragi sadiskutanti. Za takve sitnice nisu potrebne ni pare ni investitori, samo sopstvena vizija. A nju gradsko poglavarstvo nema. Nije dakle problem sto je samo Dj. Bobic nema, nema ju je svi, ali je problem sto bi neko drugi na mestu Dj. Bobica mogao da je stvori za sve.
Potpis! (koliko god to paradoksalno zvuci sada iz mojih prstiju, ali mislim da sam ovim skontao sta covek hoce da kaze)
Oh da. Vizija...carobna rec u konstantnom deficitu kada opisujemo 'poglavarstvo'. A ta jadna vizija je cesto kraca i od prokletog mandata koji su dobili.
 
Pošto nisam siguran da su svi pročitali šta piše na linku koji sam dao o Sekretarijatu koji je Izvršna vlast u Gradu
( a ne Đ.B. , " koji NE sedi u Skupstini grada i NE odredjuje kome kolika finansijska sredstva idu." )
i u kojem se planira sva gradnja u Beogradu, tj. donošenje DUP-ova počev od Komisije za planove,
dajem nadležnosti ovog Sektora - da znate koga treba da kritikujete za donete DUP-ove.
Pored toga postoji i Javna rasprava o DUP-ovima, a konačno ih donosi Skupština grada.

СЕКТОР ЗА УРБАНИСТИЧКО ПЛАНИРАЊЕ

Одељење за стратешко планирање

* стратешко планирање, односно усаглашавање планског развоја и дефинисање приоритета за
планско уређивање на територији Генералног плана Београда 2021. и територији Регионалног
просторног плана административног подручја Београда;
* праћење спровођења и континуирани рад на унапређењу ГП-а до 2021;
* обрада и припрема иницијатива за израду плана, учешће и сарадња у припреми програма и
одлука за израду планских докумената и урбанистичких планова.

Одељење за планску документацију

* преглед, провера и припрема нацрта и предлога планских докумената и урбанистичких
планова у поступку израде и доношења;
* провера усклађености планова у току израде са плановима шире просторне целине, Законом
и подзаконским актима (правилницима);
* праћење рада и сарадња са носиоцима израде планова;
* спровођење процедуре јавног увида и припрема извештаја о јавном увиду;
* овера и издавање елабората планских докумената и урбанистичких планова;
* вођење и евидентирање просторно-планске документације и чување матрице елабората.

Одељење за питања комисије за планове

* припрема материјала за разматрање на седницама Комисије за планове и њених поткомисија
(за архитектонско обликовање, саобраћај, пејзажно уређење, заштиту грађевинског наслеђа,
инфраструктуру и техно-економска питања);
* припрема и праћење седница Комисије за планове и израда записника са седница Комисије за планове.

Одељење за припрему урбанистичких пројеката и локација

* контрола израде урбанистичких пројеката;
* спровођење поступка потврђивања урбанистичког пројекта;
* припрема материјала урбанистичког пројекта у циљу прибављања мишљења Комисије за планове;
* организовање и спровођење јавне презентације урбанистичког пројекта.
Градска власт > Градска управа > Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове :
http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=2032
Ненад Коматина, секретар: 3227-576, факс 3344-633
Марјана Стругар, заменик, 3229-000
 
Po tebi ispada da Bobic nije ni za sta nadlezan. Zasto onda jednostavno ne ukinemo njegovu funkciju. On je licno stopirao prokekat terazijske terase kojim je ceo grad bio odusevljen. On je licno odredio i obraylagao spratnost i gabarite Gradske galerije, on licno vodi kampanju da opera bude na temeljima Muzeja revolucije... i tako bi se moglo u nedogled. Jos jednom, nema potrebe da se pravimo blesavi. Sekretari se menjaju, novi sluzbenici zaposljavaju, a Bobic ostaje. On je figura kome se niko ne zamera i koja se pita za sve. Uostalom, kao sto je neko od diskutanata rekao, nesto nije zabelezeno da je kritikovao razne promasaje i da se od njih ogradio, a to se od gradskog arhitekte kome stvari izmicu kontroli ocekuje.
 
Lucifer":1xgnxjqh je napisao(la):
Po tebi ispada da Bobic nije ni za sta nadlezan. ...
...On je figura kome se niko ne zamera i koja se pita za sve. ...
Ne ispada 'po meni', već po zakonu. ... a ovo su nadležnosti bilo kojeg Grad.Arhitekte :
Главни архитекта врши послове који се односе на:

1.- покретање иницијатива за израду урбанистичких планских аката, као и за њихове измене и допуне;
2.- давање упутстава при изради архитектонских пројеката у циљу заштите архитектонских вредности и
очувања амбијенталних вредности појединих градских делова и објеката;
3.- сарадњу са установама заштите непокретних културних добара и заштите природних добара посебних вредности;
4.- давање мишљења на архитектонске пројекте од великог значаја за Град
5.- врши и друге послове по налогу Градоначелника.
http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=522005

1.-'Inicijativu za izmenu i dopunu' nekog plana može da pokrene svako lice ( i ti i ja ).
2-3. - Uglavnom 'očuvanje i zaštita' kulturnih dobara i arh.vrednosti
4.- Davanje mišljenja kao i druge nadležne institucije koje nije izvršno
5.- Drugi poslovi su uglavnom promocije na sajmovima i saradnja sa medijima.

Praktično ne odlučuje ni o čemu, daje mišljenje Sekretarijatu, kao i drugi pa ako se usvoji...
kao nap.Direkcija čija je reč daleko teža, ali na kraju odlučuje Sekretarijat kao Izvršni organ.
'Komisija za planove' daje nalog Zavodu ili drugoj firmi da nacrta planove koji onda idu na
'Odobrenje Sekretarijata', pa na 'Javnu raspravu', pa tek onda na 'Usvajanje' na grad.Skupštini.

Grad.Arhitekta ustvari ima vrlo mali ili nikakav uticaj u celoj ovoj zakonskoj proceduri.
On je samo gurnut pred medije da objašnjava situacije, ali odluke donose drugi.
 
Ja kritikujem kompletno lose rukovodjenje u pogledu arhitetkure i urbanizma ovog grada i smatram da je uzrok u tome Bobic. Ako si ti u pravu, i ako je on nulti faktor (koji kao takav kako pise u propisu koji si citirao daje UPUTSTVA, ne saopstenja), onda u redu, treba kritiku preusmeriti na ljude po sekretarijatima.

No ja mislim da ti uopste nisi u pravu i to proizilazi iz propisa koje si sam citirao. On daje uputstva, a ne misljenja pri izradi arhitektosnkih projekata i jasno stoji sa kojom funkcijom (znatno prevazilazi zastitu kulturnog naslednja kojom se bavi Zavod). Sto se tice tvoje opaske da svako moze podneti inicijativu, to nije tacno. No i da jeste nije isto kada predsednik republike podnese na inicijativu za proveru ustavnosti i kada to uradimo ja ili ti. Isto tako nije isto da li nesto inicira gradski arhitekta ili ti ili ja.

Gradski arhitekta ima itakako ogromna ovlascenja, i place mi se kada samo zamislim sta bi neko sposoban mogao da uradi sa takvim ovlascenjima. Bobiceva stvar je sto se njima ne koristi osim onda kada je u pitanju realizacija njegovih fiks ideja. Cak i kada daje misljenja, ta misljenja mozda nikog ne obavezuju, ali gradski arhitekta je kljucna funkcija gradska u tom domenu i valjalo takvim misljenjima posvecivati veliku paznju i uvazavati ih, sto se u ovom slucaju i desava. Svi znamo da je Bobiv vrlo blisak svim gradskim sekretarima i ostalim funkcionerima grada, takoreci ne odvaja se od Rade Hrustanovic, Gorice Mojovic isl. Ako ti mislis da to u nasoj zemlji nema nikakve veze, onda nemam sta da ti kazem stvarno.
 
Daje On uputstva, ali kakva? .. ona nisu obavezujuća.
Treba razlikovati savete,uputstva, mišljenje,.....itd. od zakonski normi.

Sekretarijet je taj koji daje 'građevinske dozvole' i tumači zakon.
Nijedan papir ne treba da se dobije od grad.arh., već samo od Sekretarijata.
Pogledaj nap.problem kod 'Marine Dorćol', niko nije išao kod Bobića već kod Komadine.
Treba razumeti i šta je to Izvršna vlast - ona je Zakon i ona daje dokumenta, a ne G.A.

'Zavod za zaštitu...' daje svoju Saglasnost, pismeni dokument, bez kojeg ne možeš da gradiš.
Od grad.arh. ne treba nikad i nikakav papir, pa sad vidi ko ima veću vlast i uticaj.

'Inicijativu' moža da podnese svako lice, naravno ako postoji opravdan razlog.
I ne samo to : možeš da platiš Zavodu da uradi DUP da ne bi čekao na 'državu'.
Ja ću da podnesem baš takav Zahtev za jedan blok 800x400met. u Radiofaru
ako parcela moje prijateljice ne bude obuhvaćena DUP-om koji se radi.

Funkcija grad.arh. je nova u našem društvu i nisu joj data velika ovlašćenja.
Nije mi jasno gde ih ti to vidiš, kad svaki DUP mora da prođe onakvu proceduru.
Da li si ti pažljivo pročitao koje su nadležnosti Sekretarijata od kojeg moraš
da dobiješ svaki papir za gradnju veću od 800kvm. ... o kojoj ovde govorimo.

Đ.B. je naravno blizak sa svim rukovodećim licima i institucijama, jer ga je
izabrala sadašnja vlast u gradu kao i ostale ljude na ključnim položajima.
Njegava reč se samo čuje, ali drugi donose konačne odluke, daju rešenja
u vezi planova, dozvola i ostalog, koja su zvanična dokumenta. ... o tome govorim.
 
1)Dragane,mislis da je moja i tvoja inicijativa isto sto i inicijativa na poziciji gradskog arhitekte?Stvarno na taj banalan nacin tumacis taj deo?Sta je po tebi, recimo, precednicka inicijativa u jednoj zemlji?Hajde da ja i ti pokrenemo par inicijativa od vitalnog znacaja za ovu zemlju...
2),3)Uglavnom ocuvanje i zastita?Zvucis kao da se radi o funkciji domara u osnovnoj skoli.Ja recenicu "davanje uputstava pri izradi arhitektonskih projekata u cilju ZASTITE ARHITEKTONSKIH VREDNOSTI..." tumacim kroz malo vecu tezinu.Mozda zato sto svakog dana prolazim pored projekata kao sto je nadogradnja Centrotekstila, te pored najbolje namere da se ne prepustim ocaju ipak svaki put osetim tesku fiziolosku reakciju.
4)Davanje misljenja jeste znacajno ako funkcija upravo i podrazumeva strucnu savetodavnu komponentu.Posto cemo da se dogovorimo da zajedno pokrenemo pomenute inicijative iz predcednicke nadleznosti,predlazem da to NE uradimo na nacin na koji to svaki predcednik radi- uz pomoc strucnih savetodavaca iz svi vitalnih oblasti.Ja i ti ionako znamo dovoljno o svemu...
5)Po tvojoj prici,reklo bi se da mu je ovo i jedina "izvrsna" funkcija,jer ga kolege "guraju u prve redove" kad je rec o saradnji sa medijima.Ni kriv ni duzan, u neobranom grozdju.

Ja u ovom spisku funkcija ipak vidim znacajna ovlastenja.Ako neko ima neke insajderske informacije koje bi razotkrile nakaznost sistema gradske vlasti u kojoj OVAKVE ingerencije ne pretstavljaju nista znacajno, neka in saopsti.Ako su sve funkcije u ovoj zemlji na ovaj nacin bez znacaja neka nam je Bog u pomoci...
 
1.- Gde sam to napisao da 'Inicijativa' grad.arh. i običnog građanina ima istu težinu?!
Sam sebi postavljaš pitanja, pa daješ zaključke .. čitaj malo pažljivije.
Ako hoćeš da ti i ja pokrenemo neku Inicijativu, reci koju pa da se bacimo na posao.:)

2+3. - U predhodnom postu sam napisao ko daje potreban DOKUMENAT bez kojeg
ne možeš da gradiš objekat, a to je 'Zavod za zaštitu...', a ne Đ.Bobić... on ne daje ništa.
Na to sam mislio kad sam pisao o Izvršnoj vlasti, a to je velika razlika.
Mene kao investitora koji hoće da dobije 'građ.dozvolu' ne interesuje grad.arh. jer od njega
ne moram da dobijem nikakav dokumenat, Saglasnost,Rešenje,Odobrenje ili nešt drugo.

Evo, jedan primer : hoćeš da gradiš zgradu od 50sp. ( jel dovoljno :) )
Prvo treba da odeš u Direkciju da vidiš da li ima i gde se nalazi parcela sa DUP-om
koji omogućava takvu gradnju, a kad je kupiš ( na tenderu ili ispod stola) onda imaš
posla samo sa Sekretarijatom ... tu grad.arh. nema nigde, jer On ne daje nikakav dokumenat.

Kod donošenja DUP-ova postoji procedura koju sam već predhodno napisao u kojoj učestvuje
dosta institucija, javnost i na kraju gradska Skupština koja ih usvaja ili odbija.
U čitavom tom lancu čuje se i mišljenje G.A., ali ono nije odlučujuće jer tu postoje
'jača' mišljenja od njegovog, nap. Direkcija, Sekretarijat, Zavod, Udruženja arhitekata,...

I da rezimiram : G.A. ima neki manji uticaj, ali ne i odlučujući.... nap. grad.Menager kaže
treba, a grad.Arhitekta ne treba da se gradi 50+ .... čiji će predlog biti prihvaćen?
Da ne govorim ako Direkcija nešto hoće ko je taj ko može da je zaustavi.

ps. .. Bila je neka intervencija kod Centrotextila, valda za smanjenje spratnosti ili sl.
nešto nisam pratio tu dogradnju, ali na Komisiji za planove koja je donela Odluku.
O tome govorm . grad.arh. nema Izvršnu vlast, ne daje neka obavezujuća dokumenta.

Ako ima neke 'krivice' kod Centrotextila, onda je 'kriva' cela Komisija zato što je
prihvatila predlog jednog svog člana. U nekom drugom slučaju nije prihvaćen predlog
G.A. nap. baš za blok 25-26, jer je naknadno dozvoljena gradnja sa više spratova.
Ko je pokrenuo Inicijativu za tako nešto? Direkcija, da uzme neki dinar više ? :)
 
Procitao sam dovoljno pazljivo,na to ne moras da me potsecas.Mozda i pazljivije nego sto je bilo neophodno...
Necu ulaziti u dalju raspravu jer mislim da ti je promakla poenta onoga sto sam rekao, nemam zivaca da formulisem na drugi nacin jedno isto...
Za kraj neka bude razjasnjeno jedno: Sumljam da i mala deca veruju da je jedan covek kriv za sve. Takvo misljenje sumljam da iko ima na ovom forumu, nisam primetio da je iko retardiran ovde. Ono sto je za mene takodje ogranicen nacin razmisljanja je da je uloga gradskog arhitekte beznacajna, kakvom je predstavljas. Neko je ovde otisao u krajnost i svalio svu krivicu na jednog coveka. Sada ti ides u suprotnu krajnost, iz meni nepoznatog razloga. Savet za tebe: Nemoj nikada da zalazes svoj kredibilitet da bi odbranio tudji ako od toga nemas makar neku korist, jer je to pateticno.I budi malo otvoreniji da zaista cujes ono sto druga strana saopstava jer ovaj forum nije nikakvo takmicenje ili borba za dominaciju.
 
kingdom":11vdc50g je napisao(la):
Neko je ovde otisao u krajnost i svalio svu krivicu na jednog coveka.
Sada ti ides u suprotnu krajnost, iz meni nepoznatog razloga.
Samo sam objasnio i dokumentovao sa zvaničnog sajta Beograda, koje su
nadležnosti Sekretarijata i grad.Arhitekte .... kakva je tu 'suprotna krajnost'?

Imami ja zamerke na rad G.A., ali nisam stigao da ih napišem.... možda drugi put.

ps... da ne zaboravim i Direkciju i njene nadležnosti i poslove :
- Direkcija za građevinsko zemljište bavi se rešavanjem imovinsko- pravnih poslova i
finansira izradu planova detaljne regulacije ili Urbanističkih projekata.
- Ostalo građevinsko zemljište je namenjeno za izgradnju stambenih, poslovnih, proizvodnih i
drugih objekata i može biti u svim oblicima svojine.
- priprema predloga Programa za uređivanje gradskog građevinskog zemljišta i izgradnje objekata
komunalne infrastrukture sa finansijskim planom
- izrada studija i analiza o ekonomskoj opravdanosti, poslovi na pripremanju i komunalnom opremanju
i uređivanju gradskog građevinskog zemljišta
- izrada svih potrebnih podloga i elaborata za davanje zemljišta u zakup, formiranje početne cene
zemljišta koje se daje, sprovođenje postupka davanja zemljišta u zakup i zaključivanje ugovora sa
investitorima o regulisanju međusobnih prava i obaveza koje iz toga proizlaze
http://www.beoland.com/direkcija/onama.asp
 
Израелски милијардер конкурише Мишковићу и Матићу
Нови Београд постаје поприште жестоке конкуренције између српских тајкуна и Јулија Офера, једног од најбогатијих Јевреја
У Београдски сити, будуће седиште пословног света, са кулама које премашују 40 спратова, биће инвестирано према првим проценама око 400 милиона евра, а профит би требало да буде око милијарду евра

Јули Офер, чија породица тренутно заузима 140. место на Форбсовој листи најбогатијих људи света, градиће 400.000 квадратних метара пословног, стамбеног и хотелског простора на најатрактивнијем новобеоградском плацу, између палате некадашњег СИВ-а и „Арене”

Београдски сити, будуће седиште пословног света, са кулама које премашују 40 спратова, градиће израелски милијардер Јули Офер, чија породица тренутно заузима 140. место на Форбсовој листи најбогатијих људи света. Сасвим је извесно да ће његова компанија ЦЕЕ (Central European Estates), заједно са локалним партнерима „Енергопројектом” и „Напредом”, подићи 400.000 квадратних метара пословног, стамбеног и хотелског простора на најатрактивнијем новобеоградском плацу, између палате некадашњег СИВ-а и „Арене”. Коначна вредност инвестиције још није утврђена. Према неким проценама, међутим, реч је о најмање 400 милиона евра, а профит би требало да износи око милијарду евра. По овоме, била би то једна од највећих инвестиција у некретнине код нас.

Тако ће Нови Београд постати поприште жестоке конкуренције између српских тајкуна и једног од најбогатијих Израелаца. Јер, један од највећих домаћих инвеститора у комшилуку Петар Матић улаже 230 милиона евра. Он већ гради шопинг мол од 130.000 квадрата за који кажу да ће бити највећи у региону. Осим тога најављује и да ће двадесетпетоспратна пословна палата „Ушће” добити близнакињу, за коју још није познато да ли ће бити седиште неког хотелског ланца или пословне елите. То ће вероватно одредити тржише или диктат конкуренције.

Сасвим је сигурно да ће некадашње седиште некадашњег Централног комитета изгубити епитет највише зграде на Балкану. Јер Мирослав Мишковић, који у овом новобеоградском троуглу обједињује своје пословно царство, намерава да сагради зграду од 36 спратова од око 110.000 квадрата у којој ће, поред ексклузивног пословног простора, отворити и хотел високе категорије.

Домаћи грађевинари су се из сасвим једноставног разлога удружили са богатим Израелцем, који преко своје фирме са седиштем у Мађарској улаже у некретнине у овом делу Европе. Град је, према речима Миодрага Зечевића, извршног директор маркетинга „Енергопројекта”, захтевао да се новобеоградски блокови 25 и 26 граде „у једном комаду”.

Ако се зна да само накнада за уређење грађевинског земљишта износи око 100 милиона евра, јасно је да је блоковска изградња била крупан залогај за домаће неимаре, којима је град ово земљиште доделио почетком деведесетих година. „Енергопројект” и „Напред” су тада основали конзорцијум „Епна”, са уделом пола-пола.

– Да би испунили услов који је град наметнуо прошлогодишњим конкурсом за идејно решење, компанији ЦЕЕ смо предложили да уђе у овај посао. Она је у непосредној близини, у Булевару Михаила Пупина, већ саградила „Европа бизнис центар”. Недавно смо се састали са Јулијем Офером у Београду и само могу да кажем да он озбиљно приступа овом послу – каже Зечевић.

Иначе, имовина имућног Јулија Офера (84) процењена је на пола милијарде долара. Богатство је стекао улагањем у бродоградњу, некретнине и туризам. Под таласом руских олигарха породица Офер је са 27. места на Форбсовој листи за 2006. годину, пала на 140. место најмоћнијих коју је Форбс објавио у фебруару ове године. Богатство им је процењено на 6,7 милијарди евра. Утицај ове породице у Израелу и источној Европи је изузетно велики, а њихове акције су на израелској берзи удвостручене. Јулијев две године старији брат Семи је четврти по богатству у Израелу. У медијима се за његово име везује куповина зграде на Менхетну у вредности од 525 милиона долара.

(/slika2)Јули Офер преко своје мађарске фирме улаже и у луксузне апартмане у близини Тивта. О београдском пројекту се мало зна. За сада није познато када ће почети изградња, јер је она условљена завршетком плана детаљне регулације. А како ће изгледати седиште пословног света може се наслутити на основу пројекта архитеката Јована Митровића и Дејана Миљковића, који су прошле године добили прву награду за идејно решење за блокове 25 и 26.

Четири пословна солитера са по 47 спратова, два шопинг-мола уз њих, хотели, неколико пословно-стамбених зграда са парковима на кровним терасама, црква у византијском стилу, мали трг и пешачка пасарела у висини првог спрата од „Арене” до СИВ-а, требало би да чине ново пословно срце града. Ово идејно решење је основа за план детаљне регулације. На основу њега ће архитекте, које Израелци буду ангажовали, сачинити коначни пројекат.
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.co.yu/rubrike/E...jarder-konkurishe-Mishkovicu-i-Maticu.sr.html

Kao što smo i predviđali.. :D
 
samo da prodju izbori i da se napravi stabilna vlada, kakva god da je... mislim da ce ekonomija uciniti svoje cak i ako radikali i dss dodju na polozaj :)
 
Ma, pustite sad to politicarenje.... Ono sto je primetno na terenu jeste da je Energoprojekt malko uredio deo bloka koji koristi, a stavili su i novu ogradu (na koju kace bilborde), a na onoj napredovoj strani ima neka baraka koju su pre dva dana ogradili. mozda cisto da se posetioci Eurosonga ne bi traumirali, a mozda da pripreme sve, pa kad usvoje DUP i Izraelac pljune kintu mogu da pocnu sa gradjevinskim radovima :) Nadam se pocetku posla do kraja 2009.
 
Vrh