Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

NIsam bas neki ljubitelj religije, ali mislim da bi BGu dobro dosla neka crkva u Gaudijevom ili Kurbizijeovom stilu ;)
 
pa bilo bi dobro da se bar na nbg napravi izuzetak. nisam bas najbolje upucen u crkvenu arhitekturu tj. da li je dozvoljeno graditi nesto "moderno" . crkve koje danas grade razlikuju se jedino po pvc stolariji od ranije gradjenih.
cini mi se da su kod ograde hrama pravili veliku frku.
 
Nasa crkva je po tom, a i svim drugim pitanjima krajnje konzervativna. Zbog toga danas vidimo manastire Raske skole izmedju solitera :rolleyes:

Katolici, Protestanti pa cak i Muslimani su nasuprot tome znatno otvoreniji savremenim trendovima:

Jedna crkva u Rimu
a5700_4502.jpg


Katedrala u Braziliji
brasilia_cathedral.jpg


Zanimljiva dzamija
mosque-thumb.jpg
 
^^ To će se desiti ako neko reformiše SPC od početka do kraja, a kada će se to desiti.. - nikad :(
 
jel zna neko nesto o ostalim pravoslavnim crkvama. grcka, finska pa i ruska. ipak su prve dve reformisane pa je mozda isti trend zahvatilo i nihovu arhitekturu
 
9febprokopbl26035nl7.jpg


Nemam ništa protiv SPC, ali treba pažljivije birati mesto za hramove....radi samih njih,da se ne izgube u novim modernim objektima.

9febprokopbl26037es7.jpg

levo-temelji crkve

Danas kad sam snimio položaj crkve u bl.26, video sam da joj tu nije mesto, pogotovu što je raspisan konkurs za nove objekte bez limita u spratnosti.
 
Umesto sto grade ovu crkvu, mogli bi da zavrse ostale koje su poceli pre vise godina sirom grada! NIJEDNA crkva zapoceta od devedesetih pa do sada nije zavrsena, ali vazno je da se konstantno grade nove. Ko veli, nema veze, krsticemo se medju skelama, a svece paliti u kantama sa malterom!

Stvarno steta...
 
Ovaj hram izgleda tako mali pored Napredove zgrade, kako ce tek izgledati pored 5 oblakodera!?

Mislim da treba da angazujemo nekog sa "posebnim" sposobnostima da kontaktira Svevisnjeg i pita ga lepo: "Gde hocete da Vam Srbi grade kucu?" Pa, neka se lepo vrhovno bice samo odluci....
Mozda bi cak uz moderniji, ili ajd' da kazem neuobicajniji pristup arhitekturi hram sasvim lepo legao u blok, ovako mislim da je trebalo da prihvate lokaciju pored SIV-a.... To bi cak bila i ideoloska pobeda jer je tu ranije planiran Muzej revolucije (ili tako nesto)...... I da, buduci da pretenduje da bude centralni novobeogradski hram mogao je biti i malo veci...
 
^^ ovo su negde poredjenja gabarita buduće crkve kao i ostalih objekata u bloku:
0921230345ccca17e9d66.jpg
 
by Steva & Dragan

Evo,kako su se zavukli u sred bloka...i kada se oko crkve izgrade višespratnice, ličiće na igračku od crkve.
U svim naseljima crkva dominira i položajem i veličinom u odnosu na ostalu gradnju.....osim ovde.
 
steva ce postati neprijatelja No1 za spc. a i za ceo srpski narod
tako mlad a toliko protivnika. :p
 
Ja naprotiv želim da se grade pristojne crkve prema okolini kakva jeste a ne kao što neko reče da grade na desetine crkvi a nijednu da završe....
pomozi.gif
 
Da to za dominaciju je istina, hramovi i zato imaju kupole, zvonike i sl. da budu sto blizi nebu, zato se grade na brdascima, uzvisenjima u centralnim zonama gradova, da se krst lepo vidi i da se zvona lepo cuju... mislim slicnu simbolicku ulogu imaju i neboderi samo oni simbolisu finansijsku moc, direktora na 35. spratu koji iz kancelarije vidi ceo grad. Tako da ukoliko zvonik novog hrama ne bude visok preko 100m SPC je samo sebi zabola noz u ledja... bedak.... svacim se bave ti, a ponajmanje religijom...
 
Мала дигресија пошто се не ради о цркви у 26. већ о Храму Св. Саве.

Да ли се још неком чини да би, баш због ове доминације о којој прича Хомер, требало свести Хотел Славију на ниво Славија лукса пошто би се тиме отворио поглед на Храм са Теразија.

Надам се да ће се сада док се још већа око Славије неко сетити да предложи и ово.
 
Влада":3myca1t2 je napisao(la):
Мала дигресија пошто се не ради о цркви у 26. већ о Храму Св. Саве.

Да ли се још неком чини да би, баш због ове доминације о којој прича Хомер, требало свести Хотел Славију на ниво Славија лукса пошто би се тиме отворио поглед на Храм са Теразија.

Надам се да ће се сада док се још већа око Славије неко сетити да предложи и ово.
odlicno...vise puta mi je to palo na pamet....staru slaviju treba skratiti,i izjednaciti sa slavijom lux,to bi bio odlican potez,mada sad ce opet neki da se jave da brane slaviju kao da je taj hotel arhitektonsko remek delo....
 
Ne znam samo kako bi to izveli sa skracivanjem hotela. Ideja uopste nije losa ali koliko je to isplativo je veliko pitanje. Meni iskreno vise smeta onaj jezivi parking (parking servisa). Na takvoj lokaciji napraviti parking. Voleo bi da znam razlog. Mozda neko zna pa moze da mi ovde pojasni.
 
^^ i parking i mitićeva rupa su privremeni "objekti", tako da se čeka da se to područje reši urbanistički :)
 
Milance":df5wcgpx je napisao(la):
Ne znam samo kako bi to izveli sa skracivanjem hotela. Ideja uopste nije losa ali koliko je to isplativo je veliko pitanje.
Ја се надам да се не морамо увек водити исплативошћу неке идеје, има довољно новца на другим локацијама.
Ако се ово сада (пре продаје) не уради не верујем да ће икада, видећемо.

Да ли на Славији посотоји висински лимит за планиране објекте?

Стево, отворио сам нову тему о Славији и пребацио повезане постове са ове теме тамо тако да можеш овде да их обришеш да не би почели и овде да причамо о 100 ствари одједном
 
Stigla je uplata za SPC, tako da se crkva u 26 bloku ovih dana neumorno gradi. Verovatno ih je konkurs za 26 blok naterao da pozure sa radovima, a i mi sa nasim komentarima na beobuildu. Kako stoje stvari, imacemo divnu crkvu u vizantijskom stilu medju soliterima. :cool:
 
koja scenografija za film. mlada japi generacija, laptop, krvata, telefon i bakice marame, svece i porsjaci koji obavezno stoje ispred crkve. i svi na istom trgu.

my.php
 
Pa to sa crkvom je stvarno neverovatno. SPC jos jednom dokazuje koliko je nespremna na bilo kakav kompromis i dogovor. Ili ce biti po njihovom ili nece biti uopste. Ali meni nije jedna druga stvar jasna. Kako to da gradske vlasti ne mogu nista povodom toga da preduzmu. Znam da zemljiste pripada SPC ali ukoliko je to mesto potpuno neprikladno za jednu crkvu onda valjda mogu da ih nateraju da od toga odustanu. Zato i postoje urbanisticki planovi, razne komisije i ne znam ni ja sta sve da bi se grad izgradio kako valja a ne da svako gradi ono sta hoce i to gde hoce. Nemam uopste nista protiv izgradnje crkava kao verovatno i vecina ovde ali na nekom pogodnijem mestu sto Blok 26 sigurno nije. A da ne pricamo o tome sto sam ubedjen da ce i ovu kao i vecinu drugih novih crkava dovrsiti do pola i onda tako ostaviti da zvrji u sred tih modernih zgrada oivicenu skelama i ciglama i dzakovima sa cementom.
Jedno od resenja bi bilo da ukoliko oni nikako nece da se isele odatle da podignu neku moderniju crkvu koja bi se svojim izgledom uklapala u okolni ambijent. Za tako nesto je na zalost prvo potrebna reforma SPC.
 
Neznam, ali kako vreme prolazi meni se sve vise i vise dopada ta crkva tu.
hahahahahaha...da reformisete crkvu....LOL
pa nije to neka drzavna institucija da se reformise...kanoni crkve nisu nesto sto prati trendove, a pogotovo ne u pravoslavnom svetu koji vazi za istoriskog naslednika prvih hriscana od pre 2000 godina.
Uostalom Beograd zaista ima jako malo crkava. U londonu imate osecaj da postoji crkva na svakom cosku, a isto tako postoje tik uz nebodere i u cuvenom Sitiju. I taj kontrast je meni izgledao jako zanimljivo.
stav:" ok neka se gradi crkva, samo neka bude negde gde je nevidim" nije iskreno tolerantan, a ja zaista smatram da posto je to zemljiste dato crkvi nije fer da se uzima ako to crkva ne zeli. Na kraju krajeva ljudima u tom delu NBGD-a treba crkva i dobice je, a svi koji ne vole crkve ce morati da se pomire sa novom realnoscu.
 
Vrh