Šta je novo?

Blok 13 - Filharmonija

A šta ćemo sa par romskih porodica koje tu žive?

Aj što žive, nego i pale svakakvo đubre pa smrdi sve to 6 kaplara i Dunava (u zavisnosti od vetra)?

Kod nas je jedini način da se neko iseli neka novogradnja.
 
Nije ružno, u skladu je sa trendovima u svetu, ali nije mnogo realno sa trenutnom ekipom na vlasti.
1-Belgrade-Concert-Hall-AL-A.jpg


Моја грешка, ако је у складу са тренудним трендовима у свету онда је ово лепо и пример квалитетне лендмарк архитектуре a не магацинског складишта који је дизајнирао шизофреничар на есиду
 
Nije ružno, u skladu je sa trendovima u svetu, ali nije mnogo realno sa trenutnom ekipom na vlasti.
Klasican primer nekog ko nema svoje misljenje, nego za to sta da mislis moras pitati nekog drugog. Znaci, ako je nesto u trendu onda znaci da je lepo. Jel tako? Samo da te potsetim, u trendu je i turbo folk.
 
Sve što sam rekao je da je u skladu sa svetskim trendovima. Lepota je upitna kategorija. Ni u Austriji više ne grade klasicističke zgrade koncertnih dvorana, ak' se neko tome nadao, naprotiv, to smatraju kičom.
Pogledati i zgradu filharmonije u Portu.
 
Kada sam video prvi put pobednički render sa prve strane teme, iako mi se celokupna ideja svidela, činilo mi se kao da to zakopavanje u zemlju, rampa, prekrivanje zelenom podlogom deluje kao da objekat pokušavaju gotovo da sakriju, kao da je tajni vojni objekat, a ne filharmonija. S druge strane očekivao sam ovako nešto, monumentalno, ali možda sam se prevario u tom očekivanju. Rešenje same zgrade mi se sviđa, ali je lokacija koja se sama nekako nametnula blago reći nesrećna. Gledajući juče vizuru sa platoa SIV-a stvarno je taj deo grada cirkus. Imamo modernistički SIV, pa preko puta na uglovima bloka dve moderne zgrade, između njih rupu kroz koju se vidi ona nesrećna crkva sa jedne, a krov arene sa druge strane i na kraju Ušće kao šlag na torti. U ovakvoj konstalaciji, ono suptilno potkopavanje zgrade je bilo mnogo bolje rešenje za ovu lokaciju.
 
Ne znam kakvi su drugi projekti, ali ovo jeste interesantan i korektan projekat. Uzeli su referencu Siva za formu i belu fasadu od muzeja. Tako da se u tom nekom prostoru, objekat uklapa.
 
Casa da musica u Portu. Izgrađeno sredstvima EU pre nego što je Porto postao evropska prestonica kulture.

Da ne bude "kako oni mogu, a mi ne", na sličnu foru je NS dobio novu fensi muzičku školu "Isidor Bajić".
1.jpg
 
Ogromne staklene povrsine. Samo da ne bude kroz pet godina 'ne mozemo da odrzavamo zgradu, preskupa je, grejanje nam pojede budzet'.
 
Beograd na vodi je privatan projekat, nema mesta za javne objekte...
 
Šta će sve realno da se održava u ovoj zgradi? Da li mi imamo dovoljno sadržaja?

Po meni bi bilo odlično da bude dosta sadržaja, ne samo Filharmonija, pretpostavljam da može sve ono što se održavalo i u Sava centru da se postavi ovde.

I karte da budu baš simbolične, osim za velike događaje.

Da ne bude kao Arena potpuno neisplativa?
 
Evo danas pise u politici da bi filharmonija trebalo da se preseli 2026 godine
 
Šta će sve realno da se održava u ovoj zgradi? Da li mi imamo dovoljno sadržaja?

Po meni bi bilo odlično da bude dosta sadržaja, ne samo Filharmonija, pretpostavljam da može sve ono što se održavalo i u Sava centru da se postavi ovde.

I karte da budu baš simbolične, osim za velike događaje.

Da ne bude kao Arena potpuno neisplativa?
Arena je multifunkcionalna dvorana, a ako nije samorentabilna, to je problem vlasnika "Arene" (Grada Beograda).
Dvorane ovog tipa kako god moraju zavisiti od donacija, dotacija i zadužbinarstva, jer im je uloga primarno negovanje kulture. Nažalost, ali je tako.
Druga je stvar u kakvom su stanju i kultura i Filharmonija - taj čuveni "Tasa" (Ivan Tasovac), u koga se članovi FHM kunu, pored nekih dobrih odluka, vukao je i podosta loših, pre svega u programskom smislu, ali ako vas baš zanima, to je tema za drugu priliku.
 
Šta će sve realno da se održava u ovoj zgradi? Da li mi imamo dovoljno sadržaja?

Po meni bi bilo odlično da bude dosta sadržaja, ne samo Filharmonija, pretpostavljam da može sve ono što se održavalo i u Sava centru da se postavi ovde.

I karte da budu baš simbolične, osim za velike događaje.

Da ne bude kao Arena potpuno neisplativa?


Dvorana bi primarno trebalo da bude dom Beogradske filharmonije, ali bi se u njoj odvijali i drugi muzički događaji. Mislim da je arhitektonsko rešenje takvo da velika dvorana nije prigodna za scenske umetnosti niti npr. filmske projekcije (poput Sava centra) i sl. već isključivo za muziku. U svetu nije neuobičajeno da se u ovakvim dvoranama održavaju i koncerti popularne muzike (kao npr. koncert Nika Kejva u Sidnejskoj operi), ali sa ovim poludelim cenama turneja, pitanje je isplati li se u Beogradu organizovati takve nastupe u dvorani relativno skromnog kapaciteta (1.600 sedišta).

Na sajtu gradnja.rs ima malo više detalja o rešenju same zgrade i šta bi sve u njoj trebalo da se nalazi:

Koncertna dvorana Beogradske filharmonije sastoji se od četiri glavne prostorne celine: velike dvorane za koncerte, sale za recitale, kreativnog centra i podijuma – svaki sa drugačijim karakterom, slaveći različite muzičke žanrove, privlačući različitu publiku i podstičući različite aktivnosti.

Ove četiri prostorne celine okružuju društveni prostor koji čini srce Koncertne dvorane Beogradske filharmonije, sa zajedničkim pomoćnim prostorijama smeštenim ispod novostvorenog gradskog trga.

Kroz ovako uređen prostor stvorena je zgrada bez prednje i zadnje strane, što rezultira jednom arhitektonskom panoramom. Zgrada i novi unutrašnji zajednički društveni prostor okupljaju se pod jedinstvenom nadstrešnicom koja se prostire u kontinuitetu.

Deluje, dakle, da će ceo kompleks biti mnogo više od jedne koncertne dvorane. Meni se zgrada zaista dopada, i zasad je moj jedini strah da nikada neće biti izgrađena :D

Naročito mi se dopada kako je rešen park oko zgrade, sa jezercetom i novim stazama.
 
Mislim da će za većinu ljudi najveći benefit biti novo mesto za šetnju jer ceo taj park između SIV-a i TC Ušće ne služi ničemu, osim kao mesto stanovanja nekoliko romskih porodica.

Verovatno je to trenutno najmanje posećena veća zelena površina u gradu.
 
Ja se izvinjavam, ali ovaj objekat je načelno trebalo da bude gradska koncertna dvorana za sve orkestre, ne samo za Filharmoniju, pa ju je Tasovac prisvojio za svoje potrebe. Pouzdano znam da ljudi koji nisu u Filharmoniji istu preziru jer svojata sve, od budžeta do evo sad i prostora, umesto da taj prostor jednako mogu da koriste i drugi sastavi i izvođači bez da Filharmoniji plaćaju harač.
 
Pritom, FHM najčešće ne nastupa u sopstvenoj dvorani, već par metara "levo", u "Kolarcu".
Sa druge strane simfonijski orkestar i hor RTS-a su pod palicom jednog drugog ošljar-diktatora, ali to je tema za druga vremena.
 
Vrh