Šta je novo?

Bioskopi

Razumem da mnogi bioskopi "Beograd filma" nisu imali perspektivu, ali majka mu stara, pa "Kozara" je bio daleko najpopularniji bioskop u gradu. Čak i da se nekome nije isplatila toliko velika sala, mogao je biti preuređen po ugledu na "Arenu cineplex" u Novom Sadu.

Stvarno nemam pojma u čemu je razlika u odnosu na šoping molove - blizu je garaža, blizu su McDonald's i ostali fast fud restorani, razni coffee shopovi i butici sa raznovrsnim krpicama.
 
Dobra je stvar sto je bioskop kasina [poslije oslobodjenja od imovine od strane oslobodioca]postao kozara potrazuje od starih vlasnika a privatizacija je cista mutljavina kumova odredjenog nam politicara .Jadran /Uranija itd .Svi bioskopi su oduzeti i ujedinjeni u preduzece beograd film.Sad nam je da cekamo rasplet :|
 
homere to je zato što je privatizacija rađena tako da su do takvih firmi kao što je kozara, partizanka što je pravila čarape, ikl.... dolazili ljudi kojima nije blio u interesu da rade posao, nego im je u interesu bilo da se dokopaju dobrih lokacija i nekretnina za male pare i da se preko noći obogate. neki su uspeli, neki nisu.

to je možda moglo da se spreči nekim izmenama, ali lako je posle bitke biti general.

ali nije ni čudo što nam se to dogodilo kad pogledamo kakvi ljudi su organizovali privatizaciju.
 
Itekako ce se graditi tu ali oslobodjeno veriga zaštite spomenika bla bla bla . . .
vrlo unosna vatrica pardon , lokacija :lool: :laugh: :lool:
 
Homer Jay":h6eztaa8 je napisao(la):
Stvarno nemam pojma u čemu je razlika u odnosu na šoping molove - blizu je garaža, blizu su McDonald's i ostali fast fud restorani, razni coffee shopovi i butici sa raznovrsnim krpicama.

Само што се та гаража плаћа као просечан оброк код Нишлије. :dil: Да се не плаћа, била би друга прича.
 
Danas su iz bioskopa Voždovac iznosili starudiju
pretpostavljam po službenoj naredbi zbog Kozare
Fasada je u raspadajucem stanju :(
stanje zgrade bioskopa je sramotno

Mnoge fasade pa i ta bi morala zbog narušavanja izgleda da se ,,službeno,, upristoji
a na ime troškova, papreno uvećan račun da ispostavi vlasniku sudskim putem

To je još jedan gradski izvor punjenja buđeta i otvaranja ,,gradilišta,,
a takva opcija se ne koristi , verovatno zbog interesa :kum:
Doneti odluku-uredbu ako vec ne postoji nije teško a Bgd bi bio lepši
 
Napraviše oklopnjaču od bioskopa "Slavica"
IMAG1000.jpg
 
Pa kad ti je drustvo u kraju nestasno p[a lome stakla pa sprecavaju sindrom razbijenog prozora steta :)
 
Данас сам био у Војводе Степе код биоскопа Вождовац - видим да су зграду буквално обмотали жицом, унутра стоје 3 пп апарата (изгледају прилично ново), а чини ми се да се у једној просторији истегао неки лик и гледа тв. Зна ли неко шта је у питању, неко обезбеђење или бескућници?
 
I meni je mnogo žao zbog zatvaranja kultnih bioskop kao što su "20 oktobar" i "Kozara". U njima sam proveo pola mladosti. Ali. razlog je neumoljiv - bilo je malo publike i nisu bili rentabilni. S tim u vezi setio sam se nečega. Pre nekih desetak godina bioskop "Odeon" je leti održavao reviju nešto starijih filmova koji su bili na programu pre koju godinu. Svako dan se prikazivao drugi film i sala je uvek bila puna do poslednjeg mesta. Razlog je u ceni ulaznica - onda su one bile svega 50 dinara, ( 4 do 6 puta manje nego za pretstave u drugim bioskopima). Bioskope (pogotovu za neke filmove) treba tretirati kao pozorišta. Svi znamo da oni ne žive od prodaje ulaznica već su delom na budžetu grada. Sada nema novca ali siguran sam da to ne bi bio veliki trošak. Uostalom ako nije moguće sada onda kroz koju godinu. Gledanje dobrog filma u velikoj, punoj sali je doživljaj posle koga čovek postaje bolji.
 
Građanska inicijativa „Bioskopi: Povratak otpisanih“ postavila spomen - ploču na „Balkan“
Bioskopi žrtve loše privatizacije
AUTOR: B. KAROVIĆ
Pažnju prolaznika prethodnih dana privlačila je spomen - ploča postavljena na fasadi bioskopa „Balkan“. Naime, reč je o akciji građanske inicijative „Bioskopi: Povratak otpisanih“, kojom žele da ukažu da je prestonica izgubila sve nekadašnje velike bioskope. Na spomen - ploči postavljenoj na pomenutom bioskopu piše „U znak sećanja na bioskop Balkan i sve žrtve privatizacije Beograd filma“.

2006_ocp_w380_h300.jpg

Prva projekcija održana 1899. godine: Spomen ploča na bioskopu Balkan

„Ukoliko današnje društvo nije u mogućnosti da čuva svoje kulturno nasleđe, neka onda ovo spomen obeležje sačuva uspomenu na dugu istoriju srpske kinematografije, na ovaj veoma važan objekat i sva dešavanja u njemu. Da podsetimo, u ovoj zgradi, 1899. održana je jedna od prvih filmskih projekcija u Beogradu, dok je u periodu od 1909. do 1911. u ovom zdanju radila Beogradska opera, a 1912. je otvoren prvi stalni beogradski bioskop Grand. Promenivši vlasnike, početkom 1928, bioskop je promenio i naziv, u onaj koji će nositi do zatvaranja 2010. - Balkan“, navode u inicijativi.

Oni podsećaju da je zajedno sa svim drugim bioskopima u sklopu „Beograd filma“, i „Balkan“ privatizovan 2007, kada njegov većinski vlasnik postaje Nikola Đivanović. Posle 2007. ovaj bioskop je izvesno vreme živeo pod upravom režisera Darka Bajića, te je u toku dve godine prikazano više od 300 domaćih i stranih filmova i održano je više od 12 festivala. Poslednja projekcija u ovom bioskopu održana je 28. marta 2010, kada je zatvoren zbog rekonstrukcije koja je godinu dana kasnije obustavljena.

„Zgrada bioskopa Balkan zaštićena je kao spomenik kulture grada Beograda, kao objekat u kojem su se odigrali značajni događaji za istoriju i kulturu Beograda i Srbije, i kao deo kompleksa zgrada koje su nastale krajem XIX veka. Zgrada bioskopa Balkan predstavlja svedočanstvo kulturnog, urbanog i arhitektonskog razvoja Beograda tokom druge polovine XIX veka“, dodaju u inicijativi „Bioskopi: Povratak otpisanih“.

Ipak, oni se, kako navode, nadaju da će postavljanjem spomen-ploče skrenuti pažnju javnosti na veliki broj napuštenih bioskopskih sala u gradu. Takođe, podsećaju da, prema Zakonu o kulturnim dobrima, ako vlasnik privremeno ili trajno napusti kulturno dobro, tako da postoji opasnost da ono bude oštećeno ili uništeno, Ministarstvo kulture može odrediti fizičko ili pravno lice kao staraoca tog kulturnog dobra.

„Još samo GSP ne zna, bioskopa više nema“
Ovo nije prva akcija inicijative „Bioskop: Povratak otpisanih“. Naime, ispred ulaza u bioskop „Balkan“ oni su ranije u akciji „Bulevar zvezda ili groblje bioskopa?“ sprejom nacrtali zvezde. U tim zvezdama, nalik na holivudske, ispisali su imena ugašenih bioskopa. Zanimljiva je bila i akcija „GSP - čuvar nasleđa grada“. U ovoj akciji su na tabli stajališta javnog prevoza „Odeon“ zalepili nalepnicu na kojoj piše „Još samo GSP ne zna, bioskopa više nema“. Takođe, njihovo delo je i natpis „Danas nema predstava. Dođi juče.“, koji je postavljen na ulazu u bioskop „20. oktobar“. Posle požara u kom je izgoreo bioskop „Kozara“, ova građanska inicijativa je na tom mestu upalila sveće, položila vence i minutom ćutanja odala poštu „mestu mnogih mladosti“.

Izvor: Danas

Tužno, jako tužno je to što se dogodilo sa beogradskim bioskopima. Ne znam da li je neko primetio, ali sa "Kozare" su prethodnih dana poskidane sve reklame i one vitrine u kojima su nekada stajali filmski plakati :( Nedostaje samo još da nam Todorić tu zvekne jednu "Ideu" ("Agrokor" je trenutni vlasnik "Kozare"), pa da kupujemo hleb tamo gde smo nekada gledali filmove - sjajna ilustracija kulturnog sunovrata.
 
Evo koji sve bioskopi, ako se ne varam, već duže vreme ne rade:

20. Oktobar I
Balkanska 2
(Nema projekcija)
images


20. Oktobar II
Balkanska 2
(Nema projekcija)

Avala
Save Kovačevića 86
(Nema projekcija)
0666a96d669c647bfbb6d4b8291287b645c4013b


Balkan
Braće Jugovića 16
(Nema projekcija)
images


Central

Zemun
(Nema projekcija)
b3891efb4b7e7df4009a1f654281397277e91a61


Jadran
Trg Republike 5
(Nema projekcija)
bioskop%20jadran.jpg
650636_spikizi.jpg


Jugoslavija
Bulevar Mihaila Pupina 66
(Nema projekcija)
JUGOSLAVIJA.jpg


Kosmaj
Terazije 11
(Nema projekcija)
images


Kozara
Terazije 25
(Nema projekcija)
kozara-rip-povratak-otpisanih.jpg


Mala Kozara
Ivana Ribara 91-93
(Nema projekcija - sada je to igraonica "Dečji haos")
b73e75feb4acf62fea1d41ea2f9079309950cc74


Mali Odeon
Kneza Miloša 14-16
(Nema projekcija)

Maslesa
Resavska 78
(Nema projekcija)

Odeon
Kraljice Natalije 45
(Nema projekcija)

Slavica
Marijane Gregoran 62
(Nema projekcija)
b8eb347b3d3dda13f6f8a421709f6e5d9fd6fad2


Sloboda
Glavna 29, Zemun
(Nema projekcija)

Voždovac
Vojvode stepe
(Nema projekcija)
7585a0805911e935d1ba259d382e907be19f068a


Zvezda
Terazije 40
(Nema projekcija)
bioskop_zvezda_060809.jpg
 
A kako se zvao onaj u Skender Begovoj ?
posle je pretvoren u neku kafanu i pitanje je sta li je danas tu. . .
 
Ljudi, kakva je vama slika u beogradskim bioskopima? Posebno mislim na Kolosej, Cineplexx, Tuckwood i Rodu Cineplex, koji ima najbolji kvalitet boja i reprodukcije slike? I kakva vam je kad je film u 3D tehnologiji?
 
Мени је 3Д много бољи у Синеплексу него у Колосеју. Синеплекс користи поларизоване наочаре, али је слика мало тамнија јер не користе јачу лампу пројектора која је потребна за 3Д. Колосеј користи јачу лампу, али је слика ипак тамна, чак тамнија него у Синеплаксу. Плус користе активне наочаре које наизменично чине стакла непровидним, што даје трептање од кога може да боли глава. У осталим нисам гледао 3Д.
 
U Cineplexxu su sve sale digitalizovane - film se emituje sa hard diska, a ne sa trake (mislim da imaju i tu mogućnost, ali npr. trenutno su na repertoaru samo digitalne kopije). Takva projekcija možda nema onaj tradicionalni bioskopski šmek, ali je zato slika kristalno jasna :) Čini mi se da imaju i bolje kokice od Koloseja, ali su zato malo skuplji.

No, to su možda sada i nijanse. Retki bioskopi koji rade u Beogradu su uglavnom OK. U centru preporučujem stari dobri Tuckwood, a ako gravitirate ka Banovom Brdu, Roda je dobar izbor. Za Novobeograđane koji ne vole gužvu po tržnim centrima - Fontana je pravi izbor. Bioskop je odličan!
 
у Синеплексу имају велики комбо који је јефтинији од Колосеја (добијаш велике кокице, литак Кока Коле и мини Плазму). ем веће кокице, ем веће пиће, ем Плазма :) али не идем често тамо, јер ми је лакше и брже да стигнем до Колосеја
 
Još jednom apelujem na NBG-đane da idu u Fontanu. Vrlo lepo renoviran, gužve nema, ton i slika ok, sve kako treba.
Pri čemu je i jeftiniji od ostalih.
 
mekbejn":1nkpe3fy je napisao(la):
Još jednom apelujem na NBG-đane da idu u Fontanu. Vrlo lepo renoviran, gužve nema, ton i slika ok, sve kako treba.
Pri čemu je i jeftiniji od ostalih.

Pridružujem se tvom apelu. :)
I sam (posle Cineplexxa u DC) najčešće idem u "Fontanu" u poslednje vreme: em mi je najbliža kućici, em mi se mnogo sviđa enterijer. :)
Naravno, kvalitet projekcije se podrazumeva.
 
Dobro je da nisam jedini kojem je Cineplexx 3D bolji od Koloseja. Iz potpuno nepoznatih razloga ne znam zašto su tako loši, s obzirom da, koliko sam čuo, prilično hvale XpanD tehnologiju.

Evo MilisaV spominje da mogu da se traže naočare s drugom baterijom, ali kako će onaj ko ih deli znati koja je koliko puna, tj. prazna?
 
Mislim da većina ljudi, nakon prve odgledane projekcije u Cineplexxu (bila ona 3D ili 2D digitalna), to isto misli. Jedna moja koleginica i ja (oboje fanatični obožavaoci bioskopa) stalno po firmi agitujemo protiv "Koloseja" :D, ali teško ide - jednostavno, ljudi su navikli na "Ušće" i lakše im je da do njega stignu.

"Kolosej" ima malo bezobraznu poslovnu politiku: koriste činjenicu da su najposećeniji bioskop u Srbiji, pa uopšte ne ulažu u digitalizaciju i ostala tehnička unapređenja. Sve se nešto nadam da će Slovenci (kojima, stičem takav utisak, na matičnom tržištu ne cvetaju ruže) odlučiti da prodaju bioskop u "Ušću" nekom agilnijem prikazivaču. Recimo - nemačko-hrvatskom CineStaru, oni zaista prate najnovije tehnološke trendove.

Žao mi je što u Stadion centru Voždovac neće biti bioskopa (otkad sam to shvatio, projekat mi je postao bljak :D), a samo zbog najavljenog CineStara od 18 sala i IMAX-a, navijam za Autokomandu.

Kad sam se već ovoliko raspisao, evo da podelim s vama još jednu moju malu opsesiju: sanjam da neki dobar prikazivač (Cineplexx, na primer) uzme i neku centralnu gradsku lokaciju i pretvori je u bioskop sa više sala. Recimo, 20. oktobar (predratni Luksor), je dušu dao za to. Cineplexx, uostalom, ima slična iskustva: u Beču njihov gradski multipleks Apollo ne samo da ima 12 sala, već je jedna od njih i - IMAX.
 
Da ne napisa u muškom rodu, po avataru i usernameu pomislio bih da si žensko! Sorry! :mrgreen:

Meni je žao što IMAX-a neće biti i u višnjičkoj Plazi. Zašto da i taj, ili bilo koji drugi deo, nema još jedan bioskop s tom tehnologijom? Bezveze. Čiju tehnologiju koriste Tuckwood i Roda? Mislim da hrvatski CineStar osim IMAX-a ima i RealD 3D pa u tom smislu ne znam kako bi to funkcionisalo ako bi preuzeli Kolosej, koji ima XpanD.

Hoće li bioskopa biti i u tržnom centru u Rajićevoj? Ako hoće, nešto osećam da će mi taj biti omiljeni. :D :mrgreen: :lol:
 
има места и у Козари да се направи мултиплекс. она једна велика може да се подели на две, три мање (две доле, и од балкона једна)
 
Vrh