Šta je novo?

BIO4 Kampus - [ Multifunkcionalni kompleks - 110.000 kvm ]

Припадала је ВМА и ту су узимали крв од оваца за еритроците који се користе за неке дијагностичке методе.
 
Jeste manji ali će generisati značajan broj novih kretanja na tom pravcu, pritom odavno je taj deo zreo da se proširi, Jajinci i Kumodraž su od 90ih uvećali broj stanovnika višestruko, a infrastruktura ništa to ne prati.
Taj značajan broj novih kretanja, koliki god bio, biće značajno manji od broja novih kretanja koja budu generisale novogradnje, kako god se okrene.
 
Evo neke nove informacije, ako je neko propustio. 26.02. započela je izgradnja novog dijagnostičko-istraživačkog objekta na 4000 kvadrata u kompleksu Torlaka (tj. sa desne strane u odnosu na Bio4). U okviru zgrade će biti i laboratorija BSL-3 nivoa. Sve je to ok, jedino zamerka što smo mogli da idemo i na BSL-4, kad već mogu Mađari možemo i mi. Da, treba dosta rada i ulaganja ali to je velika stvar i za istraživanja a i za bezbednost zemlje. Čini mi se da je ovo strateški loša odluka jer ćemo svakako morati da pređemo na BSL-4 u nekom momentu.
 
A kolika je razlika u ceni i koliko će koštati unapređenje na veći nivo
 
Evo neke nove informacije, ako je neko propustio. 26.02. započela je izgradnja novog dijagnostičko-istraživačkog objekta na 4000 kvadrata u kompleksu Torlaka (tj. sa desne strane u odnosu na Bio4). U okviru zgrade će biti i laboratorija BSL-3 nivoa. Sve je to ok, jedino zamerka što smo mogli da idemo i na BSL-4, kad već mogu Mađari možemo i mi. Da, treba dosta rada i ulaganja ali to je velika stvar i za istraživanja a i za bezbednost zemlje. Čini mi se da je ovo strateški loša odluka jer ćemo svakako morati da pređemo na BSL-4 u nekom momentu.
Mq srpska posla
 
Neka neko ode da slika taj položeni kamen temeljac :ROFLMAO:
 
Jos jedan projekat koji moze imati domino efekat na privredu, nauku i ukupan imidz drzave koje drzava i treba inace da gradi. Jedino sto me muci ovde je odabir izvodjaca i sam dizajn - bez tendera i medjunarodne konkurencije?!. Ovde moze da se mozda "oprosti" zbog cinjenice da se u ovom slucaju vrednost kreira kroz sama istrazivanja, opremu koja se koristi i pre svega prisustvo strucnog kadra koji ce koristiti objekte ovog kampusa. Za sada je krenulo ozbiljno, od brojnih memoranduma sa najvecim farma kompanijama na svetu do zajmova od CEB i EBRD koji daju kredibilitet. Ministarka ide na tzv roadshow svako malo da privuce paznju globalnih igraca na ovaj kampus u zelji da prikazemo sebe kao napredno drustvo a ne onaj plac za ostavljanje viska stvari ili gde sede fizikalci da motaju kablove. I to je sasvim ok strategija.

Ali na lokalu to dalje pokrece temu saobracaja i pristupa ovako vaznom objektu gde treba da se sprovode multimilionska istrazivanja u oblasti biotehnologije i susrecu multionacionalne kompanije sa akademijom. Moguce da nema koga da slika cesce jer je lokacija zaista na margini urbanog Beograda. Iza je bukvalno Kumodraz selo i ostala prigradska naselja nastala mahom neplanskom gradnjom. Da li ce se probijati Bul Peke Dapcevica ka gradu? Obilazni prsten u blizini kod stepe svakako nece biti dovoljan. Takodje sinski pristup, pitaj boga gde i kako. Da bi se koncept ostvario mora se bolje pristupiti ovom urbano gradjevinskom delu celog posla. Verujem da je jako skupo to sve projektovati ali kao kod filharmonije - znacaj i uticaj moze vrlo lako da prevazidje sve troskove. Bolje da se fokusiraju na ove kriticne projekte koji menjaju lice grada i drzave (ali da urade kako treba) nego na stambene blokove i ostale gluposti. Umesto stanova razvijajte berzu bolje - tamo da ide visak.
 
Moguce da nema koga da slika cesce jer je lokacija zaista na margini urbanog Beograda. Iza je bukvalno Kumodraz selo i ostala prigradska naselja nastala mahom neplanskom gradnjom.

Pa nama je na margini urbanog Beograda pola grada jer niko ne želi da unapredi bilo šta van onoga što je urađeno do pre 40+ godina. Pa dovoljno je spustiti se do Dunavske ulice koja je na 1 km od centra grada, gde nemaš bilo kakvih prepreka da se sredi, proširi, urbanizuje, setiće se to da urade tek kad neko podoban izgradi neku zgradu tamo (kao deo kod k distrikta), a ne zarad unapređenja grada ili opšteg interesa.
 
Апарат градске управе се претворио у сервис грађевинских инвеститора и било које побољшање јавне инфраструктуре мора бити условљено приватном иницијативом. Ево СМТ нпр. раде не због саобраћаја већ због станоградње дуж ње по Вождовцу. И Дунавску су урадили само у зони оног ругла од К дистрикта, и даље ће радити кад крену са станоградњом на простору Марине, бивше Боје и остале индустрије у Белим водама.
Имам утисак и да булевар Патријарха Павла чека бивши ИМР.
 
Vrh