Šta je novo?

BIO4 Kampus - [ Multifunkcionalni kompleks - 110.000 kvm ]

Jesi li ti siguran za Sorbonu i pravo. Milos Jovanovic politicar u svojoj biografiji navodi da je diplomirao pravo na Sorboni. Ne znam francuski da bih mogao da proverim.
Седамдесетих је историјски Париски универзитет (Сорбона) подељен и професори права (већина њих) је формирала универзитет Париз 2, данас водећи правни факултет у Француској. На универзитету који се данас зове Сорбона нема студија права; има их на Париз 2 и Париз 1 (који се зове и Пантеон-Сорбона).
Врло поједностављено, на француски начин. Да буде забавније, Париз 2 се налази у историјској четврти Сорбона, тако да тамошњи студенти заиста и говоре (с разлогом) да студирају на Сорбони, иако нису на Sorbonne Université.
 
Оригинално осмишљено груписање факултета и домова у ширем центру је имало смисла. Ових неколико разбацаних ван центра и немају баш, и верујем да студенти факултета безведности уопште нису срећни што до економске школе у Господара Вучића где имају наставу могу да оду са 25 и 25П. Замилимо онда нпр. да су направили зграде за факултете који их немају у БнВ. И још један дом средњег капацитета са мензом.
 
@Дошљак
Mi ovde od završetka II svetskog rata, dobrim delom zamišljamo život.

Pitanje za upućenije. Koliko su slični, a koliko različiti Poljoprivredni i Šumarski fakultet?
 
Па и пре се замишљао :D

По чему слични, програму и предметима?
 
Po istom kriterijumu kao što su medicinski ili tehnički fakulteti spojeni (grupisani)?
 
Оригинално је шумарски био одељење на пољопривредном факултету у Земуну.
 
Taman onda mogu zajedno da se grupišu na Banovom brdu. Da kad već radimo stvari poput ovog kampusa, odradimo i još nešto pride (generalno govorim).
 
Велики је пољопривредни да би га селили. A и нема баш места где да се пресели, шумарски опкољава новоградња.
 
Svojevremeno sam bio napravio mapu s oznakama gde se u Beogradu nalazi koji faks. Ono je haos opsti, sve rasuto i razbucano sirom gradskog tkiva, od Zemuna pa sve do Kumodraza. Bolest. Cista bolest. Takvu idiotariju sam od vecih gradova i centara svetskih regiona video samo u Beogradu
Могу да причам за ЕТФ. Одвојене биле паре, одвојено земљиште на НБГ, али стари професори нису могли да се помере са својих локација, па су издјестоввали да факултет остане ту где је сад. А новац и пројекат отишао у Ниш. Са једне стране није ни замерити, јер ако би требало да се путује са Рецимо Буловара до блокова 80их то је било равно катастрофи. Друга је ствар што пројекат није предвиђао станове или макар апартмане за професорски кадар.
Да је било памети, многи од тих факултета би били груписани у посебне универзитете и смештени у нпр. Опову, Матарушкој Бањи, Гњилану… ал’ господа је и тад, као и сад, могла и себе и све остало да замисли само у Београду. Само близина двору греје и најинтелектуалније међу српским душама.
Како си ово добро рекао. Али опет, ми смо врло слабо мобилни, јавни превоз је одвратан, а сада је аутомобилски иако доступнији постао превилики терет због гужви. А свако нормална би правио кампусе у мањим срединама јер је тише, спокојније, јефтиније.
BU zgrade.jpg
Е сад још нанеси тачке где су студантски домови. То је врх катастрофе.
 
Прихватам, навео сам лош пример, који је сувише запетљан да би илустровао закључак који сам хтео да нагласим - Београдски универзитет је у погледу научних области разуђен као ретко који, и због тога мислим да је нереално очекивати да читав буде груписан у јединствен комплекс. Утолико је овај пројекат похвалан јер групише сродне студијске групе и истраживачке институције, при чему је сасвим у реду да буде на супротном крају града од нпр. архитектуре или историје уметности.
 
Meni se ne dopada ova lokacija iz dva razloga:
1) previše je udaljena od KCS, i premda farmacija i medicina nisu isto, kapiram da te dve nauke odnosno fakulteta (i KCS) mogu da dele neke laboratorije i možda neke profesore
2) nekako mi je neprihvatljivo da se jedan fakultet stavlja na takvu poluizolovanu lokaciju. Kažem poluizolovanu jer ne mislim u bukvalnom smislu, jer em što vode dve ulice (od kojih je jedna čak 2+2) em što vodi i više linija JGP... ali nekako je opet isturen u odnosu na glavno gradsko tkivo, ono, nije nalik FONu koji jeste daleko od centra ali je uz veliku prometnu arteriju i u gradskom je tkivu... nego je Farm. ovako nekako izdvojena i baš udaljena od svega. Baš je ono ''u bestraga'' što bi rekli moji.

Znam da imam visoke kriterijume ali ono, ne kažem to zbog sebe, ja sam svoje završio, od ovoga mi ni iz džepa ni u džep. Ali loše je za studente da sve bude ovako rastureno po gradu, loše je za osoblje, a loše je vala i za celokupan grad. Svakako, grupisanje bilo čega je bolje nego negrupisanje. Ali i dalje smatram da je moralo prethodnih decenija (mislim prvenstveno pre 1990, jer posle udariše krize a nakon toga i bum Beograda) da se misli i radi na tome. Makar da se izdvoji i rezerviše više parcela za buduće gradnje, kao što je bilo u Bloku 39.

I lično verujem u one priče da su faksevi i domovi rasturani po gradu iz političkih razloga, odnosno strahova nakon 1968. Što nas opet vraća na ono da politika ovde zaista jeste uvek bila i ostala najveći kočničar društva, već vekovima unazad (mislim, i pre fakseva su bila druga politička previranja i taborenja, ovde je uvek politika sve kvarila). I što je zaista tužno i grozno.
Е сад још нанеси тачке где су студантски домови. То је врх катастрофе.
Pa uneo sam skoro sve domove koji su bili na spisku BU. 😕 Fali samo jedan ili dva. Na mapi su domovi i Poliklinika ljubičasto označeni.
 
Kako, ovaj plan sa Beobuilda iz 2020. pokazuje skroz drugu trasu?
Prsten-1024x564.jpg

 
Што се тиче удаљености Фармацеутског факултета од круга КЦС, исти је до 1991. био у кругу КЦС па је те године пресељен у Кумодраж.
 
Hvala za informaciju, nisam znao da je pre bio u KCS. :) A što se tiče te same odluke, šta drugo da kažem sem...
BlackInbornBlacklemur-size_restricted.gif
 
Poslednja izmena:
BIO4 je uperen ka tome da se put od visokog obrazovanja kao fundamentalnog učenja, preko instituta kao primenjene nauke i istraživanja dođe zajedno sa privredom do tržišta i krajnjih korisnika. Svrha je da se objedini sve to na jednom mestu kao koncept koji se dokazao u drugim velikim centrima po Evropi i svetu.

Konceptualno je veoma interesantan projekat. Međutim, visoka nauka je veoma osetljiva na svakakve promene, kako ekonomske, tako i geopolitičke. Srbija nema naučni i ekonomski kapacitet da sama dođe do vrhunskog uspeha na ovom polju, neophodna je saradnja sa spoljnim institucijama na svakom polju. I što se tiče poslovnog know-how-a, mada smo tu dosta napredovali, ali i konkretnog naučnog kadra i opreme.

Moja prognoza je da će se u najgorem slučaju graditi kao NTP Zvezdara, fazno i sa puno kašnjenja, a u najboljem isto fazno, ali sa nikakvim kašnjenjem. Naravno, sve zavisi od novca i spremnosti da se u datom trenutku baš na tu vodenicu pusti voda. Ali, nekakav uspeh je po meni sigurno zagarantovan jer biotech doživljava ozbiljnu ekspanziju, i neće stati.

Sad, pitanje saobraćajnog povezivanja ovog poprilično velikog projekta sa drugim delovima grada, pre svega sa centrom, Prokopom, BASom i drugo, je odvojeno i jednako veliko pitanje. BIO4 neće odjednom da se otvori u punom kapacitetu, naravno, ali preseljenjem mnogih institucija će stvoriti pritisak na infrastrukturu. Mi u Beogradu smo poznati da stvari rešavamo post factum i uvek skuplje, u mesto da pravilno anticipiramo, ne svaki problem naravno, ali one koji su ispred nosa - da. Ako sam dobro razumeo, jedna od ideja(ništa ni blizu zvaničnog) je da se napravi krak treće linije metroa ka Kumodražu i budućem BIO4...
 
Poslednja izmena:
Nažalost, koliko god linija metroa doveli do tog kampusa (a slabe su šanse da će Beograd ikad imati Metro liniju 3, najverovatnije će se izgraditi samo 1 da bi prošla ispod SNS BnV), ništa nikada neće moći da reši problem i debilizam da Beograd ima 30 fakulteta rasturenih u 40 zgrada na 30 lokacija. Širom celog grada. Od Zemuna pa sve do Kumodraža.
 
Ово је све на дугом штапу, погледајмо како напредује нпр. Тиршова 2. Искрено највише што би могло да се уради по питању саобраћајне везе овог кампуса јесте продужетак трамваја од Трошарине до њега.
За сада је најхитније да се направи зграда за биолошки факултет.
 
Rekonstruisaće put do tamo, treba da se proglasi javni interes ili je već proglašen, zaboravih.
 
Pa valjda Vojvode Stepe. Pokušao sam da izguglam, ali mi ne ide, a znam da sam čitao negde, recimo prošle godine.
 
Хоће радити и продужетак трамваја или ће само па пресвуку подлогу и евентуално прошире?
 
Vrh