Šta je novo?

BIO4 Kampus - [ Multifunkcionalni kompleks - 110.000 kvm ]

Proširenje na komktan profil 1+1 sa nišama za autobuse, drvoredom... Koji crni tramvaj.
 
Poslednja izmena:
Искрено то је бедно за нешто што представљају кампусом. Али ок, метро је резервисан за фенси насеља.
 
Evo nekih mojih zapažanja i ideja.

1) Očekivao sam veća ulaganja i futurističku arhitekturu (zato što se pričalo o nečemu neviđenom). U redu je i ovo, ali moglo je mnogo impresivnije ako se već govori da se ulažu milijarde. Sada je verovatno kasno.
2) Ukoliko će u tom kampusu i Torlak imati laboratorije (a imaće sad da li na toj strani ili u fazi 2) barem neka imamo jednu na BSL-4 i jednu na BSL-3 kada već postoji prilika za to.
3) Druga zgrada instituta (oko 17000m2) ne može da smesti 4+ instituta ukoliko hoćemo da ti instituti budu vrhunski. Između ostalog nije u redu da samo IMGGI (prva zgrada instituta) ima BSL-3. Ukoliko nemamo novca za više laboratorija onda treba napraviti zajednički centar, a ne samo jedan institut sa BSL-3 laboratorijom. Uostalom treba pitati ljude sa tih instituta šta je najsavremenije i to im nabaviti tako da ne zaostaju.
4) Prostor treba da bude funkcionalan, dobro označen, da logotipi i nazivi institucija (fakulteta, instituta) budu lepo i moderno odrađeni na pravim mestima i dobro osvetljeni (zgrade, na vratima od zgrada itd).
5) Treba da se u tom delu grada odrade biciklističke staze i podzemna garaža.
 
Poslednja izmena:
Ja bi institu iz despota stefana tamo preselio a u njihovu zgradu ubacio biološki fakultet
U okviru kampusa će biti smešteni i Biološki fakultet i IBISS tako da se izmeštaju oba. Ja sam se u onom prvom komentaru upravo požalio na to da IMGGI dobija 6000m2 (i deli zgradu od oko 12000m2 samo sa IVIS), a IBISS deli 17000m2 za još 3+ instituta.
Evo linka ako hoćeš malo detaljnije da vidiš:
 
Znam da ce bio faks ići tamo ali prosto je besmisleno opet sjeku preko koljena i na štetu mnogih
 

Izgleda da se ne sale....

Ali zamislite da otvore ovo pre sredjivanja jadne infrastrukture u okolini...zamislite delegaciju koja ide da poseti jedinstveno cudo od kampusa u jugoistocnoj Evropi i mora da se provlaci i trucka izmedju sklepotina od kuceraka. Prosirenje Stepe do kampusa i zavrsetak nesrecnog SMT do laste je minimum minimuma.
 
Ако се оствари биће сјајно. Треба се сетити да нам је институт Винча размештен по шупама које је градио још Павле Савић педесетих година прошлог века, а да пољопривредни институт није могао да врши огледе јер није имао пара за неколико хиљада пластичних саксија.
ako se već govori da se ulažu milijarde

Новац неће бити уложен само у изградњу објеката већ и у набавку опреме и изградњу лабораторија. Опрема за овакве лабораторије је вероватно веома скупа. Радује то што се коначно и код нас улаже у науку.
 
Jos kad nebi biološki faks slali tamo već onaj institut iz despota stefana a faks u njegovu zgradu
 
zgrada urbanistickog zavoda prvo treba da prodje sanaciju koja je komplikovana zbog prirode objekta. A mnogo je lepse da se fakultet odmah useli u zgradu koja je za to namenski pravljena, kad vec za to postoji prilika.
 
Ne u urbanisticki zavod od tog se odustalo jer je zgrada namenski za njih pravljena
Vec u zgradu instituta pri univerzitetu sam kraj despota stefana jer je to najbliže raspoloziv objekat u odnosu na botanicku baštu da ne moraju da idu preko pola grada
A tom institutu svejedno gdje sjede
 
IBISS i Biološki faks treba da idu zajedno u kampus, to su dve strane iste medalje...

jedino te razumem ako misliš da će fundamentalna nauka da pati zbog prevelike komercijalizacije, ali ako nauka uopšte želi da na duge staze ima uzlaznu putanju, njen dobar deo mora da izađe na tržište

šteta bi bila razdvajati ih ako postoji ovakva prilika

IBISS je veoma važan institut za BIO4, a Biloški f. je važan ne samo za IBISS već i za sve ostale institute. Taj faks predstavlja, kolokvijalno, obrazovnu bazu za nauku...
 
Ако се оствари биће сјајно. Треба се сетити да нам је институт Винча размештен по шупама које је градио још Павле Савић педесетих година прошлог века, а да пољопривредни институт није могао да врши огледе јер није имао пара за неколико хиљада пластичних саксија.


Новац неће бити уложен само у изградњу објеката већ и у набавку опреме и изградњу лабораторија. Опрема за овакве лабораторије је вероватно веома скупа. Радује то што се коначно и код нас улаже у науку.
Lepo je biti zadovoljan, mnogi od nas su ovako nešto očekivali godinama i upravo zato je veoma važno da se to izvede savršeno ako se već ulažu velike pare kako bi bili u koraku sa svetom. Međutim mislim da ta filozofija "bolje išta nego ništa" nam neće doneti ništa dobro u budućnosti. Ima mnogo problema i o tome mora da se priča. Iskreno jako mi je krivo što su trenutnoj vlasti prioritet policija, vojska i sport umesto prosvete, nauke, tehnologije i zdravstva. To se jasno vidi po nivou ulaganja.

Što se tiče Vinče i Instituta za poljoprivredu slažem se da je i to neophodno obnoviti. Međutim da se to odradi kako treba. Imamo Institut za fiziku u Beogradu za koji je najavljena rekonstrukcija i izgradnja Verokio centra. Šta je s tim a pompezno se najavljivalo? Spektakularno se 2017. ili 2018. najavljivao i ProtonBeam pa apsolutno sada ništa od toga dok je u Italiji hadronska terapija skoro visokodostupna.

Evo i da navedem kako je Seizmološki zavod npr. praktično ugašen i upropašćen (nemamo više dežurnog seizmologa, ima oko 8 zaposlenih a niti jednog ili jednog seizmologa, seizmološka mreža nam je loša). Ako bi se radilo na spašavanju neki ljudi bi morali da se povlače iz penzije. I taj zavod i HidMet zahtevaju nove zgrade i opremu. Da ne pričamo da nemamo Institut za geofiziku pa zaostajemo miljama u geofizičkim istraživanjima raseda. Naše ljude je blam kad idu na konferencije jer Srbija nema ni adekvatnu mapu aktivnih raseda. O Nacionalnom centru za svemir i da ne pričamo, to je misaona imenica. Pritom imamo realnu šansu da se tako učlanimo u ESA-u i da se razvijamo u tom smislu. Imamo mi dosta naučnih institucija mogu samo da zamislim kakva je situacija kod njih ako i ovi veliki pate.
 
Треба нам мултидисциплинарни кампус за све научне институте у којем би многе ствати биле рационализоване заједничким коришћењем (одржавање и обезбеђење, предаваонице и амфитеатри, неке лабораторије и опрема).
 
Pošto reče "onaj" da je gradnja počela prošetah sad malo za vikend do Avale i do Kumodraža pa da vidim šta se radi.

Odgovor je: NIŠTA.

Sve stoji kao i prethodnih 10tak godina, zaraslo u korov, ruinirano, napušteno, urušeno i sl
IMG_20240205_072743.jpg
 
A sta vidimo na forki konkretno i gdje se isto nalazi kumodraz da nije
 
Да није она бивша војна фарма преко пута фармацеутског факултета?
 
To je na mestu gde treba da se gradi Biokampus
Ovo na slici se nalazi otprilike gde i žuta strelica
bio4_kampus_250921_tw1024.png
 
Taj kompleks je mnogo manji problem od gomile zgrada koje niču duž Kružnog puta, Vojvode Stepe (od Trošarine ka Kumodržu) i Peke Dapčevića.​
 
Taj kompleks je mnogo manji problem od gomile zgrada koje niču duž Kružnog puta, Vojvode Stepe (od Trošarine ka Kumodržu) i Peke Dapčevića.​

Jeste manji ali će generisati značajan broj novih kretanja na tom pravcu, pritom odavno je taj deo zreo da se proširi, Jajinci i Kumodraž su od 90ih uvećali broj stanovnika višestruko, a infrastruktura ništa to ne prati.
 
Jesu svi objekti tako devastirani zapušteni
Kako se kompleks zvanično zvao ...
Zašto je VmA odustala od farme...
Nisu svi, na slici što sam postavio iznad u desnom uglu se oni objekti još uvek koriste za nešto, u levom uglu objekti do ulice V.Stepe i do Bul.P.D su napušteni i ruinirani.

Za ova druga dva pitanja nemam odgovor, možda neko drugi zna.
 
Vrh