Specijalna anti-teroristička jedinica - SAJ se bavi prvenstveno antiterorističkim i talačkim akcijama, a koristi se redovno i za visoko-rizična hapšenja. Kao što su militanti, vehabije, pojedine grupe organizovanog kriminala i slično gde postoji verovatnoća da dođe do oružanih okršaja sa obučenim kriminalcima. Pored SAJa, do pre par godina je postojala i zasebna Protiv-teroristička jedinica - PTJ. PTJ je naslednik nekadašnjeg JSO, i kao takav je zadržao mnoge njegove pripadnike. A SAJ je formiran pre svih, 1982. godine i bio je relativno distanciran od JSO i PTJ (osim kad naređenja i politika kažu drugačije).
Pre par godina, PTJ je rasformiran (najviše zbog njegovih veza sa JSO) a njegovi pripadnici su raspoređeni delom u Žandarmeriju, a delom u SAJ.
Baza SAJ je u naselju 13. maj kod Batajnice a baza PTJ (sada odreda SAJa) je u Lipovičkoj šumi iznad Stepojevca.
Žandarmerija je međunarodni koncept svojevrsne vojne policije. Nekad je u nadležnosti MUPa, nekad u nadležnosti oružanih snaga, a nekad odgovara samo Odboru za bezbednost dotične države. U slučaju Srbije, odgovara MUPu i policijska je jedinica. Broji oko 3.000 pripadnika i ima veliki dijapazon nadležnosti, i samim tim mnoge specijalizacije i namene. Ronilačke i spasilačke akcije, obezbeđivanje ambasada i pojedinih objekata, razbijanje nereda, kao i protiv-terorističke akcije umerenog intenziteta i obezbeđivanje Kopnene zone bezbednosti prema Kosovu. Žandarmerija se deli u četiri glavna odreda bazirana u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kraljevu.
Žandarmerija je nastala 2003. iz prethodnih Posebnih Jedinica Policije - PJP, koji su bili paravojna policijska jedinica na Kosovu kao podrška JSO u nadležnosti MUPa. Javna je tajna da je PJP preimenovan u vaskrslu Žandarmeriju 2003. kao odgovor na potencijalni rizik da se Vojska SCG podrije i oslabi iznutra, i zato što su srpski bezbednjaci želeli da imaju svoju paravojnu silu mimo vojske. Iz više razloga. I zbog prirode konflikta na Kosovu, i zbog bojazni od podrivanja, i zbog razlike u nadležnostima, obuci i načinu rada VJ i MUP.
Pored svega toga, postoji i Interventna jedinica Beogradske policije. Koja patrolira ulicama sa ostalom policijom ali se poziva u akciju prilikom oružanih pljački, manjih nereda, racija, i po potrebi, kad se radi o manjim opasnostima, može da obavlja i neke zadatke Žandarmerije i SAJ.