Šta je novo?

Beton hala

Izbledeće taj crni asfalt brzo tako da će boja biti kao i pre, samo bez rupa i pukotina.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754257#p754257:3vhf24y9 je napisao(la):
Дошљак » Pon Jul 06, 2020 8:59 am[/url]":3vhf24y9]Мислим да су задржали овакву ограду због функционисања пристаништа.
Tako je! Koncept je prost i očigledan - ograda je tu da da do znanja da je iza reka, da spreči nekog biciklistu koji je izgubio kontrolu da padnne u reku, i da uopšte da ljudima osećaj sigurnosti... a svo vreme zadržavajući opciju da se između šipki provuče radnik kad treba da priđe brodu ili šta god.

I funkcionisala je tako 25 godina i niko nikad nije nastradao zbog nje. A ako smo već počeli da se amerikanizujemo i da brinemo o svim ŠBB KBB situacijama i počnemo da oblažemo oštre ćoškove sunđerima i stavljamo upozorenja na mikrotalasne... onda se ovaj problem lako može rešiti odnosno smanjiti rešenjem koje sam predložio na slici iznad. Svim elementima se dodaju horizontalne šipke između, s tim da na svakom petom ''procepu'' ostane prazno, da radnik po potrebi ipak može da se provuče. ILI, još bolje, tamo ge nisu fiksirane šipke, samo se stave bele gurtne ili sajle koje se kače.

I to je to. To je cela nauka. I izgledalo bi lepo a uniformno, i uz minimalne troškove. A svakako bi bilo bolje i kvalitetnije, jer ta ograda od pre 25 godina i dalje stoji ista, samo treba da se ofarba i zaštiti. Dok ova nova fensi šmensi bezbedna ergonomska... već uveliko rđa. :kafa: :bash:
 
Slike iz Zemuna su od pre 8 godina neposredno po asfaltiranju. Asfalt je primeren jer zašto bacati novac na taj deo koji se plavi par puta godišnje. Videćemo kako će se deking na terasama koje se plave kod BnV pokazati za par godina.
 
Ograda kod beton hale ce biti bjela novi crveni elementi su samo sa osnovnim premazom ...
 
Profinili smo se, znaš li ti koliki smo put prošli od asfalta preko kilavog i loše ugrađenog behatona do granitnih ploča.
 
Aко већ причамо о ризицима од упадања у воду, мени је много ризичнији пристан код самог Ушћа, тј. код базе Речне флотиле где су сплавови. Нема ограде већи ниске бетонске клупице на које ако неко седне може да пропадне пошто је обалоутврда вертикална.
 
pa i u bw postoji dosta deonica bez ikakve ograde..pogotovo u deunpre kule


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Јао људи побогу па не пада се у кањон Мораче
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754312#p754312:1gm99ysa je napisao(la):
astrodule » Пон Јул 06, 2020 1:03 pm[/url]":1gm99ysa]Slike iz Zemuna su od pre 8 godina neposredno po asfaltiranju. Asfalt je primeren jer zašto bacati novac na taj deo koji se plavi par puta godišnje.
Занима ме како сад изгледа.

Па, мислим да не мора асфалт да иде на приобаљe, као ни на насип.
 
Sasvim pristojno.

Slika je sa portala Alo (autor Dejan Briza)

zemunski kej_ALO foto Dejan Briza  (1)_1000x0.jpg


Nema rupa, jedino mi smetaju motorna vozila kod onog nautičarskog kluba.
 
Jedino mesto gde je velika dubina i gde je veliki pad tj. gde postoji mogucnost direktnog upadanja u duboku vodu je potez od Beton hale do Brankovog mosta. Na svim ostalim delovima obale je postepeno povecanje dubine, kod BNV-a, na Zemunskom keju, na Ušću gde su niske kamene klupice dubine prakticno i nema zbog velikih nanosa mulja. Zato sam i napisao da je jedino kriticno mesto kod novog setalista i tu bi morali da naprave ozbiljniju ogradu.
Po stoti put, zaboravite da je tu nekada bilo pristaniste za tovarne brodove i lucke radnike...toga vise nema, sada se tu seta mnogo vise ljudi (cesto i pijanih posle provoda u Beton hali) i mnogo vise malisana...slazem se da niko nece da uskace namerno u reku ali takva vrsta ograde je nebezbedna i trebalo bi je bolje obezbediti dodavanjem poprecnih elemenata izmedju segmenata ili pravljenjem sigurnije ograde...

Sent from my SM-A805F using Tapatalk
 
Мислим да је код Ушћа, али не на Сави, већ на рукавцу код базе речне флотиле, низводно од ње, где су сплавови и Астерикс, поприлична дубина пошто је ту био пристан за брод Крајина у време Тита.
 
Realno bi onda trebalo napraviti višom i ogradu kod Pobednika.

Opasnost postoji, ali ne treba baš tretirati ljude kao idiote. Pijanac će naći način da padne ili preskoči ogradu, a napaljenom klincu će možda bolja ograda predstavljati motiv da rizikuje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754538#p754538:3au488r8 je napisao(la):
astrodule » Уто Јул 07, 2020 9:30 am[/url]":3au488r8]Sasvim pristojno.

Slika je sa portala Alo (autor Dejan Briza)



Nema rupa, jedino mi smetaju motorna vozila kod onog nautičarskog kluba.
file.php
Слажем се, није грдно како сам замишљао.

Хвала на брзом одговору. :sesir:
 
Posao projektanta je da predvidi sve nepovoljne situacije jer on svojim potpisom garantuje da je njegov projekat u skladu sa propisima, odnosno da može da se bezbedno koristi za svoju svrhu. Odgovornost (moralna ali i ona pred zakonom) je nešto što razlikuje inženjere koji su se školovali i polagali stručne ispite od entuzijasta koji u slobodno vreme pročitaju par knjiga i misle da znaju sve najbolje. Ne daj bože da se nešto desi prvi koga će svi da razapnu je odgovorni projektant. Što je i normalno. Za šetališta nisam siguran da li postoje propisi ali ova ograda nikako ne bi mogla da prođe na mostovima gde se traži da visina ograde bude 120 cm a razmak između ispune max 13cm.
 
Ko je bio kriv kada se klinac provukao kroz ogradu na Tašu i pao na tribine?

Kroz ogradu originalno niko ne može da prođe, ali su dve rešetke na silu bile razmaknute pa je tu mogao svako da prođe (i ja sam prolazio tuda svojevemeno sa svojih 15-ak godina)
 
Majka deteta je tužila grad koliko znam. Prosto bezbednost mora da bude prioritet a posao arhitekte je da osmisli nešto što će biti i bezbedno i funkcionalno i lepo. Lufti je u pravu, ta ograda je bila dok je beton hala i ceo taj deo imao jednu namenu, namena se promenila i potrebno je da se i druge stvari prilagode toj nameni. Kasno je kad se desi tragedija.
 
Ljudi, deca, stari i ranjeni posle Drugog svetskog rata živeli, radili i školovali se u ruševinama i neeksplodiranim bombama a danas se diže frka što postoji teoretska mogućnost da neko prođe između dve ograde i padne u vodu... :kafa:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RybNI0KB1bg[/youtube]
 
По граду има локација са много већим ризицима, нпр. Панчевачки мост без баријере ка коловозу, с трулом и на пар места изваљеном оградом и рупама на стази. Или Београдска тврђава на свим зидинама, равелинима, бастионима и изнад Дефдарове капије.
 
Bender, kažu da je lako tuđim k….. vruć katran mešati :D Siguran sam da si vlasnik firme koja proizvodi mašine za veš ili vlasnik firme gde je postavljena ograda da bi stavio ta upozorenja i ne bi rizikovao da te neko tuži ma koliko nešto očigledno bilo. Što se ove ograde tiče očigledno je da nije bezbedna za decu.
Došljak, odbojna ograda se ne stavlja na svakom mostu. Za brzine manje od 50 km/h po propisima je dovoljno imati visoki ivičnjak (18 cm iznad asfalta), kao što je onaj na Pančevačkom mostu. Odbojna ograda se postavlja za veće brzine i da bi bila funkcionalna mora da ide u kombinaciji sa niskim ivičnjacima 7 cm iznad asfalta (osim u izuzetnim slučajevima). Nije jeftina, 100+ evra po metru, što nije baš malo za nešto što je potrošna roba a plus mora biti odmaknuta od vozne trake 50cm (opet osim u izuzetnim slučajevima), pa još njena debljina 20-50cm, faktički bi pojela celu postojeću širinu pešačke staze na mostu. U pravu si da je most u jadnom stanju i da vapi za obnovom. Ne bih ja poredio zidine Kalemegdana koje nisu predviđene za šetnju sa šetalištem.
 
Siguran sam da si vlasnik firme koja proizvodi mašine za veš ili vlasnik firme gde je postavljena ograda da bi stavio ta upozorenja i ne bi rizikovao da te neko tuži ma koliko nešto očigledno bilo. Što se ove ograde tiče očigledno je da nije bezbedna za decu.
Zavisi od društvenih i zakonskih normi zemlje/društva u kome živim i radim. Imamo jedan ekstrem, Ameriku, gde svako tocilo može da uložu tužbu ili bar žalbu Mekdonaldsu što ga server nije obavestio da vruća kafa izaziva opekotine. Onda imamo drugi ekstrem poput npr Rusije, gde bi se za takvo dizanje galame dobilo ''aj ne lupetaj, koristi glavu pa se nećeš opeći''. Zdrava priča je negde između ta dva.

Ja sam odrastao 90ih i 2000ih, u vreme kad su i deca i ljudi uopšte, od Tokija pa do Londona, učeni da paze sami o sebi i da ne mogu da očekuju da se svet menja da bi njima bilo lepo i ugodno jer ih mrzi da koriste mozak. Jedini koji su još tada odstupali od toga su bili Amerikanci, ogrezli u svojoj bahatosti i dokonosti. U međuvremenu se ta priglupost naroda, to jest priglupost društvenih i zakonskih normi još malo spustila, pa sad i po Evropi imamo tako neke situacija gde Pera može da tuži Žiku što mu Žika nije rekao da ventilator može da iseče prst ako se diraju lopatice dok radi. :kafa:

Ali ono što razlikuje bolesne nacije odnosno norme (poput Američkih) od razumnih jeste gde se povlači granica. Sasvim je u redu kada osoba tuži Grad ili putare što na kraju mračne ulice nisu stavili upozorenje ili barijeru da je ispred korito reke. Ali sasvim je apsurdno kukumavčiti kako treba sad ceo grad da preoremo, prekopamo i menjamo od temelja zato što postoji fizička mogućnost i teoretska šansa od 0.0000001% da se neko provuče kroz ogradu i padne u reku a ne znajući šta je tamo. To prosto ne može tako. Po toj logici, ja mogu da bacim đubre ili predmet kroz svoj prozor nekome na glavu jer nigde na mom prozoru ili pak u zgradi ne piše da to nije u redu i da može nekog da povredi.

Sve u svemu, kad se jednom krene tim (kvazi) dušebrižničkim i paničarskim merama i ŠBB KBB pitanjima, to je zečja rupa bez kraja. Na kraju se dođe dotle da niko ništa više ne sme ili se ne usuđuje da radi jer se svi plaše nekih posledica. Amerika je savršen primer takvog bolesnog društva. Od toga da ljudi više ne pričaju jedni s drugima jer se svi boje raznih tužbi za uznemiravanje, pa sve do toga da oblažu čitave objekte sunđerima i lepe plakate svuda samo da neko ne bi tresnuo tintaru pa odlučio da opljačka vlasnika na sudu. Ameri su pioniri svih tih pravnih kerefeka i hohštapleraja, jer su im otimačine i kuknjava oko svega u krvi i u tradiciji. To je bolesno i treba se kloniti te škole misli.
 
Ja sam iskusio jednu zanimljivu ŠBB KBB situaciju. Dosle kolege iz Velike Britanije, i mi ih odveli do pobednika i oni odmah krenuli jaaao kako je niska ograda sta da se neko nasloni i padne preko ograde, ovo nije sigurno, nema upozorenje... i kolega mrtav ‘ladan odgovara, pa ako je neko toliko glup da padne pored ove ograde, mozda to i zaslužuje. I tu se završila sva polemika. (I kod njih je isti princip kao i u USA sa “mind the gap”, “hold the handrail” i slično)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh