БЕОГРАД
Облак повезује реку и град
Седам месеци после конкурса на коме су додељене две прве награде решењима Соу Фуџимота и Бранислава Реџића, одлучено је да ће рад Јапанца бити основа за повезивање Калемегданског парка и Савског пристаништа
Вредност Фуџимотовог пројекта је 25,5 милиона евра и још није одлучено да ли ће га град самостално финансирати
Спирални облак од челика између Бетон хале и Калемегданског парка повезаће град и реку. Постојећа трамвајска траса и окретнице остају на садашњој локацији, а у истој равни планиран је централни трг. Посетиоцима ће на располагању бити и мноштво продавница, галерија, ресторана, зелених површина, паркинг... Све то је предвидео јапански архитекта Соу Фуџимото, који је у мају на међународном архитектонском конкурсу поделио прву награду са колегом Браниславом Реџићем, од чијег се решења практично одустало. Идејни пројекат Јапанца послужиће као прва фаза уређења тог дела савског приобаља. Изградња око 20.000 квадрата комерцијалног и 26.000 квадрата са парковима и паркинзима требало би да почне 2013. године, а потрајаће између 18 и 24 месеца, каже Дејан Васовић, градски архитекта.
– Измене плана детаљне регулације Косанчићевог венца је у току и планска комисија је прихватила да се делови и Фуџимотовог и Реџићевог решења уграде у план. До краја године би требало да се изради техничка документација, а градња започне следеће – истиче Васовић.
Од маја до децембра прошле године обојица архитеката имали су задатак да разраде идеје, евентуално направе комбинацију оба рада или понуде неко треће решење како би се дошло до пројекта према којем ће се зидати на тој локацији. Оба аутора све време су тврдила да су пројекти дијаметрално супротни и да њихова комбинација није могућа. Стручна јавност питала се зашто је жири доделио две једнако вредне прве награде, по 25.000 евра, имајући у виду чињеницу да се идејна решења не могу помирити и да ће већање о избору коначне верзије само одузети драгоцено време.
Идејно решење Реџићевог тима којим је освојио прву награду, и пешачким мостом са ресторанима, музејом, продавницама повезао Савско пристаниште и Калемегдански парк, више није у игри. Реџић је у последњој верзији, дорађеној после конкурса, понудио да се Бетон хала продужи за око 5.000 квадратних метара према кули Небојша. На месту где се сусрећу историјски бедем и индустријски кеј Реџић је планирао степенице као везу са реком. Оне би биле гледалиште јер је у води замишљен брод театар. Такво Реџићево решење резервисано је за другу фазу, а када ће и хоће ли бити реализована засад се не зна.
– То зависи од потражње комерцијалног простора – каже Васовић.
Вредност Фуџимотовог пројекта је 25,5 милиона евра и још није одлучено да ли ће град самостално стати иза тог пројекта или ће бити изабран другачији модел финансирања.
– Када на дневни ред дође изградња град ће одлучити хоће ли неко осим њега учествовати у финансирању. Та локација је београдски драгуљ и сигурно је да ће владати велико интересовање. Закон о јавно-приватном партнерству је у процедури и када се он усвоји отварају се нове могућности финансирања – сматра Васовић.
Д. М.
-----------------------------------------------------------
Ушће и тврђава неће бити заклоњени
На питање шта ће рећи колегама које оспоравају изабрано решење јер тврде да ће оно заклонити визуре према Ушћу и тврђави, Дејан Васовић одговара да су кроз приказе оба рада аутори показали да их не заклањају, већ, напротив, унапређују.
– Сва евентуална спорна питања биће решена кроз процедуру измене плана у којој ће учествовати сви, а посебно Републички и Градски завод за заштиту споменика културе. Токијска филијала консултантске куће „Ове Аруп”, једне од најбољих у свету, рекла је да Фуџимотово решење може да се изведе и стала је иза процене трошкова. У комуникацији са таквим компанијама све достављене информације су обавезујуће па тако и подаци о могућности извођења и процени вредности пројекта – изричит је Васовић.
објављено: 12.01.2012