Šta je novo?

Beskućnici i gradska sirotinja

MC_

Professional
Učlanjen(a)
14.11.2017.
Poruke
11.791
Pohvaljen
12.068
Beskućnika i gradske sirotinje u gradu je sve više. Broj beskućnika rapidno raste iako o toem nema ništa u medijima. Medjutim ako ste često na ulici, oko pijaca i drugih mesta gde ima hrane, bryo ćete shvatiti koliki je to problem.

Možemo da se pravimo da ih ne vidimo, ali to je sve teže. Spavaju pod strehama, na ulici, pod otvorenim nebom. Ponekada prose, često su njihovi pogledi tupi, ne čekuju ništa više od društva koje se raspada.

Kakve resurse imaju beskućnici na raspolaganju u gradu?
Kako im pomoći?
Da li su sami krivi za svoju situaciju ili smo svi mi po malo krivi?

Zanimlivo da tzv ugrozene grupe, kaako se percepiraju u prinudnom, politicki korektnom narativu – migranti ili Romi nikada ne padaju ovako nisko i nikada ne zive tako bedno.

Da li smo premalo solidarni?


 

Prilozi

  • klos.jpg
    klos.jpg
    69,5 KB · Pregleda: 1.062
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902087#p902087:2mr4jx8k je napisao(la):
MC_ » Čet Nov 25, 2021 2:46 pm[/url]":2mr4jx8k]
Da li smo premalo solidarni?

Da li smo svi mi po malo krivi?
Pa ne znam, da li smo? Šta si ti uradio da im pomogneš?
 
Veliki problem koji kod nas i nije toliko izražen ako gledamo druge gradove slične veličine kao Beograd.

Rešenje u trenutnoj ekonomsko političkoj situaciji ne postoji.

Plus što imamo ljude koji žele da žive na ulici (što zbog svojih mentalnih problema, što zbog nečeg drugog).

Recimo postoji neka bakica u Bloku 45 koja ima stan, ali živi na ulici, lupa autmobile, ne prihvata ničiju pomoć.

Šta je rešenje? Napraviti ustanovu koja liči na zatvor gde bismo ih sve smetili?

Kako je taj problem rešen (i da li je) u skandinavskim zemljama?
 
Исто по генералном германском принципу прута и шаргарепе кога се људи овде гаде а чије резултате величају

1. Кажњавати и забранити скућавање на улици, подземним пролазима итд.
2. Као алтернатву понудити помоћ у виду бесплатног смештаја, хране, психолошке помоћи и сл. под условом да особа константно ради на самоунапређењу и постане користан члан друштва
3. Награђивати унапређење лепшим смештајем док особа не дође у ситуацију да се сама стара о себи

Тако свака особа без крова над главом има два пута. Квалитетни људи који су сплетом несрећних околности трагично завршили могу лако да крену путем опоравка и то ће захвално урадити. Шљам ће одбити и кренути путем терања ината док не заврши у затвору јер ремети поштен свет и готово

Потпуна елиминација бескућништва је немогућа у друштву које је заменило племе државним системом. Пре 200 година особа не би могла да заврши на улици осим ако није урадила нешто екстремно лоше или се понашала екстремно лоше према својој фамилији и пријатељима (свом "племену"), а једном кад би завршила на улици брзо би умрла. Сада особа може да се понаша како год хоће и систем и потпуни странци ће се старати о њима. За поприлично висок број људи је и такав начин живота прихватљив
 
Porast ne pravde je direktno povezano sa porastom beskucnika.
Nije važno o kakvoj se ne pravdi radi
važno je kako i koliko ona deluje na psihu pojednca a to je vrlo vrlo šaroliko da bi se generalizovala jer svakog ,,neka,, nepravda pogadja drugačije.
Nije baš lako svakome da se ne sapliče o kamen koj je osta na putu iza njega.
Osim toga ne postoji nikakva druš. socijalna infrastruktura koja se bavi time
Doduše imamo nekih ne povezanih fragmenata te strukture ali zaposleni u nj
otaljavaju svoj posao pravdajuci mnogim sistemskim barijerama koje ih ograničavaju a zapravo mole Boga da tako i ostane kako bi što duže placeno dembelisali. Da nije tako za ove nekoliko
protekle decinije od kada je i uočeno povecanje*******roja takvih pojava beskučništva preduzeli bi nešto u cilju uklanjanja promene takvih barijera koje ograničavaju nj. rad.
Najlakše je danas proglasiti neku jedinku psihički labilnom i time staviti tačku na nj. slučaj.
Mi smo humano društvo sa gomilom papira kaj pokazuju navodni rad al na žalost eto nema takvoj jedinci pomoci
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902089#p902089:ychw63yr je napisao(la):
Bender Rodriguez » Čet Nov 25, 2021 2:48 pm[/url]":ychw63yr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902087#p902087:ychw63yr je napisao(la):
MC_ » Čet Nov 25, 2021 2:46 pm[/url]":ychw63yr]
Da li smo premalo solidarni?

Da li smo svi mi po malo krivi?
Pa ne znam, da li smo? Šta si ti uradio da im pomogneš?

Dao sam mu 20 din. To je trazio od mene.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902127#p902127:34cqcw6t je napisao(la):
Kailan » Čet Nov 25, 2021 3:55 pm[/url]":34cqcw6t]Исто по генералном германском принципу прута и шаргарепе кога се људи овде гаде а чије резултате величају

1. Кажњавати и забранити скућавање на улици, подземним пролазима итд.
2. Као алтернатву понудити помоћ у виду бесплатног смештаја, хране, психолошке помоћи и сл. под условом да особа константно ради на самоунапређењу и постане користан члан друштва
3. Награђивати унапређење лепшим смештајем док особа не дође у ситуацију да се сама стара о себи

Тако свака особа без крова над главом има два пута. Квалитетни људи који су сплетом несрећних околности трагично завршили могу лако да крену путем опоравка и то ће захвално урадити. Шљам ће одбити и кренути путем терања ината док не заврши у затвору јер ремети поштен свет и готово

Потпуна елиминација бескућништва је немогућа у друштву које је заменило племе државним системом. Пре 200 година особа не би могла да заврши на улици осим ако није урадила нешто екстремно лоше или се понашала екстремно лоше према својој фамилији и пријатељима (свом "племену"), а једном кад би завршила на улици брзо би умрла. Сада особа може да се понаша како год хоће и систем и потпуни странци ће се старати о њима. За поприлично висок број људи је и такав начин живота прихватљив

Slazem se. Pod uslovom da zaista postoje 1. 2. i 3.
 
Nema tu puno matematike :)
Kada bude se ponovo shvatilo da bogadstvo države ne vrednuje se koliko zlata ima, nego radnih ruku. Seti ce se da i beskucnici imaju ruke , koje za nešto mogu da se upotrebe a time i gotovo nestace i beskucništvo.
Dotle uz ovakvu demografiju i porastom broja beskućnika, nek nam je sam Bog u pomoci
:sesir:
 
Kako je taj problem rešen (i da li je) u skandinavskim zemljama?

KOnkretno u Švedskoj (nisam bio u Norveškoj) tek kreće da bude problem. Kažu nisu ih imali do pre 10tak godina ali otvaranjem granica sve ih je više. Skoro ispred svake veće prodavnice sam video prosjaka. Neki domaćini su ljuti, kažu ne žele da rade već su došli da žive od milostinje i da im naružavaju prizor ali pošto su generalno liberalna i mirna zemlja biće ih sve više. Tada sam ih tamo vidjao češće nego kod nas i baš sam se čudio, sada je i kod nas slična situacija, a tamo nisam išao oko 3 godine.
 
Zaista, kao stao Kalian rece, pre 150 ili 200 godina nijedno pleme/klan/porodica ne bi dopustilo da se ovako nesto desi nekom njihovom clanu (osim u slucaju da je isti prekrsio neke moralne norme). To bi bilo sramota.
U Braudelovoj knjizi "Civilization and Capitalism, 15th-18th Century", opisano je mednjanje odnosa prema beskucnicima kao pobedu kapitalistickog nacina razmisljanja koja ljud eposmatra kao funkcionalne automate, pa ko se ne ponasa tako, ko se ne uklapa, on je zao i nemoralan.

Dakle:
u 15 veku bi ih nahranili,
u 16. proterali
u 18. kaznili

kapitalizam je zbog svojih potreba razorio i razara pleme/klan/porodicu i vise nije vazno ako neki clan iste zavrsi kao klosar. Mi smo ostrva.

U socijalizmu, pa cak i devedesetih. sluzbena politiak je bila da se ovakva lica zimi zatvarajuu psihijatrijsk eustanove sa laksim bolesnicima, da se tamo okupaju i srede. Istina je da vecina klosara nije sposobna da se brine o sebi. A i ko ne bi poludeo od zivota na ulici.?
Prvi pravi klosari u Beogradu pojavili su se krajem devedesetih.

Danas ima vise kategorija gradske sirotinje
- lica koja imaju prebivaliste i neka primanja
- lica koja imaju neko prebivaliste i nemaju primanja. (Recimo zive u magacinima u tudjim stanovima, cuvaju firme za smestaj, zauzimaju prostor u zamenu za hranu itd
- lica koja ponekad spavaju na ulici, cesto i mladji zdravi ljudi kojima se to "zadesilo"
- lica koja stalno zive na ulici. ovo su najcesce ljudi sa psih. poremecajima, alkoholicari , narkomani


Sa raspadom klana/plemena i sire porodice, cesto bi crkva vodila brigu o beskusnicima, mada nisam video da SPC to zaista cini.
Sa razvojem socijalne drzave, sam drzava je preuzela neke obliek socijalne brige.
U Evropi je do devedestih godina 20. veka bilo nenormalno da zima dovede do masovnogpomora klosara dok je u anglosaksonskim zemljama, gd eje trzisto unakazilo drustvo u potpunosti to sasvim ok.
 
A koji je tačno cilj teme, ako mogu da pitam?

Što se tiče pitanja koje sam te pitao @MC, lepo si rekao - dao si čoveku i dao verovatno i mnogim drugim tokom godina, i daćeš još toliko.
Mislim da većina ljudi ovde na forumu, i većina ljudi u svakom društvu (oko 80%, oni između najsiromašnijih i najbogatijih) daje isto tako.

Što se sistemskog problema tiče, kao što rekoše ljudi gore, on se rešiti ne može. Može samo da se ublažava ili transformiše i preoblikuje.

Mislim da ovakva pitanja treba da slede onima koji su postavljeni da odlučuju o društvu, kao i onima koji imaju toliko da ne znaju više šta će sa sobom.

P.S.
Treba imati u vidu da nisu svi prosjaci i svi beskućnici isto. Ima mnogo ljudi kod nas koji su beskućnici a ne prose, a isto tako ima mnogo ljudi koji imaju - shodno svom (ne)trudu i filozofiji u životu - solidne domove i uslove, a biraju da prose jer im je to lakše nego da preuzmu odgovornost za nešto i zaposle se. Naravno ne govorim o svim prosjacima, već kao što rekoh o ovima što bi mogli da imaju funkcionalan život ali radije biraju da prose i žive od milostinje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902264#p902264:2pd0x9jl je napisao(la):
mariks » Pet Nov 26, 2021 12:13 am[/url]":2pd0x9jl]
Kako je taj problem rešen (i da li je) u skandinavskim zemljama?

KOnkretno u Švedskoj (nisam bio u Norveškoj) tek kreće da bude problem. Kažu nisu ih imali do pre 10tak godina ali otvaranjem granica sve ih je više. Skoro ispred svake veće prodavnice sam video prosjaka. Neki domaćini su ljuti, kažu ne žele da rade već su došli da žive od milostinje i da im naružavaju prizor ali pošto su generalno liberalna i mirna zemlja biće ih sve više. Tada sam ih tamo vidjao češće nego kod nas i baš sam se čudio, sada je i kod nas slična situacija, a tamo nisam išao oko 3 godine.

Winterproof prosjaci su se pojavili kad su Bugari i Rumuni ušli u EU, i svake godine je sve gore.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902089#p902089:57rz34ln je napisao(la):
Bender Rodriguez » 25 Nov 2021 02:48 pm[/url]":57rz34ln]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902087#p902087:57rz34ln je napisao(la):
MC_ » Čet Nov 25, 2021 2:46 pm[/url]":57rz34ln]
Da li smo premalo solidarni?

Da li smo svi mi po malo krivi?
Pa ne znam, da li smo? Šta si ti uradio da im pomogneš?

Ovo je slicna zamka kao sa ekoloskom osvescenoscu. Odgovornost se prebacuje na savest pojedinca, a jedino pravo resenje je sistematsko.
Ako dodelimo neku paru, manju ili vecu, siromasnom coveku ili porodici, onda nam je savest cistija, ali problem i dalje ostaje.
 
Na zalost ja mislim da resenje za tako nesto ne postoji osim promena sistema. Drustveno uredjenje stvara beskucnike a pojedinci jako malo sta mogu da urade da ih bude manje. Jednostavno neminovnost. Cak sta vise mislim da ce u buducnosti biti 10x teze. Cest je slucaj da profesori, nastavnici i sicno osoblje u San Franciscu zive na ulici jer ne mogu da plate stan. Zapravo svi “obicni” poslovi u San Franciscu vode ka zivotu na ulici.
https://youtu.be/Y8FeXvn-8zY

Ono sto ce se desiti zapravo prigradska naselja ce poskupeti drasticno a tu pre svega mislim na Grocka, Stara Pazova i slicno a onda ce se pojaviti super comuteri 2-3 sati voznje u jednom pravcu da bi isli na posao.
https://youtu.be/kF5VAIf56F4

Znaci otprilike kao da zivis u Somboru a ides na posao u BG.

Kad krenu super comjuteri tada ce krenuti masovno ljudi da zive na ulici ili u kamp prikolicama. Jer ce birati da ne idu daleko.

Jednostavno to sve dolazi i kod nas a sve to ima veze sa drustvenim uredjenjem. Nemojte da mislite da ce samo ljudi iz Beograda da budu beskucnici bice ih Kosovo, Bosna, Rumunija, Sirija, Avganistan i slicno i bice ih ako nastavimo da idemo u tom pravcu zapravo mnogoo vise nego sto ih sada ima. Plus bice prijavljeni vs neprijavljeni sto je trenutno ogroman problem u San Franciscu.

Moj jedan prijatelj je ziveo kod Sacramenta i isao na posao u south bay i svaki dan provodio 4 sata u jednom pravcu pa onda 8 sati radio. Cesto je birao da prespava na parkingu pa za vikend kuci. Na kraju se vratio u Srbiju i sad ima svoju firmu.
 
vradovic wrote..... a onda ce se pojaviti super comuteri 2-3 sati voznje u jednom pravcu .... Kad krenu super comjuteri tada ce krenuti masovno ljudi da zive na ulici ili u kamp prikolicama. Jer ce birati da ne idu daleko.....

Šro bi petao Sofronije reko - Sinko puno grešiš-

images.jpeg


Programerski nomadi te dematuju :D
Vec danas oni žive (borave) u jeftinijem Beogradu a svakodnevno ,,rade,, u Frankfurtu i dr. Evropskim gradovima
bez ikakakvog vozikanja.

Kamp kucice mnogo više imaju veze sa dozvolljenom politikom banaka (zelenaša)
i pravosudja.

Takodje velika je razlika izmedju
-Gradske sirotinje i
-Klošara
i ako ih možeš videti na istm mestu da spavaju zajedno.

Biti u grupi gradske sirotinje podrazumeva da je to neko krace ili duže privremeno stanje jer postoji nada i želja za finasiski oporavak i sticanje neke vrednosti (telo sa dušom koja još uvek ima želju za.... )

U grupi klošara nema ni nade ni želje za finasiskim oporavkom i sticanjem imovine. Sve se svodi na preživljavanje samo jednog dana ili vrlo kratkog perioda.Sve što im u njihovoj buducnosti treba može stati u jedna kolica iz super marketa. (Telo sa slomljenom dušom)

Savreni sistemi ne priznaju ili grubo zanemaruju postojanje a kamoli negovanje duše, duhovno stanje čoveka Danas je bitno samo telesno stanje.

Ne bih ulazio u ikakvu teologiju .a ni u čika Lazina posla koja se bave bolestima
jer čovek ne mora da bude bolestan da bi bio pripadnik jedne ili druge grupe.
A jesu naj podložniji obolevanju ako to traje duži period

:sesir:
 
Idealni zapad jbg... Ali Srbija nije niti treba da bude kapitalistički zapad i da nam beskućnici budu normala, niti smo toliko velika zemlja da bi neko putovao 2h na posao mada sa ovakvim gužvama bez metroa bližimo se sat vremena kao normali.

Treba imati u vidu da nisu svi prosjaci i svi beskućnici isto. Ima mnogo ljudi kod nas koji su beskućnici a ne prose, a isto tako ima mnogo ljudi koji imaju - shodno svom (ne)trudu i filozofiji u životu - solidne domove i uslove, a biraju da prose jer im je to lakše nego da preuzmu odgovornost za nešto i zaposle se. Naravno ne govorim o svim prosjacima, već kao što rekoh o ovima što bi mogli da imaju funkcionalan život ali radije biraju da prose i žive od milostinje.

Bila neka ciganka kod Lidla i svaki put kada je vidim ja joj ili dam neki dinar ili nešto iz marketa mada ona uvek hoće pare neće hranu. Uvek kada me vidi juri do mene i sada joj više ne dajem. Pitam je ja zašto ne radi nigde ako joj novac treba kaže nema nigde posla. Ja joj rekoh evo dodji naćiću ti ja da čistiš negde. Kaže "a ne mogu, mene stopala bole" :) Od tada joj više ne dajem ni dinar.
 
+ 1 za ,, stopla,, :lol:
Šta ce jadna. ,Po ceo dan svoj radni vek držala ih u vazduhu :lool:
 
Морамо имати на уму да просјаци често нити су бескућници, нити су сиротиња. Знам за случај једног човека који је просећи на једној наплатној рампи одшколовао двоје деце и плаћао стан у Цара Душана.
 
Takođe većina njih "radi" za gazdu (analogija prostituka-makro).

Znam da je nemoguće (jer se udara na savest i emocije), ali rešenje je ne davati nikome.
 
I Ja pokušavam i izbegavam da dam ali nekad je jače od mene. Najgori su mi ovi što traže 200-300din "za lek" ili ovi što pitaju el imaš 50-100din. Čekaj, šta se desilo sa "imaš li ikoliko" nebitno koliko?
 
Сећам се једном, ишао сам са девојком у улици Краља Милутина када је наишао фини старији господин који је културно испричао како има болесног сина и треба да му купи лек и да му фали само 450 динара. Дао сам му 500 и рекао уреду је. Након месец дана чекао сам друга код Франша, и видео истог човека који се правио луд док је пролазио поред мене. Убрзо сам се нашао са другаром који је испричао идентичну причу о човеку којем сам ја раније да 500 динара, и кад сам му испричао своје искуство са истим човеком, друг ме је питао да ли је он бу**** пошто помаже свакоме ко од њега помоћ затражи?

Сећам се и једног човека, крупнијег тамније коже који је ишао по аутобусима и носио паное са сликама неког детета изгладнелог до кости са натписом нешто типа да је избеглица из Сирије и да му је дете болесно. После сам истог човека виђао са другачијим натписима на папирима али сличним сликама.

Исто се сећам једне жене која је на Славији просила са дететом, углавном код пекаре. Једном сам је видео и на Шабачком вашару где је исто носала бебицу и просила.
 
To je problem. Većina su prevaranti. Zbog njih oni kojima pomoć zaista treba ispaštaju.

Rešenje je organizacija koja se bavi njima. Njen zadatak bi bio da bukvalno šetaju ulicama i "popisuju" prosjake i onda putem žiro računa sakupljaju novac. U međuvremenu se provere ta lica i vidi da li im je pomoć zaista potrebna.
 
Такође је битно знати на шта се троше те паре. Често су наркомани и алкохоличари просјаци. Свима су познати ликови око аутобуске који траже 500 динара за карту до Бањалуке.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902321#p902321:3s4psqnb je napisao(la):
vradovic » Пет Нов 26, 2021 10:06 am[/url]":3s4psqnb]Na zalost ja mislim da resenje za tako nesto ne postoji osim promena sistema. Drustveno uredjenje stvara beskucnike a pojedinci jako malo sta mogu da urade da ih bude manje. Jednostavno neminovnost. Cak sta vise mislim da ce u buducnosti biti 10x teze. Cest je slucaj da profesori, nastavnici i sicno osoblje u San Franciscu zive na ulici jer ne mogu da plate stan. Zapravo svi “obicni” poslovi u San Franciscu vode ka zivotu na ulici.
https://youtu.be/Y8FeXvn-8zY

Ono sto ce se desiti zapravo prigradska naselja ce poskupeti drasticno a tu pre svega mislim na Grocka, Stara Pazova i slicno a onda ce se pojaviti super comuteri 2-3 sati voznje u jednom pravcu da bi isli na posao.
https://youtu.be/kF5VAIf56F4

Znaci otprilike kao da zivis u Somboru a ides na posao u BG.

Kad krenu super comjuteri tada ce krenuti masovno ljudi da zive na ulici ili u kamp prikolicama. Jer ce birati da ne idu daleko.

Jednostavno to sve dolazi i kod nas a sve to ima veze sa drustvenim uredjenjem. Nemojte da mislite da ce samo ljudi iz Beograda da budu beskucnici bice ih Kosovo, Bosna, Rumunija, Sirija, Avganistan i slicno i bice ih ako nastavimo da idemo u tom pravcu zapravo mnogoo vise nego sto ih sada ima. Plus bice prijavljeni vs neprijavljeni sto je trenutno ogroman problem u San Franciscu.

Moj jedan prijatelj je ziveo kod Sacramenta i isao na posao u south bay i svaki dan provodio 4 sata u jednom pravcu pa onda 8 sati radio. Cesto je birao da prespava na parkingu pa za vikend kuci. Na kraju se vratio u Srbiju i sad ima svoju firmu.

Криза бескућника у Сан Франциску (као и у мањој мери Новом Зеланду) је у потпуности вештачка и изазвана политиком градске управе која блокира скоро сву нову градњу, и то за град који се фактички налази на полустрву. То је за један град у коме број становника + туриста расте катастрофална стратегија јер се повећава тражња за некретнинама а понуда не може да је задовољи -> таква ситуација увек пумпа цене до небеса што значи да скоро нико од радника не може да приушти да ту живи. Још када се узме у обзир да је то пумпање цена предвидиво, долази до куповине некретнина, не зарад живљења у њима, већ као инвестиција за профитирати од касније препродаје. Огроман део проблема је генерација бумера који су стекли или наследили своје некретнине ту када је било много јефтиније и сада утичу на власт да тиме вештачки пумпа цене како би се богатили без да ишта раде. Није никакав валидан пример за поредити са Београдом иако је очекивано да ће људи све више бежати ван центра у који ће одседати махом туристи.

https://en.wikipedia.org/wiki/San_Francisco_housing_shortage

Strict zoning regulations are a primary cause behind the housing shortage in San Francisco. Historically, zoning regulations were implemented to restrict housing construction in wealthy neighborhoods, as well as prevent people of color from moving into white neighborhoods. When explicit racial discrimination was prohibited with the 1968 Fair Housing Act, white neighborhoods began instituting zoning regulations that heavily prioritized single-family housing and prohibited construction of the kinds of housing that poor minorities could afford.

У Београду то још није случај (иако неки попут Бакића заговарају блокаду новоградње) па ситуација није толико драматична. На несрећу, понуда се задовољава на најнеоптималнији начин кроз разне надоградње и скарабуџевине по целом граду. Додатно, код нас су некретнине као у Кини један од најважнијих видова инвестирања јер не постоје валидне алтернативе па и то вештачки пумпа цену.

Али рецимо на нашем примеру је очито како нагли раст понуде некретнина може да упије раст тражње без ненормалног скока цена који би у супротном уследио. Иако смо имали огроман прираст избеглица деведесетих, сама чињеница да им је дозвољено да неконтролисано граде некретнине је то упило и малтене да и нисмо имали кризу бескућника или вртоглавих цена квадрата која би се десило да никада није грађено по Калуђерици, Алтини и сл.
 
Vrh