Šta je novo?

BEOVOZ - BG:VOZ - stanje i mogućnosti

Niti sam im mama, niti sam policajac pa da sprečavam debile da se prave previše pametni. Ni ja nisam videla da neko kida sedišta, skače po njima, ali ih cimaju na sitno. Po meni, to je baš dosada.
Ja verujem da ih dosta teško strada kada navijači idu ili se vraćaju sa utakmica. Možda i ovi malo noćniji kada već stignu da se ponapijaju.
Ne znam zašto su aparati prestali da rade na Karađorđevom, ali su prestali. Ne znam tačno kada jer nisam išla neko vreme odatle.
 
Amtrak je decenijama narucivao vagone sa malim prozorima jer je u sredinama jedina zanimacija koju deca imaju da gadjaju vozove kamenjem, a glavni razlog je dosada i visak energije. Da ulaz na bazene ne kosta 400 din (kradja) ili clanarina za klubove 6000 i preko, tu energiju bi imali gde da ispucaju. Tretiranje uzroka + malo kaznjavanja za primer ostalima i vandalizam bi se sveo na minimum.
 
Nije tu nikakav višak energije, nego jednostavno nevaspitanje. Da je višak energije, onda bi sva deca u Beogradu i Srbiji uništavala javnu imovinu, a ne pojedinci kao sada. Isto tu utiče i efekat društva, kada su to uglavnom klinci, pa bude veće društvo i onda se neki likovi tu pokazuju kao "baje" i slično. Kad se setim u osnovnoj u školskom busu, to je bio haos, vika, dreka, pisanje markerima po sedištima, vešanje po šipkama, skakanje urlanje. I to uglavnom isti likovi rade (doduše ni ostatak busa nije bio miran, ali se nije majmunisao).
 
Pa najlakse je kaznjavati to (i jesam za kaznjavanje) ali zamisli nekog od tih buzdovana koji dobije kaznu za divljanje pa se zainati i nastavi jos jace par dana kasnije. Kad razmislim, verovatno bi se smirio posle n kazni. Ako moze svuda u Evropi moze i kod nas.
 
I ja mislim da se vandalizam ne može opravdati viškom energije i dosadom.. 90tih kad sam ja odrastao je bilo još manje para pa nisam uništavao imovinu..

Ima veze sa psihičkim sklopom i zeljom da se pokaže da si opasan u društvu, rizičan i drzak jer su to poželjne društvene vrednosti koje se danas svesrdno promovišu.. a pozeljan izgled barem za devojke je kao one famozne istaknute članice REM koju po imenu i ne pamtim nego samo po faci..

Plastičan izgled, šupljoglavost i primitivizam uz adekvatan mentalni sklop i eto ti demolicije tude imovine...

Veze sa dosadom nema.. a prisustvo konduktera koji bi cirkulisao vozom bi svakako pomoglo da se to smanji..
 
Pretpostavljam da misliš na Oliveru Zekić iz našeg REM-a, pošto u grupi REM ne upamtih ženskog člana (mislim da su nastupali s Kejt Buš, doduše):)

Ima toga svuda, huliganizam na železnici nije lokalni fenomen. A od naših, o tome kako je kao klinac kamenovao vozove govorio je za britanske medije Mitrogol Fulamski, tj. lazarevački. A kako i sam kaže da je iz imućne porodice, dakle, to nije radio zato što je bio bez love za teretanu. Nego dileja, jbg. Sad mi ne izgleda kao rđav lik.
 
Manjaju se ljudi i to je legitimno ☺

Godine i iskustvo poprave neke stvari.. Da, uzeo sa nju kao primer jer ona treba da reguliše medije, i nije važno što je ona sam pojavom plastika, nego je to sada poželjan model.. Pre će rijalitiji i rialiti agresija da generišu nasilje kod mladih nego besparica sama po sebi... ali tu je spoj više faktora da bi se bio rđav momak, hormoni, psiha i pozicija u društvu uz društvene vrednosti koje se promovišu...

Ali činjenica je i da slabo reagujemo i da ne želimo da se mešamo... Oslanjamo se na autoritet, čak i kad ga nema, neko drugi će sve rešiti, nije na nama da ispravljamo krive drine i remetimo sopstveni plan za taj dan... To se dosta izmenilo u odnosu na neki period od pre 20 godina kad je postojala veća društvena odgovornost...
 
Кондуктерима више не треба да буде места у систему бг:воз а и брзом возу НС:БГ. Улазак у воз на свим станицама треба обезбедити кроз турникете или како се зову оне ротирајуће металне ограде.

А у возовима, уместо кондуктера треба да буду лица из службе безбедности на железници који требају да имају овлашћења да задрже лице које нарушава правила коришћења возних средства.
 
Ne vredi, nećemo mi umeti da napravimo propise tako da ti mogu išta da urade. Tako npr. na Karaburmi, kod stadiona FK Beograd imaš ulaz gde ludača živi sa 6 pasa, ne može niko da spava od njih, a viđena je čak kako ubacuje živu mačku u stan i zatvara vrata, da je kuce rastrgnu i pojedu.

I niko joj ništa ne može godinama. Kod nas ljudska prava, Ustav i zakoni ne služe da zaštite ugroženog, nego takve vucibatine.
 
^^Pa dobro, ja sam to nazvao kondukterom, to stručno lice iz službe bezbednosti...

Nekad je to bilo spojeno... Uloga konduktera je bila i da vodi računa o poštovanju reda u vagonu... I mnogo više od toga, kao u istočno-slovenskim zemljama gde su kondukteri kad sam putovao bili odgovorni za sve i svašta od provere karata do zaduženja posteljine... Ali nevažno i da im samo ostane da klikću barkodove, neko mora da bude zadužen da vodi računa o redu u samom vozu, ma kako se on zvao...

Jer se u regio i intercity vozovima ne dešava ovo što se nekad desi u BG vozu... Pa je jasno zaključiti zašto je to tako...
 
I evo da dam rezultate psiho testa sa prethodne strane :)

Najviše odgovora pod A 》smiren i racionalan tip Ako može prebaciće odgovornost na drugoga. Opšta pojava današnjice. U principu ništa ga se ne tiče, ide na sigurno, izbegava rizike, ali ipak nije totalno isključen i flegma, nego prosto neće sebi da stvara probleme... Uglavnom je socijalno inteligentan i adaptibilan... Sam sam imao najviše odgovora pod A

Najviše odgovora pod B 》ludi zaje*******ant Vode ga impulsi i nagoni, ima slabije kocniče i samo-regulativne mehanizme... Manipulant, oportunista, socijalno neadaptibilan...

Najviše odgovora pod C 》iskren i dobrodušan tip. Tih ljudi kao da više nema... Svi gledamo da nekog zavrnemo, nađemo prečice i olakšamo sebi, a ovaj tip još uvek krase neke tradicionalne vrednosti... Poštovanje, ljubaznost, preuzimanje odgovornosti... I meni je žao što takvog tipa ima najmanje... Gotovo da danas ismejavaju takve ljude, da su naivčine... Kao haha vidi ga, kupio je kartu, platio je kaznu, čeka u redu...

Najviše odgovora pod D 》Žustar i plahovit tip

Tip starog kova, ali koji je dovoljno hrabar ili lud da se si i umeša, deli lekcije, izigrava autoritet i pozvan i nepozvan na svoju štetu ili dobrobit društva, kako god... Društven, srčan, otvoren... Istančan osećaj za pravdu ali bez suptilnih ili uvijenih reakcija...
 
Održavanje od strane prevoznika je najbitnije.
Svakako da neće rešiti vandalizam skroz, ali čist i uredan voz, bez grafita, bez prašine, đubreta itd će manje verovatno probuditi “želju” za vandalizmom u nekome.
 
Pa da, RVR koji već sam po sebi za mlađe generacije izgleda kao šklopocija tj ne dovoljno moderno u kombinaciji sa grafitima je pravi poligon za vadalizam.
 
Najčešće se koriste, praktično su besplatni, nema kontrole.. Mada današnji bg vozovi imaju daleko manje šara po unutrašnjosti od onih od pre 5, 6, 7 godina... Tako da je i održavanje bitna stavka i može biti odvraćjuća.. ali ne i presudna...

Video nadzor je i te kako igrao ulogu... Vidi se da su najčistiji zidovi, gotovo netaknuti upravo u takvim kompozicijama...
 
Ali da se drži kondukter u BG vozu nonstop, to je jedno 2,5 miliona godišnje...
Jeftinije je popravljati štetu.
Zato i nigde po takvim vozovima nema konduktera, nego samo sporadične kontrole. Kao i u gradskim autobusima, uostalom.
 
Vandalizma i huliganisanja svih vrsta, od saranja tudje fasade, preko saranja voza pa sve do cepanja i kidanja sedista, je uvek bilo najmanje onda dok je vandalizam i zakonski spadao u nadleznost MUPa a ovaj imao odresene ruke da za takve stvari lomi prste i pomera bubrege.

Sunovrat i raspad, i fasada, i vozova, i ulica, i "basti" kafica, i parkiranja, i taksista i svega ostalog drustvenog i komunalnog, je poceo onda kada su neke nadleznosti MUPa prenesene na tzv. Karleusinu miliciju, a deo cak prosto - ukinut, bez dodeljivanja drugoj sluzbi. (recimo, neke situacije kada i Parking servis i Saob. Bumbari i Karleusina milicija prebacuju odgovornost i nece da reaguju, prosto nece)

Sto se tice vandalizama i pavijanisanja po vozilima, video ih licno X puta za sve ove godine. Nekada i reagovao, kada nisam bio nadjacan ili kada bi se radilo o klincadiji. Mada se nikad ne zna u tim situacijama, jer ima dosta pitchkica medju klincadijom koje nose nozeve i zeljni su dokazivanja tako da uvek postoji rizik da se desi neka rizicna situacija.

Resenje je povecanje broja i uposljavanje Karleusine milicije da patroliraju i po JGPu ili pojacavanje MUPovih patrola, kako po vozilima, tako i oko depoa, gde obitavaju neleceni grafit - bolesnici.

U Singapuru npr nema ni saranja vozova ni lomljenja unutrasnjosti. Zato sto svakog majmuna koga uhvate, pretvore u primer, a neke od kazni obuhvataju i bicevanje. Mi ljudstva imamo, drzavni aparat je prepun, kipi od uhleba. Samo sto ih treba angazovati i mobilisati da za promenu pocnu nesto da rade. Ali dakle ljudstva ima. Nema reda i zdravlja u glavama ljudi koji se pitaju i odlucuju.
 
Poslednja izmena:
Pored korumpirane partokratije i drzavnih organa, jos jedan veliki problem je opsta ku'bolja vecine ljudi za tako neke drustvene i komunalne probleme.

Zamislite da neko uzme i nalupa mlade pavijane od 18 godina sto izvaljuju sedista ili lome nesto. Jedna polovina vozila/voza bi gledala ko telad, a druga polovina bi se izsablaznjavala i zvala Sud u Strazburu sto se "maltretiraju ta divna, nevina decica".

To je mozda jos veci problem nego nedostatak ili nerad murije. Dzaba svi zakoni i sluzbe ako narod odobrava i trpi takve stetocine u svom drustvu. U normalnim drustvima, takvi dobijaju samare i ulicnu pravdu. A u onim posrnulim, to se ni ne primecuje ili se pak i brani i velica.

Najveci i najbitniji korak u resavanju ovog, i mnogih drugih kancera, bi bilo preoblikovanje javnog mnjenja i naroda da ne trpe takve svinjarije i da uvek reaguju na to. Ali to je gotovo nemoguce, poogotvu u danasnje doba sveopste otudjenosti i apatije prema svemu.
 
Ti si definitivno ovaj pod D 😅

Odlična 2 posta.. Nisam mogao da ih lajkujem jer se ne slažem u celosti. Ali stilski, način izražavanja i jasnoća poruke koju si preneo - odličan 5!

U Singapuru npr nema ni saranja vozova ni lomljenja unutrasnjosti. Zato sto svakog majmuna koga uhvate, pretvore u primer, a neke od kazni obuhvataju i bicevanje.
Mi smo davno napustili telesno kažnjavanje i jednostavno ne možemo da se vratimo na to, izbaciće nas iz Saveta Evrope 😁
Zamislite da neko uzme i nalupa mlade pavijane od 18 godina sto izvaljuju sedista ili lome nesto. Jedna polovina vozila/voza bi gledala ko telad, a druga polovina bi se izsablaznjavala i zvala Sud u Strazburu sto se "maltretiraju ta divna, nevina decica".

A slažem se sa tobom nekako... samo uvek treba ostaviti prostora, da se nešto ne pogreši... možda je dečko psihički bolestan i ko zna kakvo mu je stanji u porodici i još ga ti nagradiš šamarima... Ne znam jel to pravi pristup...

A što se tiče komunalne milicije, moj jedan drugar/poznanik je iskeširao 5000 € da bi ga tamo zaposlili. Lično sam slušao kad je to pričao, a ako on laže onda i ja lažem. Toliko o ljudstvu i razlozima zapošljavanja i koliko njih zanima dobrobit Beograda.
 
Pa ko ima mentalnih ili psihickih problema, on neka se leci. Ali ljudi nece to. Ljudi nece da priznaju da im nesto fali. Mnogi ce radije da zive zivot sa brojim poteskocama (nasilje, zatvaranja, otudjenje od porodice ili prijatelja, razni problemi...) nego da se nekad zapitaju "da li meni nesto fali?" i da potraze strucnu pomoc za to. Cak i onda kada je njihov problem itekako blag i resiv i jos uvek se nije pogorsao.

Ako razmislite malo, uvidecete da nema nikakvih problema i neslaganja kada se izjavi da od 100 ljudi, 30 imaju ili ce imati problema sa digestivnim organima. To je sasvim prihvatljivo. Nebitno da li se to iznese nekom intelektualcu ili nekom prostaku, svima je ok saznanje i zakljucak da ce npr 30% ljudi imati neki somatski problem. Prosto, svi znamo i svi se slazemo da ce XY % ljudi bolovati od ove ili one fizicke bolesti i to je ko dobar dan.

Ali kad se iznese da od 100 ljudi, njima 30ak treba pomoc psihologa, a njima 20ak pomoc psihijatra... to kao da je dogma izrecena. Pogotovu na ovim prostorima. Ono, sasvim je prihvatljivo da mnogi imaju/imamo neki somatski zdravstveni problem, ali reci i prihvatiti da neko ima psiholoski...to je za mnoge nepojmljivo.

A gruba procena je da oko 30% ljudi opste populacije ima neki psihicki ili psihijatrijski problem. Ali niko nece i ne sme to da tako kaze i izrekne. I onda imamo horde i horde raznih pacijenata koji rade drustveno neprihvatljive (ali tolerisuce) stvari jer niko nema kicmu i volje da ih nazove obolelim, odvede strucnim licima i izleci na pravi nacin.

Ako neko ima nekontrolisani poriv da na svemu sto vidi ostavi svoj trag (grafiteri) onda je to psiholoski problem. I ima svoj uzrok i razlog i nacin na koji moze i treba da se leci.
Ako neko ima nekontrolisani poriv ili bazen besa da zeli da lomi i unistava sve oko sebe, onda to isto ima svoj uzrok i razlog i nacin na koji moze i treba da se leci.
Sve to ima svoje uzroke i sve to ima svoja resenja. Ali danas se sve to gura pod tepih i naziva pogresnim imenima i jos pogresnije resava odnosno uopste ne resava.

Istina, to nije tako samo kod nas, nego i u velikom delu sveta. Ali to ne menja sustinu i ozbiljnost problema. Destruktivnost, asocijalnost, antisocijalna ponasanja, deluzije, izlivi nasilja, unutrasnji besovi... sve su to znakovi da nesto sa individuom ne valja. I to se nekad sankcionisalo u drustvu. Nekada na losiji nacin, nekada na bolji, ali se sankcionisalo. A sada se tolerise, pa cak i pozdravlja (recimo, kad se DIVLJE grafit svinjarije, bez dozvole, nazivaju ulicnom umetnoscu). Rezultate i posledice takve prakse vidimo. I mi i ostali po svetu.


Da se vratim na sustinu - ako neko ima psihicki problem iz kog proistice maniti poriv da daje pare (sprejevi kostaju i uopste nisu jeftini) da bi sarao tudju imovinu i "dzabe krecio" - neka ide nek se leci. Ako neko drugi ima psihicki problem da unistava sve oko sebe jer mu dosadno ili ima neresene besove - neka ide nek se leci. Nikou drustvu nije duzan da ispasta zbog njihovih bolesti. Pogotovu ne u danasnje vreme siroke dostupnosti strucne pomoci i ucinkovitosti raznih tretmana. Ali mnogi ljudi nece. Mnogi bi radije da se pohvale kako su bili u policiji 20 puta jer su sarali vagone ko neki retardi... nego da kazu da su otisli na terapiju da izlece svoje porive i da sacuvaju novcanik od bacanja para na sprejeve. Za mnoge je draze ziveti ceo zivot kao dijabolja i pacijent nego jednom poraditi na sebi i olaksati zivot i sebi i drugima.oko sebe.
 
Poslednja izmena:
Slažem se Bender da treba da se leči... Samo treba nekad vremena prepoznati problem jer govorimo uglavnim o mladim ljudima... a nekad je to šaranje i terapija... Jer on se oseća dobro kad oseti miris farbe i onaj zvuk dok šara i kao kreativan je... Njemu je posle toga dobro... Terapija za jedne je problem za druge...

Društveno koristan rad je dobra kazna... Da obriše to što je nažvrljao za početak, a onda jedno 150 sati u gradskom zelenilu... Može i tu da se bude kreativan... Mislim da bi to bilo učinkovitije od 10tak šamara ili 2 udarca bičem...
 
Dobro, da se nesto razumemo, kad sam rekao ranije da se to resavalo samarom, ili kad sam pomenuo bicevanje u Singapuru kao kaznu, nisam hteo da kazem da to treba da bude nova pravna i drustvena norma i uvrsteno u zakon. Naravno da ne.

Navodio sam kao ilustraciju. Samar sam naveo u smislu da nekada, u nekim proslim vremenima, ljudi na ovim prostorima jesu reagovali na huligane upravo tako, pogotvu mlade - navata ih ceo autobus, iscuska ih, ako su bas neki najgori padne pokoji samar, i onda se zovu ili policija ili roditelji. I to je funkcionisalo. Nije bilo toliko do te fizicke kazne koliko do toga sto bi se osetili posramljeno i to se ureze u secanje mnogo vise i duze nego sam samar.

Ok, u medjuvremenu su se okolnosti i norme promenile tako da klepiti tudje dete (cak i ako je to dete od 18 godina) vise nije prihvatljivo. Ali je problem sto je na tu promenu usledila je i opsta apatija prema svemu. Veci deo ljudi ce radije da stoji sa strane i u bradu proklinje ili psuje huligana koga vidi kako kida sediste...nego da mu se suprotstavi.

Opet, kapiram da je to do straha da ovaj ne bude neki divljak i ne potegne noz... ali ono, jbm mu, svi smo mi elementi drustva. I ako svaki element drustva, svaka individua, kaze "ma necu ja da se mesam" i samo ceka da 50.000 policajaca sve resava i konstantno nadzire 6.8 miliona ljudi.... pa tako se nikad nista nece resiti. Ne moze covek uvek i u svemu da bude nemi posmatrac.

Takodje, nemam jasno formiran stav kakve bi kazne trebale da budu za takve probleme, jer na kraju krajeva, nije svaki problem isti. Npr neki osnovac koji isara svoj potpis na zapustenom zidu nije isti prestupnik kao grupa odraslih muskaraca koji ciljano idu u Zemun da saraju i unistavaju BG voz. Ali mislim da je u svakom slucaju prvi i osnovni korak da stvari pocnu da se nazivaju pravim imenom. Makar to, za pocetak. Inace cemo doci, i mi i svet, do tacke da i psihopatologija ili antisocijalni poremecaji pocnu da se nazivaju i smatraju drustveno prihvatljivim ponasanjima. A klizi se ka tome, polako ali sigurno.
 
Vrh