Šta je novo?

Beogradski Sajam

Hm, ono što je napisao Homer ima smisla.

Želim samo da ukažem na par stvari; lokacija na kojoj se Sajam sada nalazi (isto kao i Luka; isto kao i IMT) je prosto rečeno prevaziđena za tu namenu. Svako ko je mrdnuo dalje od Srbije zna (na primer, sajam Messe, ali i bilo koji drugi evropski sajamski kapacitet) da se sajmovi nalaze VAN grada ili na predgrađima, gde postoji dovoljno veliko prostranstvo za modularno proširivanje sajma, kompleksnu logistiku koju sajamske aktivnosti zahtevaju i nezaustavljanje delatnosti usled ograničenih gabarita.

To što država hoće da zaštiti Halu 1 razumem, gradio ju je svojevremeno Trudbenik i bila je (a verujem, i danas je! ima ovde dosta dig.ova pa neka kažu evo oni) veliki poduhvat za podići. Osim toga, dobro je imati jedan takav prostor u centru grada za raznorazne buduće događaje malo masovnije.

Last but not the least, to za koliko se prodaje Sajam a koliki mu je profit, je relativna stvar. Čak i nekakva "tržišna" procena zemlje, je relativna stvar. Ono što je važno, je da država privuče investitora iz branše koji ima interesa da Sajam premesti na neku pogodniju lokaciju koja bi se gabaritom mogla dalje razvijati i biti konkurentna pre svega ponudom i prostorom (setite se samo pakla parkiranja na sajmu! ili sajma automobila! noćna mora) , kao i da restrukturira samu firmu (koliko zaposlenih dobija Investitor u ovoj ceni? Koliko košta njihovo opskrbljivanje socijalnim programom, platama, doprinosima iz meseca u mesec, kolike su finansijske i obaveze iz poslovanja? Koliko košta Sajam fiksno mesečno tog vlasnika - struja, grejanje, voda, itd itd? Shvatate šta hoću da kažem), a zauzvrat dobije "prime location" koja izlazi na Savu i da tu napravi smeštaj ili šta već bude trebalo ovom gradu.

Sajam je slatkiš, da neko u Srbiju skrka mnogo para i da isplati investicije, a grad da dobije sve ono u šta bismo inače morali da ulažemo sami.
 
Hale jedan, dve i tri Beogradskog sajma biće sačuvane

BEOGRAD, 7. jula (Tanjug) -

Projektom izgradnje Beogradskog sajma, kandidat za budućeg vlasnika, italijanski Sajam Rimini, predvideo je da sačuva hale jedan, dva i tri, kao izuzetno vredno arhitetktonsko dostignuće i jedno od prepoznatljivih obeležja Beograda, rečeno je na današnjoj prezentaciji tog sajma.

Glavni arhitekta Edvard Mijić iz studija GMP iz Hamburga, rekao je da su u pitanju hale od prenapregnutog betona sa kupolama, koje predstavljaju prava remek dela arhitektire i one će, sa svojih 25.700 kvadratnih metara izlagačkog prostora biti zadržane i uklopljene u novi projekat, koji će se izvoditi u dve faze.

Sve ostale hale biće srušene, uključujući i upravnu zgradu, a kako će sa izgradnjom paralelno morati da se odvija i sajamska delatnost, radovi će se odvijati u više etapa, rekao je Mijić.

Ukupna površina novog sajma biće 23 hektara, od kojih je polovina predvidjena za hale.

Mijić je dodao da je projektom predvidjeno da se u centralnom delu mostom može ući direktno u centar sajma, čija ukupna izlagačka površina će iznositi oko 55.000 kvadratnih metara.

Neophodno je i novo saobraćajno rešenje, kojim su planirana dva podvožnjaka ispod železničke pruge, parking za posetioce gradiće se ispod novih hala, a prostor ispod starih moćiće da se koristi za magacine.

Predsednik Upravnog odbora sajma Rimini Lorenco Kanjoni, napomenuo je da detaljni plan za drugu fazu projekta, koja se odnosi na prostore van hala, gde se sada nalaze bazari, još nije uradjen, a radiće se zajedno sa investicionim partnerom "Verano grupom", uz konsultaciju gradskih vlasti.

Ceo projekat će se izvoditi u naredne 2,5 do tri godine, a koštaće nešto više od 35 miliona evra, koliko je traženo tenderom, rekao je Kanjoni, napominjući da je već predata nedostajuća dokumetacija, koja je naknadno tražena na tenderu.

Italijanski ambasador u Beogradu Armando Varikijo istakao je spremnost italijanske vlade da podrži ovo ulaganje u srpsku privredu.

Generani direktor Sajma Rimini Pjero Ventureli rekao je da je taj sajam prošle godine ostvario promet od 97 miliona evra, da je imao miliona i 724.000 posetilaca i da je 85 posto kapitala u javnom vlasništvu, a 15 odsto u privatnom.
Izvor: Tanjug

I tekst o istoj temi iz "Politike" sa prvim, preliminarnim, renderingom buduceg izgleda sajma:

Београдски сајам већи и лепши
Реконструкција би трајала највише три године, а у овом комплексу сигурно ће бити задржан садашњи изглед хала 1, 2 и 3, изјавио главни архитекта Едвард Мијић
Предлог будућег изгледа Београдског сајма

Sajam,prikaz.gif


Уколико постану нови власници Београдског сајма, конзорцијум италијанског „Риминија” и компаније „Верано моторс” ће у модернизацију и изградњу нових хала уложити више од обавезних 35 милиона евра, изјавили су јуче представници „Риминија”. Реконструкција ће трајати највише три године, а у овом комплексу сигурно ће бити задржан садашњи изглед хала 1, 2 и 3, рекао је Едвард Мијић, архитекта студија ГПМ из Хамбурга, представљајући концепт развоја новог сајма.

После реконструкције, како је планирано, изложбени простор ће бити удвостручен, док би овај комплекс требало да добије и нове управне зграде, саобраћајне прилазе, нову модерну пасарелу и два подвожњака испод железничких шина.

Реконструкција је подељена у две фазе током којих се неће прекидати сајамске активности, рекао је главни архитекта и додао да ће бити изграђено још осам нових хала површине 27.500 квадратних метара, као и конгресни центар са 1.600 места, ресторани и други услужни објекти површине 4.500 квадрата, објаснио је Мијић.

На захтев Агенције за приватизацију, понуђач је јуче допунио квалификациону документацију очекујући да постане нови власник Београдског сајма.

Представници „Риминија” су истакли да Србија, укључивањем у процесе европских интеграција, може да рачуна на већи обим међународне трговине и економске сарадње, а то директно утиче на развој сајамске делатности.

Армандо Варикјо, италијански амбасадор у Србији, изразио је спремност италијанске владе да подржи ову иницијативу предузетника која би могла имати изузетно позитивно дејство на српску привреду и на квалитет живота у Београду, с посебним освртом на заштиту животне средине и урбанистичко побољшање.

– У сарадњи са реномираним партнерима из наше земље и иностранства, имаћемо најзначајније међународне сајамске понуде – изјавио је Лоренцо Кањони, председник Управног одбора Сајма „Римини”. – Како бисмо остварили овај циљ, трудићемо се да Београдски сајам претворимо у елегантан, модеран и функционалан изложбени центар, урађен по највишим европским стандардима.

Он је додао да ће се на тај начин увећати број излагача и посетилаца сајамских манифестација у Београду, што ће истовремено бити и подстицај привредног развоја.

Пјеро Вентурели, генерални директор „Риминија”, истакао је да ће пројекат унапређења инфраструктуре Београдског сајма допринети његовом даљем развоју у будућности. Циљ је да сајам у Београду постане пословни центар без премца у региону југоисточног Балкана.

Сајам „Римини” је 15. јуна, заједно са „Вераном”, дао понуду на тендеру за приватизацију Београдског сајма и једини је кандидат за новог власника. „Римини” је трећи по величини изложбени центар у Италији, са традицијом дугом пола века, а годишње организује 41 сајамску манифестацију, од којих 11 међународног карактера.

Ј. Антељ

[објављено: 08/07/2009]
Izvor: Politika
 
Grozno! Potpuno će upropastiti glavnu stazu i onaj osećaj širine kad se uđe na Sajam.
A obaška što su novi objekti u fazonu copy/paste
 
Meni nije jasan onaj most levo i desno, pretpostavljam da su pešački.. Šta sa time hoće postići?
 
Pa npr. da ne moras da ides kroz podzemni prolaz kada ides na Sajam....
 
Da, razumem ja to, ali mi nema logike za tu tamo stranu, jer bi taj nadvožnjak padao negde kod Ruske ulice, a tamo nema ničega, jedna mala jadna patetična autobuska/tram stanica, na najužem delu Bul. vojvode Mišića.. Videćemo.

I ta, skroz se i meni ne sviđa ta klaustrofobičnost, kod Sajma mi je super što uvek ima deo koji je na otvorenom. :)
 
Za Sajam ponuđeno 1,8 miliona evra
13. jul 2009. | 16:30 | Izvor: Beta
Beograd -- Konzorcijum italijanskog Sajma Rimini i beogradske kompanije Verano motors ponudio je za kupovinu 70 odsto kapitala Beogradskog sajma cenu od 1,8 miliona evra.

16328983794a5b44e95d82a661953198_extreme.jpg

Beogradski sajam (Zvanična prezentacija)
Ovaj konzorcijum ponudio je i investicije od 35 miliona evra, saopštila je Agencija za privatizaciju.

Taj konzorcijum je jedini dao ponudu na tenderu za Beogradski sajam, koji je objavljen u decembru prošle godine. Finansijski deo ponude danas je otvoren i biće ocenjen u narednih mesec dana.

Procenjeno je da Beogradski sajam vredi 20,5 miliona evra. Sajam se prostire na ukupno 22 hektara, poseduje objekte površine od 106.241 kvadrata, u okviru kojih je i šest sajamskih hala.

Ako konzorcijum, koji je jedini dao ponudu za Beogradski sajam, bude novi vlasnik tog preduzeća, od postojećih hala, kako su ranije najavljivali predstavnici Sajma Rimini, biće zadržene tri hale od 25.700 kvadrata, od kojih je jedna pod zaštitom države, a preostale dve nisu, ali ne mogu da se ruše već samo rekonstruišu.

Predviđeno je da budu porušeni ostali objekti gde se sada održavaju sajmovi, ali će biti izgrađeno još osam novih hala, površine 27.500 kvadrata, kao i kongresni centar sa 1.600 mesta, restorani i drugi uslužni objekti površine 4.500 kvadrata.

Planirana je i izgradnja nove poslovne zgrade, kao i podvožnjaka ispod sadašnjih železničkih šina, a još nije utvrđeno kako će se iskoristiti lokacija Beogradskog sajma na kojoj su sada objekti komercijalne namene, na površini od oko 11,5 hektara.
Izvor: B92 Info
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=07&dd=13&nav_category=9&nav_id=371136
 
1.8 miliona evra

nemam ništa pametnije da kažem osim, WTF?!
 
Pa ono, 1,8m je u svakom slucaju vise nego jadno, pogotovo za firmu koja je profitabilna i relativno uspesna.

Sa druge strane, ako bi se kupci ugovorno obavezalli da uloze i vise od 35m, prosire kapacitete sajma, izgrade nedostajucu infrastrukturu (denivelisanje raskrsnica sa sinama) i recimo zaposle jos 1000 ljudi (na pr) onda bi mozda moglo i da se razgovara o tako niskoj ceni.
 
Koliko god da ulože i zaposle ljudi to ipak ne može da opravda ovako nisku cenu. ako uzmemo u obzir da je profit sajma prošle godine bio 2 miliona evra to bi značilo da će oni svoju kupovinu isplatiti za manje od godinu dana. To bi verovatno bio najbolji ROI prilikom privatizacije na teritoriji Beograda. Sve ostalo što rade posle toga je smešno sa aspekta da se grad odrekao profitabilnog preduzeća i velikog parčeta zemljišta + dela arhitektonskog nasleđa i to sve zarad 1.8 miliona evra. To je mnogo malo para, nadam se da će ponuda biti odbijena i da će ukoliko odluče da opet prave tender reše pitanje prava korišćenja trenutne zelene površine i parkinga na sajmu.
 
Slazem se, ali kazem, samo uz neke extra investicije moze uopste da krene da se razmislja o poklanjanju sajma za tu sumu.

Ja sam takodje za to da se jednostavno sacekaju bolja vremena, a onda tender ponovi.
 
Hvala bogu,ajde da je 10 puta veca cifra,ova je smesna.
 
zanimljiva im je ova cena po kvadratu kada se sve podeli oduzme ugalvnom :bash: :violina:

zemljiste sajma samo vredi oko 80mil eura znaci ne "insajderske" populisticke milijarde i sl nego je to uglavnom realna cifra danas
 
Igor":urf3et4i je napisao(la):
zanimljiva im je ova cena po kvadratu kada se sve podeli oduzme ugalvnom :bash: :violina:

zemljiste sajma samo vredi oko 80mil eura znaci ne "insajderske" populisticke milijarde i sl nego je to uglavnom realna cifra danas
Malopre je bilo na vestima da je procena Ministarstva ekonomije ili Agencije za privatizaciju - 20,8mil što mi deluje baš malo.
 
Potpuni sam laik za ekonomiju, ali ovako zdravorazumski mi deluje sledeće:

1) Grad proda za 1.8 mil. U tom slučaju, grad više nema nikakvog profita od Sajma, a kupac će možda uložiti tih 35 mil, a možda i neće.

2) Grad ne proda, i dalje računa na 2 mil profita godišnje. To može, napr, da se 10 godina stavlja u banku (lupam) pa kad se kamate preračunaju itd. dođe se do cifre relativno bliske tim 35 miliona koja su trebala da budu uložena.

Da li grešim negde u računu? :)
 
i oni mogu da se samoubiju u kompletu sa ovima iz direkcije za most od pre dva dana o istom trosku da ne trose materijal :bash: :lool:
 
Goldstein":2oqdjqi8 je napisao(la):
Malopre je bilo na vestima da je procena Ministarstva ekonomije ili Agencije za privatizaciju - 20,8mil što mi deluje baš malo.
Upravo je u tome problem, što je to procena vrednosti objekata sajma, ali ne i onoga na šta on ima pravo korišćenja, a to su te zelene površine i parkinzi koji budućim izmenama mogu da dobiju kvalifikaciju komercijalne zone i onda vlasnik sajma prilikom izgradnje mora da plati samo naknadu za uređenje građevisnkog zemljišta, ali ne mora da plati samo zemljište jer on ima pravo korišćenja na njemu.

Mnogo bi se veće pare dobile kada bi se u startu oduzelo prava korišćenja sajmu na tom prostoru i onda bi mogli posebno da se prodaju sajam, a posebno ta parcela. Druga mogućnost je da se prodaju u paketu, ali opet ponavljam prethodno oduzeti sajmu pravo korišćenja nad tim zemljištem kako bi ono moglo da se proda na aukciji ili već nekim drugim modelom prodaje kojim će se dostići najveća cena za čitav projekat.

Ovakvom prodajom, neko će kupiti sajam (i zemljište okolo) po ceni od tih 20.8 miliona evra dok bi prodajom posebno sajma, a posebno zemljišta mogla da se dobija sigurno veća svota novca. Čini mi se da je površina te zelene površine i paringa valjda 13ha, ako uzmemo da je ar u bloku 58 prodat po ceni od 130.000 evra neka ovde bude čak i tri puta manja vrednost za ar, dobija se vrednost neizgrađenog zemljišta od oko 55 miliona evra kad na to dodamo vrednost samog sajma od 20 miliona dobijamo vrednost od 75 miliona evra. Minimum pola para od sajma bi išlo u republički bužet tako da bi gradu ostalo 65 miliona evra. To je negde između 5% i 7% gradskog budžeta. Treba se dobro zamisliti koliko je to para.

Meni je u čitavoj situaciji zanimljivo kako ne postoji interes u medijima da žestoko napadnu ovakve vrlo čudne odluke. Sve ovo treba gledati u širem kontekstu i razmisliti na šta su te eventualne pare mogle da se investiraju u gradu. Jeste da postoji još dosta neprodatih lokacija po gradu od kojih se mogu dobiti pare, ali ako se nastavi sa ovakvim razmišljanjem neće se gradski budžet proslaviti u narednim godinama.
 
Ono što meni nije jasno je da oni uspešnu firmu hoće da prodaju koorporaciji koja ima sledeću valsničku strukturu:
The majority of the company capital is now held by public partners (Rimini Provincial Government, Municipality and Chamber of Commerce with equal shares) and the remaining 15% held by private partners.
http://wai.riminifiera.it/en/pagine/Profilo.asp
Zašto i oni ne otvore npr 10-20% privatnim partnerima koji će da uđu sa malo keša? Umesto toga, Italijanska lokalna uprava će imati valsništvo nad Beogradskim sajmom. Kad je to bilo? 41? Ne to su bili Nemci.
 
Eto moja insajderska informacija je glasila da će tender biti neuspešan, i pokazala se tačnom, iako sam ja mislio da će pasti već na otvaranju kvalifikacionog dela. Svejedno, ovo je dobra vest!
 
OK, prodaja Sajma po ovoj ceni je sramna, tu se apsolutno slazemo. Ali postoji nekoliko stvari u vezi sa kojima se ne slazemo.

Javna i drustvena preduzeca su izrazi koji u Srbiji jednostavno predstavljaju eufemizam za partijska preduzeca. Poslovali oni sa profitom ili ne, sistem na osnovu kojeg funkcionisu te firme u zemlji je apsolutno nakaradan. Zahvaljujuci totalnom odsustvu odgovornosti, takva preduzeca najcesce predstavljaju paravan iza kojeg se desavaju nevidjene pljacke, malverzacije, korupcija i neotizam na najvisem nivou. Sve funkcionise po principu da se neki dvoslovni ili troslovni akronim docepa vlasti i na funkciju dise postavi nekog svog partijskog pulena, pa zatim da taj baja zaposli strininog malog u administraciji i komsijinog sestrica kako bi mu ovaj dao dozvolu za nadgradnju stana u potkrovlju itd.

Druga stvar je sto Beogradski sajam nije gradsko preduzece, vec drzavno. A i da jeste gradsko - profit sajma se ne upotrebljava za gradnju mostova i metroa :rolleyes: To jednostavno predstavlja jos jedan idiotizam socijalisticke ekonomije. Profit Sajma bi trebalo samo da bude profit Sajma. Kao i svako drugo preduzece, oni su naravno duzni da placaju dazbine drzavi i tu je drustveni interes da Sajam uspesno posluje jer uplatom tih poreza puni budzet. Drugi pozitivni indirektni efekti su sto sajamske manifestacije privlace dosta ljudi koji trose u gradu pare nma hotele, taksije, klopu, pice, a na duze staze - sajmovi i sluze za brzo i jednostavno sklapanje poslova.

Zatim, i ovo narocito pitam shmeksija, da li bi ti, da imas pare da kupis Sajam, ikada kupio taj kompleks, a da nemas pravo koriscenja nad zemljistem. Ja ne bih nikada, i mislim da se vecina investitora slaze sa mnom. Dakle, ako ja hocu da sagradim kongresni centar pored Sajma, kako bih unapredio poslovanje istog, treba da idem na aukciju i zakupim zemljiste na kom se vec nalazi Sajam kojim ja upravljam. to je jednostavno gordijev cvor koji je za uredjene ekonomije nerazmrsiv. Takodje, da li ta podvojenost zemljista moze da znaci da sutra Pera, Mika, Zika, Laza, mogu da dodju i da mi pored hale 1 prave poslovne zgrade i trzne centre, ili mozda cak sajamski prostor, pa onda da imamo osam hala koje drze razliciti vlasnici.....

Dakle, OK ne moramo da prodamo Sajam. Argumenti za maniju privatizovanja svega i svacega nikada nisu dovoljno pojasnjeni. Trebalo bi mozda razmisliti i o drugim modelima - dokapitalizacija, privatno-javno partnerstvo itd. - Sajam mozda sada posluje sa profitom, ali mu treba dugorocna strategija razvoja i dodatne investicije jer ovakav kakav je danas postaje zastareo.

Takodje, da bi poslovao uspesno (i da bi meni kao gradjaninu, glasacu i poreskom obvezniku savest bila mirna) potrebna je administrativna i zakonska podrska, odnosno razbijanje partijskog monopola u upravljanju preduzecima (i da, reci cu i to, Miskovic je malo dete u odnosu na partije). Dakle, treba uvesti strogu kontrolu i transparentnost poslovanja, menazdment birati na konkursu itd. Da se ne desavaju situacije kao sa NIS-om, gde se jos utvrdjuje da li je firma prosle godine poslovala sa dobitkom ili gubitkom, a barata se sumama od nekoliko miliardi dinara.
 
1.8 mil evra se zaradi na prodavanju pljeskavica za vreme sajma gradjevine :)

Smesno je sve to.

Svaka od onih hala realno vredi po 10 mil evra. Problem je sto se prodaje u nezgodno vreme.

Znaci 8-+-9 hala po 10 mil...80-90 mil..+zemljste...50 mil...i eto prosto racuinica..140-150mil ono vredi..

ali nazalost,niko nece dati te pare.
 
Vrh