:kk:bigvlada":2zfb1j4y je napisao(la):1,2,3 i 14 su hale, dokle god njih ne diraju ja sam zadovoljan; ostalo su štale i neće mi biti žao da ih sruše.
:kk:bigvlada":2zfb1j4y je napisao(la):1,2,3 i 14 su hale, dokle god njih ne diraju ja sam zadovoljan; ostalo su štale i neće mi biti žao da ih sruše.
Sta ste odmah skocili. Vlada je mozda uradila bas ono sto ste trazili.retardinjo":30h9x37r je napisao(la):,,Vlada Srbije je na sednici koja je održana juče popodne poništila sopstvenu prošlonedeljnu odluku prema kojoj se ceo kompleks Beogradskog sajama proglašava spomenikom kulture."
,,Merama zaštite koje je predložio ovaj Zavod, predviđeno je očuvanje autentičnog izgleda kompleksa sa najstrožijim režimom zaštite na prostoru na kojem se nalaze hale 1, 2, 3 i 4."
Sada, Blic nezvanično saznaje da je došlo[/i] do „komunikacijskih nesporazuma“ između Ministarstva ekonomije i Ministarstva kulture, koje je predložilo “veći stepen zaštite nego što je bila početna ideja“.[/i] Nigde u tekstu ne piše da je doneta neki nov nivo zaštite, a i za to bi valjda trebalo prvo Zavod da uradi ppredlog. Sve mi se čini da je ovo bila igra da se Zavod izvrda, kao da, da, da, slažemo se, prođe pa ga obore, jer sad kad se Zavod bude bunio biće mnogo više šuma i neće biti toliko očigledna priča.- Naš stav je da Beogradski sajam bude spomenik kulture. Nisam obaveštena o bilo kakvoj novoj odluci Vlade, pa nemam komentar. To ćemo svakako morati da proverimo - kaže Danijela Kotur, PR Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Merama zaštite koje je predložio ovaj Zavod, predviđeno je očuvanje autentičnog izgleda kompleksa sa najstrožijim režimom zaštite na prostoru na kojem se nalaze hale 1, 2, 3 i 4.
Извор: ПолитикаСајам изгубио статус споменика културе
Влада повукла прошлонедељну одлуку због опасности да може да се угрози приватизација овог јавног предузећа
Потребни су развој и модернизација
После бурних реаговања Анђелка Трпковића, директора Београдског сајма, повучена је одлука Владе Србије којом је комплекс објеката на десној обали Саве проглашен за значајно културно добро.
Када је влада прошле недеље на предлог Завода за заштиту споменика културе донела одлуку којом је Београдски сајам проглашен за значајно културно добро директор Трпковић је негодовао јер је, како каже, тиме угрожена предстојећа приватизација.
– Јасно је да би претеране мере заштите отерале заинтересоване купце и зауставиле развој сајма. Објекте треба заштитити, али треба пронаћи праву меру јер ми не можемо да се конзервирамо у 1957. годину – објаснио је Трпковић и додао да је добро што је влада променила одлуку.
Најбоље решење према мишљењу Трпковића је „одрживо очување” сајма, којим ће се утврдити само општи оквири заштите.
– Треба чувати културно наслеђе, али и омогућити сајму да се развија и модернизује – изричит је Трпковић.
Он је подсетио да ће тендерска документација од данас бити доступна заинтересованим купцима.
Трпковић тврди да нема сукоба између њега и Завода за очување споменика културе и да се ради о „комуникацијском неспоразуму” две стране од којих свака жели најбоље Београдском сајму.
Лидија Котур, пи-ар Завода за заштиту споменика културе, каже да је намера била да се ово ремек дело модерне архитектуре заштити од евентуалне самовоље нових власника.
– Нашим мерама био је предвиђен најстрожи режим заштите простора на којем се налазе хале један, два, три и четири. Желели смо да забранимо изградњу сваког објекта који би својим изгледом деградирао овај споменик културе и његову околину – објаснила је Котурова и додала да би се у том случају изградња дозвољавала само у околини хала седам, осам и девет и простору око пруге, али искључиво у циљу проширења и побољшања делатности сајма.
Међутим, након промене одлуке Владе Србије у заводу кажу да су спремни да појасне и „олабаве” мере заштите овог објекта. Њихов циљ није ни био да угрозе процес приватизације Београдског сајма већ да га очувају јер се ради о непревазиђеном грађевинском подухвату.
– Процес приватизације се мора одвојити од процеса утврђивања културне вредности – наглашава Лидија Котур.
Занимљиво је да је још 2005. године Београдски сајам добио одређене мере заштите. Тада је, на предлог Завода за заштиту споменика културе, овај комплекс објеката стављен под такозвану „претходну заштиту”, а 2006. године предложен је за титулу значајног културног добра. Међутим, дилеме о предностима и манама добијања таквог статуса јавиле су се тек прошле недеље, када је тај предлог усвојен и када се посумњало да може да угрози предстојећу приватизацију.
-----------------------------------------------------------
Конкурс у току
Тендер за продају Београдског сајма објављен је у децембру прошле године. Право учешћа имају компаније које су у последње три године организовале најмање 25 сајмова годишње и имале приход од минимум 50 милиона евра. Рок за достављање понуда је 27. март, а Београдски сајам је процењен на 20,5 милиона евра. Интересовање су до сада показали италијански Сајам „Римини” и аустријска компанија „Рид егзибишнс”.
С. Деспотовић
[објављено: 24/01/2009]
Izvor: Politika
У року од недељу дана добио је и изгубио статус споменика културе, али судбина Београдског сајма као културног добра још је неизвесна. То значи да се поступак враћа на почетак јер, како кажу у Министарству културе, предлог је повучен да би се прецизирале мере заштите овог јавног предузећа које ће ускоро бити приватизовано.
– Морају се појаснити мере, како би се тачно знало шта ће бити заштићено. Не сме доћи до тога да држава и нови власник касније ово различито тумаче – штуро су прокоментарисали у Министарству културе.
Према незваничним информацијама, збрка је настала због наводних нијанси у интерпретацији предложених мера заштите које су биле саставни део одлуке о утврђивању споменика културе коју доноси влада.
Градски завод за заштиту споменика културе, на чију је иницијативу сајам проглашен за значајно културно добро, не одустаје од тога да комплекс објеката на десној обали Саве буде споменик културе.
– Одржаћемо састанак са Републичким заводом па ћемо видети шта нам је чинити. Сајам има све историјске, архитектонске и урбанистичке вредности неопходне за додељивање тог статуса – истиче Лидија Котур, пи-ар завода и додаје да се можда претерало у намери да сајам буде под заштитом од евентуалне самовоље нових власника.
Котурова сматра да је најбоље решење за ову целину такозвани „одрживи развој”, који подразумева минималне интервенције у модернизацији објекта, али уз очување препознатљивог изгледа.
– Став завода је да процеси приватизације и утврђивање сајма као споменика културе нису контрадикторни, да се аутентични комплекс мора очувати али и да се пружи могућност за развој ове целине – наглашава Котурова.
По многим критеријумима архитектонске јавности, сајам заслужује да буде културно добро без обзира на нијансе у тумачењу његове заштите. Академија архитектуре Србије тим поводом одржаће састанак ове недеље, а Михајло Митровић, њен председник, објашњава да је укидање статуса споменика културе прворазредни културни скандал.
– Београдски сајам није само значајно архитектонско него и конструкторско дело. На уском делу између прометне улице и реке укомпонован је низ хала у савршену архитектонску целину. Бранко Жежељ, један од градитеља, појам је у грађевинарству. Примењивао је систем градње од префабрикованих монтажних елемената и ништа тако монументално као халу један није направио – објаснио је Митровић.
Ђорђе Бобић, бивши градски архитекта, сматра да је недопустиво да хале један, два и три не буду заштићене као споменици културе.
– Не верујем да ће без заштите остати три хале до Булевара војводе Мишића. Оне су архитектонска драгоценост за разлику од управне зграде која не би требало да буде предмет заштите. Унутрашњост хала може се мењати, али облик и изглед део су лица Београда и не би требало да буду промењени или не дај боже порушени. Али у новом контексту архитектуре у коме је трговина преовладала, и то је могуће ако влада подржи – истакао је Бобић.
Скидање заштите са сајма за Бранка Бојовића, архитекту, погрешна је одлука јер је реч о делу генијалних српских инжењера.
– Када су грађени, објекти сајма су се нашли у свим светским часописима о урбанизму и архитектури. То је био светски пројекат и треба да буде заштићен као ремек-дело српског грађевинарства – истакао је Бојовић.
Анђелко Трпковић, директор Београдског сајма, с друге стране, задовољан је променом мишљења чланова Владе Србије. Он је недавно за „Политику” изјавио да приватизација сајма мора да буде завршена до 27. марта и да би увршћавање сајамских хала у културну баштину било погубно.
– Не желим да се у јавности стекне утисак да сам у сукобу са Заводом за заштиту споменика културе. Ја не сумњам у њихове добре намере, али уверавам све сумњичаве да никоме не пада на памет да руши хале Београдског сајма. Али проглашење сајма спомеником културе може спречити неопходну санацију и модернизацију – закључује Трпковић.
-----------------------------------------------------------
Мере заштите
Мерама заштите које су саставни део одлуке о утврђивању Београдског сајма за споменик културе градски завод је предвидео следеће: очување аутентичног изгледа комплекса са најстрожим режимом заштите за простор на којем се налазе хале један, два, три и четири. На овој локацији дозвољене су једино интервенције које не нарушавају интегритет и начин коришћења простора, односно које првенствено унапређују сајамске функције. Нова градња допуштена је у зони хала седам, осам и девет, на простору између пруге и унутрашње сајамске саобраћајнице, као и на површини од хале 14 до југозападног дела сајма. Сви новоизграђени објекти морају имати сајамску намену. Забрањена је изградња објеката који својом наменом, габаритом, волуменом и обликом могу угрозити и деградирати споменик културе и његову заштићену околину.
-----------------------------------------------------------
Ремек-дело југословенске архитектуре
Београдски сајам је једно од највреднијих дела послератне архитектуре. Изграђен је између 1954. и 1957. године према пројекту тима који су чинили архитекта Милорад Пантовић и инжењери Бранко Жежељ и Милан Крстић. Овим комплексом повезаних објеката доминира централна хала са куполом распона 97,5 метара која је изграђена дотад непримењеним техникама. Хала 14 је најновија и подигнута је 1977. године.
Д. Мучибабић – С. Деспотовић
[објављено: 28/01/2009]
извор ПолитикаPočeli sastanci na kojima će se raditi na približavanju stavova Zavoda za zaštitu spomenika kulture i uprave sajma
Privatizacija i modernizacija uz očuvanje prepoznatljivosti objekta (Foto Željko Jovanović) Dilemu hoće li Beogradski sajam biti spomenik kulture ili neće trebalo bi da razreše predstavnici sajma, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Ministarstva kulture i Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja na sastancima u Agenciji za privatizaciju.
Da je prvi sastanak već održan potvrdila je Vera Pavlović-Lončarski, direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Ona kaže da je za sada jedino dogovoreno da se nastave razgovori o statusu Beogradskog sajma i smatra da se ne može pregovarati o stepenu zaštite Beogradskog sajma.
– Nema stepena, neki objekat jeste pod zaštitom, ili nije – izričita je Pavlović-Lončarski. Ona dodaje da se mere zaštite ne mogu smatrati strogim ili blagim, već postoje pravila koja se moraju poštovati ukoliko određeni objekat postane kulturno dobro.
Direktorka zavoda kaže da se kompromis može pronaći u pisanju novog teksta, ali da će verovatno biti predložene slične mere zaštite.
– Jedino Vlada Srbije može da odluči hoće li neki objekat proglasiti spomenikom kulture ili neće – kaže ona.
Pavlovićeva je odbila da komentariše uticaje takvog procesa na predstojeću privatizaciju Beogradskog sajma i eventualnu štetu koja može nastati ukoliko se predložene mere prihvate.
Za razliku od direktorke republičkog zavoda, Lidija Kotur, pi-ar gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture, uviđa problematiku privatizacije Beogradskog sajma pa kaže da bi trebalo pojasniti predložene mere zaštite i delimično ih izmeniti.
– Privatizacija i modernizacija uz očuvanje prepoznatljivosti objekta je rešenje koje bi zadovoljilo sve – smatra Koturova.
I Anđelko Trpković, direktor Beogradskog sajma, kaže da dogovora još nema i da je za to rano.
– Nije bitna brzina donošenja odluke, već to da ona bude dobra po sajam. Tek smo počeli da razgovaramo i svako iz svog ugla gleda na ovaj problem, ali dobro je da smo se sastali jer „prepucavanje” posredstvom medija nikome neće doneti dobro, a naročito ne Beogradskom sajmu – rekao je Trpković i dodao da se mora pronaći rešenje kojim neće samo svi biti zadovoljni, već i koje će biti najbolje.
On kaže da je Beogradski sajam uspešno preduzeće koje je samo prošle godine organizovalo 41 manifestaciju, kao i da se poslednjih godina kvalitet usluga koje pruža višestruko poboljšao.
Da podsetimo, sredinom januara Vlada Srbije je na inicijativu Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Beogradski sajam proglasila kulturnim dobrom, ali je ta odluka povučena kada se posumnjalo da može da ugrozi privatizaciju ovog javnog preduzeća.
S. Despotović
[objavljeno: 05/02/2009]