Mala kompilacija trovanja i ne naročito uspešnih pokušaja spašavanja onoga što je preostalo:
22. 06. 2009.
Pomor ribe u čukaričkom rukavcu
U čukaričkom rukavcu kod Ade ciganlije došlo je do pomora velike količine ribe. Vlasnici čamaca najpre su u marini primetili manju količinu uginule ribe, koja se potom drastično povećavala. Prema procenama, uginulo je više tona ribe.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... kavcu.html
06. 07. 2009.
Reke čekaju čišćenje
Bez obzira na pomake u predupređenju ekoloških akcidenata, talog starih tobože nezgoda, koje je bolje nazvati nemarom proizvođača i države, iako nigde nije toliko opasan da zapreti ljudima, ubija ribe. Dva pomora, čije žrtve teže oko 600 kilograma, desila su se u mesec dana. Poslednji put to se dogodilo u Čukaričkom rukavcu, zaprljanom istakanjem nafte toj lokaciji, kao i fabričkim izlučevinama koje su pristizale Topčiderskom rekom.
Čim se mulj s dna rukavca podigao, oko 400 kilograma ribe je uginulo.
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... je.lt.html
19. 05. 2011.
Prolazak čamaca je onemogućen a veliki problem je i za veslačke klubove koji tu treniraju. Već četiri dana radnici Beogradvoda rade na na usisavanju mulja i
njegovom prebacivanju u veće dubine u okviru samog rukavca.
http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=64424
24. 07. 2011.
Pomor u Savi!
BEOGRAD - Tuga!
Koliko nam je voda zagađena kada su i patke počele da umiru u njoj!? U celoj Srbiji vlada opšti pomor ribe, ali da od zagađene vode umiru i patke, još nismo čuli. U marini na Adi Ciganliji građani su bili šokirani kada su u vodi videli veliki broj uginulih riba i pataka.
Koliko je ribica uginulo, teško je reći, ali ljudi koji imaju splavove u marini kažu da je uginulo oko petnaest divljih pataka koje su doskoro krasile Čukarički rukavac i marinu.
- Gledao sam ih kako se jedva kreću ošamućene, doplutale bi do obale i tu klonule. Kao da su se otrovale. Duša me boli što životinje ni krive ni dužne stradaju - priča nam gotovo u jednom dahu M. L, vlasnik jednog splava.
http://www.kurir-info.rs/pomor-u-savi-clanak-101162
10. 08. 2012.
Počinje čišćenje Čukaričkog rukavca
JVP "Boegradvode" obavljaće radove sa reke tako što će specijalni bager, koji će biti dopremljen skelom, očistiti deo mulja i napraviti "riblji put"
Javno vodovodno preduzeće ”Beogradvode” najavilo je da će, uz podršku Sekretarijata za zaštitu životne sredine, početi radove na uspostavljanju najnužnije prohodnosti Čukaričkog rukavca u delu ušća Topčiderske reke u Savu.
S obzirom na to da radove nije moguće izvesti sa kopna, JVP “Beogradvode” će ove radove obaviti sa reke. Skelom će biti dovezen specijalni bager koji će u naredna tri dana ukloniti deo mulja i time otvoriti izlaz iz Čukaričkog rukavca. ...
http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/29 ... og-rukavca
11. 08. 2012.
"Pauk" čisti reku
- „Riblju stazu" i prolaz za čamce kopamo na oko dva metra dubine. Ovo nije trajno rešenje, jer nas ono očekuje tek po završetku svih radova oko novog mosta.
Mulj ne sme da se vadi van Čukaričkog rukavca, već se razbacuje okolo. On je specifičan i po tome jer je nemoguće da se u njemu iskopa kanal koji bi opstao. Zato, da bi se dobio prolaz od par metara, mulj se razbacuje na širini od oko pedeset metara. Sam rukavac je najplići na ušću, gde mu je širina do sto metara - objasnio je Milovanović.
http://pressonline.rs/sr/vesti/beograd/ ... +reku.html
Danas
Most završen, stubovi mosta u rukavcu uklonjeni, a oni OPET kopaju kanal u mulju, pomerajući ga desetak metara u stranu? Šta je sa otrovima, fekalijama i ostalim zagađenjima koje samo dobro promešaju, ponovo razmute u vodi, i onda ostave na istom mestu da i dalje zagađuju izvore vode i truju sve živo u njoj? Pa svake sledeće godine ponovo razbacuj na stranu za još malo para? Nije li bolje ono što sam predložio? Zatvoriti i isušiti rukavac, pa bagerima, jeftino, i za veoma kratko vreme odneti SVE otrovne naslage i mulj, koje onda mogu da čekaju neutralizaciju na mestu koje će SIGURNO biti bezbednije od ovoga?