Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Dex, drago mi je da ti je bolje želim ti da se što pre potpuno oporaviš.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=795194#p795194:1c30o61n je napisao(la):
Corradi » 20 Nov 2020 11:58 pm[/url]":1c30o61n]Da li je kroz skulpturu "Molitva" uopšte predstavljena Katarina Branković?
Iskreno ako se radi o skulpturi koja prikazuje istorijsku ličnost, onda izgleda prilično bedno i sa idejnog i sa zanatskog stanovišta. Meni više liči na traljavo urađen spomenik bezimenom prosjaku, nego na spomenik osobi plemenitog roda,
čak me podsjeća i na gargojla, tako da nije ni čudo što je sklonjen iz Manježa.

Koliko sam ja čitao (dakle, uzeti sa rezervom :) ) vajar Ktšinić je tada bio nekoj fazi kada je stvarao slične skulpture ženskih figura.

Što se tiče samog spomenika, on predstavlja suvu emociju: samoću, tugu, zamišljenost, tragediju, neizvesnost... prikazuje tužnu sudbinu.
Nije natrpan bukvalnom prenaglašenom simbolikom vlasti, istorije, dinastije, bla truć, ... kao jedan drugi spomenik koji se upravo završava.
Bio je ne više nego diskretan detalj koji je oplemenio tvrđavu i terasu, upotpunio mesto sa kojeg je moglo da se sedne na klupu i posmatra ušće, Zemun, zalazak sunca, iz uvučenog kutka okruženog cvećem i drugim zelenilom, a opet, podsećao je na ljude i događaje sa istog tog mesta.
Suštinski, ništa pretenciozno, poštuje ambijent.

I po meni, Manjež je bio samo mesto gde je "istovarena" nakon sklanjanja sa tvrđave, kada je već bila "istisnuta" zbog sahranjivanja Ive Lole i Milutinovića na njenom prvobitnom mestu... čisto da ne bude da je bačena u magacin, nego "hajde, ipak je to umetničko delo", pa su je postavili pored pozorišta, ali kao bilo koju drugu apstraktnu skulpturu lišenu jasnog konteksta.
 
mol1.png


zen akoj amisli 1.jpg


spomenikulrihuceljskom2_zps9667f29b.JPG
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=795286#p795286:1lw3gdm8 je napisao(la):
relja » Суб Нов 21, 2020 10:56 am[/url]":1lw3gdm8]Dex, drago mi je da ti je bolje želim ti da se što pre potpuno oporaviš.
Hvala ti, Relja :sesir:

Pored sestara Branković , srpska princeza koja takođe zaslužuje spomen obeležje je i Despina Olivera Lazarević, najmlađa kćerka kneza Lazara. I ona je postala, silom nepovoljnih prilika i mirovnih sporazuma, sultanova nevesta, sultana Bajazida I... Negde sam pročitao da su sve srpske princeze koje su morale da se udaju za sultane bilo prethodno podvrgnute hirurškom zahvatu da ne bi mogle da ostanu u drugom stanju... Olivera je uspela da se nametne i da bude sultanova omiljena žena, što je bila pozicija odakle je mogla da pomogne i svom bratu i svojoj zemlji. Po odlasku iz Tamerlanovog zarobljeništva dolazi u Beograd, gde je imala palatu u Gornjem Gradu...
 
Нешто сам размишљао, остало је још 5 дана да грађани дају предлоге за буџет града. Можда би могли предложити рестаурацију неког дела тврђаве (приобални бедем, мале барутане или Угарски барбакан-мање више све разорено 1944.)
 
Комплекс источне капије. Мада ваљало би обновити све разорено у 2. светском рату.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=793763#p793763:52j85wjw je napisao(la):
DraganSt » 16 Nov 2020 05:27 pm[/url]":52j85wjw]Slabo se nesto snalazis na Guglu. Evo ti link :)

https://www.academia.edu/38456367/Spome ... _usoda_pdf

Ne vidim iskreno potrebu za tim "slabo se nesto snalazis", sta to treba da znaci? Najvise volim vas sto se mnogo dobro snalazite u svemu i pametniji ste od svih, ali super evo hvala vam na informaciji.

Prvo: ja sam trazio spomenik Katarini Brankovic, kako je ovde receno, a ovo sto ste vi meni poslali ima naziv Ulrih Celjski (i to na slovenackom), te samim tim mi nije izlazilo ni u google search, ni u google images.

U svakom slucaju, hvala i Relji a i vama Dragane.
 
Mozes da prihvatis kritiku, mozes i da ne prihvatis, tvoja stvar. Ja nikada nisam ni cuo ranije ni za taj spomenik, ni za Ulriha Celjskog ni za Katarinu Brankovic. Video sam da si postavio pitanje i potrosio sam 2-3 minuta svog vremena da ti nadjem. Eto vidis, mozes da mislis da je meni Gugl slucajno dao rezultat, a tebi ne, a mozes da mislis i da nisi dobro postavio parametre za trazenje i da zato nisi dobio rezultat i da sledeci put kada nesto trazis razmislis malo o kljucnim recima za pretragu. Naravno, lepse ti je da mislis da je u pitanju slucajnost. Tvoj izbor.
 
Preporucujem svima da ovoh dana, narocito predvece posete Tvrdjavu.
Nema turista, nema buke sa splavova.
Oko Stambol kapije vlada una tisina.
Kad dodjete do Pobednika cuje se vec buka saobracaja, ali ne deluje dosadno kao turisti i instagram-devojke koje se fotografisu.

Popnite se na bedem. Videcete kako se izmaglica polako podize sa ratnog ostrva, na srecu neosvetljenog . Reke teku mirne i crne, poneki camac na njima, kao camac na Stiksu.
Usmerite pogled ka severozapadu i oseticete punu prazninu, ponekad jezivu prazninu, i bice potpun mir.
To je slika ovog svetog mesta kakvo bi trebalo da bude.

Ne okrecite se ni za zivu glavu da vas ne opece odvratni prizor osvetljenih zgrada Beograda na vodi.
 
nije prvi puta da blogeri posalju ovakvu sliku sa Zindan kapije, naravno bez losih namera, prosto zateceni
4QM7pJ.gif
 
To treba očistiti i staviti pleksiglas ili rešetke...inace postoji gomila zapuštenih coskova o kojima bg tvrđava uopste ne vodi računa....
 
Treba postaviti kamere i svakodnevno čistiti, onda zatvaranje nije potrebno... što važi i za sve ostale delove tvrđave.
Zindan kapija prvenstveno vapi za rekonstrukcijom, bukvalno se raspada! Obnova se najavljuje godinama ali još uvek ništa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797791#p797791:3g9bcip4 je napisao(la):
Вожд » Нед Нов 29, 2020 2:05 pm[/url]":3g9bcip4]
file.php
Hvala, @Vožde, pitao sam se kada će doći ovaj dan... :)

Da li su vratili i modele tvrđave koji su nekad bili u prvoj prostoriji?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797949#p797949:2zh6pzk3 je napisao(la):
direktor » Ned Nov 29, 2020 9:40 pm[/url]":2zh6pzk3]To treba očistiti i staviti pleksiglas ili rešetke...inace postoji gomila zapuštenih coskova o kojima bg tvrđava uopste ne vodi računa....

Ma jok, bolje zatvoriti celu tvrdjavu da niko ne ulazi. A posto ima djubreta i na ulici, zabraniti ljudima da izlaze iz stanova i organizovati im dostavu hrane jer tako nece moci da zagadjuju grad. I zakucati im prozore, da ne bi bacali otpad kroz prozor.

Kada bi nekoliko njih uhvatili i naplatili kaznu 500.000 dinara ili strpali u zatvor na nekoliko meseci, niko vise ne bi bacao djubre gde ne treba.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798077#p798077:mvitfdre je napisao(la):
DraganSt » Pon Nov 30, 2020 10:34 am[/url]":mvitfdre]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797949#p797949:mvitfdre je napisao(la):
direktor » Ned Nov 29, 2020 9:40 pm[/url]":mvitfdre]To treba očistiti i staviti pleksiglas ili rešetke...inace postoji gomila zapuštenih coskova o kojima bg tvrđava uopste ne vodi računa....

Ma jok, bolje zatvoriti celu tvrdjavu da niko ne ulazi. A posto ima djubreta i na ulici, zabraniti ljudima da izlaze iz stanova i organizovati im dostavu hrane jer tako nece moci da zagadjuju grad. I zakucati im prozore, da ne bi bacali otpad kroz prozor.

Kada bi nekoliko njih uhvatili i naplatili kaznu 500.000 dinara ili strpali u zatvor na nekoliko meseci, niko vise ne bi bacao djubre gde ne treba.

Slazem se sa tobom, samo je ovde problem sto drzava nema para da placa ljudi koji bi jurili one koji bacaju djubre, niti one koji svrljaju grafite, a ni one koji za laksa krivicna dela leze u zatvorima...Struja, voda, 3 obroka za po svakog...pffff! Radije ce ih pustiti jer u zatvorima inace nema mesta.

I onda je ovo, nazalost, rezultat. :bash:

Ni sa pleksiglasom i resetkama ne bi bilo mnogo bolje...Sa resetkama bi ljudi bacali djubre iza restaka, a ove koji su nadlezni mrzelo bi da ih otvaraju i ciste, dok je bi postavljeni pleksiglas u roku od 24h bio prepun grafita, pa bi ulaz u starzanicu istorijskog spomenika izgledao kao ulaz u "kucu strave" na novogodisnjem vasaru...Pogledajte na sta lici staklo/zastita na Studentskom platou, lik pokojnog Djindjica se ni ne vidi od zvrljotina, a zastita je postavljena bas zato da ne bi sarali po istom.

Sve u svemu, primetio sam da manje zvrljotina i djubreta ima po rekonstruisanim i osvetljenim delovima Kalemegdana...valjda oni nisu toliko zanimljivi "toj ekipi"...

Tako da, nadleznima poruka, bolje rekonstruisite ovaj deo pre nego vam ga neko jos vise usvinji ili se ne daj Boze urusi...a na dobrom je putu.
 
Главни разлози су ретко чишћење и слаб надзор. Те отпатке сам сликао и, мислим, два пута објавио фотографије овде у последњих годину и по дана, готово сам сигуран да су - све време исти. Сваки пут су и оштећења на зидовима све већа.

Надзор постоји, седиште им је у кућици одмах лево по улазу у Парк из КМ. Био сам тамо кад су ми оџепарили новчаник са свим документима прошле године. Довољно би било да се поставе камере на више места и кад се појаве групице, претпостављам младих, да се дође, позову родитељи, наплати казна. Сам долазак и петљање с пријавама и записницима - као и чињеница да им дете тако улази у одређену базу података - би већини родитеља били довољни.

За појединачно бацање отпадака - па, треба чистити, треба поставити корпе за отпатке, и треба извући комуналце из кафића и ресторана да раде свој посао и наплаћују казне.

Било би занимљиво видети податке о наплаћеним казнама те врсте на месечном/годишњем нивоу за одређена места. Рецимо, баш то место: чињеница је да је пуно отпадака, колико је прекршилаца ухваћено и колико је казни наплаћено за три последња месеца? Ето правог и, надам се, лако доступног показатеља сврсисходности и ефикасности таквих служби.
 
Одржавање, чишћење и чување = ред. Контра томе је неред који имамо.
 
O kakvoj čistoci-higijeni pričamo ?
pa osnovno nema dovoljno WCa
a one plasticne kabine izdaleka izazvaju odvratnost a kamoli da im se iko približi
i šta sad ?
Fiziološke potrebe ne čekaju mnogo i
šta drugo kad nema pristojnog toaleta
nego ,,obogatiti,, kulturno istoriski zgodan
delic tvrdjave a u najboljem slučaju ukrasno zelenilo.
I onda vikati kako je narod prost a tvrdjava prljava.

Toliko mnogo ima ,,niša,, da jedno 10 kvalitetnih toaleta razmeštenih po Kalemegdanu bi bar dovelo situaciju koliko toliko u normalu, bez bitnog narušavanj istoriske vrednosti.

Silne pare odoše na tvrdjavu po raznim stavkama a na wc gotovo ništa

Silne pare odoše na administraciju zaduženu za Kalemegdan
a za Baba-seru gotovo ništa

i cemu onda kuknjava prljavo, prljavo ...
a bice tako sve dok se ne uredi po meri čoveka.
:sesir:
 
To svi znamo, decenijama.. zato sam i napisao da treba bar 10 kom

Znaci da posadimo šljive.... :lol:
baš kao sto je gsn Radovan
objasnio u svojoj ,,urbanoj studiji ,,
o toj problematici

[YouTube] https://youtu.be/P0ehSwRyJbg [/YouTube]

:sesir:
 
Pa Radovan upravo kaze, da ih ima koji bi i da se izgradi 10ak javnih toaleta radije isli uz "sljivu"
 
Vrh