Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Ovo ne valja nista. Previse su ugusene sa zastitom. Za sada nema potrebe za ovolikim uvijanjem dokle god tmp ne padnu bas nisko, sto znaci nocu oko -5c, danju oko 0c.

Gore treba za sada ostaviti vazduha iako je ovo verovatno agro folija.

Ovako potpuno ih treba ususkati tek kad krenu pravi ledeni dani, bojim se da im ne bude prevruce sada dok je jos i +10c.

IMG-3f92dad84b4eef6193d6a7362ca0babe-V.jpg
 
zexland":11twlrg8 je napisao(la):
Ovo ne valja nista. Previse su ugusene sa zastitom. Za sada nema potrebe za ovolikim uvijanjem dokle god tmp ne padnu bas nisko, sto znaci nocu oko -5c, danju oko 0c.

Gore treba za sada ostaviti vazduha iako je ovo verovatno agro folija.

Ovako potpuno ih treba ususkati tek kad krenu pravi ledeni dani, bojim se da im ne bude prevruce sada dok je jos i +10c.

Зезаш, како превруће палмама на +10? :D
 
Nas narod nije naučuo da ,,grli ,, palmu
nego šljivu, I di ce sada siroti ,,Deka,,
dok je na Kalemegdanu :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798401#p798401:216wyyqg je napisao(la):
Плусквамперфекат » 01 Dec 2020 01:47 am[/url]":216wyyqg]
zexland":216wyyqg je napisao(la):
Ovo ne valja nista. Previse su ugusene sa zastitom. Za sada nema potrebe za ovolikim uvijanjem dokle god tmp ne padnu bas nisko, sto znaci nocu oko -5c, danju oko 0c.

Gore treba za sada ostaviti vazduha iako je ovo verovatno agro folija.

Ovako potpuno ih treba ususkati tek kad krenu pravi ledeni dani, bojim se da im ne bude prevruce sada dok je jos i +10c.

Зезаш, како превруће палмама на +10? :D

:D
Ma ove su posebna sorta :)
 
Могло би и обезбеђивање тврђаве да пређе из руку приватних пензионера чувара у руке младих комуналних милиционера са већим овлашћењима. Чувари могу само да зову полицију или милицију и немо гледју хулигане. Имамо снимак када хулигани из иностранства шарају аутобус и излази стари чувар и само гледа како довршавају жврљотину и притом бахато снимају све то.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799461#p799461:1as8difn je napisao(la):
direktor » Чет Дец 03, 2020 9:52 pm[/url]":1as8difn]https://www.novosti.rs/beograd/vesti/941502/sprejom-narodnim-herojima-vandali-treci-put-ove-godine-oskrnavili-grobnicu-kalemegdanu
A neka kamera da snimi da se uhvate problem se ponavlja...
Bio sam u subotu na tvrđavi i već je bilo očišćeno, što je za pohvalu, naravno.
Ono što nije za pohvalu su otpaci kojih je bilo svuda a razlog su krcate đubrijere koje niko ne prazni i vetar koji to onda raznosi svuda... Prosto neverovatno da vlast ovaj dugogodišnji problem uopšte ne dotiče i da ih ne zanima loša slika koju šaljemo o sebi - pritom je uočljiv trud građana da svoje otpatke nekako naguraju unutra..
Mali Muzej/Galerija beogradske tvrđave u Baroknoj kapiji još nije otvoren a ni modeli koji su nekad tu bili nisu vraćeni.
Staze se polako završavaju, asfalt je nov i sve to deluje čisto i uredno ali mi nije jasno zašto su bočne staze toliko proširene, za tim zaista nije bilo potrebe. I sve bi mnogo lepše izgledalo da je postavljena kocka, makar i na onaj način kao na Trgu republike - asfaltu ovde nije mesto...
 
Gdje su makete sad zna li se da se traži da budu izložene...negde neko je spominjao da je jedna u kuli nebojša...
 
Присталица сам принципа да не треба мењати оно што је обележје једног времена, ако вреди. Разумем и зашто треба чувати чак и непријатељска гробља, на пример.
Али јесам за измештање комунистичких гробница из Тврђаве. На достојан начин, као што су премештени остаци Димитрија Туцовића са Славије.
Пре свега, није место гробницама из новијег времена било где по граду. Поготово није место окупаторима који су Београд у много чему зауставили у времену, чак га и уназадили десетинама година. Недопустиво је у 20. веку сахранити било кога у старој градској тврђави.

Некада треба оставити чак и лоша обележја времена као лекцију за будуће генерације, да се уче на примеру. Али, ово је толико лоше и нецивилизовано са сваког разлога да не треба да остане ту где је. Исто као и да су их сахранили између два двора у центру града. Или у Кнез Михајловој испред Академије.

Довољно је да остане само лоша прича о том примеру простачке самољубивости и безгранично охоле бахатости чији је један детаљ, према предању, и да су мермерне плоче украли с градилишта Храма Св. Саве. Нека их другде, па ћемо имати исто сведочанство и лекцију на другом месту, не морају баш ту да нам се победнички ругају и боду нас право у очи.
 
Ja jesam za izmeštanje ali isto tako mi se čini da je ovo olako izrečeno "да нам се победнички ругају и боду нас право у очи"
 
Olako ?
Eh ... koliko su oni tudjih kostoju pomerili
pa nek se i njihove pomeraju
:sesir:
 
I ja mislim da grobnicama iz 20. veka nije mesto na Kalemegdanskoj tvrđavi, nadam se da će ih jednog dana premestiti na odgovarajuće mesto:

Kalemegdan 1.jpg

U toku je asfaltiranje ulica u okviru tvrđave:

Kalemegdan 2.jpg

Kalemegdan 3.jpg
 
Par fotografija iz arhive napravljenih 2005.

79850011.jpg

79850015.jpg

79850018.jpg
 
Слажем се да није место модерним гробницама на тврђави, али онда станем и сетим се гробнице бранилаца Београда у Јакшића кули. Мислим да ни то није примерено место и да браниоци заслужују више.
 
A da se to nista ne dira nek počivaju gdje počivaju to je odraz vremena ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801193#p801193:11jp6i1r je napisao(la):
Дошљак » 09 Dec 2020 02:15 am[/url]":11jp6i1r]Слажем се да није место модерним гробницама на тврђави, али онда станем и сетим се гробнице бранилаца Београда у Јакшића кули. Мислим да ни то није примерено место и да браниоци заслужују више.

Njihovi preživeli savremenici i saborci, koji su ih tu sahranili nakon oba rata, su očigledno drugačije razmišljali.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=800851#p800851:11jp6i1r je napisao(la):
Igor » 08 Dec 2020 02:12 am[/url]":11jp6i1r]Ja jesam za izmeštanje ali isto tako mi se čini da je ovo olako izrečeno "да нам се победнички ругају и боду нас право у очи"

Pa jes', "pobednički nam se rugaju i bodu nas pravo u oči"... ups... jedan ubijen od žandarma pri nameštanju pojušaja bega, izbio skandal, na kraju istraga o ubistvu okončana naređenjem, jedan poginuo od nemačke bombe a namestili mu agneti NDH, jedan se udavio u Dunavu zbog nemačke mine, jedan izgubio celu porodicu Holokaustu... baš su "pobednici koji nam se rugaju" ....ali je lakše nazivati ih prosto "komunistima" i "okupatorima" umesto nosiocima ordena Narodnog heroja, lakše ih je posmatrati kao smetnju da park na tvrđavi bude prazan i gotovo sterilan, umesto da se zna po čemu su zaslužni.... Još će da ispadne da su za života uselili ui bogataške vile na Dedinju, nekima najveći greh koji su mogli da počine...


Ja sam pri stavu da u startu nisu trebali da ih tu sahranjuju, ali potpuno razumem zašto su to uradili (ne bih da se ponavljam), i mislim da ih sada ne treba pomerati. I socijalizam i NOR su deo naše istorije. Tucović, koji čak i nije bio "njihov" već su ga bukvalo prisvojili je primer za sebe, i svaki slučaj treba posmatrati zasebno.



Usput - ovde se više priča o izmeštanju nego o barabskom vandalizovanju grobnice, tajno i po mraku, sa ljotićevskim-fašističkim sloganom, pisanju "smrt..." na grobovima, kada od komunizma odavno više nema ništa, u vreme kapitalizma, koji smo toliko željno čekali a doneo nam je pljačku, grabež, bedu i posrnuće u svakom pogledu...
Treba da ostanu.
 
Mislim da bi potomci stanovnika Tare imali svašta da dodaju za neke od pomenutih nosilaca ordena.

P.S. Neodrđen sam prema ideji da se premesataju grobnice, ali moram priznati da su komunisti imali jako neobicne ideje za sahranjivanje (kružni tok, tvrđava...).
 
@relja

Biće da nisi dobro ispratio diskusiju čim si mi ovako odgovorio pošto "pobedničko ruganje" nisam pomenuo ja nego Саша u postu iznad mog sa čime se nisam složio i uz citat nazvao to olako izrečenim.

Vandalizam je nešto o čemu smo prvo diskutovali i to ne jednom nego više puta ali i izmeštanje spomenika može biti tema.
 
Premestanje spomenika zbog vandalizma je pobeda vandala.
 
Naravno da ne zbog toga, vandali će spomenike žvrljati gde god da se postave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801297#p801297:xaad7sp7 je napisao(la):
relja » Сре Дец 09, 2020 1:02 pm[/url]":xaad7sp7]

Pa jes', "pobednički nam se rugaju i bodu nas pravo u oči"... ups... jedan ubijen od žandarma pri nameštanju pojušaja bega, izbio skandal, na kraju istraga o ubistvu okončana naređenjem, jedan poginuo od nemačke bombe a namestili mu agneti NDH, jedan se udavio u Dunavu zbog nemačke mine, jedan izgubio celu porodicu Holokaustu... baš su "pobednici koji nam se rugaju" ....ali je lakše nazivati ih prosto "komunistima" i "okupatorima" umesto nosiocima ordena Narodnog heroja, lakše ih je posmatrati kao smetnju da park na tvrđavi bude prazan i gotovo sterilan, umesto da se zna po čemu su zaslužni.... Još će da ispadne da su za života uselili ui bogataške vile na Dedinju, nekima najveći greh koji su mogli da počine...
Ja sam pri stavu da u startu nisu trebali da ih tu sahranjuju, ali potpuno razumem zašto su to uradili (ne bih da se ponavljam), i mislim da ih sada ne treba pomerati. I socijalizam i NOR su deo naše istorije.
na grobovima, kada od komunizma odavno više nema ništa, u vreme kapitalizma, koji smo toliko željno čekali a doneo nam je pljačku, grabež, bedu i posrnuće u svakom pogledu ...

Ово је више за тему о споменицима, али, ово је споменик на Тврђави, па, ваљда може још која реч да се каже.

Наравно да нам се не ругају они који су ту сахрањени ... нису они одлучили где ће бити сахрањени. Руга нам се у лице и боде нам очи сам споменик. Наравно, метафорично, и опет, не својим обликом и изгледом, већ на начин на који нам се руга и плази ружан језик дивље изграђена кућица на старом здању у центру града. Или празнина на Игумановој палати. Својим местом, идејом и дивљачким ниподаштавањем тековина цивилизације.

Победили су они који то подржавају и због којих то опстаје тако, и из такве исте необуздане обести и поништавања грађана и града се проширило и спустило до ничим неконтролисане обести грађења на крововима, балконима, тротоарима, зеленим и површинама свих других боја. То је тај исти приступ граду, пристојности, естетици, владавини закона.
Наравно да се то може казнити цивилизованим премештањем тек када друштво сазре до тога да се мора кажњавати свака дивља градња, опет - на цивилизован начин.

Не видим никакве сличности са спомен-костурницом браниоцима Београда.

Не слажем се да од комунизма нема више ништа, напротив - и даље живимо у њему под другим именима. Систем једна партија, један вођа, једна истина, сви који не мисле исто су (потенцијални) непријатељи - за мене је продужетак комунистичке државе и власти која је признала капитализам само онолико колико је за њу безопасно и корисно.
Уосталом, има оних који сматрају да нема организоване људске заједнице у којој не важе капиталистичке законитости. Ствар је само у односу према њима - колико се стварност признаје и колико се они - увек привремено - вештачки обуздавају на површини.
 
I ćirilica.
To si ovaj put zaboravio.
Bla truć.
 
Vrh